Buhranlarımız ve Son Eserleri

7,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
673 gösterim
İslamcı fikir ve devlet adamı Said Halim Paşanın çok önemli sekiz eseri bir arada... "Buhranlarımız" genel başlığı altında toplanmış bulunan yedi kitabı: Meşrutiyet, Taklitçiliğimiz, Fikir Buhranımız, Cemiyet Buhranımız, Taassup, İslam Dünyası Neden Geri Kaldı?, İslamlaşmak ile son olarak yazdığı ve "İslamın devlet teşkilâtı, başkanı, meclisi, partileri, seçimleri, kanun koyma ve icrâ kuvvetleri ile nasıl olmalıdır?" sorusuna cevap veren İslam Devletinin Siyasî Yapısı adlı eseri... Ayrıca "Hâtırât"ından elde bulunan bir bölüm ve I. Dünya Harbine neden girdiğimizi açıklayan "Cevaplar"ı...
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  975355074x
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

...Çünkü inkılapçılarımız,insanların kanun ve nizamlar için değil,kanun ve nizamların insanlar için meydana getirilmiş olduğunu hiçbir zaman anlayamamışlardır.

Buhranlarımız ve Son Eserleri, Said Halim Paşa (Sayfa 59 - meşrutiyet)Buhranlarımız ve Son Eserleri, Said Halim Paşa (Sayfa 59 - meşrutiyet)

bizim zihnimiz henüz eşyadan fikirlere intikal edemiyor;fikirlerden eşyaya geçmeyi tercih ediyor.Çünkü bu sayede düşüncelerimiz sonsuz hayaller içinde,herşeyi kendi emellerine göre tespit edebileceği muhayyel bir muhit bulabiliyor.

Buhranlarımız ve Son Eserleri, Said Halim Paşa (Sayfa 76 - taklitçiliğimiz)Buhranlarımız ve Son Eserleri, Said Halim Paşa (Sayfa 76 - taklitçiliğimiz)

Batı hayranlarının hali,hastalıklardan korunmak ve tam bir sıhhate sahip olmak arzusu ile tıp kitapları okuyan kimselere benzer.Bunlar sonunda kendilerinin bütün hastalıklara tutulmuş oldukları vehmine düşerek,hayatı mecburen katlandıkları tahammül edilmez bir yük,çaresiz ve uzun bir ızdırap olarak görmeye başlarlar.

Buhranlarımız ve Son Eserleri, Said Halim Paşa (Sayfa 96 - fikir buhranlarımız)Buhranlarımız ve Son Eserleri, Said Halim Paşa (Sayfa 96 - fikir buhranlarımız)