Bülbülü Öldürmek

8,5/10  (396 Oy) · 
905 okunma  · 
362 beğeni  · 
7.299 gösterim
1960 yılında yayınlandığından bu yana bir dünya klasiği olan, bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek Amerika`nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch`in gözünden anlatıyor.Harper Lee, kullandığı yalın ama çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout`un büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal olarak mercek altına alıyor. Bir "zenci"nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen olaylar; önyargılar, riyakârlık, sınıf ve ırk çatışmalarıyla beslenen küçük Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Hem şiddet ve karanlığıyla ürperten hem de "insani" vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  355
 • ISBN:
  9789755706849
 • Orijinal Adı:
  To Kill A Mockingbird
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Sel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Furkan 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Klasik olmasına rağmen sıkılmadan okuduğum bir kitaptı. Yazarın ilk ve tek kitabı olduğu için açıkçası bende okumadan önce merak uyandırdı. Bir de pulitzer ve oscar ödüllü olduğunu öğrenince kitabı hemen temin edip okudum.

Yazar küçük bir kızın gözünden olayları anlatırken çocukların o saf masumiyetini kitabın her sayfasında hissettirmiş. Olaylar küçük kızımız Scout'un yaşadığı Maycomb kasabasında geçiyor. İnsanlar arası ilişkilerin ve toplumsal ön yargıların başarıyla yansıtıldığı kitapta her insan kendinden bir parça bulabilir.

1900 lerin Amerika toplumunda siyahilerin her kesimden insanlar tarafından hor görülmesi ve aşağılanması kitapta ustaca anlatılmış. Sınıfsal ayrımcılık Maycomb kasabasında tüm hararetiyle sürerken Scout ve abisi Jem kendi çocuk dünyalarında bu ayrımcılığın aslında çok saçma olduğunu anlarlar. Babaları bir siyahinin avukatlığını üstlenince işler daha da karmaşık bir hale gelir. Siyahi adam suçsuz olmasına rağmen sırf siyahi olduğu için suçlu bulunur ve idama mahkum edilir. Bu olay Scout ve Jem'i derinden etkiler. Kitapta Scout'un söylediği bir cümle aslında bütün sorunların anahtarı niteliğinde. "Bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan." diyor küçük Scout.

Ben kitabı okudum ve beğendim sizinde okumanızı isterim. Bazen bir kitap sadece güzel olmaz daha fazlasıdır sizin için buda onlardan biri diyebilirim.

fatma mamik 
25 Oca 20:11, Kitabı okudu, 20 günde, Beğendi, 8/10 puan

Küçük bir çocuksanız hayatınızın en masum dönemindesiniz demektir. Çünkü insanları sadece insan oldukları için yargilamadan kabul edebilirsiniz. En adil olduguz zamandır çocukluk. Hatta canavar diye nitelendirebildiginiz birine Merhaba öcü diyebilecek ve onun elini tutabikecek kadar masum olabirsiniz. Adalet kavramını gerçekten öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken küçük bir çocuğun ağzından yazılmış büyük bir kitap.

Muharrem Armağan 
 15 May 19:36, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Irkçılık konusunu en iyi anlatan kitap sanırım özellikle küçük yaşlarda insanların vicdanları merhametleri varken büyüdükçe insanların nasıl merhamet duygusundan yoksun olduğu duygusuzlaştığı çok net bir biçimde anlatılmış, kitapta geçen bir diyalog her şeyi özetliyor aslında
"Bunun duyguları daha sertleşmemiş. Bir parça büyüsün, hoş görmeyi, katlanmayı öğrenecektir. Hastalanmayacak, ağlamayacaktır. İnsan olarak birçok şeye üzülecektir ama... artık ağlamayacaktır. Ancak birkaç yıl ister.”

“Ağlamak mı Bay Raymond, neye?”

“İnsanların birbirlerine verdikleri acıya... Kimilerinin hiç düşünmeden neden oldukları felaketlere. Beyazların siyahlara yaşattığı cehennem hayatına... Onların da birer insan olduklarını akıllarına bile getirmeyişlerine...”

Kesinlikle okunması gereken bir kitap

Esma Tezgi 
18 Şub 12:47, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Kitabı 8-9 yaşlarındaki Scout'un gözünden okuyoruz, küçük bir çocuğun gözünden o zamanların Amerika'sına dahil oluyoruz. Kitapta ırkçılık, sınıf ayrımı ve insanlar çok güzel işlenmiş. Kitapta neredeyse her çeşit insana rastlamak mümkün ve bunları henüz önyargı sahibi olmayan küçük bir çocuğun gözünden okumaksa her şeyi daha gerçekçi kılıyor.
Kitabı beğendim, içinde güzel karakterler ve mesajlar var ancak kitapta istediğimi tam olarak bulamadım. Kitabı bana bu kadar çok sevdiren Atticus oldu, o olmasaydı kiaptan pek etkilenmezdim muhtemelen. Bülbülü Öldürmek gerçekten çok güzel ve okunası kitaplardan biri fakat ben gerçekten çok etkilenemedim. Ne olduğunu bulamasam da bir şeyler eksikti kitapta, yine de iyi okumuşum ve bence sizde bir göz atın.

Daha fazlası için;http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ulbulu-oldurmek.html

Zühal Uğur 
05 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Pulitzer ödüllü bu kitabı yazan yazar Harper Lee'ye hayran kaldım.... Başka kitap yazmaması büyük kayıp. Küçük bir kızın ağzından olayları anlatmasına rağmen gayet kaliteli, esprili bir üslup kullanmış dilinde.... Kitap ABD de siyah-beyaz ayrımını,sırf siyahi olduğu için bir insana yapılan haksızlığı ana temasında işliyor... Avukat bir baba ve çok sevdiği bir erkek kardeşle bir kasabada yaşamları, dürüst bir hukukçu babanın mücadelesi çok güzel anlatılmış.Kitabı çok beğendim.

Büşra Güven 
02 Kas 16:25, Kitabı okudu, 11 günde, Puan vermedi

Öncelikle, kitaplarda en sevdiğim şeydir çocuğun ağzından anlatılması. Ve Bülbülü Öldürmek'te olayları küçük bir çocuğun ağzından dinliyoruz. Kitapta ırkçılığı bir çocuğun gözünden anlatıyor yazar. İnsanları tiplere ayıran yetişkinlere karşı tek tür insan olduğunu düşünüyor çocuklar. Bunun yanı sıra çocuk eğitimine ilişkin şeylere de değiniliyor. Toplum tarafından eleştirilere maruz kalsa da, babamız duruşundan taviz vermiyor. Kitabı beğendim. Masum bir gözden bir eleştiri var. Çocuklarımız bazen yetişkinlere ders veriyor. Öcü Radley kısmına gelirsek. Asıl konudan biraz uzak buldum Öcü Radley'i. Bu kısımlarda olaylara başkalarının gözünden bakmayı ve önyargının kötü bir şey olduğunu öğreniyor karakterlerimiz. Ve evet, okumanızı tavsiye ederim :)

Hüseyin Erol 
09 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bir çocuğun bakış açısından ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi. zekice kurgulanmış yalın bir anlatımı var..

1930’lu yıllarda ırk ayrımının yapıldığı bir kasabada avukatlık yapan bir baba ve anneleri küçük yaşta ölmüş iki çocuğunun başından geçenler küçük kız kardeş tarafından okuyucuya aktarılıyor.

Baba Atticus adaletin yanında olan bir avukat, çocuklarına söylediği her söz insani değerleri içeriyor. Doğruları uğruna kazanamayacağını bildiği halde mücadele etmekten çekinmeyen, inandığı değerleri toplumdan dışlanma pahasına savunan biri.

Baba siyahlara olan kollayıcı, insani davranışları nedeniyle eleştirilmekte ‘zenci dostu’ tabiriyle aşağılanmaktadır. Özellikle çocuklar bu şekilde babalarının toplum tarafından aşağılanmasından rahatsız olmaktadırlar.

Zaman zaman durumun gerginleştiği anlarda çocukların babalarına destek olduğunu görüyoruz. Kitabın sonuna doğru bir siyah adamı savunduğu davada toplumdaki ırkçı düşünceler tüm açıklığıyla işlenmiş.

Anlatım ilk sayfalardan başlayarak sade ve anlatıcı çocuğun dünyasından yansıdığı için yer yer gülümsetiyor, büyüklerde ön yargı, çıkar, ego vs. nedenlerle olmayan insanı duyguları bir çocuğun yüreğinden hissetmek tam da özlediğimiz bir şey.

Renkleri, dilleri, dinleri, cinsiyetleri, ırkları ne olursa olsun bir insanı diğer bir insandan üstün kılacak hiçbir neden yoktur. Bülbülü öldürmenin hiçbir haklı gerekçesi yoktur.

Kitabı bitirdikten sonra okunması gereken kitaplardan biri olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Birsen Ergün 
29 Kas 09:39, Kitabı okudu, Puan vermedi

Uzun zamandır ismini duyardım; ama ertelerdim özellikle. Keşke o kadar çabuk okuyup geçmeseydim, biraz daha tadını çıkarsaydım. Filme de çekilmiş; ancak seyretmeyi pek düşünmüyorum. Hayalimde dursun tüm güzelliyle, renkler, yüzler, bahçeler, evler benim canlandırdığım gibi kalsın zihnimde.

Onur Erol 
 13 May 10:39, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bir kitabın daha sonuna geldik. 357 syflık bir serüven. Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek belki de en merak ettiğim kitaplardan biriydi. Beklediğim gibi çıkmasa da genel itibariyle fena bir kitap değildi. Mahkeme bölümleri oldukça sürükleyiciydi. Diğer bölümler için aynı şeyi söylemem zor. Lee kitabında oldukça yalın bir dil kullanmış yani kitabı yazmak için kelimeleri çok fazla seçmemiş. Yazarlık hayatı boyunca sadece 1 kitap yazmış olması oldukça garip geldi bana. Diğer kitabını saymıyorum çünkü Lee bu kitabın yayınlanmasını istememiş. Avukatının ısrarları sonucunda yayınlamışlar. Bence taslak bir kitap olan Tespih Ağacı'nın Gölgesinde yastık altında kalmalıydı. Yine de o kitabı da aldım. İleri ki zamanlarda kısmetse okuyacağım. Filmini de izledim. Filmi çok tatlıydı. Genelde kitaplar filmlerden daha iyi olur burada tam tersi olmuş. Kitapta daha fazla detay olsa da tüm olaylar harfiyen işlenmiş diyebilirim. Çok sevdim. Elmalı turta tadında bir film..

Kitaptan 198 Alıntı

"Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır."

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135)
FatihTub* 
22 Nis 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Atticus bana sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır demişti.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sel Yayınları)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sel Yayınları)
Furkan 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Tutuklanmaktan mı korktun, yaptığın şeyi kabullenmek zorunda kalmaktanmı?"
"Hayır efem, yapmadığım şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan."

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 250)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 250)

İnsanların tuhaf olduklarına karar verdim. Zorunlu olmadıkça onlar konusunda kafa patlatmayacaktım.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 237)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 237)
Furkan 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

...gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgisi olmadığını. Daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu.
Nadiren de olsa bazen kazanırsın.

Bülbülü Öldürmek, Harper LeeBülbülü Öldürmek, Harper Lee
Furkan 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bazı adamlar vardır, o adamlar... öbür dünyayla o kadar meşguldürler ki bu dünyada yaşamayı hiç bilmezler...

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 60)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 60)
Ayşegül 
 25 Eki 13:08, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135 - Sel)Bülbülü Öldürmek, Harper Lee (Sayfa 135 - Sel)
Hilal 
17 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

''İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.''

Bülbülü Öldürmek, Harper LeeBülbülü Öldürmek, Harper Lee
20 /

Kitapla ilgili 13 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Bülbülü Öldürmek Film Oluyor!
Bülbülü Öldürmek Film Oluyor! Oscar ve Emmy Ödülü sahibi, senarist, yapımcı ve oyun yazarı Aaron Sorkin, Harper Lee’nin ikonik eseri Bülbülü Öldürmek‘i Broadway’e uyarlıyor.
Harper Lee hayatını kaybetti
Harper Lee hayatını kaybetti Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti.
Bülbülü Öldürmek nasıl yazıldı, işte öyküsü!
Bülbülü Öldürmek nasıl yazıldı, işte öyküsü! Amerikan edebiyatını derinden sarsan ve bugüne dek 60 milyon kopyadan fazla satan Bülbülü Öldürmek ve geçtiğimiz günlerde yayınlanan Tespih Ağacının Gölgesinde nasıl yazılabildi? Harper Lee Türkçede ilk kez yayımlanan öyküsü: “Benim İçin Noel”de anlatıyor:
2 /