Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

8,1/10  (11 Oy) · 
48 okunma  · 
9 beğeni  · 
937 gösterim
Bütün Çocuklar, bir kez olsun, anne ve babalarını cezalandırmak için ölmeyi düşünmüştür mutlaka.
Ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.
Belki bu öykü de bir cezalandırma

Ağlama?

Bunları oku. denize karşı bir sigara yak. tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü...

Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü...

Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak, ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de.
Kadınsın...

... Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789752890213
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yazarımız kendinden yola çıkarak kadınların ruh halini, psikolojilerini ve içinde bulundukları durumlara verilen tepkileri anlatmış, öyle roman tadında falan değil bildiğiniz dümdüz ne paragraf başı yapmış, ne noktosına virgülüne dikkat etmiş, çok tepkili olduğunu düşündüğüm yerleri tamamen kocaman harflerle yazmış.

İlkokulda yaşadığı ilk haksızlığı, lisedeki mağlubiyetini, üniversitede oldum büyüdüm sanırken daha çok yolu olduğunu ama hayatın kadınlara nedense hep erkeklerden farklı davrandığını, sevgilisini, annesini, babasını, kardeşini yazmış...

Ben sevdim, samimi de buldum üstelik ayrıca altını çizdiğim bir sürü de cümlem oldu, tavsiye ederim.

İyi okumalar dilerim

Kitaptan 40 Alıntı

“Önceleri her şarkıda bir ad koyarsın yaşamaya. Gün geçtikçe, şarkı sözlerini bile duymaz insan. Biriyle karşılaşırsın, geyikleri anlatır sana, destanları. Aşık geyiklerin boynuzlarından kilitlenip öldüklerini duyarsın. İnsan olmak, o kadar da önemli gelmez artık. Mazurka yapmayı bilmez kimse bu yüzyılda. O yüzden, tek başına kalırsın. Ama yine de tek başına olduğuna inanamazsın bir türlü. Hep ararız yani, hep sanarız.”

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece TemelkuranBütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran

öykü, kanatlarını kıran insana aşık olduğunu kabul etmek ve her ikindi patiskadan kanat biçmektir kendine.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 29)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 29)
Küçük kara balık 
 18 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hep böyle olmaz mı? Erkekleri salonda bırakıp mutfağa gitmez miyiz? Vatanımıza, doğal ortamımıza dönmenin huzuru. Neden bir de mutfakta sorulur hal hatır? ''Nasılsın?'' daha kısık ve doğrudan bir sesle, gerçeği duymak ister gibi, salondaki yalanları değil.
Kendi dilimizi konuşmanın sevinci bu. Hiçbir erkek bilemeyecek bunu; yüzümüz gerçek biçimini alır fayansların önünde.
Nasılsın Alara? Bir dilimiz var bizim. Birbirimizin cümlelerini destekleyerek sürdürüyoruz konuşmayı. Ne tartışmak, ne dürüstlük... Yorgunuz çünkü.. sen benim sözlerimi alırsın kucağına, ben seninkilere başımı yaslarım. Onların yanına dönmeden önce yaralarımızı Merhemliyoruz aslında, anlasana. Aslında alara, salona dönüp bütün sözcükleri yeni baştan anlatmalıyız onlara, kendi sözcüklerimizin kendi dilini, o sözcüklerle kurduğumuz yarım ve karmaşık cümleleri söylemeliyiz onlara. Ama müthiş bir bitkinlik hep, dehşetli bir iç sıkıntısı...
Alara, üzerimizde, onların dillerinde karşılığı olmayan suçlar işleniyor. Tam gerektiği anda dönüp bakmamaları, havluları düzgünce tutmakla anlatmak istediğimizi anlamamalırı gibi.
Papatya konusundaki bu inatçılığımızın nedeni ne sence, Alara?
Evde olduğumuzdan emin oldukları saatte gelmelerinin de bir anlamı olmalı.
Biz yokuz Alara. Seninle ikimiz yani. Ne kadar ''ben'' diye başlasa da cümlelerin, aslında anlatmak istediğin ikimiz oluyor. Çünkü biz, birer serseri ekiz. Bir yapıya eklenerek yok olmaya çalışan ekleriz biz, Alara. Anladın mı, biz yaşamak değil iki kişi ölmek istiyoruz.

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 35)Bütün Kadınların Kafası Karışıktır, Ece Temelkuran (Sayfa 35)
4 /