Bütün Öyküleri

8,0/10  (25 Oy) · 
71 okunma  · 
15 beğeni  · 
976 gösterim
Yalnızlık, özgürlük, iletişimsizlik, bunaltı gibi temaları modern anlatının kuralları içinde samimi bir dille ve destansı bir boyutta işleyen Yusuf Atılgan, Bodur Minareden Öte ile Türk öykücülüğünün ustaları arasındaki yerini almıştı. Atılgan, bu kitaptan sonra iki masal (Korkuta Masal", "Cerene Masal") ve iki öykü ("Ağaç", "Eylemci" yazdı. Üçüncü baskısı Eylemci adıyla yayımlanan Bodur Mimareden Öte ve masal kitabı ekmek Elden Süt Memeden elinizdeki bu kitapta bir araya getirildi. Böylece Yusuf Atılganın öykü ve masalları tek ciltte toplanmış oldu. Ekmek Elden Süt Memeden için "1970 yılı gözünde yazılmış bu iki masal çocukları olduğu kadar büyükleri de ilgilendirir sanırım. İkinsinde de ninemin anlattığı masalların öğelerinden yararlandım" diyen Yusuf Atılgan, halk edebiyatı formlarını kendine özgü bir ustalıkla modern bir anlatıma dönüştüürüyor. İnsan ruhunun dehlizlerinden kotarılmış öyküler ve masal gibi iki masal...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789753637909
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
şule 
22 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yusuf Atılgan'ı bir de öykülerle tanımak güzel bir tat veriyor. Her bir öyküde yine kendimizden, ondan ve her şeyden bir şeyler bulabiliyoruz, tabiki Atılgan'ın gözünden.

yücelözmen 
16 Eki 08:54, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti; ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım. Yukarıya bildirildi; başöğretmen beni getirtip ağzıma acı biber sürdü. ‘Böyle gidersen beynine de biber sürülür’ dedi. (Ceren’e Masal)
Yukarıda alıntıladığım kitaptaki Ceren'e Masal adlı "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümden. Kitap Kasabadan, Köyden, Kentten, Eylemci ve Ekmek Elden Süt Memeden adlı 5 bölümden oluşuyor.
Evdeki, Tutku, Bodur Minareden Öte, Ağaç ve "Ekmek Elden Süt Memeden" adlı bölümdeki iki masal özellikle okunmalı. Öykülerde ortak tema yalnızlık, iletişimsizlik, iç sıkıntısı, bunaltı. Bu temalar çerçevesinde ele alınan öykülerde dil de oldukça başarılı. Yazarın Aylak Adam, Anayurt Oteli kitaplarını okuyanlar öykülerini de mutlak okumalı.

Kitaptan 15 Alıntı

Sadettin TANIK 
 28 Nis 01:38, Kitabı okudu, 8/10 puan

- Suçum neymiş benim? Ezilen sömürülen yoksul halka bir kurtuluş önlemi önermek suç mu?
- Değil ama senin önlemin komünistlik
- Sömürücülere gönüllü uşaklık eden, yüzünü göstermekten korkan yüreksiz faşistler vız gelir bana; elinden geleni ardına koyma...

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Sadettin TANIK 
 28 Nis 01:36, Kitabı okudu, 8/10 puan

Emin Tınoğlu... Ülkü derneği yöneticisinin evine gidecekti bugün bombaları almak için.
............
Geçen ay kullandığı üç bombadan en etkilisi Devrim Kitabevi'ne attığı olmuştu. Dükkan harap olmuş; kitapçı ile bir alıcı ölmüş, biriside yaralanmıştı. "Devrim kitabeviymiş! Adından belli değil mi komünist yuvası olduğu? Alışveriş edenlerde öyledir. Kökünü kazımalı bunların."

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan

… babam okula verdi beni. Yıllarca sürdü bu. Hiç hoşlanmıyordum; arkadaşlarla itişip kakışmak, öğretmenleri dinlemek yüzünden elimde olmadan büyüyordum. Konuşmam yetmiyormuş gibi düşünmeye de başladım. En kötüsü buydu. Çoğu insanlar gibi düşünmeden konuşsaydım kimse bir şey demeyecekti; ama ben düşündüğümü söylemeye kalktım.

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
Fatih B. 
31 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Kendini öldürenlerin yaşamayı aşırı sevenler olduğunu düşünürdüm."

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 74)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 74)
Çiğdem Aksoy 
07 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Ne var gözlerimde? Yapamam ki! Ellerini omuzlarıma beni sarsmak için koymamış mıydı? Neden çekmiyor? Alnımda incecik bir ter. Gözleri böyle yakın. Gök boncuklarım vardı benim. Avcuma alır bakardım. Böyle gömgök, pırıl pırıl. Parmaklarımı oynattım. Ellerim katı, kocaman. Şimdi ne yapacam ellerimi?

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 32)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 32)
Kemal Basmacı 
 04 Eyl 11:21, Kitabı okudu, 10/10 puan

En iyisi vapurlardı. Sağ elini saçlarından geçirip yanağına dayardı. Kimsenin görmediği, iki ucunda yalnız kaldığımız o kıldan ince köprüyü kurardık.

Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 78)Bütün Öyküleri, Yusuf Atılgan (Sayfa 78)
Şeyma Köse 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yatsam, hiç kalkmasam! Kalkıp düşmanlıklarla dolu bir güne başlamakta ne var?

Bütün Öyküleri, Yusuf AtılganBütün Öyküleri, Yusuf Atılgan
2 /