Büyük Umutlar

8,3/10  (118 Oy) · 
543 okunma  · 
103 beğeni  · 
3.816 gösterim
Büyük Umutlar, kırsal kesimden gelen yoksul bir çocuğun sosyal düzlemde yükselme masalıdır. Dickens, David Copperfield’den yaklaşık on yıl sonra, olgunluk ve yaşlılık döneminde, bir kez daha geri dönüp kendi hayatının izdüşümleri üzerinden bir "gelişme romanı" sunuyor bize. Bir üst sosyal düzleme tırmanma çabalarının boşa gittiğini, yanlış hedeflere, gerçekçi olmayan ideallere bağlanan umutların çöktüğünü gören Pip, bu dikenli yolu terk edecektir; çünkü içinde hareket etmeye çalıştığı sosyal kesim, genç bir insanın gelişmesine olanak vermez. Sahtekârlığın, ikiyüzlülük, aldatma, şiddet ve yapmacıklığın ağır bastığı bu üst-sınıf dünyasında aşk ve güvenin yeri yoktur. Dickens’ın bugün çoğu eleştirmenlerce modern romana bir adım olarak kabul edilen bu metni, aynı zamanda sanatsal yönü en güçlü, en olgun, en kusursuz çalışması olarak da görülmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9786053540915
 • Orijinal Adı:
  Great Expectations
 • Çeviri:
  Pınar Güncan
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Okumaktan büyük bir zevk aldığımı söyleyebilirim. Roman kahramanı "Pip" tesadüfen kaçak bir mahkuma rastlar ve yaşamı beklemediği bir şekilde değişir. "Pip" sonunda hayatta istenen şeyleri elde etmenin; başkalarına umut bağlayarak değil kendi azim, kararlılığı ve çalışkanlığıyla mümkün olabileceğini öğreniyor. Yazar bu kurgu üzerinden dönemin İngiliz toplumunun yaşantısını okuyucusuna etkileyici bir anlatımla aktarıyor. Kesinlikle tüm okurların kitaplığında bulunması gereken bir klasik olduğunu düşünüyorum.

wybie 
13 Tem 11:58, Kitabı okudu, 73 günde, Beğendi, 10/10 puan

Cümleye nasıl ve nereden başlamalıyım karar veremedim. Özellikle dili ve anlatımı bakımında çok sevdiğim bir eser oldu. Hakkında söylenecek belki çok fazla şey vardır lakin benim dilimi bağladı özellikle sonu. Kitabın işlenişi de aynı anlatımı gibi çok güzeldi. Dantel gibi işlendi her şey. Neden ve sonuçlar gayet ortadaydı. Soru işaretleri olmadan bitirdim. Gerçekten okunmaya değerdi iyi ki okudum. Klasikleri özellikle seven varsa bu kitabı atlamasın derim.

Ensar. 
26 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

yine eskilerden okuduğum bi kitap 2-3 kere okumuşumdur herhalde kesinlikle tavsiye edilebilecek bir eser ...olay örgüsünü tam olarak hatırlamasamda güzel olduğu için arada sırada kitap olmayınca bunu açıp okuduğumu hatırlıyorum .. aslında yine okumayı da düşünmüyor değilim...

Meşrebi Kalender 
26 Tem 20:36, Kitabı okudu, 19 günde, 7/10 puan

Kahramanı çocuk olan romanlar, okuyucunun ilgisine her zaman mazhar olmuştur. Yazar çocuğun tecrübesizliğini ve - doğal olarak- bilgisizliğini ne kadar iyi kullanırsa, çocuğun mantığına ne kadar erişebilirse kitap da o kadar sürükleyici olmaktadır.

Eğer bu sürükleyicilik tam olarak okura aksettirilebilirse, bir de bakmışsınız, koca koca efendiler ( hem Hanım hem Bey efendiler) çocuğun kendi evinin mutfağından bir dilim kek “ç”alma macerasını bile ağızları açık bir şekilde okur hale gelirler. Yakalayacak olan anası değil de bin başlı ejderha sanki…

Küçük bir çocuğun hayallerinin büyüdükçe planlara dönüşümüne ve ardından - bir büyüğümüzün New York sokaklarında yaşadığı tecrübelerden sonra söylediği gibi - “ Beş dakikada değişir bütün işler” sözüne tanıklık edeceğiz. Hayallerin Paris, Hayatların Muş olduğu gerçeğini, Tanrıya kahkaha attırmak istiyorsak ona planlarımızdan bahsetmenin yeterli olduğunu tekrar tekrar hatırlayacağız.

Bu arada çocuğu ucundan azcık tanıdık der demez çocuğun sayfalarda değil satırlar arasında büyüdüğünü görmek biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Ama kitapta değil suç bizde…

Amannnn !!!! Bir kitapta çocuk görmeyelim , tüm Şeker Portakalı Mağdurları olarak manik depresif bir ruh haliyle hemen Zeze halüsinasyonları görmeye başlıyoruz. “Yok sana Zeze!!! “ diye dibine kadar bağıran bir kitap var elinizde, hadi geçmiş olsun...

https://www.youtube.com/watch?v=6XtnhRAw0Aw

Minipamuk 
15 Eyl 14:30, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Hayatım boyunca unutmayacağım mükemmel bir eserdi. Charles Dickens insanı insan yapan değer yargılarını o kadar güzel ve her yönüyle işlemiş ki okurken defalarca tüylerim diken diken oldu.

kitapkurdu 
17 Tem 20:05, Kitabı okudu, 6 günde, 10/10 puan

Sanayi devrimi döneminin kıyısında yaşanan farklı hayatlar ve köylü-kentli arasındaki uçurumlar Dickens tarafından harika bir şekilde, sürükleyici bir biçimde anlatılmış. Havisahm-Estella-Joe unutulmayacak karakterlerdi ki özellikle Abel. Bir köylüyü Bey efendi yapma çabası ve hüsran. Mutlaka okunması gereken birbir şaheserdir.

Ahmet akdeniz 
21 Mar 22:22, Kitabı okudu, 13 günde, Puan vermedi

Yoksul küçük bir çocuğun bir mirasa konduktan sonra basından geçenleri anlatıyor. Kitabın anlatımı ve kurgusu çok güzel.Kitabın sonlarına doğru bitmesini istemdedim.Son 30 sayfayı okumayı kitap bitmesin diye kasıtlı olarak uzattım.

Beyza Yuksel 
24 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Büyük Umutlar.. Estella ve Pip..
Aradan kaç yıl geçti ama bu kitabı bir türlü unutamıyorum. Çok etkilenmiştim. Klasiklerin en önemli eserlerinden. Tek solukta okuyacağınızdan eminim. Hala okumadıysanız mutlaka okumalısınız.

uğur kiraz 
18 Tem 21:24, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Fakir olan insan daha insandır. pip zenginleştiği süreçteki tanrısal boyutu biraz fakirleştiğindeki insani boyuta tekrar döner. ve Çevresindekilerde bu iktisadi değişime göre hareket eder. bu romanda çizilen karakterler biraz yapaydı fakat güzeldi

özgür keskin 
25 May 18:03, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

sayfa sayısı çok gibi görünse de gözünüzü korkutmasın bi solukta okurum diyebileceğiniz bi kitap. Yanlış hatırlamıyosam lisede yaz tatilinde okumuştum. okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Sadettin TANIK 
02 Oca 13:00, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Zaten tüm yaşantımız boyunca böyle en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sadettin TANIK 
31 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Geceleri uykusuz yatıp bir insanı düşünüyorsun diye o insan üzerinde bir hak ileri sürebileceğini bilmezdim.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Sadettin TANIK 
02 Oca 12:55, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Onun bu unutkanlığı ve ilgisizliği karşısında içten içten kan ağladım ki ağlamaların en acısı budur.

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Vedat Geçit 
16 Eyl 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım... Kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? Bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün...

İster demirden olsun, ister altından, ister dikenden olsun... O sayılı günlerden birini yaşamayıp da ilk halkası meydana gelmeseydi, bu zincir belki de hiç örülmezdi."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Ülkü Ciner 
 23 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Asalet
Çünkü ona göre kalbi asil olmayanın davranışının asaletinin bir hükmü yoktur.
"Ne kadar cila sürersen sür ağacın damarlarını saklayamazsın; sen cilayı sürdükçe damarlar kendini belli eder.'' der.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 201 - Antik Batı Klasikleri)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 201 - Antik Batı Klasikleri)
Merve K. 
22 Haz 17:47, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bir insanı geceleri düşünmek o insan üzerinde hak iddia etmek için bir sebep değildir.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 96 - Beda Yayınları)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 96 - Beda Yayınları)
Seda 
24 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Çocukların içlerinde yaşadığı küçük dünyada, onları kim büyütürse büyütsün, haksızlık kadar içlerine oturan, onları duygulandıran başka birşey yoktur. Bir çocuğun karşılaşacağı haksızlık küçük, önemsiz olabilir ama çocuk da küçüktür. Onun dünyası da küçüktür."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
Merve K. 
22 Haz 17:44, Kitabı okudu, 9/10 puan

Elime bir güzel kitap ya da gazete versinler, bir güzel ateşin karşısına oturtsunlar, dünyada; başka hiçbir şey istemem.

Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 58 - Beda Yayınları)Büyük Umutlar, Charles Dickens (Sayfa 58 - Beda Yayınları)
Neslihan 
19 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Madde olarak bir yüreğim var elbette." dedi. "Yani kurşunla,bıçakla vurulabilecek bir kalbim var.Çarpışıyla beni yaşatan bir kalbim var.Bir gün gelip o durunca ben de öleceğim.Ama,anlıyorsunuz ne demek istediğimi.Hiçbir sıcaklık yok benim içimde.Ne bir yumuşaklık ne bir anlayış..acıma..sevgi..saçmalıklarından hiçbiri yok bende."

Büyük Umutlar, Charles DickensBüyük Umutlar, Charles Dickens
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Klasikleri okurken
Klasikleri okurken Okuduğumuz bir klasiği, bugüne dek bize verilmiş okuma biçimlerinin dışına çıkıp nesnelliğimizi koruyabileceğimiz bir uzaklığa koyduktan sonra kendi öznelliğimizle devreyi bağlayarak okumak. Yapılacak olan bu.