8,0/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
4 beğeni  · 
706 gösterim
"Tek başına kalan bir insanın kapladığı o güçsüz yeri kaplamaya çalışıyorum. Varlığım bir toz bulutu, daha sert bir rüzgarda tozanlarına ayrışarak dağılıp gidecek bir toz bulutu. Benim kalıbımda bir boşluk bu. Sıcağın, şehrin ve çölün ortasında zamansızmış gibi duran bir boşluk."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2004
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9789753424590
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
02 Ağu 14:23, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Çador belki gerçek belki hayali bir ülkede, ama benim ortadoğu hikayelerindekilere çok benzettiğim bir ülkede geçen bir arayışın, bir kavuşma ümidinin hikayesi.

Akhbar ailesini ve ülkesini bırakıp gittikten sonra, vatanında iç ve dış savaş yaşanır. Aileler dağılır, her evden cenaze çıkar yöre halkının tabiriyle... Sonra yurduna dönmek ister Akhbar, ailesini-sevdiklerini bulmak, çocukluğunun geçtiği yerde yaşamak ve geçmişini yakalamak ister...

Onun bu arayışını anlatır, oldukça karamsardır kitap; arada gülümseten detayları bile yoktur. Kocaman bir gülle gibi gelir çarpar insana bu hayat hikayesi; göğsüne oturur nefesini sıkıştırır...
hani benzetecek olsam Bin Muhteşem Güneş tadında, veyahut Uçurtma Avcısı tadında diyebilirim.

Murathan Mungan bu kitabında da dili muhteşem kullanmış, harika imgeler var. çador ve bukradan yola çıkarak o kadar güzel konulara değinmiş ki Akhbar'ın hikayesinin içinde...

Oldukça etkileyici, bitince genizde acı bir his bırakan bir öykü... Bu hikayelerin her gün bir yerlerde yaşandığını bile bile umarım bu gerçek bir yaşam öyküsü değildir diyorum...

Kitaptan 7 Alıntı

Yeşim Özden 
 16 Eyl 13:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Aralarındaki sessizlik uzayınca, gözlerini duvarlar boyu dizilmiş kitaplarda gezdirdi Akhbar. Hayatın sırrı bu kitaplardan birinin içinde saklı olmalıydı. Ama o tek bir kitabı bulana kadar ömür geçebilir ve insan hayatın sırrına erişemeden ölüp gidebilirdi. Buna değip değmediği kafasında hep bir soru işareti olarak kalmış, bu yüzden kitaplardan hep uzak durmuştu. Çok kitap okuyan insanlara hayatın yetmediğini biliyordu. Kitapların dünyasında hayatı küçük gören, tehdit eden bir şey vardı. Hem hakkında bu kadar yazı yazılan hayat neydi? Hangi yazı hayata yetmişti? Kelimelerle dolu sayfalar, sayfalarla dolu kitaplar, kitaplarla dolu dükkanlar her zaman olduğu gibi gene ona boğuntu, bir an önce kaçıp kurtulma arzusu verdi."

Çador, Murathan Mungan (Sayfa 48)Çador, Murathan Mungan (Sayfa 48)

"Belki senin için geçen yalnızca birkaç yıldır delikanlı,buradakiler içinse koca bir asır geçti.Bazen tarih tozlarını birkaç yılda süpürüverir.Bana kalırsa,buralarda kaybolmadan,tamamen kaybolup gitmeden geldiğin yere dön delikanlı.Aradıkların ya ölmüştür,ya kaybolmuş...Bulsan bilir,onların senin bıraktığın insanlar olmadığını göreceksin.En kötü yabancı çeşidi,bir zamanlar tanıdıklarının arasından çıkar.

Çador, Murathan MunganÇador, Murathan Mungan
Dila. 
01 Ağu 11:07, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Aslında kelimelerin, yazılarla doldurulmuş kitapların ona yardım etmeyeceğini en başından biliyordu Akhbar. Kitaplar her şey olup bittikten sonrası içindi.

Çador, Murathan MunganÇador, Murathan Mungan
Dila. 
01 Ağu 11:04, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Hiç kimsenin yüzünde Allah'a inanmanın huzuru ve güveni yoktu. Yalnızca korkunun, kaygının kayışa çevirdiği tedirgin ve yağlı bir huzursuzluk vardı bu kendine kapanan yüzlerde. Hayatları çoktan bittiği halde ömürleri bitmemiş insanların sürüncemede kalmış günlerini yaşıyor gibiydiler.

Çador, Murathan MunganÇador, Murathan Mungan
Dila. 
01 Ağu 11:06, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Çadori annelerimizin, ninelerimizin geleneksel ve masum başörtüsü değildir yalnızca. Kafalarımızdaki köprüdür. Örtünmek bir ahlak haline getirildiğinde, arkası mutlaka gelir; karara karara gelir. Örtünmenin sonu yoktur. Kadınlar kefene kadar örtünmek zorunda kalırlar.

Çador, Murathan MunganÇador, Murathan Mungan
Doğan Yalçın 
17 Nis 12:01, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Yalan herkesin gerçeğe bir şey eklemesiyle ortaya çıkar"

Çador, Murathan Mungan (Sayfa 9 - metis)Çador, Murathan Mungan (Sayfa 9 - metis)
Doğan Yalçın 
17 Nis 12:04, Kitabı okudu, 7/10 puan

" Kitapları saklayanlar, kişileri, hayatları, hikayeleri de saklarlar"

Çador, Murathan Mungan (Sayfa 46 - metis)Çador, Murathan Mungan (Sayfa 46 - metis)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.