7,3/10  (24 Oy) · 
80 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.288 gösterim
İlk gençlik heyecanlarıyla okunan kitapların etkisini, o ilk okumanın verdiği benzersiz hazzı unutmak mümkün mü' İletişim ve bilgi edinme imkânlarının son hızla arttığı bir çağda, gençlerimizi ve çocuklarımızı kitapların dünyasıyla buluşturmak eskisi kadar kolay olmasa gerek. Bu anlamda, Millî Eğitim Bakanlığının ilköğretim ve ortaöğretime yönelik 100 Temel Eser seçimi; öğrencilere, velilere ve öğretmenlere, kısacası kültür dünyamıza katkıda bulunacak herkese yararlı olacak niteliktedir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9786054138227
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Zafer KORKMAZ 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 39 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet hikmet Müftüoğlu'nun Çağlayanlar kitabı çok güzel öykülerden oluşuyor.
Bu eser bir kesim tarafından Türk klasikleri arasında değerlendirilirken,diğer bir kesim tarafından klasik olarak kabul edilmemektedir.Şahsi fikrim bir klasik olduğu yönünde.Zira öyküler yazıldığı dönem itibariyle değerlendirildiğinde topluma verdiği mesajlar ve yazın kalitesi açısından çok başarılı.
Yazar Müftüoğlu yazarlık serüveninin başlarında Servet-i Finun edebiyat akımının etkisi altında kalmış.Daha sonra Milli Edebiyat akımının etkisiyle kalemini kullanmıştır.
Çağlayanlar'daki öyküleri okuduğunuzda duygu olarak Milli akımın etkisini çok net hissederken,kullandığı dilin Servet-Finun akımının etkisinden kurtulamamış olduğunu göreceksiniz.
Her halukarda o dönemin en önde gelen öykü kitaplarından biri olduğu kanaatindeyim.Okumanızı öneririm.
Kitap sizi aşağıdaki şu güzel cümlelerle karşılayacak;
"Bu kitabı sizi düşünerek sizin için yazdım.Bela gecelerinde,yaşım sızarak,yüreğim sızlayarak yazdım.
Ey Türk!Bu satırlarda mazinin destanlarını,halinin hicranlarını söylemek ve inlemek istedim.Bir keman gibi...
Bu kemanı ana vatanın sinesinden yonttum.Tellerini kalbinin damarlarından çıkardım,istedim ki bu sazın ahengini yalnız sen duyasın.Bu acıklı iniltiler yalnız sana dokunsun"
Keyifli okumalar.

Ahmed Hikmet Müftüoğlu, 1870’de İstanbul’da doğdu ve aynı kentte 1927’de öldü.Pek çok ülkede devlet görevlerinde bulundu.Liselerde ve üniversitelerde edebiyat ve yabancı dil dersleri verdi.1908 ‘ den sonra Türkçülük ve Yeni Lisan akımını benimsemiş bir yazar. Çağlayanlar kitabını bu akım doğrultusunda 1911-1922 yıllları arasında yazdığı metinlerden oluşturmuş.Öykülerinde Türk musikisini, mimarisini , dansını anlatmış.Bunları beğenmeyen biriyle tartışmış.Geleneklerimizden bahsetmiş.İster köylü olsun ister şehirli, ayırt etmeden anadolu insanının maneviyatını yücelten öyküler yazmış.Tarihi konulara değinmiş.Hristiyanların ihanetinden bahsetmiş.Osmanlı’nın elinden çıktıktan sonra değişime uğrayan vilayetlerden ve oralarda ki osmanlı eserlerinin nasıl hakarete uğradığını anlatmış.Paramparça olmuş anadolu insanın halini görmüş ve üzülmüş..Belli çok üzülmüş.O dönemde yaşayan insanların üstüne yığılan batılılaşma yüküne karşı onlara farklılıklarımızı hatırlatmak istemiş.Milli değerlerimizden övünmemizi istemiş.O dönemde yazıp yayınladığı bu öyküleriyle insanlara moral vermek istemiş.Onlara kurtuluştan bahsetmiş.Vatan millet sevgisinden bahsetmiş.Milliyetçiliği anlatırken islam çizgisinden de hiç çıkmamış.Üslup olarak ise yalın,akıcı ve coşkulu bir şekilde yazmış öykülerini.Bazı kısımlarda fazla laf kalabalığı yapmış ve fazla tekrara düşmüş gibi geldi bana fakat bunun o coşkuyu okuyucuya iyice aşılama kaygısından olduğunu düşünüyorum.Genel anlamda kitap akıcı ve yazıldığı dönemde milli kurtuluşa destek verme amacı güttüğünden bence çok değerli.Okuyacak dostlarıma keyifli okumalar dilerim.

Ayşe Nur 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa kısa öykülerden oluşan kolayca okunabilir bir eser. Çoğu öykünün altında tarih yazıyordu bu yüzden yaşanmış olaylar mı pek anlayamadım. Yurtdışında okuyan o iki TÜRK öğrencinin yurduna, savaşa gelmesini anlatan, ülkesi için faydalı işler yapmaya çalışan insanları okudukça içimden VATAN SİZE MİNNETTAR dedim durdum.

Fatma Çatal 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

" -Evet, bu zavallı vatanın yarasını kanatan sizsiniz, sizin gibi onu beğenmeyenler, ona i'timad etmeyenler, dâima onun kusurunu gören onun sevgilileridir. "
Fakat bu kadar turan hayali kuran bir yazarın bu kadar yabancı kelime kullanmış olması tam bir hayal kırıklığıydı. Türk milletinin mimaride, dansta, edebiyatta hiç de geri kalmadığını anlatmak için Farsça, Arapça kelimeler kullanmak ne kadar etkili olabilir? Gerçek Türkçülük bunu mu gerektirir?

alper 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

"...Türk'ün milli şairi Fuzuli'dir. İnsanlara saadet vadeden aşk bile Türkler için beladır. Ah Şark'ta bela olan aşk, safa olan muhabbetten bin kere çok değil midir?" (Çağlayanlar, 110. sayfa, Ahmet Hikmet Müftüoğlu) Çağlayanlar, milli duygularla yoğrulmuş hikayelerden oluşuyor.

Elif Bilge 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar, kitabında bizlere bölümler halinde sunmuş olduğu destanlar, hikayeler ve anılarla; okurda yoğun bir Türklük bilinci oluşturmakta. Bu topraklarda yaşayıp kendini Türk hisseden herkesin okuması, çocuklarına okutması ve kütüphanesinde bulundurması gereken bir kitap...

Nuray Kirik 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çağlayanlar bir öykü kitabıdır.Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun “Türkeli Zeybeklerine” başlığıyla yazdığı sunuşta belirttiği gibi, “Bu vatan ya senindir, ya kimsenin!” diyerek okura seslenen, onu vatana, örf, adet ve dinine sahip çıkmaya çağıran hikâyeler toplamıdır. Bunların sayısı on yedidir.

Kitaptan 23 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birkaç gün Fransa'da kalmakla kendi vatanındaki güzellikleri görememek körlüktür, nankörlüktür.

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 31 - Ötüken Neşriyat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 31 - Ötüken Neşriyat)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes sırasını, haddini, mevkini bilecek, herkes büyüğünü tanıyacak, sayacak. İşte o kadar... Bu iki kelimecik milyonlarca halkı idâreye kâfi idi:
Sıra, saygı!...

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 56 - Ötüken Neşriyat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 56 - Ötüken Neşriyat)

-Bu memleketin güzelliklerine göremeyerek bakıyorsunuz , şiirlerini anlamayarak dinliyorsunuz , dedi

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 34 - Bilge Kültür Sanat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 34 - Bilge Kültür Sanat)

Türkeli Zeybeklerine
Dünyanın tarihi, yurdu uğrunda senin kadar uğraşan, kanını döken bir ulus daha gösteremez.Senin kadar kimse kendi yurduna sahip olmayı hake etmemiştir.Bu yurt ya senindir ya hiç kimsenin!

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 5)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 5)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mûsikimiz, bizim durgun rûhumuzun, sâkin düşüncelerimizin, uçuk benzimizin tercümânıdır.

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 30 - Ötüken Neşriyat)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 30 - Ötüken Neşriyat)
Zafer KORKMAZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı sizi düşünerek sizin için yazdım.Bela gecelerinde,yaşım sızarak,yüreğim sızlayarak yazdım.
Ey Türk!Bu satırlarda mazinin destanlarını,halinin hicranlarını söylemek ve inlemek istedim.Bir keman gibi...
Bu kemanı ana vatanın sinesinden yonttum.Tellerini kalbinin damarlarından çıkardım,istedim ki bu sazın ahengini yalnız sen duyasın.Bu acıklı iniltiler yalnız sana dokunsun.

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 7 - Akvaryum Yayınevi)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 7 - Akvaryum Yayınevi)
Zafer KORKMAZ 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ey Türk kadını!Irkında ne icazkar bir feyz vardır ki hem mevte asker yetştirir,hem ebediyete hüner eriştiritrsin!

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 100 - Akvaryum Yayınevi)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 100 - Akvaryum Yayınevi)
Emrah Çakmak 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşlar kurur,inlemeler durur,çukurlar dolar,yangınlar söner,mezarlar çöker,viraneler şenlenir,her şey bitti sanılır ;yalnız kitapların sayfaları arasında hareketsiz duran barut tozlarına benzer yazılar,hatıralar kalır.İşte bu görünmez kuvvetlerden lavlar,cehennemler çıkar.''

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 123)Çağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu (Sayfa 123)

Bu kitabı sizi düşünerek sizin için yazdım.Bela gecelerinde, yaşım sızarak, yüreğim sızlayarak yazdım.
Ey Türk !! Bu satırlarda geçmişin destanlarını, şimdinin ayrılık acılarını söylemek ve inlemek istedim.Bir keman gibi...

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet MüftüoğluÇağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu
3 /