Cahillikler Kitabı

6,9/10  (60 Oy) · 
375 okunma  · 
41 beğeni  · 
3.030 gösterim
Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya'nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika'nın adının Amerigo Vespucci'den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055813000
 • Çeviri:
  Emre Ergüven, Cihan Aslı Filiz
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
22 Nis 12:21, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bu kitap oldukça ilginç geldi.Anlatılan konular olsun,içeriğini oluşturan unsurlar olsun bir gerçeği arayış kitabı.Konuları günlük hayatta sıkça doğru olarak kullandığımız bilgileri kapsıyor.Bu nasıl yanlış olur dediğim çok fazla bölüm oldu.Yazarlarda okuyucuyu kitapta tutmak için güncel konuları ele almışlar.Tabi ki eleştirim olacak.Kitaptaki bazı bilgiler gerçektende doğruluklarını sorgulatıyor.Pek kesin olarak inanamıyorsunuz.Bu yüzden kitabı okuyan kişilerin çoğu yarıda bıraktıklarını biliyorum.Belki de gerçekleri gösterdiklerinden inkar etmek daha kolay geliyordur.Belki de gerçekleri sevmiyoruzdur.Güzel bir kitap okunmalı bence.Herkese tavsiye ederim.

Emre Öğüt 
26 Eyl 2015, Kitabı okudu, 13 günde, 7/10 puan

Geceleri yatarken azar azar okuyarak bitirdiğim bir kitap. İçerisinde çok ilginç bilgiler var. Okurken ciddi anlamda şaşırıyorsunuz. Kitabın dili sade ve akıcı. Kısa kısa başlıklar şeklinde her başlık en fazla 2 sayfa tutuyor. Bu yüzden oldukça pratik bir şekilde hazırlanmış .Şahsen beğendim. Gerçi hepsini ezberlemenin de bir anlamı yok. Zevk için bile okunabilir. Zaten bir süre sonra aklınızda bir şey kalmıyor bu tür kitaplarda fakat tek tük de olsa bir konu açılınca bu ilginç bilgileri hatırlıyorsunuz. Ara sıra böyle farklı ve eğlenceli kitaplar okumak gerek diye düşünüyorum.

Sarı Sıcak 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yetişin kandırıldık!
Hem de hemen hemen her konuda, yıllarca. Hala!
Bu kitapta okuduğunuz çoğu şey, hayatınızda kullanamayacağınız türden, tabii spesifik bilgi yarışmalarının alengerli sorularında karşınıza çıkma ihtimalini saymazsak...
tarihi yanılgılar, doğayla ilgili gerçekler, dikkatsiz okuyup geçtiğiniz iki sıfatın arasındaki ince fark ve daha bir sürü mantıklı şeyle dolu bir bilgi hazinesi.
işin kötü tarafı şimdiye kadar bu bilgilerle kandırıldım, ya bu kitap da yalan söylüyorsa diye biraz fazla bir septik bakış açısı kazanmak. yine de çok yönlü düşünmek için bu, zaruri bir süreç. kendinizi böyle rahatlatın. zevkli bir okumaya feda edilecek 2-3 saatiniz varsa hemen başlamalısınız.

Beyhude 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 7/10 puan

NTV de Banu Güven'i bir dönem takip ediyordum . Yanlış hatırlamıyorsam onun programında tanıtılan bir kitaptı. İsminden etkilenip almış olduğum bir kitap . Aldım okudum. baştan sona da okumuş değilim. Karıştırdım başlıklarına göre, yanlış bildiğimiz kavram yada ŞEY ler hakkında basit bilgilerle dolu olan bir kitap.

Mustafa Erişkin 
09 May 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanın aklındaki bilgilerin ne kadar zor değiştirileceğine örnek gösterebileceğim bir kitap.

Kitabı bitireli 2-3 saat oldu ama içindeki bilgilere dair hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir. :D

Zeynep Gençelli 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Zevkli ve öğretici bir kitap.Yaz tatillerinin favori kitabı olabilir.Uzun yolculuklarda,hem bilginize bilgi katmak,hem de yanlış bildiklerimizi kahkahalar atarak öğrenmek istiyorsanız bir kitapçıdan en kısa zamanda temin edin!

Gül yalçın 
01 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

bu kitabı okurken vay anasını dediğim bi çok şey oldu..kendimi aydınlanma çağına girmiş gibi hissettim..okuduğunuzda ne dediğimi anlayacaksınız..

Irem 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bildiğimiz her şeyin doğru olduğundan emin miyiz? Bildiğimizi sandığımız gerçekleri savunmadan önce danışmamız gereken bir başucu kitabı.

Bilgehan Bölek 
19 Tem 09:33, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir kısmını bilsem de kitabın bilmediğim %60'ını öğrenmiş oldum. Hepsi gerekli ve pragmatistçe bakıldığında yararlı bilgiler mi ? Hayır. Fakat değişik, ilginç veya aklınıza takılmış olan "Ya şu canlının gerçekten şu özelliği neden ? Nasıl bir mekanizması var ?" sorularına cevap bulabileceğiniz bir kitap.

Kitap okumak 
10 Haz 01:43, Kitabı okudu, 6/10 puan

Doğruluğundan emin olduğumuz, sorgulamaya gerek duymadığımız bilgilerimizin ne kadar hatalı olduğunu bazen hayretle bazen gülerek fark edeceksiniz. Bunun yanında bir çok enterasan bilgiyi ilk defa okuyup bilgi dağarcığınıza ekleyebileceksiniz. Oldukça farklı bir kitap ve farklı şeyler arayan okurlara önerilir.

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

Sarı Sıcak 
01 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Şaşırtıcı bir şekilde ışık görünmezdir. Işığın kendisini göremeyiz, yalnızca onun çarptığı şeyi görebiliriz."

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 68)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 68)

Bir timsahı alt etmek için ne kullanırsınız?
a) Ataş
b) Kese kağıdı
c) El çantası
d) Lastik bant

Boyu 2 metreye kadar olan timsahlar karşısında, sıradan bir lastik bant ile paçayı kurtarabilirsiniz. Bir timsahın çenelerini kapatan kaslar o kadar güçlüdür ki, bu kasların aşağıya doğru olan kuvveti uçurumdan düşen bir kamyonunkine denktir. Ama timsahın çenelerini açan kaslar o kadar zayıftır ki, tek elinizle bir timsahın ağzını kapalı tutabilirsiniz.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 79)

Hangi olasılık daha yüksektir: Yıldırım düşmesi sonucu ölmek mi, yoksa bir asteroidin çarpmasıyla ölmek mi?

-Saçma gibi görünebilir, ama asteroid çarpması sonucu ölme ihtimali daha yüksektir.
Asteroid den ölme olasılığı 6 milyonda bir. Yıldırımdan ölme olasılığı ise 10 milyonda birdir. Bu oran bir engerek yılanı tarafından ısırılarak ölme ihtimaliyle hemen hemen aynıdır. (Erkeklere kadınlardan 6 kat daha fazla yıldırım çarpar.)

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 87)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Sayfa 87)
Kitap okumak 
 10 Haz 01:31, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Şu ana kadar yaşamış en tehlikeli hayvan nedir?
Şu ana kadar ölmüş olan insanların yarısını (muhtemelen 45 milyar kadar) sivrisinek öldürmüştür.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Ntv Yayınları)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Ntv Yayınları)
Kitap okumak 
10 Haz 01:46, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Roma İmparatorları bir gladyatörün ölüm emrini nasıl verirlerdi?

Başparmaklarını yukarı kaldırarak.
Ne gladyatörün öldürülmesini isteyen Romalı seyirciler başparmaklarını aşağıya indirirlerdi, ne de bu ölüme izin veren Roma İmparatorları.
Bir gladyatörün öldürülmesi istendiğinde başparmak yukarı kaldırılırdı- tıpkı kınından çıkarılan bir kılıç gibi. Kaybeden bir gladyatörün canının bağışlanması için, başparmak sıkılmış yumruğun içine sokulurdu – tıpkı kınına geri sokulan bir kılıç gibi. Bu durum Latince’de “pollice compresso favor iudicabatur (iyilik yapma kararını içeride tutulan başparmak verir) şeklinde ifade edilirdi.

Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Ntv Yayınları)Cahillikler Kitabı, John Lloyd (Ntv Yayınları)