Çakıcı'nın İlk Kurşunu

8,0/10  (29 Oy) · 
91 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.681 gösterim
"Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim."rnŞiir, hikaye ve romanlarında, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan; insanı, gücü, zayıflığı ve zaaflarıyla bir bütün olarak kavrayıp ödün vermez bir gerçekçilikle yansıtan Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikaye, şiir ve yazılarıyla ilk kez okur önünde!
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789750803507
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı 
26 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çakıcı'nın İlk Kurşunu Sabahattin Ali'nin ölümünden çok sonraları (2002 yılı) yayımlanmış bir kitap.Eşinin bir sandıkta sakladığı hikayeler,şiirler,resimler...
Kitap hikayelerle başlıyor. "O Arkadaşım" ve "Barsak"yarım kalmış. "Bir Hakikatin Hikayesi" ve kitaba adını veren "Çakıcı'nın İlk Kurşunu" yazarın sağlığında tamamladığı hikayeler.
Kitapta bulunan 11 şiirden 3 tanesi isimsiz.
ayrıca yazarın "Kağnı" adlı hikayesinin opera halini de kitapta bulabilirsiniz.
Şiirlerden sonra yazarın yazmayı planladığı hikaye ve romanların listesi yer alıyor.Bu listede adı geçen hiç bir eseri yazmaya ömrü yetmemiş Sabahattin Ali'nin.Bu listenin ardından yazılar geliyor. A.Metin takma adıyla Tan gazetesinde yazdığı her biri birbirinden çarpıcı köşe yazılarından bazıları yüzünden Falih Rıfkı Atay ile mahkemelik olmuş yazar.Son iki yazısını ise kendi adıyla iki farklı gazetede yazmış. "Asıl Büyük Tehlike Bügünkü Ehliyetsiz İktidarın Devamıdır" başlıklı yazısının tarihi 5 Şubat 1948, yani ölümünden bir kaç ay önce.(2 Nisan 1948)Yazının sert üslubu dikkat çekiyor.Kitabın sonuna yazara ait çizimler eklenmiş.
Yarım kalmış hikayeler,isimsiz şiirler beni çok duygulandırdı. Okunmalı.

silaes 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 7/10 puan

Sandık dibinde kalmış yazılar, derlenerek bu eserde birleştirilmiş. Çakıcının ilk kurşunu kısahikaye türünde. şiirleri Osmanlıca ve Latin harfli Türkçeyle basılmış. Makale yayınları da o günün siyasi ve sosyo-ekonomik durumunu anlamamızda yardımcı oluyor.

Halil Yavuz KAYA 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Elimdeki kitap YKY yayınlarından.
Bu kitap da hikayelerin yanı sıra dikkati çeken başkaca hususlar var.
Sabahattin Ali nin, vefatın dan sonra sandığın da bulunan bazı dökümanların olması örneğin. Ve bunları okuması üç yıl süren bir komisyon değerlendirmeye almış, Elinizde bulunsun isterseniz. harika belgeseller bunlar. Şiirleri- Kendi çizimlerinden desen çalışmaları, Bir başka YKY yayınları içindeki Kağnı hikayesinin operet halinde düşünmesi, Yazmayı düşündüğü hikaye ve romanlarının listesi, Verdiği konferans metinleri.
Bunlardan daha ilginci ise; yayımlamadı, ama sözü edilen komisyonca basılan kendinin yaşamış olacağı büyük mutlakiyet kazanan bir aşk dıramatizmidir.
Çakıcı Hikayesi ise bir dönemi güzel, sade öz bir dille anlatmış. Ben beğendim. umarım sizlerde beğenirsiniz.

Mehmet Yılmaz 
06 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Öldürülmesinden yıllar sonra ortaya çıkan ve Sabahattin Ali okurları için güzel bir sürpriz olan bazı hikaye, yazı ve çizimlerinin yer aldığı kitap. Yazarı ilk defa okuyacaksanız eğer bu kitapla başlamamalısınız.

Suzan Özalp 
01 Nis 09:32, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Sandık içinde kalmış yarım hikayeler , isimsiz şiirler , yazılması planlanan öyküler ve resimler... Bu kitap benim için o kadar değerli ki derleyenlerin eline emeğine sağlık.

Cümle Mühendisi 
25 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Zalime atılan ilk kurşun doğruluğu değil bıçağın kemiğe dayandığını gösterir. Düşmezse o silah bir daha elden dönerse masuma kemiğine dayanır başka birinin.

melike 
 14 Eki 23:35, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Sabahhattin Ali'nin okuduğum 4. kitabıydı bu. Sonradan toplanmış bir eser. İçinde yayımlanmamış şiirleri, yarım kalmış hikayesi , düşünce yazıları, kendi kaleminden bir kaç resim çalışması bulunuyor. Resimlerinde ve şiirlerindeki kurbağa çokluğu sizi gülümsetiyor, yazmayı düşündüğü kitaplar ve aldığı notları görüp vakitsiz ölümüne (öldürülüşüne) üzülüyor, şiirlerinin hemen yan sayfasında şiirin orijinal halini ve yanlarında küçük minnoş resimleri görüp tekrar mutlu oluyorsunuz. Kitabın sonlarına doğru yer alan düşünce yazıları ve eleştiriler ise o günün sorunlarına dikkat çekiyor ve maalesef ki bugün de pek farklı olmadığını gözler önüne seriyor. Yazarı tanımak açısından çok güzel bir kitap olmuş fakat ilk kitap olarak önermem. Öncesinde yazara karşı bir sevginiz oluşsun ki kitap sizi daha çok sarmalasın.

şule uzundere 
10 Tem 21:27, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Yazarın yarım kalmış öyküleri, el yazısı notları ve bir yerde yayımlanmamış şiir ve öykülerini bu kitapta toplamışlar. Kitapta bir yarım kalmışlık duygusu vardı. Yazarın öykülerine ve şiirlerine son halini vermediği belli oluyordu ama yine de severek okudum. Özellikle yazmayı planladığı kitapların listesini gördüğümde çok duygulandım. 41 yaşında ölmüş Sabahattin Ali. Çok erken bir yaşta, en verimli olacak yaşında ölmüş. Zaten Türk edebiyatında bir Sabahattin Ali’nin bir de Orhan Veli’nin erken yaştaki ölümlerine çok üzülüyorum.

Kitaptan 37 Alıntı

Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkar (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkartmalıdır. Bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin AliÇakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali
Aslı 
26 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Ben hayatta herkese karşı lakaydimdir... Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla olusundandir. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilane severim.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 18)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 18)

Hiç kimse hiç kimseyi yükseltmez, herkes kendi kendini yükseltme mecburiyetindedir. Mademki erkeğin kadından fazla bir şeysi yoktur, mademki kadının zaaflarını erkek, erkeğin zaaflarını kadın ikmal etmekte ve bu iki cins hayat yolunu yürüyebilmek için birbine muhtaç bulunmaktadır, şu halde birinin diğerini yoldan alıkoymaması için aynı kuvvetlere malik bulunmaları icap eder.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 117)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 117)
şule uzundere 
10 Tem 21:28, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Ben onun uzak bir işaretiyle derhal hayatımı veririm.
Acaba o…
Bana elini verecek mi?
“Hayır…”

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin AliÇakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali
Arzu Budak 
05 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kadın bir erkeğe varmaz, kadın bir erkeğe verilmez ve bir erkek bir kızı almaz, (almak, vermek) bu tabirler kadını kıymetten düşüren, ona ahkâr (en hakir) mahiyeti veren şeylerdir ve her şeyden evvel bu zihniyeti kadınlarımız kafalarından çıkarmalıdır; bilmelidirler ki iki cins birbirleriyle hayatlarını birleştirirken yuvaya getirdikleri aynı kıymette şeylerdir ve koca mal sahibi değil, ortak, hayat ortağı demektir. Bu hukuk müsavatı kadınlarımızın şuurunda yer ettikten sonra onların kuvvetli ve hakiki bir insan olmak için dimağî ve fikrî sahada da yükselmek isteyecekleri tabiîdir.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 118)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 118)
Celal Uslu 
14 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sana da tekrar ediyorum : Kafalarımızı birleştirelim, bu şekilde kâinatla daha güzel alay edeceğiz...
Çünkü dünya... alay etmekten başka bir şeye yaramaz...

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 20)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 20)
Arzu Budak 
05 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum... Zelilâne severim... Muhabbetimi kendilerine verdiğim kimseler onu yüzüme fırlatsalar bile severim... Bunun için, bu derekeye düşmemek için kalbimi muayyen dereceye kadar herkese açmış, fakat içeri girmek isteyenlere kapılarını kapatmışımdır... Ama bazan çok kuvvetli ve kurnaz kimseler ya zorla, yahut da ben farkında olmadan oraya girmiş, yerleşmiş bulunuyorlar... Onları çıkarmak benim gibi bir zayıfın yapamayacağı şeydir... Bu şekilde sevdiklerim hayatta üç dört kişiden ibarettir. Hazin bir itiraf ama içlerinden hiçbirinden de vefa görmedim...

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin AliÇakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali
Celal Uslu 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

... İngiliz lordları içecek şarap bulamazken, bizimkiler kokteyl partilerde sel gibi viski dağıttılar ; halk veremden kırılırken, İngiliz Kralı bir Aksaraylı hemşerimiz kadar gıda almıyor diye sıkılmadan yalan söylediler ; köylümüzün dörtte üçü inlerde, kovuklarda, kerpiç kulübelerde hayvanlarıyla birliklte yaşarken, yabancıların geçtiği tren yolu boylarına göstermelik modern köyler yaptılar. Millet kilosu iki buçuk liradan pirinç bulamazken, devlet kesesinden besledikleri bir lokantada yabancılara iki liraya lüks yemekler dedirdiler.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 137)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 137)
Ramazan Baysal 
21 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hiçbir cemiyet, Hürriyete yavaş yavaş, alıştıra alıştıra kavuşturulmaz. Hürriyete, onu kulana kulana alışılır.

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 133)Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali (Sayfa 133)
4 /