Çalıkuşu Bütün Eserleri 1

8,6/10  (1.414 Oy) · 
6.395 okunma  · 
1.368 beğeni  · 
27.395 gösterim
Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789751027689
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rabia 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer Çalıkuşu'nu tek bir kelime ile anlatacak olsaydım bu kelime kesinlikle "naif" olurdu. Sanki okurken kitabı incitmek istemedim, Feride ile hüzünlendim, Feride ile çocuklaştım, yüreğim Feride ile bir attı. Türk edebiyatının en önemli romanlarından olduğu malumumuz; okumayı sevsin sevmesin, yaşı kaç olursa olsun isteyen herkesin çok rahat bitireceği, daha doğrusu bitirmek istemeyeceği eşsiz bir eser.

Tek şikayetim Feride ve Kamran sahnelerine doymamamdır, keşke o güzelim aşkı daha fazla sayfada okusaydık.. :)

ilayda Solmaz 
02 Oca 15:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

öğretmenlik yapması, belki masumluğu belki saflığı, belki de hırçınlığı. Ama hep samimi oluşu. Reşat Nuri öyle güzel anlatmış ki, bitince yüzümde büyük bi gülümseme asılı kaldı bi süre. Uzun sürdü, ama bitmesin diye yavaş okumuş olacağım.

MerveG 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bugüne dek okuduğum en naif en samimi hikâyedir Çalıkuşu. Ve nedense okuyacağım diğer kitaplarda böyle hissetmeyeceğime eminim. Belki öğretmenlik yapması, belki masumluğu belki saflığı, belki de hırçınlığı. Ama hep samimi oluşu. Reşat Nuri öyle güzel anlatmış ki, bitince yüzümde büyük bi gülümseme asılı kaldı bi süre. Uzun sürdü, ama bitmesin diye yavaş okumuş olacağım. Çünkü şu an bi arkadaşımı kaybetmiş gibi hissediyorum. İçinizdeki Çalıkuşu hiç kaybolmasın.

Kübra çil 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta sanki Feride'nin yerinde siz varsınız. Öylesine bağlayıcı, öylesine samimi ki.. Yeri geliyor çocuk oluyor, yeri geliyor mutlu oluyor ve yeri geliyor hüzünleniyorsunuz. Akıcılığı ve okuru bunaltmayan yapısı çok güzel. Okurken kitabı incitmekten korkarak okuyorsunuz adeta. Yazara bu güzel eser için sonsuz minnet duyanlardanım açıkcası.

özgülözgül 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Hasan KILIÇ 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Reşat Nuri'nin toplamda 24 eseri var ve yarısını okudum. Aralarında en beğendim eser bu idi. Ayrıca kitap okumayı pek sevmeyen birini de yine bu kitap sayesinde kitaplara bağladım :) Edebi açıdan muhteşem bir eser. Eğer kitap kendime ait olsaydı, yarısının altını çizmiş yanına notlar almış olurdum.

Feride... Çalıkuşu... Tatlı bir serseri... Bitmek bilmeyen meslek ve bunun yanında Kamuran sevdası. Bir yandan dönemin Türkiyesi anlatılıyor, bir yandan yurdun her bir yerinde ince ince aşk işleniyor.

Reşat Nuri'nin acemilere kitap okuma sevdası kazandıran bu romanını herkese tavsiye ederim...

Ismail Salma 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Reşat Nuri Güntekin kaleminden okuduğum ilk eser ve etkisinden kurtulamadığım bir kitap oldu feridenin hikayesi ve kuzeni kamer. Sonradan anadoluya öğretmen olarak sürüklemdiği yürek burkucu hikayesi.

tülay abaza 
05 Oca 18:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yıllar önce okuduğum kitap.. Türk klasik romanının mihenk taşlarından bir tanesi olan bu eser okuması son derece keyifli bir roman. Yaramazlığı, kıpır kıpırlığı ve haşarılığı nedeni ile "çalıkuşu" olarak anılan Feride'nin yaşadıkları, Güntekin ustanın elinden benzersiz bir tatla anlatılmış. Hala okumayan varsa mutlaka okumalı.

Gamzeli 
 03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reşat Nuri Güntekin kaleminden okudugum ilk eser. Bir aralar çalıkusunun diizisi olurdu keske diziden once kitabi okusaydim diyorum arasinda cok fark var ve son olarak herkesin okumasini öneririm cok guzel bir kitap insan etkisinde kaliyor .

Sinan ATEŞ 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 59 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bundan bir kaç sene evvel çalıkuşu nun dizisi vardı evdekilere takılıp izliyordum ara ara ama keşke izlemeseysim. O çalıkuşu ile bunun arasında gezegenler kadar fark var kitabın ilk bir kaç sayfası o diziyle uyar gibi oluyordu ama yok abi kitabı katletmişler ama kitabın sonlarına doğru 86 yapım kitabın ilk dizi versiyonuna tesadüf ettim kitapta ne yazıyorsa o tarihteki diziyle oldukça benzerlik gösteriyor o çalıkuşu çok hoştu. (Birde o zamanlarda ki harbi dizi imiş 7 bölüm 40-50 dakika süper simdikiler gibi 2 saat bilmem kaç bölüm değil ,eskiler iyimiş ) neyse çok gevezelik ettim kitabın başları çok iyi gidiyordu ta ki Kâmran a kadar sinir şey... Benim kitapta asıl dikkat ettiğim ilgilendiğim kısım Feride ile Kâmran ın aşk hikâyesinden ziyade bir genç kızın Anadolu da ki mücadelesi.. O zamanın şartlarıyla kadın öğretmen hatta daha vahimi bekar bir kadın öğretmenin aslında kadın olmanın zorluğu.. Kitapta hayatta kalma mücadelesi,aşk uğruna katlanılan zorluklar, dostluklar, kişilerin fesatlığı çok güzel bir şekilde işlenmiş.. Reşat Abi sağolsun bizlere çok güzel ve anlamlı bir eser bırakmış...Bence kütüphanenizde bulunması ve mutlaka okunması gereken bir kitap... :)

Kitaptan 142 Alıntı

" Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım.
Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır.."

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Tuğba Gülbaş 
30 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevmek denen şeyin rolü bu kadar insanı yakıp titretecek bir şey olursa kendisi kim bilir neydi?

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Aysel 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangi ümide sarılsam elimde kalıyor, neyi seversem ölüyor. İşte üç sene evvel bir sonbahar akşamıyla beraber ölen genç kızlık rüyalarım, kendi küçüklerim, sonra Munise, onun arkasından belki kalbimin öksüzlüğünü avuturlar diye ümit ettiğim talebelerim. Yavrularını tehlikede gören bir ana kuş hırçınlığıyla üstlerine titrediğim bu şeyler, sonbahar yaprakları gibi birer birer sararıyor, dökülüyor. Daha yirmi üç yaşıma girmedim; yüzümden, vücudumdan çocukluğun izleri silinmedi; halbuki gönlüm, baştan başa bütün sevdiklerimin ölüleriyle dolu.

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Sibel İmamoğlu 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kamran, biz asıl bugün birbirimizden ayrılıyoruz. Ben, asıl bugün dul kalıyorum... Bütün olan, geçen şeylere rağmen, sen yine bir parça benimdin; ben bütün ruhumla senin...

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Kadriye Kaya 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Feride hareketli, yaramaz ve aynı zamanda da dışarı hiçbir zaman vurmasa bile duygusal bir kızdır. Üç yaşına kadar Musul’da yaşamış olan Feride buradaki kuraklıktan dolayı ailesi ile birlikte Kerbelâ’ya göçmüştür. İstanbul’a göçmeden önce altı yaşındayken annesini kaybeder. Bundan sonra Feride teyzesinin yanına İstanbul’a gelir. İstanbul’da yeni akrabalarıyla tanışan Feride, burada da yaramazlıklarını sürdürür. Yalnız bir tek Besime Teyzesinin oğlu olan Kâmran’a karşı çekingenliği ve cesaretsizliği vardır. Kâmran ise yaşça Feride’den büyüktü ve çok uslu ve ağırbaşlı biridir. Feride dokuz yaşındayken de büyükannesini kaybetmiştir. Sonra Feride on sene boyunca okuyacağı Sör Mektebi’ne yazılır. Okula başladıktan kısa bir süre sonra da babasını kaybeder. Yaramazlıklarına okulda da devam eden Feride bu yüzden arkadaşlarından ayrı bir şekilde tek başına oturtulmuştur.

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Emine Zengin 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sen yine de bir parça benimdin, ben bütün ruhumla senin..."

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
15 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: