Çalıkuşu Bütün Eserleri 1

8,7/10  (1.323 Oy) · 
6.150 okunma  · 
1.287 beğeni  · 
26.239 gösterim
Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9789751027689
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rabia 
11 May 19:26, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Eğer Çalıkuşu'nu tek bir kelime ile anlatacak olsaydım bu kelime kesinlikle "naif" olurdu. Sanki okurken kitabı incitmek istemedim, Feride ile hüzünlendim, Feride ile çocuklaştım, yüreğim Feride ile bir attı. Türk edebiyatının en önemli romanlarından olduğu malumumuz; okumayı sevsin sevmesin, yaşı kaç olursa olsun isteyen herkesin çok rahat bitireceği, daha doğrusu bitirmek istemeyeceği eşsiz bir eser.

Tek şikayetim Feride ve Kamran sahnelerine doymamamdır, keşke o güzelim aşkı daha fazla sayfada okusaydık.. :)

MerveG 
27 Mar 14:48, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bugüne dek okuduğum en naif en samimi hikâyedir Çalıkuşu. Ve nedense okuyacağım diğer kitaplarda böyle hissetmeyeceğime eminim. Belki öğretmenlik yapması, belki masumluğu belki saflığı, belki de hırçınlığı. Ama hep samimi oluşu. Reşat Nuri öyle güzel anlatmış ki, bitince yüzümde büyük bi gülümseme asılı kaldı bi süre. Uzun sürdü, ama bitmesin diye yavaş okumuş olacağım. Çünkü şu an bi arkadaşımı kaybetmiş gibi hissediyorum. İçinizdeki Çalıkuşu hiç kaybolmasın.

Kübra çil 
16 Kas 17:58, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitapta sanki Feride'nin yerinde siz varsınız. Öylesine bağlayıcı, öylesine samimi ki.. Yeri geliyor çocuk oluyor, yeri geliyor mutlu oluyor ve yeri geliyor hüzünleniyorsunuz. Akıcılığı ve okuru bunaltmayan yapısı çok güzel. Okurken kitabı incitmekten korkarak okuyorsunuz adeta. Yazara bu güzel eser için sonsuz minnet duyanlardanım açıkcası.

Hasan KILIÇ 
26 Nis 18:16, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Reşat Nuri'nin toplamda 24 eseri var ve yarısını okudum. Aralarında en beğendim eser bu idi. Ayrıca kitap okumayı pek sevmeyen birini de yine bu kitap sayesinde kitaplara bağladım :) Edebi açıdan muhteşem bir eser. Eğer kitap kendime ait olsaydı, yarısının altını çizmiş yanına notlar almış olurdum.

Feride... Çalıkuşu... Tatlı bir serseri... Bitmek bilmeyen meslek ve bunun yanında Kamuran sevdası. Bir yandan dönemin Türkiyesi anlatılıyor, bir yandan yurdun her bir yerinde ince ince aşk işleniyor.

Reşat Nuri'nin acemilere kitap okuma sevdası kazandıran bu romanını herkese tavsiye ederim...

Ismail Salma 
08 Eyl 23:10, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Reşat Nuri Güntekin kaleminden okuduğum ilk eser ve etkisinden kurtulamadığım bir kitap oldu feridenin hikayesi ve kuzeni kamer. Sonradan anadoluya öğretmen olarak sürüklemdiği yürek burkucu hikayesi.

Sinan ATEŞ 
11 Şub 21:46, Kitabı okudu, 59 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bundan bir kaç sene evvel çalıkuşu nun dizisi vardı evdekilere takılıp izliyordum ara ara ama keşke izlemeseysim. O çalıkuşu ile bunun arasında gezegenler kadar fark var kitabın ilk bir kaç sayfası o diziyle uyar gibi oluyordu ama yok abi kitabı katletmişler ama kitabın sonlarına doğru 86 yapım kitabın ilk dizi versiyonuna tesadüf ettim kitapta ne yazıyorsa o tarihteki diziyle oldukça benzerlik gösteriyor o çalıkuşu çok hoştu. (Birde o zamanlarda ki harbi dizi imiş 7 bölüm 40-50 dakika süper simdikiler gibi 2 saat bilmem kaç bölüm değil ,eskiler iyimiş ) neyse çok gevezelik ettim kitabın başları çok iyi gidiyordu ta ki Kâmran a kadar sinir şey... Benim kitapta asıl dikkat ettiğim ilgilendiğim kısım Feride ile Kâmran ın aşk hikâyesinden ziyade bir genç kızın Anadolu da ki mücadelesi.. O zamanın şartlarıyla kadın öğretmen hatta daha vahimi bekar bir kadın öğretmenin aslında kadın olmanın zorluğu.. Kitapta hayatta kalma mücadelesi,aşk uğruna katlanılan zorluklar, dostluklar, kişilerin fesatlığı çok güzel bir şekilde işlenmiş.. Reşat Abi sağolsun bizlere çok güzel ve anlamlı bir eser bırakmış...Bence kütüphanenizde bulunması ve mutlaka okunması gereken bir kitap... :)

Nazlı Demir 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Dizisinin çıktığını duyduğumda sevinmiş ve olayları kanlı canlı görebileceğim için heyecanlanmıştım. O kadar olayların dışına çıktılar ki son baktığımda kitap ile alakası olmayan bir saçmalık silsilesi bıraktılar. Kitabın güzelliğini anlatmaya kimsenin kelimeleri yeterli kalmaz.. İnsanın zihninde kurguladıği feride ve kamran aşkını da hiç bir senarist uyarlama yapamaz. Mutlaka okunmalı.

sessiz kadın 
04 Şub 17:23, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu gune kadar okudugum en guzel aşk romanlarından biridir ve kusursuzca yazılmış akıcı , duru ve özgün . kitabın yazıldıgı donem hakkında bilgi vermesi de yararlı olmus .Ben bunu ilk 9.sınıftayken okumuştum ve kendimce dedim ki neden daha önce okumamışım ki keşke okusaymısım dedim okumanızı tavsiye ederim ;-) :-) :-)

Kübra ünal 
31 Eki 15:59, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Reşat nuri Güntekin in kitapları arasinda en çok beğendiğim çalı kuşudur.
Tüm olaylari resmen feride ile birlikte yaşamış gibi oldum .kamuran in yaptıklarına çok kızarken ferideyi taktir ettim çünkü bi insanın gururu ve onuru herşeyden önemlidir

Leyl-i Tarığın Sebefruzu 
29 Eyl 11:06, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çalıkuşu aslında benim küçüklüğümü anlatıyor..Yaramaz ,sevimli,sempatik,mıncırmalık...Okunduğu zaman kendi çocukluğumu bulduğum,zevk aldığım,gözlerimin dolduğu,kahkaha attığım..Çok yönlü ,çok hoş bir kitap..

Kitaptan 114 Alıntı

Ülkü Ciner 
 11 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ağlamak
O vakit, sadece gözlerim ağlamıştı. Bu gece gönlüm ağlıyor.

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 338)Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 338)
Ülkü Ciner 
 11 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Hayat
Üzülme Çalıkuşu, hiçbir şey kazanamadınsa, geçinmek, yaşamak ve tahammül etmek ne olduğunu da mı öğrenemedin? Bu az kazanç mı?

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 291)Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 291)

" Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım.
Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır.."

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Ülkü Ciner 
 11 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İlan-ı aşk
Pür ateşim, açtırma benim ağzımı zinhar
Zalim, beni söyletme derunumda neler var.

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 332)Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 332)
Tuğba Gülbaş 
30 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevmek denen şeyin rolü bu kadar insanı yakıp titretecek bir şey olursa kendisi kim bilir neydi?

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Aysel 
06 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hangi ümide sarılsam elimde kalıyor, neyi seversem ölüyor. İşte üç sene evvel bir sonbahar akşamıyla beraber ölen genç kızlık rüyalarım, kendi küçüklerim, sonra Munise, onun arkasından belki kalbimin öksüzlüğünü avuturlar diye ümit ettiğim talebelerim. Yavrularını tehlikede gören bir ana kuş hırçınlığıyla üstlerine titrediğim bu şeyler, sonbahar yaprakları gibi birer birer sararıyor, dökülüyor. Daha yirmi üç yaşıma girmedim; yüzümden, vücudumdan çocukluğun izleri silinmedi; halbuki gönlüm, baştan başa bütün sevdiklerimin ölüleriyle dolu.

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Sibel İmamoğlu 
20 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kamran, biz asıl bugün birbirimizden ayrılıyoruz. Ben, asıl bugün dul kalıyorum... Bütün olan, geçen şeylere rağmen, sen yine bir parça benimdin; ben bütün ruhumla senin...

Çalıkuşu, Reşat Nuri GüntekinÇalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
12 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: