Çamaşırcının Kızı

8,3/10  (7 Oy) · 
34 okunma  · 
3 beğeni  · 
667 gösterim
Beni gözleriyle tartarak önümden geçti, parkın ta öbür ucuna kadar gitti, sonra geri döndü, geldi, oturmakta olduğum tahta sıranın ucuna ilişti.

Temmuz güneşi arkamızdaki caddeye olanca parlaklığı ile serilmişti. Parkın yeşillikleri pörsümüş, ağaçlar, evlerin çatıları her şey sanki uykuya varmıştı.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1998
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  9789754781021
 • Yayınevi:
  Tekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Derya Berber Tali 
17 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitap 13 öyküden oluşuyor; kitaba adını veren Çamaşırcının kızı da bu öykülerden biri.1945-1951 yıllarında yaşanan toplumsal sorunlara değinmiş yazar.Ne yazikki bu sorunlarin günümüzde de devam ediyor olması insanın içini acıtıyor ;bunca yılda sorunların adı değişmiş ama temeli aynı

Seher Özkara 
29 Haz 15:31, Kitabı okudu, 9/10 puan

Yoksulluğu en iyi anlatan yazarlarımızdan biri. Çamaşırcının Kızı’nda yer alan 13 öyküsünde yaşanılan imkansızlıklara karşı gerçeğin acımasız yüzünden bitmeyen hayallerle umutlarını korumaya çalışan insanların içinden sesleniyor.Öykülerin her biri mutsuz ama umutsuz olmayan, düşlerini bırakmayan ve hep dışarıdaki hayatların şaşasına özenen kişileri anlatıyor. Ucuz romanlarla yerli filmlerin büyüsüne kapılıp yıldız olma hayalleri kuran Neriman, yaşama sevincini her an yeniden büyüten cambaz kız,tüm varlığı olan atı Gümüş’ü takıntı haline getiren Halo, yazarın yakından gözlediği insanların günlük dramını aktardığı, hayata dair öykülerin kahramanları. Zamanımızda da yaşanılan acı ama gerçek hayatlar... Okunmalı.

emre çopur 
22 saat önce, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Yoksulluğu ve yoksunluğu en iyi anlatan yazarlarımızdan biri olan Orhan Kemal, Çamaşırcının Kızı'nda yer alan öykülerinde, yaşadıkları kıstırılmış ve imkansızlığa karşın, gerçeğin acımasız soğuğundan, tükenmeyen hayalleriyle umutlarını diri tutma uğraşı vererek korumaya çalışan insanların içinden sesleniyor. Önümüze serilen panorama, bir kez daha, ne denli büyük bir yazarla karşı karşıya olduğumuzun önemli bir kanıtı...