8,1/10  (8 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
470 gösterim
Gerek dili gerekse dünyaya bakış açısıyla sadece çağının değil tüm zamanların edebiyatında apayrı bir yere sahip olan Platonov'un bu kısa romanı, "insan ne için yaşar?" sorusu üzerine derin, sarsıcı ve özgün bir tefekkür niteliğinde. Hayata duyulan inancın dönüştürücü gücünün öyküsü Can; açlığın, yokluğun, unutulmuşluğun ve süreğen acının hissizleştirdiği bir halkın öyküsü. En tanıdık konuyu bile ilk kez ele alınıyormuşcasına ilginç kılan ve tüm eserleri sadece insana değil, bir bütün olarak doğaya yönelik muazzam bir sevgi ile ışıldayan Platonov'un Can'ı, edebiyatseverleri derinden etkileyecek güçlü bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789753427753
 • Çeviri:
  Günay Çetao Kızılırmak
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kıymet tuş 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Stalin rejimi tarafından yasaklanan, değeri bilinmeyen ve sakıncalı olarak görünen Rus yazar Andrey Platonov’un romanı "CAN". Konusu çok farklı okurken bir çok duyguyu yaşayabilirsiniz aynı anda.

selma gülen 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Doğan her canlının yaşamak mecburiyetiyle ayakta kaldığı, görmediği, bilmediği yaşamlarla kendi yaşamını kıyaslayamayacağı için , yokluklar içinde kendine daha iyi bir yaşam hayali dahi kuramadığı yaşamların romani. Aa bir de, yönetimlerin çare olsun diye atadığı insanlar eğer kendi yurdundan "Can"ından değilse, yardıma muhtaç insanlara çare olamadığını da satır arası mesajı olarak veriyor. Keyifli okumalar.

Kitaptan 2 Alıntı