9,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
813 gösterim
"Abdel, dayanılmaz, kendini beğenmiş, kaba, sebatsız biridir, insandır. O olmasa, çoktan kokuşarak ölmüştüm. Abdel, bir süt çocuğuymuşum gibi bana sürekli baktı. En ufak bir işaretime dikkat ederek, benim bütün dalgınlıklarımda, yokluklarımda var olarak, her hapsolduğumda beni kurtardı, zayıf düştüğümde korudu. Çöktüğüm zaman beni güldürdü. O benim şeytan bekçim."

Ayrıcalıklı, zengin bir felçliyle, banliyöde büyümüş genç göçmenin akıl almaz buluşmasının gerçek hikâyesinin anlatıldığı bu kitap aynı zamanda, senarist Olivier Nakache ile Eric Toledano'nun, başrollerinde François Cluzet ve Omar Sy'nin oynadığı yeni filmleri Can Dostum'a esin kaynağı oldu."

Can Dostum, Fransa'da geçtiğimiz yıl 30 milyonu bulan gişesiyle tüm zamanların en çok izlenen filmi oldu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786054505388
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
İsmail Altun 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Can Dostum dostum on numara bir kitap insana dostluğun önemini bu kadar güzel anlatanı da görmedim okunması gereken çok anlamlı eserlerden ibretlik bir konu okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Kitaptan 18 Alıntı

''Bazen senle hiç tanışmamış olmayı diliyorum. Çünkü tanışmamış olsaydık, geceleri yatarken dünyada senin gibi biri olduğunu bilmeden uyuyabilirdim.''

Can Dostum, Philippe Pozzo Di BorgoCan Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo

Keder dolu bugünden mi yola çıkmalı, özlemle geçmişe geri mi dönmeli, yoksa umutsuz bir geleceğe gözyaşı mı dökmeli? Ne geçmişe değer biçebiliyorum, ne kendimi geleceğe fırlatıp atabiliyorum. Her şey ânın içinde.

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 15 - Turkuvaz Kitap)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 15 - Turkuvaz Kitap)

"Yok edemeyeceğim ıstıraplara karşı mücadele gücü ver bana; değiştiremeyeceğim ıstıraplara katlanma sabrı ver; farklılığı anlama bilgeliği vermeyi de unutma."

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 133)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 133)

Birkaç saat hiç konuşmadığınızı hayal edin; melodi algılanır olur, her kelime istikbalde tartılır. Komaya girip yok olun; uyandığınızda Güzellik belirir! Geçici bir ölümü deneyin, gerçek ölüm tadı çıkarılmış bir yaşamdan sonra sevilir.

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 200)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 200)

Umut, bizi, "anıların ışıltılı kubbesinden sonsuzluğa" götüren köprüdür.

Ermiş, Halil Cibran

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 113)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 113)

Engelli olan ben, umudu bizim hayatımızda, kendi içinde daha iyi bir olasılık barındıran her anın küçük hiçliklerinde keşfediyorum.

Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 180)Can Dostum, Philippe Pozzo Di Borgo (Sayfa 180)
2 /