Canan

8,0/10  (31 Oy) · 
229 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.389 gösterim
Çarpık Batılılaşma maceramız cemiyetimizin istinatgâhı olan aileyi zedeler. Tutkularının esiri olan kimi aile fertleri bile aldatıcı vaatlerin ve anlık heveslerin peşine düşerler. Bu uğurda kutsal değerleri zedelemeyi göze alan bir aile babasının uğradığı hüsranın ve geri dönülmesi güç pişmanlıklarının romanıdır.
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789754370805
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice 
29 Oca 18:40, Kitabı okudu, Puan vermedi

Peyami Safa, her romanını severek okuduğum bir yazardır. Canan'ı da aynı şekilde büyük bir merakla ve sevgiyle okudum. Lami'ye her nedense çok kızdım. Biraz da Bedia'ya. Bana göre herkesin okuması gerektiği harikulade bir roman.

Mert Demiröz 
30 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Aldatanların ve aldananların hikayesi... Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu romanda kazanan yok, maddi manevi herkes bir kayıp içerisinde, ve belki de romanın en masum karakteri Bedia" da buna dahil.Bin yıl önce dahi yazılsa toplum tarafından aynı ölçüde anlaşılacağından şüphem yok, çünkü anlatılanlar zaman, mekan tanımıyor, asırları aşıyor, her dönemin ortak toplumsal kaygılarını ve çarpıklıklarını yansıtıyor. Okuduğunuzda size birçok şey katacağından şüpheniz olmasın.

Hamza Kaan 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Lise çağlarımda severek okuduğum ve hiç unutmadığım eserden biridir. İki kadın arasında seçim yapmak durumunda olan bir erkek ;) ve şehvetinin kurbanı bir kadın.....

Sadettin TANIK 
04 Nis 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 7/10 puan

Kurulu bir düzeni olan evli bir genç; kötü emelleri olan bir kadına tutularak hem ailesinin dağılmasına sebep olur hem de kendi hayatını perişan ederek şerefine halel getirir. Bir çok olaydan sonra pişman olan Lemi; Canan'ın kendi annesi tarafından öldürülmesinden sonra eski karısı Bedia'ya döner. Akıcı bir üslupla yazılmış bir roman.

Mehmet Yılmaz 
08 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Peyami Safa, psikolojiyi en iyi kullanan romancılardan birisi olduğunu burada da sergiliyor. Canan, öyle bir fettan kadın tipi ki, onun ihtiraslarını her hücrenizde hissediyorsunuz. Aşkın bir hastalık haline dönüşmesini ve oluşturabileceği zararları gayet güzel anlatan bir roman.

yusuf taş 
16 Eyl 18:00, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Başlığından sonuna kadar etkileyici bir eser.İstanbullu olmanın ayrıcalık sayıldığı yıllardaki konuşmaların güzelliğini hemen fark ediyorsunuz.Öte yandan yazarın kadın-erkek münasebetlerindeki bilgisi dikkatli okuyucuların gözünden kaçmayacaktır.Erkeklerin kadınlara karşı zaafları,tutkularının esiri olmaları onların mizacından kaynaklandığı mesajı verilmiş.En önemlisi, gönül güzelliği denilen güzelliğin neden fizik güzelliğinden daha ön planda olması gerektiği müthiş olaylarla harmanlanarak anlatılmış.

Nefislerinin ve hırslarının pesinden koşan insanların yaşadığı hayalkirikliklarini anlatan, cok guzel bir roman.Gozu her zaman baska heveslerde olan ve elinde olanın kıymetini bilmeyen insanların hayatlarını anlatan bir roman. Herkese tavsiye ediyorum.

Kitaptan 13 Alıntı

Hatice 
29 Oca 19:02, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Güzelliğin bütün sırrı ,sır olmasındandır;en bayağı,en çirkin şey,bizden gizlendikçe gözümüze güzel görünür

Canan, Peyami Safa (Sayfa 40)Canan, Peyami Safa (Sayfa 40)

"İstediğin her şeyi yap ve yapabileceğin şeyi iste, hiç bir kaideye kulak asma. Yaşamanın sırrı budur."

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa

-Bir kusurum vardır: Sahte olmamak. Çok medeni bir kusur.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 203 - Ötüken yayınevi)Canan, Peyami Safa (Sayfa 203 - Ötüken yayınevi)
thilda 
31 Tem 15:53, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Ben memleketimi bilirim. Halkın diline düşmek iyi bir şey değildir.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa
thilda 
28 Tem 18:31, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bazı kadınlar, dudaklarının boyasız kırmızılığıyla, gözlerinin sürmesiz karalığıyla, bellerinin korsesiz inceliğiyle, göğüslerinin askısız dikliğiyle birdenbire itibar kazanırlar; hiç bir kıymetleri olmadığı halde, bu itibar onları birdenbire roman kahramanı yapar.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa
thilda 
31 Tem 16:46, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kalp hastalığı
-Şairliğin üstünde.
-Evet, bana şairlikten mi kalb hastalığı, kalb hastalığından mı şairlik geldi bilmiyorum.

Canan, Peyami SafaCanan, Peyami Safa

Bize vaktiyle öğretmişler ki, dağ, dere, tepe, deniz, mehtap güzel şeylerdir. Bu telkin altında, kendimize bunları güzel göstermeye çalışıyoruz. Bana, öyle geliyor ki, güzel hakkındaki telâkkilerimiz biraz tekâmüle muhtaçtır. Artık basma kalıp manzaralardan hoşlanmıyorum. İçimde herşeye, tabiata, sanata, kadına karşı bir tiksinme var. Galiba yaşamaktan pek yorulmuşum.

Canan, Peyami Safa (Sayfa 45)Canan, Peyami Safa (Sayfa 45)

Bu kadını biraz korkutmak, ölümden bir saniye evvel onun alâkasını kazanmak için ne yapmalı?

Canan, Peyami Safa (Sayfa 209 - Ötüken yayınevi)Canan, Peyami Safa (Sayfa 209 - Ötüken yayınevi)
2 /