8,6/10  (28 Oy) · 
91 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.407 gösterim
Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış gazeteci, yazar Falih Rıfkı Atay 1894'te İstanbul'da doğmuştur. Öğrenimini İstanbul Edebiyat Fakültesi'nde yaptı. 1908 devriminden sonra "Tanin" gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir yandan gazetelere, dergilere yazılar yazıyor, bir yandan da Babiâli Mektubi Kalemi'ne devam ediyordu (1913). Bir süre sonra, oradan Dahiliye Hususi Kalemi'ne kâtip olarak geçti. Falih Rıfkı Atay Birinci Dünya Savaşı'na yedek subay olarak katıldı. Bir süre sonra 4. Ordu Komutanı Cemal Paşa'nın emir subayı olarak, Kudüs'te ve Suriye'de bulundu. Bu arada, resmi görevle birtakım Avrupa yolculuklarına da katıldı. Savaş sona erince, Bahriye Hususi Kalem Müdür muavinliğine atandı. O sıralarda iki arkadaşıyla birlikte "Akşam" gazetesini kurdu (1918). Devrim aleyhinde bulunanlarla çetin bir savaşa girişen Atay, 1922 yılında Bolu'dan milletvekili seçildi, 1950'ye kadar milletvekili kaldı. Bu arada, "Hakimiyet-i Milliye", "Milliyet", "Ulus" gazetelerinin de başyazarlığını yaptı. 1950'de siyasi hayattan çekilerek kendini tamamen gazeteciliğe adadı. Kısa bir süre "Cumhuriyet" gazetesine haftalık sohbetler yazdıktan sonra, bir arkadaşıyla birlikte "Dünya" gazetesini kurdu.
(Tanıtım Bülteninden)
Kerim Özbekler 
08 Eyl 2015, Kitabı okumadı, Beğendi, 10/10 puan

Elimde olan bu eseri zaman zaman okuyorum, Osmanlı İmparatorluğu'nda uygulanan sistemi akıcı bir dille Falih Rıfkı Atay çok güzel bir şekilde anlatmış. Yer yer güldüğüm, zaman zaman kızdığım anlar da oluyor. Kitabın bana verdiği en önemli mesaj, Osmanlı İmparatorluğu'nu yönetenlerin çok cahil olması ve yeniliklere açık olmaması olarak geldi. Bazı mevzuları okurken, bu konular da nasıl bir yenilik düşünülebilir diye düşündüğüm çok anlar da olmuştur. Bu gün bile yapılan yanlışlıkların temelini bu eserde görmek mümkün, araştırmacılar. İleride politika yapmak isteyenler, daha iyi bir düzen isteyenler bana kalırsa bu eseri okumalı. Çünkü yaşamınıza çok şey katacağına ve düşünen beyinler için çok iyi bir eser olduğunu yazabilirim.

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

1968'de basılmış ve "sansürlenmiş" kitabı olsa da, Atatürk'ün meşhur Çankaya Sofrası müdavimlerinden Falih Rıfkı'nın "kendi gözüyle" Atatürk'ü ve dönemi anlatan kitabı. Taraflı yazılmış olsa da akıcı üslubu nedeniyle keyifle okuduğum eserlerden.

Irem 
09 Eki 2015, Kitabı okudu, 43 günde, Puan vermedi

Kitabın ön sözünde de belirtildiği gibi Atatürk'ün kaleme aldığı Nutuk'tan sonra o döneme ışık tutan önemli yapıtlardan bir tanesi. O zamanların ruhunu, heyecanını tekrar tekrar hissetmek özellikle içinde bulunduğumuz dönemde insana çok iyi geliyor.

MK 
 11 May 00:01, Kitabı okudu, 113 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yazarin bundan önce iki kitabini daha okumuştum, Zeytindağı ve Batış Yılları... Yazı dilini ve analizlerini beğenip 9 kitabını daha sipariş ettim.. Ve bu iki kitaptan sonra Çankaya'ya başladım.
Ama bu kitabı okurken başından beri kafamda dönen bir soru vardı: Acaba yazar, Atatürk'ün hayatını anlattığı bu kitabını ne ölçüde tarafsız yazmıştır? Sonuçta Falih Rıfkı, Atatürk'ün yakın arkadaşı ve dost meclisleri belli bir saatten sonra evlere dağılırken Atatürk'ün kulağına eğilip: "- Sen biraz daha kal." dediği kimselerden birisi.
Falih Rıfkı Atay, kitabin ön sözünde bahsettiği gibi, Atatürk'ün öğüdünü tutmuş ve onu olduğu gibi anlatmış. Bunu nerden çıkarıyorum, çünkü bir olayı anlatırken Atatürk gibi bir dehayı haklı olarak göklere çıkardığını düşündüğüm anda onun eleştirdiği yönlerine deginmekten de çekinmediğini gördüm. Bu yüzden onun yazdiklarina inaniyorum ve bu eserin Atayi anlamamiz adina okunmasi gereken bir baş yapit olduğunu düşünüyorum.
Ancak, bu kitabın bir kötü yanı var: " cephelerine, meclisine, köşküne, yatına misafir olduğunuz Atatürk, yazık ki bir kez daha ölüyor!

Kader Babayiğit 
29 Şub 16:21, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çankaya. Falih Rıfkı sayesin de Atatürk'ü gerçekten yaşamış ve hissetmiştim. Bu kitap benim için çok özel olmuştur her zaman. O'nu yaşayarak kaleme aldığı anıları tarihe her zaman ışık tutacaktır.

Nurten Ulaba 
01 Şub 22:50, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

tarihini tarafsız gözle bilmek isteyen her vatandaşın okumasında yarar vardır.Atatürk'ün yaşantısını yaptıklarını anılarla anlatmış.

CÜNEYT KANTARCI 
16 May 17:38, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

kitap o dönemin gazeteci yazarı tarafından yazılmıştır. Atatürk'ün komular hakkında ve yazarın atatürk arkadaşlarıyla, muhalifleriyle yapmış olduğu görüşmeleri akıcı bir dille yazmıştır. Ben beğendim eminim sizlerde beğeneceksiniz. Farklı bir kitap bence gün yüzüne çıkmamış konular barındırıyor...

Sehertan 
22 Şub 19:24, Kitabı okudu, 40 günde, 9/10 puan

Atatürk'ün hayatının anlatıldığı kitapta I.Cihan Harbi, işgal ve Milli Mücadele Dönemleri Falih Rıfkı'nın bizzat kendi gözlemlerinden yararlanmasıyla anlatılmıştır. Falih Rıfkı'nın o dönemin önemli bir gazetecisi olması bir çok olaya şahit olmasını sağlamış bunları da bize birinci ağızdan aktarmıştır. Dönemleri hem İstanbul hem de Anadolu çevresindeki karşılanış biçimleriyle kaleme alarak bizzat o dönemin ruh halini anlamamızı sağlamış. Atatürk'ün özellikle Çankaya'daki günlerinde yakın çevresi içinde yer aldığından, onun bilmediğimiz, bir çok diyalog ve anıya da yer vermiştir.

Döngüsel 
10 Eki 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bende tek bir kitap şeklinde değil 5'e bölünmüş minik kitapçıklar şeklinde. Başlarda kullanılan Osmanlıca kelimelere yabancı kalsam da, ilerleyen sayfalarda alışıp kitabın havasına girebilmiştim. Dönemin olaylarını birinci elden okumak ayrı bir tat veriyor.

Faruk Kırmızı 
06 Ağu 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Nutuk'tan sonra Kâmalizm' in en önemli kitabı sayılıyor. Bazı önemli yerlerde yanlışları olsa da her kesimin okuması gereken bir kitap.

Kitaptan 90 Alıntı

...General Harburd, Sivas'ta Mustafa Kemal'le görüşürken der ki:
-Türk tarihini okudum. Milletiniz büyük kumandanlar yetiştirmiş, büyük ordular hazırlamıştır. Bunları yapan bir millet elbette bir medeniyet sahibi olmalıdır. Takdir ederim. Ama bugünkü duruma bakalım. Başta Almanya, müttefiklerinizle dört yıl harp ettiniz, yenildiniz. Dördünüzün bir arada yapamadığınız şeyi, bu durumda tek başınıza yapmayı nasıl düşünebiliyorsunuz? Fertlerin intihar ettikleri vakit vakit görülür. Bir milletin intihar ettiğini mi göreceğiz?
Mustafa Kemal, General' e: "Teşekkür ederim, dedi. Tarihimizi okumuş, bizi öğrenmişsiniz. Fakat şunu bilmenizi isterdim ki biz emperyalist pençesine düşen bir kuş gibi yavaş yavaş aşağılık bir ölüme mahkum olmaktansa babalarımızın oğulları olarak vuruşa vuruşa ölmeyi tercih ediyoruz.

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
09 May 20:03, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal:
‘’Fransızları hoş tutmakla ne kazanacağımıza akıl erdiremiyorum. Garp zihniyeti dalkavukluk ve riyakârlık, hele zulüm görmüş bir milletten gelirse, o milletin yaşamak hakkı olmadığına hükmeder. Tersine ahlâksızlık ve zulme karşı avazımız çıktığı kadar haykırmalıyız."

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
13 May 20:09, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

#atatürk
Atatürk, kimseye sezdirmemekle beraber, öleceğini anlamışa benziyordu. Atatürk’ün ölüm felsefesi sade idi:
‘’Ölümü istemek bir cesaret değildir ama, ölümden korkmak ahmaklıktır’’ derdi.

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
13 May 19:55, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk’ün bizi şaşırtan hassalarından biri de vücutça ve kafaca yorulmaksızın, dikkati hiç gevşemeksizin çalışma yeteneği idi.

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
07 May 23:44, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Hepsi inkılâp uğruna ölmekten söz ederken Mustafa Kemal:
— Mesele ölmekte değil, ölmeden idealimizi gerçekleştirmektedir, diyordu.

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
08 May 00:16, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Asıl mesele yıkılmak üzere bulunan imparatorluktan bir Türk devleti çıkmaktır, diyordu

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Esranur Maral 
01 Haz 23:28, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mustafa Kemal 10 Aralık 1915'te görevinden istifa ettiğini bildirdi. Eski harp akademisi komutanı Orgeneral Ali Fuad
Erden der ki: ''Çanakkale'de en buhranlı anda,en lüzumlu adam bulundu. Harbin seyrini çeldi. İngiliz Bahariye Nazırı Churchil onun için kaderin adamı, demişti."

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
12 May 21:15, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal bir tatlı su Türk’ü değil, hür fikirli bir Türk devrimcisi idi. Fes ve şapka demek, medeniyet demek olmadığını pek iyi bildiğine şüphe yoktu. Fakat başlık değiştirmenin din ve iman değiştirme olduğu gibi batıl inanışlara saplanan ve mıhlanan bir kafaya, hiçbir ileri tefekkür ışığı vurmıyacağını da bilirdi. Asıl mesele kafanın içindeki batıl inanışları söküp atmakta idi. Bu başlık değil, baş davası idi.

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Jazz 
 10 May 21:04, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Cumhuriyet
O gece yemekte bulunanların çoğu, asker milletvekilleri idi. Aralarında Hariciye Vekili İsmet Paşa da vardı. Mustafa Kemal, sabaha doğru Ocak 1921 tarihli anayasanın birinci maddesinin sonuna şu fıkranın eklenmesine karar verdiler: ‘’Türkiye devletinin şekli, Hükûmet-i Cumhuriyyedir.’’

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Esranur Maral 
 01 Haz 23:24, Kitabı okudu, Puan vermedi

8/9 Ağustos gecesi saat 21.50'de kendisine
Anafartalar grubu kumandanlığına tayin edildiğini bildirdiler. Mustafa Kemal demiştir ki: "Gerçi böyle bir sorumluluğu almak basit bir şey değildir.Fakat ben vatanım yok olduktan sonra yaşamamaya karar verdiğim için bu sorumluluğu yüklendim.''

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay

Kitapla ilgili 1 Haber