Cariye'nin Kızı Mihrimah

7,3/10  (26 Oy) · 
164 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.028 gösterim
Üç kıtaya yayılan bir imparatorluk, sayısız entrikanın döndüğü bir saray, güç ve tutkunun kızı bir güzel, üç kalp ve bir aşk.

Osmanlı Sarayı’nın muhteşem atmosferinde, kudretle, aşkla kuşatılmış bir hayattı onunki. Çevresinde korkunç ölüm oyunları örülüyor, gölgelere sinmiş suikastçiler fırsat kolluyordu. Yaşamak için öldürmek zorunda kalmayı kabullenemeyen masum bir kalp ve çaresiz, telaşlı çırpınışları Osmanlı’nın unutulmaz dönemlerinden birinin saklı kılavuzuna dönüşecekti. Mihrimah’ı, elle tutulur hiçbir özelliği olmayan bir adamla evlenmeye zorlayan korkunç sır, annesi Hürrem’le arasındaki anlaşmada gizliydi. O güçte bir annenin, o tutkuda bir babanın kızı, Hafza’nın torunu, Sinan’ın açmazı, Rüstem’in gelini olmanın aykırı bir bedeli vardı. Artık ne Barbaros Hayreddin Paşa’nın kadırgaları, ne de Mimar Sinan’ın göğe astığı kubbeler güldürebilirdi kırgın prensesin yüzünü. Gözlerine çöreklenen tuhaf derinliğin esiri Mihrimah, kalbinden geriye kalan koca boşluğu, adını tarihe kazıyarak dolduracak ve...

...Hürrem-Mihrimah işbirliği, Cihan Devleti’nin kaderini değiştirecekti.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  765
 • ISBN:
  6054377244
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Taht uğruna insan evladını feda edebilir mi? Hele can korkusu varsa...
Sarayın gizli entrikaları arasında Hürrem kızı Mihrimah Sultan'ı istemediği bir evliliğe zorlayabilir miydi?
Mihrimah Sultan babası Kanuni Sultan Süleyman'ın izni ile Barbaros Hayreddin Paşa'nın kadırgalarını ziyaret ederken,Mimar Sinan onun adına eserler yaparken kendini bu evliliğin dışında tutabilmek için kimlere güven meliydi?
Masalsı dili ile sarayların içinde yaşanılan ve her şeyin üstünde tutulan iktidar hırsının ne kadar göz karartıcı olduğunu anlatan bir eser...
Tarih kitaplarını sevenlere tavsiye ederim...

Berfun Berçin 
02 Eki 19:29, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.Kelimelerin ve zamanın su gibi aktığı bir kitaptı.Bu kitapta güzel bir hayal kırıklığı yaşadım.Çünkü kafamda çizdiğim Mihribah ile kitapta okuduğum Mihribah arasında fark vardı.Kafamda çizdiğim Mihribah,Hürrem'e benziyordu.Ama okuduğum Mihrimah,kafamdaki Mihrimahtan daha güzeldi.Kitapta daha çok hüzün var ve Mihrimah daha masum bir sultan.Mihribah ile ilgili bolca tasirler vardı.En çok böylesine güzel bir sultanın annesinin gölgesinde kalması beni üzdü.Çünkü doğuştan her şeye sahip bir kişinin kendine güvenen ve gücünün farkında olmasını bekliyordum.İki bölümden oluşuyor.Birinci bölüm haremdeki Mihrimah idi;ikinci bölüm Alaiyeli İsmail'in maceraları idi.Hürremin isteği ile Mihribah istemediği bir evlilik yapar.Tabii ki bu evliliğin ardında bir sır ve anlaşma vardı.Bunun haricinde Mihribah'ın çocukluktan ergenliğe,ergenlikten yetişkinliğe olan dönemi de anlatılıyor.Mihribah'ın ilk aşkı ve mutsuz evliliğide yaşadıkları,Mihribah'ın Mimar Sinan ile yaşadığı aşk anlatılıyor.Keyifli okumalar.

Ceren Acer 
31 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

DEMET ALTINYELEKLİOĞLU yine kalemini konuşturmayı başarmış. Yine çok akıcı bir romandı. Ne zaman başlayıp, ne zaman bitirdim hiç bilmiyorum. Kitabı adeta su gibi içmişim desem abartmış sayılmam. Osmanlı Dönemi Tarihi deyince her zaman aklıma DEMET ALTINYELEKLİOĞLU geliyor. Yazarın okuduğum kitapları sırf gerçekleri yansıtmayıp, kurgu da olsa seviyorum üslubunu. Henüz okumadığım kitaplarını da okumak istiyorum. Yazara ve Artemis Yayınlarına teşekkür ederim.

hicran 
30 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hic sıkılmayarak okudum bu güzel kitabı grrcekten harika sayfa sayisi biraz fazla ama cok sürükleyici bir kitap herkese tavsiye ediyorum tarihimiz acisindanda cok onemli bence.

Aliye Arslan 
20 Eyl 03:18, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, Puan vermedi

Mimar Sinan ve Mihrimah aşkı çok güzel anlatılmış.Bu kitabı okuyanlar Mimar Sinan'ı ve eserlerini araştıracak ve görmek isteyecektir. Göğe kubbe asan adam ...

Ayşen BÜLBÜL 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Anlayamıyorum. Bu kitaplar bir seri ama tutarsızlık yine devam ediyor. Hürrem kitabında Mihrimah'ın güzelliği farklıyken bu kitapta yine farklı. Seri demeyeceğim artık bu kitaplara. Bir kitapta öğrendiğini başka kitapta değiştiriyorsun çünkü. Mimar Sinan'ın karşılıksız aşkına olan hayranlığım ise arttıkça arttı.

Kitaptan 14 Alıntı

Berfun Berçin 
01 Eki 21:31, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Deniz gözler bunlar.Deniz kadar güzel,deniz kadar sonsuz,deniz kadar davetkar,deniz kadar ölümcül.

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet AltınyeleklioğluCariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu
Aliye Arslan 
18 Eyl 03:58, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

''Dinlemeyi bileceksin.Susmayı öğreneceksin.Karar verdin mi dönüp arkana bakmayacaksın.''

Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 194 - Artemis)Cariye'nin Kızı Mihrimah, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 194 - Artemis)
2 /