Çavdar Tarlasında Çocuklar

7,9/10  (384 Oy) · 
1.120 okunma  · 
286 beğeni  · 
4.782 gösterim
Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'ı ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra. Çavdar Tarlasında Çocuklar', Salinger'ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger'ın. 993'te Franny ve Zoey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger,1963'ten buyana yeni bir yapıt yayımlamamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789753636360
 • Orijinal Adı:
  The Catcher İn The Rye
 • Çeviri:
  Çoşkun Yerli
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
18 Haz 21:55, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitap ergenlik dönemini başarılı bir şekilde atlatamayan, yaşadığı ortama ayak uyduramayıp kendi iç dünyasında çatışmalar yaşayan Holden'in dördüncü kez okuldan atıldıktan sonraki birkaç gününü anlatıyor.

Kitabın dili çok sempatik ve eğlenceli. Holden'in deyimiyle "Bittim!" :) Yer yer argo ve küfür olsa da çok fazla rahatsız etmiyor. Tek rahatsız olduğum şey "yani" kelimesini sık sık kullanması oldu.

Kitabı bir ergenin saçmalıkları gibi algılayabilirsiniz ya da topluma yabancılaşmış, insanların samimiyetsizliklerinden tiksinen, gözlemleri sonucu çok güzel tespitlerde bulunan zeki bir çocuk olarak da görebilirsiniz. Bu tamamen sizin bakış açınıza göre değişir. Benim için ikinci seçenek geçerli. :)

Keyifle okuyun, mutlu kalın. (:

Murat Sezgin 
 22 May 19:16, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

"Her neyse, hep, büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta-yetişkin hiç kimse, yani- benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum.; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben,çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim.''

İsmi yukarıdaki paragraftan geliyormuş. Kitaba başlamadan önce heralde tarım işçisi olarak çalışan çocukların yaşamını anlatıyor sanıyordum.

Kitap, günlük konuşma diliyle yazıldığı için bana çok samimi geldi. Bu samimilik okumayı baya akıcılaştırıyor.

Holden'nın, okuldan atıldıktan sonraki 3 gününü kendi ağzından dinliyoruz. 17 yaşındaki bir gencin, bu 3 günde yaşadıkları size aşırı gelebilir. Ki kitap ahlak dışı ve açık saçık bulunduğu için yasaklanmış.

Holden, neredeyse her şeyden nefret eden bir çocuktur, herkesi iki yüzlü, sahtekar ve samimiyetsiz görür. Ama kardeşi Phoebe'nin yeri ayrıdır. Onu çok sever. Tam herşeyi bırakıp, kendi başının çaresine bakmayı düşünürken kardeşinin parktaki mutlu hallerini görüp gitmekten vazgeçer.

Bana göre kitapta asıl anlatılmak istenen, kendine özel iç dünyası her gencin, topluma uyum sağlamak için bir çıkar yol bulma çabaları ve sonunda bu çabaların boşa çıkması sonucu yıkıntılar yaşaması diyebilirim.

Çokca ders çıkarabilecek bir kitap. Keyifli okumalar.

tabula rasa 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Gönülçelen dandik adıyla da çevrilmiştir. çavdar tarlası hikayenin temasının alegorik bir biçimde ele alındığı çavdar tarlasından yadigardır… çağrışımlar. hangimiz gençliğimizi anarken çağrışımlar sarmalına dalmalıyız ki. Her ne kadar ergen kitabı olarak değerlendirilse de aksine büyüklere ithaf edilen bir masaldır. Holden’ın içinde olduğu larva kısmımıza hitap eder. henüz bir tırtılken sürünmelerimiz hafifçe dişlediğimiz yaprakçıklar arasına bir yolculuk. ilk defayı anlatır. büyümenin üzerimize oturmayan kalıbına dokunmayı. ilkliği ilikler yetişkinliğin üniformasına.kalıbına dar gelen bir ruhun can çekişmeleri daha çok. holden tüm konuşmalarıyla yüzeyselliğin, farkındalığın ve farksızlığın dibini eşeler. çavdar tarlasında rüya yakalayıcılarına tutulup hayali gökyüzünden gerçeğin sert zeminine düşmeyi de istemez. bizi ne zaman kandırdılar merak eder. ben de merak ettim sonra.defalarca sayıklamışımdır "catch me in the rye holden" diye. sesinizi aradığınız bir çağa sağır kalmamak için okuyun ve holden’a yakalanın derim.

Mâsiva 
30 Oca 11:27, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Kitabın adından etkilenip okumaya karar verdim ama pek ilgisi olduğunu söyleyemeyeceğim. Klasik ergen konuşma biçimi beni rahatsız ediyor. Derin mesajlar içerdiği ve ergenlik çağındaki bir bireyin ruh halini yansıtan mesajlar vermiş. Alıntısını yapmak istediğim her yer paylaşılmış. :)
Kardeşine düşkünlüğü ve sonunda ne olacak acaba diye okudum. Okunmasa olmaz diyebileceğim bir kitap olmadı benim için ne yazık ki...
Tabi ki kimseyi etkilemek değil niyetim. Yapılan incelemelerin bir kısmını kontrol ettim. Çok beğenen arkadaşlarımız var.
Keyifli okumalar dilerim.

Kitap 26 kısa kısa yazılmış bölümlerden oluşmakta , böyle yazılmış olması güzel çünkü sıkılmamış oluyorsun.Holden adlı ergenlik çağındaki bir kişinin isyankar, başkaldırılarla dolu hayatı anlatılıyor.Argo kullanılmış olmasına rağmen ben rahatsız olmadım.Baya eğlenceli bol gülücüklü bir kitaptı.Tavsiye ederim fakat çok fazla uzattım ben kitabı bir kez daha okuyacağım kitaplar arasında yer alıyor .Keyifli okumalar....

Alev 
 26 Kas 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Hani sizi etkileyen bir kitabı bitirdiginizde hafif dolu gözlerle tebessüm edip bir süre aynı noktaya odaklanıp kitabı düşünürsünüz, işte tam bunu yaşatan bir kitap. Yalnızca sonunda değil, kitap bölüm bölüm ayrılmış ve neredeyse her bölümün sonunda aynı duyguyu yaşıyorsunuz. Abi&kardeş ilişkilerine her zaman özenmişimdir , sonu bu yüzden çok etkiledi sanırım beni. Başlarında biraz sıkıldım ve bunun etkisiyle gerçekten yavaş okuyup bitirdim. Ama ilerledikçe kesinlikle elinizden bırakamıyorsunuz. Kendinize ve hayata dair öyle güzel cümleler var ki içinde.. Altın öğütler gibi. Elinize geçerse mutlaka okuyun. "Rastlarsa birine biri, çavdarlar arasında"

Berfun Berçin 
06 Eki 13:26, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içer.Sabah otobüste başladım ve ders başlamadan önce biten,akıcı ve sarıp sarmalayan bir kitaptı.Etkileyici idi.Zevkle okuduğum bir kitaptı.Holden gitmekte olduğu yatılı okuldan atılır.Sebebi ise okul derslerinin kötü olmasıdır.Atıldıktan sonra ailesinin yanına gitmek yerine okulda tarih öğretmenliği yapan Mr. Spencer’ın yanına gider.Ama Mr. Spencer’ın yanında da rahat edemez ve yurduna geri gider.Yurda gittikten sonra yurtta bulunan tüm arkadaşları ile tartışıp oradan uzaklaşır.New York sokaklarında alkollü bir şekilde gezmeye devam eden Holden etrafındaki tanımadığı kişilere köyü davranışlar,köy sözler ve kimseyi sevmediğini söyler. O geceyi geçirmek için bir otel ve kadın bulur. O gece de işleri yolunda gitmez.Sabah olduğunda eski sevgilisi olan Sally ile tekrar görüşmeye başlar.Bu olaydan sonra kız kardeşi olan Phoebe’yi görmeye gider.Kızkardeşi ona elindeki paraları verir ve Holden evinden tekrar ayrılır. Mr. Antolini isimli hocasını ziyaret eder ama hocasından şüphelenen Holden o gece oradan da kaçar ve bir tren istasyonuna gider ve yavaş yavaş hayatı düzene girmeye başlar.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Ebru Ince 
 05 Eyl 00:08, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

"Göl dondugunda ördeklere ne oldu ""
Çok merak ettim doğrusu..çavdar tarlasında çocuklar benimde ismine kapılıp okuduğum bir kitap oldu..ogrendikki bu bir şiir imiş ..orjinaline hemen baktım tabii ..neyse Sizi çok yormadan söylemeliyim ki sürekli bir tekrarlanan" filan" kelimesi var usenmesem kaç adet diye sayicam. ...genç bir adamın yaşamından bir kaç güne tanıklık ediyoruz kitapta yazım olarak düzgün gidiyor ama bu kadar popüler olmasını gerektirecek bir yapi yok kitapta ..yinede okuyun derim netice itibarı ile hepimizin ayrı bir kitap keyfi var....ama ben sevemedim. ..

Özge Gören 
28 Ağu 19:47, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Holden bir çocuk. Ama düşünen bir çocuk. Hayatın ondan neler beklediğinin farkında bir çocuk. İşte bundan olacak ki 'Çavdar Tarlasındaki Yakalayıcı' o.
(Kitabın orijinal adı The Catcher in the Rye yani Çavdar Tarlasındaki Yakalayıcı'dır. Neden Çavdar Tarlasında Çocuklar diye çevrilmiş hâlâ anlam veremiyorum.)
Kitap da zaten adını Holden'ın büyüyünce olmak istediği, çavdar tarlasında oynayan çocukları uçurumdan uzak tutan ve düşenleri yakalayan hayali mesleğinden alır. Burada bahsedilen uçurum çocukluktan yetişkinliğe geçişi sembolize etmektedir. Holden'ın çocukları korumak istediği uçurum, yetişkinlerin sahte dünyasıdır. Fakat Holden da bir çocuktur ve onu da tutan kimse yoktur. Yavaşça ilerlediği sahte dünyanın farkındadır, ancak yapabileceği bir şey olmadığının da.

Ezgi Sezgin 
 06 Ara 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Holden adlı ergenlik döneminde olan isyankar bir gencin gözlemlediği şeyler ve düşündüklerini konu alan hoş bir kitap.
Holden, tembel bir çocuktur ve birçok okuldan atılmıştır.Ne kadar tembel olsa da aslında değişik bir çocuktur. Yeri geldiği zaman çocuklaşır yeri geldiğinde ciddileşir. Aslında mantıklı da konuşur ama çevresindekilerin onu anlayamaması ve ona deli gözüyle bakmaları canını sıkar.
Holden sahtekarlar insanlardan hiç haz etmez ve bazen bu tür insanlar hakkında düşündüklerini de onların yüzüne karşı söyler.Açık sözlü bir çocuktur.
Kitap ergenlik döneminde bir çocuğun bakış açısını anlatıyor. Kitabın dili sohbet edermişcesine bir dil. Aslında hepimizin hayatında olan sahtekar kişileri de bize hatırlatıyor. Yüzünüze gülen arkanızdan konuşan, sahte davranışlar sergileyen kişileri.
Kitap genel itibariyle hoş bir kitap bence. Yer yer güldürüyor yer yer düşündürüyor. Holden'da biraz kendimi de gördüm diyebilirim.

Kitaptan 161 Alıntı

elif 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Tanıştığıma hiç memnun olmadığım kimselere, durmadan, ''Tanıştığıma memnun oldum'' demek beni öldürüyor. Ama hayatta kalmak istiyorsanız, ille de bu zırvaları söylemek zorundasınız.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger
Derya Yalınkılıç 
16 Haz 21:37, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

“Sahi söylüyorum. Düzelirim. Yalnızca, bir dönemden geçiyorum. Herkes böyle dönemlerden geçer, değil mi?”

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger
Çağatay ZEREN 
06 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Eskiden onu pek akıllı sanırdım, o aptallığımla tabii. Öyle sanmamın nedeni; tiyatro, edebiyat bütün bu zırvalıklar üzerine çok şey bilmesiydi. Birisi bu konularda çok şey biliyorsa onun aptal olup olmadığını anlayabilmeniz epey zaman alıyor.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger
Aysel 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

“Öldü biliyorum! Bilmediğimi mi sanıyorsun? Ama, onu yine de sevebilirim, değil mi? Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?”

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger
Şükran Güngör 
27 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Demek istediğim şeyi anlatamıyorum. Anlatabilsem de, anlatmayı isteyeceğimden pek emin değilim.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger (Sayfa 119)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger (Sayfa 119)
Nebahat 
11 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ayrılışlarım acıklı, hatta kötü olabilir.ama bir yerden artık ayrılıyorsam bunu anlamak istiyorum.bunu anlamadığınız zaman kendinizi daha kötü hissediyorsunuz.

***
- Hayat kurallara göre oynanması gereken bir oyundur.
+ Evet efendim öyledir, biliyorum.
(oyunmuş, kıçımın kenarı.oyun öyle mi? Tüm asların bulunduğu takımdaysan oyun o zaman, tamam kabul ederim.ya öteki takımdaysan, as oyuncu filan yoksa, oyunla ilgisi kalır mı bunun? hiç yani. Yok oyun moyun.)

***
Bana birisi bir armağan verdiğinde, sonunda üzülen hep ben olurum.
***
+ Allie öldü, bunu hep söylüyorsun! Birisi ölmüşse filan cennete gitmişse artık... Öldü biliyorum! Bilmediğimi mi sanıyorsun? Ama onu yine de sevebilirim değil mi? Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, tanrı aşkına; özellikle de hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?

***
Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger (Sayfa 176)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger (Sayfa 176)

Ama ben yine de hâlâ 12 yaşındaymışım gibi davranmaktan hoşlanıyorum. Herkes söylüyor bunu, özellikle de babam. Bu biraz doğru sayılır, ama tümüyle de doğru değil. İnsanlar bazen, bir şeyin tümüyle doğru olduğunu sanırlar. Ben böyle şeyleri pek sallamam, ama birileri bana yaşıma uygun davranmam gerektiğini söylediğinde canım sıkılır. Bazen yaşıma göre daha olgun davrandığım da olur -ciddi söylüyorum- ama buna kimse dikkat etmez. İnsanlar hiçbir şeye dikkat etmiyorlar zaten."

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger (Sayfa 14)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J.D Salinger (Sayfa 14)
17 /

Kitapla ilgili 4 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!
Basılı Kitapların E-Kitaplara 10 Üstün Yanı
Basılı Kitapların E-Kitaplara 10 Üstün Yanı Kitap endüstrisi, bu yılın geçen döneminde basılı kitap satışları istikrarlı kalırken e-kitap satışlarının düşük kaldığını (son yıllarda ilk kez) gösteren rakamları açıkladı. E-kitapların basılı kitaplara avantajları zaman zaman sıralanıyor. Bu kez de basılı kitapların e-kitaplara üstünlüğü şu 10 maddede sıralanabilir: