8,6/10  (78 Oy) · 
386 okunma  · 
64 beğeni  · 
2.257 gösterim
Aytmatov'a ilk büyük şöhretini kazandıran Cemile, bir çoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. Gerçekten de Cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikâyedir.

"İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."
-Louis Aragon-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786051553900
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
handan sarıcaoglu 
20 Eki 22:45, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Aytmatov en sevdiğim yazarlardan biri. Aslında bakıldığında sıradan bir konu ama tasviri öyle şahane ki ayni metni 10-15 sayfa yazsa okuyabilirim. Karakterler öyle güzel işlenmiş ki kitabı okurken hepsi siluetleriyle önümde belirdi sanki bende kitabın icinde onlarla yaşıyormuşum gibi hissettim. İlginç bir şekilde DANYAR ı sevdim hissettiği duyguları bende hissetim ona üzüldüm içim acıdı içinde bitmeyen hasretler özlemler biriktirmiş onun verdiği mazlumlukla hep bi mahzun.. sonuç olarak az ve öz bir kitaptı. Keyifle okuyun.

mithrandir21 | Uğur D. 
15 Ağu 10:01, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Aragon’un bu öyküye yazdığı önsözde dediği gibi dünyanın en güzel aşk hikayesi midir bilemem ama kesinlikle içinde tasvip edilmeyen bulgular olmasına rağmen insana son derece masum gelen ve güzel bir aşk hikayesi olarak yorumlanan, yorumlanması gereken bir aşk hikayesi.

Aymatov, az sayıdaki sayfalarının içine o kadar güzel betimlemeler ile içeriği dolu dolu uzun hikaye ya da kısa roman yazmış ki, okurken okur, Aymatov’un kaleminin etkisinde kaybolup kendini Kırgızistan’ın köyünde, harmanlarında adeta kendini buğday mahsulleri ile uğraşırken bulup devamında da kendini Cemile’yi ve Danyar’ı izlerken buluyor. Danyar’ın söylediği türküleri canlı canlı kulağında duyma istediği oluşuyor. Bununla beraber de 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini az da olsa hissediyor. Aymatov gerçekten de çok özel bir kalemmiş ve ben bu kalemi geç tanımışım. Türk sinemasına da çok güzel ilham kaynağı olan Aymatov Selvi Boylum Al Yazmalım gibi bir hikayesi ile sinemamıza ne derece olumlu etki yaptığı bariz bellidir. Aymatov’un kitaplarındaki en güzel bir başka etken ise günümüz normal karakterlerini bize son derece başarılı bir şekilde okutabilmesidir. Hem köken olarak bizden pek bir farklarının olmaması hem de normal köy insanını bizlere bir karakter olarak okutması ve o kişilerin etkisinde kalabilmemizi sağlaması bana göre son derece başarılı bir unsurdur. Yazar oluşturduğu karakterlerin gündelik hayatlarından bütün insanlığa etki edebilecek son derece anlamlı mesajlar verebilecek kalitede eserler koymuş ve bu durumu da öğrendiğim kadarı ile sanatının amacı olarak saymış ve neticede de başarılı olmuştur.

Sibiryalı Bir Güneş Subayı 
 18 Eki 13:13, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, Puan vermedi

Cengiz Aytmatov'dan Ortaasya'nın uçsuz bucaksız bozkırlarında içe dönük bir aşk hikayesi. Bu kitap sadece aşk eksenli bir hikaye değil aynı zamanda bir görsel şölen. Manas kültürünün son temsilcisi olan Aytmatov'un betimlemeleri olağanüstü. Kendinizden de bir şeyler bulacağınız kısacık bir kitap. Keyifli okumalar...

Xiumin 
18 Eyl 22:54, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İlk başta olayı pek kavrayamasam da işler ilerledikçe yüzünüzde bir şaşkınlık olmuyor değil.Az ama öz bir kitaptı.Aşkı gerçekten çok iyi anlatmış yazar.

Sevda 
 07 May 14:38, Kitabı okudu, Beğendi

Spoiler İçerebilir!

Eserin türü hikayedir. Louis Aragon Cemile'yi dünyanın en güzel aşk hikayesi olarak tanımlamıştır.

Eserin konusu Cemile'nin öyküsü,aşkının peşinden gidişi anlatılır. Cemile evlidir ama herkesi karşısına alıp aşkının peşinden gitmeye karar vermiştir.

Eserin anlatıcısı Sadık'ın kardeşidir. Eserde bu baş kahramanın ismi geçmemektedir.

Eserin olay örgüsü şöyledir:
Köye Danyar adlı birinin gelmesi, Cemile ile tanışmaları, yakınlaşmaları ve birbirlerine duyduğu aşk.

Eserin ana düşüncesi aşk engel tanımaz. Her zorluğun üstesinden gelir.

Mekan olarak Kurkurcu çayının olduğu arazide olaylar geçmektedir.

Dil olarak ise sade anlaşılır bir dil kullanılmıştır. Betimlemelere başvurulmuştur. Örneğin; Cemile'yi fiziksel olarak anlattığı kısımlarda.

KAKNUS 
25 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlk başta bize normal bir aşk hikâyesi gibi gelen bu eserde aslında Sovyetlerin tek tip haline getirdiği kadın algısının yıkıldığını görürüz.Kadın yemek yapmalı,bulaşık yıkamalı,açlık sıkıntı çekmeli belli etmemeli ve ölene kadar kocasını beklemeli...İşte Cemile öyle bir kadın değil.Sevgisini göremediği kocasından bir müddet sonra kalbini de geri alıp Danyar'a veriyor.İyi de yapıyor.Zira her insan kalbinin sesini dinlemeli hak etmeyeni beklememelidir.

Yazarın okuduğum ilk yapıtı belki yasak olan bir aşkı masumane anlatmayı başarmış sağlam bir kalem; betimlemeler, anlatış insanı içine alıyor ben beğenerek okudum.

Mehmet Yılmaz 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aytmatov’un kalemi o kadar kuvvetli ki normalde yadırgamamız gereken bir aşk hikayesini bize makul gösterebiliyor. Dolayısıyla ne Cemile’ye ne de Aliman’a kızabiliyoruz yaptıklarından ötürü… Ünlü Fransız şair Aragon’un Cemile’yi okuduktan sonra Aytmatov’u keşfetmesi ve akabinde onun eserlerini Avrupa’ya taşıması usta yazarın Sovyetler çapındaki şöhreti ve başarısını bütün Dünyaya yayma yolunda belki de en önemli adım olmuştur. Aytmatov hikayelerinde aşkları anlatırken sıra dışı bir bakış sergilemiştir. Bu Al yazmalım Selvi Boylum da İlk Öğretmende ve hatta Gün olur Asra Bedel’de böyledir. Velhasıl, Cemile keyifle okunacak, edebi yönü de kavi hoş bir eserdir.

Ayşen BÜLBÜL 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap aşkın çok farklı yönünü bizlere sunuyor. Louis Aragon'un da dediği gibi "Dünyanın en güzel aşk hikayesi " Onlarla birlikte tarlada çalışacak onlarla birlikte eşsiz türküleri dinleyecek ve onlarla birlikte aşık olacaksınız

ihtiyar 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Eşi savaşa gitmiş Cemile'nin köye gelen bir gençle yaşadığı aşkı anlatır. İnce bir kitaptır. Çarçabuk okunur. Aytmatov'un kendini ispatladığı daha doğrusu tanınır olmasını sağlayan eseridir.

2 /

Kitaptan 21 Alıntı

BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"İnsan her şeyi anlatamaz. Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez."

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
KAKNUS 
27 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Ama çürük yumurtaya benzer erdem: Dışı güzeldir, pırıl pırıldır. Bir de içini kokla bakalım."

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
Başucumda Kitap 
10 Oca 17:56, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Çocuklar, sevdiklerinin dikkat çekmesini istemezler.

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - Mercek Yayınları)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 27 - Mercek Yayınları)
Selman Ç. 
17 Eyl 16:03, Kitabı okudu, Puan vermedi

-Evet, bizim gelin öyledir, derdi annem, doğruyu insanların yüzüne karşı söylemeyi sever. Böylesi dedikodu yapmaktan, dolaylı ve iğneli sözler söylemekten iyidir. Sizinkiler erdemli görünüp saman altından su yürütürler. Kokmuş yumurtalar da hep böylelerinden çıkar. Dıştan bakınca bembeyaz, ama içi burnunuzun direğini kırar!

Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 16 - Ötüken Neşriyat)Cemile, Cengiz Aytmatov (Sayfa 16 - Ötüken Neşriyat)
Mâsiva 
29 May 22:59, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mutluydum;tıpkı uzun bir hastalıktan sonra ilk defa güneşe çıkan biri gibi hissediyordum kendimi.

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
KAKNUS 
27 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Birer adım daha atsalardı, çerçevenin arkasında kaybolacaklardı sanki..."

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
Mâsiva 
29 May 10:49, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sonra bir ölüm sessizliği kapladı ortalığı ve uzaklardan gelen bir lokomotifin düdüğü çaldı acı acı.

Cemile, Cengiz AytmatovCemile, Cengiz Aytmatov
3 /