Cemile-Sultan Murat

8,4/10  (35 Oy) · 
157 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.303 gösterim
Cemile yazara ilk büyük şöhreti kazandıran eseridir. "İşte şimdi burada, Villon'un, Hugo'nun, Baudelaire'nin Paris'inde, kralların ve devrimlerin Paris'inde, ressamların yüzyıllık Paris'i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris'te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile'yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci cihan savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile'ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit'e rastladım."(Louis Aragon)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789754370188
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
07 Oca 19:42, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Merhaba 1000Kitap Üyeleri

Bu kitap iki ayrı romanın birleştirilmesiyle oluşmuş bir kitap dostlar. İkisinde de aşk hikayesi var; yalnız ilk bölüm olan Cemile de bu aşk hikayesi daha çok baskın. Aşkın gözü kör etmesi ana fikri ile tüm köyü karşısına alan bir kadının hikayesini anlatıyor. İkinci bölümde ise; daha uzun olan bu bölümde, yine bir aşk hikayesi var, ama bununla birlikte işin içine Aytmatov’un tüm eserlerinde olduğu gibi savaş yaraları ve acıları daha baskın duygular. Köydeki erkeklerin askerden dönememesi, kadınların ve kalan ailelerin çektikleri çilelerden daha çok bahsedilmiş bir bölüm.

Yazar hakkında daha ne diyebilirim bilmiyorum. Cengiz Aytmatov yazan tüm kitapları rahatlıkla okuyabilirsiniz arkadaşlar. En iyi yazıyla, kalemle romanı göz önünde canlandırma yapan kişi benim gözümde Aytmatov’dur.

Sadece bu kitabı değil, tüm kitaplarını tavsiye ediyorum. İyi okumalar…

Derya Berber Tali 
07 Oca 05:57, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Kitap 2 bölümden olusuyor;daha doğrusu iki kitap birarada.Cengiz Aytmatov 'un adını duyuran Cemile'si 71 sayfa ..Kitapta, Kocası askere giden Cemile'nin kocasını beklerken sabrı ,toplumun yalnız kadına bakışı ,kadının zaman zaman vazgeçisleri çok güzel anlatılmış. Biraz daha uzun olsaydı keşke...
2.Bölüm Sultanmurat.Bir köyün erkeklerinin askere gitmesiyle,diğer işler köydeki okuyan çocuklara kalır.Sultanmurat da askerdeki babası ve tüm askerler için okulu bırakıp ,onlara gönderilecek yiyecek için,çalışan yigitlerden biridir.Manas Destanını hatırlatarak işlenen Sultanmurat ve Mirzagül aşkı da kitaba heyecan katmış.
Son olarak iki kitap da birbirinden güzel okumanızı tavsiye ederim.

Mehmet Yılmaz 
08 Tem 2015, Puan vermedi

Yazara dünyaca meşhur bir isim olmanın kapılarını açan eseri Cemile’de ise dibace, “İşte yine o mütevazı çerçeveli tablonun karşısındayım…” cümlesiyle olmaktadır. Burada anlatıcı şahıs, yıllar evvel kendisinin çizdiği bir tablonun karşısına geçmiş ve ardından tabloda yer alan iki kişiyi uzun uzadıya anlatmıştır. Yengesi olan Cemile’nin ve onun aşığı Danyar’ın el ele tutuşarak köyü terk etmelerini resmetmiştir ve aslında hikâyenin daha başlangıcında, dikkatli okurlar için final sahnesi ortaya konmuştur.

Sultan Murat'ta ise savaş nedeniyle boşalan köydeki bütün işleri omuzlamak zorunda kalan çocukların hikayesi yine nefis bir üslupla anlatılıyor.

Birsen Ergün 
28 Kas 21:51, Kitabı okudu, 6 günde, Puan vermedi

Duru, dupduru bir hikâye var satırlarda. Sanatlı, çetrefilli, uzun cümleler olmadan da sadeliğiyle, doğallığıyla sizi çekip içine alan güzel iki roman bir arada. Belki de çocukların gözünden anlatıldığı içindir o masum, basit ancak duygu dolu hikayenin güzelliği...

Umut Çalışan 
13 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Size hiç oluyor mu bilmem. Bazen bir kitabı bitirdikten kapağını kapatıp, gözünüz uzaklara dalar durursunuz. Aklınıza o romanda bahsedilen yerler, köyler, kahramanlar gelir, keşke yanında ben olsam, yardım etsem diye düşünürsünüz. Şu an ilk aklıma gelen Yüzüklerin Efendisi mesela. Ama bir de her Aytmatov kitabından sonra bu hisse kapılıyorum. Ve on paralık yazarlık tecrübemden soğuyorum. "Lan neden kasıyorum ki. Ne yaparsam yapayım asla bu adamın yazdıklarına benzemeyecek" diyorum.

"Sultan Murat" da böyle bir kitap. İşin garip tarafı, aslanlarla, kaplanlarla güreşen, olmadık entrikaları ortaya çıkaran, cesur, kuvvetli insanların değil, senin benim gibi sıradan insanların hayatlarından öylesine seçilmiş gibi duran bir kesit bu kadar mı güzel anlatılır. Kitaptaki soğuk okuyanın iliklerine nasıl bu kadar işler. Terlemiş hayvaların, ıslanmış otların ekşi kokusu genzinizi nasıl bu kadar yakar, baharın gelişine neden bu kadar sevinirsiniz anlamak mümkün değil.

Elips Kitap'ın gazete eşantiyonu gibi duran, iğrenç ötesi kapak tasarımı, küçültülmüş boyutları ve bu boyutlara sığdırılmış yazıları ile sunumu berbat ama çok lezzetli bir yemek gibi. Keşke yarın bir gün başka bir yayın evi sağlam bir formatta bassa. Hiç düşünmem tekrar tüm kitapları alırım. Nur içinde yat Aytmatov.

niluferinkitapligi 
 02 Eyl 14:39, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Aytmatov "Cemile" adını verdiği öyküsüne,küçük bir çocuğun gözünden can veriyor.Cemile;erkekleri savaşa giden 3 ailenin bütün yükünü sırtlayan,güçlü kadın Cemile.-Erkek gibi kadın- deyimiyle haşmetlendirilen,çevresine göre daha özgür;ama tüm bunların gölgesinde kadınlığının tüm derin duygularıyla ruhunu tutuşturan Cemile.Kocasının savaştan gönderdiği mektuplarda bir küçük sevgi sözcüğü arayan ama mektup sonunda tek bir cümleyle selam gönderilen Cemile.Tahıl taşıması için kocasının küçük kardeşi ile birlikte savaş gazisi Danyar'ın yanına çalışması için verildiği günden sonra tutuşuyor öykünün sayfaları.Söndüreceği ümidi ile sarıldığınız Aytmatov,alevi palazlıyor kalemiyle.Kırgız ve Kazak topraklarının kokusu geliyor sayfalardan.Yine Aytmatov,yince içime mıhlanan bir kitap.Tavsiye ediyorum.

Muhammet Çelik 
05 Şub 16:36, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

SSCB sözde düşmanları ile savaşmakta. Stanlingrad'da kimsenin bilmediği etten setler kurulmuş. Peki bu setlerde bazen silahsız katledilen insanların menşeisi kimdir bilir misiniz?

Cevabını birçok Cengiz Aytmatov kitabında bulabileceğini gibi bu kitapta da bulabilirsiniz.

Küçük bir çocuk. Bütün köyündeki delikanlılar askere alınmış. Gücü yerinde diye onunda okuma hakkı alınmış. Ve askerlere yemek yetiştirmek için tarlada çalıştırmakta. Sonra birkaç hırsız ve yere düşen hayaller.

Süper bir Cengiz Aytmatov Kitabı.

ihtiyar 
26 Ağu 2015, Kitabı okumadı, Puan vermedi

İki ayrı aşk hikayesi, aklımda cemile daha çok kalmış, hikayenin kendisinden ziyade cemile karakteri kalmış, cemile karakterininde sadece kadınsılığı kalmış...Aytmatov sevdiğim ve usta yazar... Kötü bir şey dediğimi zannetmeyin, aklımda cemile kaldıysa böyle olmasını Aytmatov istemiştir.

Gülcan Burhan 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çok güzel iki öyküden oluşuyor ama çok dokunaklı,insanın boğazına yumruk gibi oturuyor.

oya yetiş 
05 Kas 22:36, Kitabı okudu, 9/10 puan

Klasik bir Aytmatov kitabı. kendine has üslübunu konuşturduğu iki öyküden oluşuyor kitap. okumuyor içinde yaşıyor insan öykülerin. çok başarılı bir eser.

Kitaptan 47 Alıntı

Aysel 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Senin baban da cephede.
- Benimki de!
- Benim babam da!
- Benim babam da!
- Benim ki de!

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)

Yalnız şunu bilmelisin ki, mutluluk ancak namus ve haysiyetini koruduğun sürece vardır.

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 18 - Ötüken Neşriyat (cemile))Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 18 - Ötüken Neşriyat (cemile))
Aysel 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"O, mutluluğu düşünmüyordu. Çünkü insan mutlu ise onu düşünmez. O, bundan güzel bir dünya, babasından iyi bir baba olmadığını düşünüyordu yalnız."

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
Aysel 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Eğer insan için mutluluk geçmişte ya da gelecekte değil de yalnız yaşanan zamanda varsa, işte o gün, o yolculukta Sultanmurat bunu tam olarak duyuyor, yaşıyordu."

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
Aysel 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Savaştan önce olan her şey başka bir dünyaya ait idi. Savaş öncesi bir zaman olmamıştı, o zaman yaşanmamıştı sanki."

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)

Hem konuşmaya ne gerek vardı? İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez...

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 47 - Ötüken Neşriyat (cemile))Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 47 - Ötüken Neşriyat (cemile))
Aysel 
12 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Ama, felâketin en büyüğü savaştı. Bütün cephelerde sürüp giden ve nasıl biteceği bilinmeyen savaş..."

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sultan Murat)
KeMâL 
04 Oca 18:10, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

“Boyalar berbat! Ah gerçek boyalarım olsaydı!” diyordum. Ama gerçek boyanın nasıl olduğunu da pek bilemiyordum.Küçük kurşun tüpler içindeki gerçek boyaları çok sonra görebilmiştim.Öğretmenler şüphesiz haklıydılar. Boya olsun olmasın, “bu iş çalışmakla, çok çalışmakla olur, öğrenimle olur” diyorlardı.

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 66 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 66 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))
KeMâL 
04 Oca 18:11, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Fırtına, güçlü ve büyük bir ağacı devirirse, o ağaç bir daha doğrulamaz.

Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 69 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))Cemile-Sultan Murat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 69 - Ötüken Neşriyat ( Cemile ))
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.