Cengiz Han'a Küsen Bulut

8,5/10  (85 Oy) · 
263 okunma  · 
75 beğeni  · 
1.825 gösterim
Ünlü yazar Aytmatov'un bu son romanı, aslında "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümdür. Fakat, on yıl kadar önce kaleme alınan o eserde, KGB'yi en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmemiş, ya da Aytmatov bunu, "Dişi Kurdun Rüyaları" adlı daha sindirici romanını yazdıktan, bugünkü ortama ulaşıldıktan sonra ayrı bir roman halinde yayınlama fırsatını beklemiştir.Bugün heykelleri yıkılmakta olan Dzerjinski'nin kurduğu KGB için iktidar, daha doğrusu bu örgüt, hiç söndürülmeden yanması gereken bir sobadır. Bu sobanın yakıtı yalnız insandır. Yaş, kuru ayrımı yapılmadan insanlar yakılacaktır ki soba sönmesin...Bu romanında Aytmatov, "Gün Olur Asra Bedel"in kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Oysa, sözünü ettiğimiz büyük romanda resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi.Kuttubayev'i suçlayan askerî savcı (KGB) en önemli delil olarak onun, Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor. Bu efsane, Avrupa'yı fethe giden Cengiz Han'ın Sarı - Özek'ten geçerken iki sevgiliyi idam ettirmesi olayıdır. Bu, hem çok güzel bir aşk hikâyesi hem de "diktatör karşısında bireylerin durumu" gibi evrensel bir konunun işlenmesidir. Anlatan Aytmatov olunca, orada, masal ve efsane aracılığıyla geçmişimizi, günümüzü hatta geleceğimizi apaçık görebiliyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754370540
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
05 Kas 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

mustafa tamer akder 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Öncelikle yarının belirsiz olduğu bu dünya da ruh ve beden ayrılır da bilinmeyen forma geçersem. Buradan Aysel ne eder eder bir şekilde bir şekilde Cengiz amcayı okumadan gittin diye başımın etini yer diye korkudan kindle da Cengiz amcanın kitapları bakarken adı çok ilginç geldiği için direk başladım. :D Aysel uyardığında ise çok geçti. :D Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra başlarsanız daha bütünleşeceği kanısındayım. İlk başta güzel bir giriş yapsa da kitap bir boşluk hissi oluyor.
Genel olarak kitabın dili biraz ağır geldi. İşlediği konu insanın yaşama hürriyetini yükselme hırsı için çok rahat çiğnendiğini ve ana kahramanın çaresizliği kitabını okurken duygusal olarak çok yoruyor. Kurgusu bakımından çok güzel. İki ayrı hikayeyi çok güzel birbirine bağlamış Cengiz amca.
Özel olarak ise Cengiz han efsanesini çok beğendim. Megolamanlığının getirilerini çok güzel özetlemiş efsane. Bazen sırf bir sözün veya yasağın sonradan geri dönülemeyecek durumlara sokmasını ve istemesen bile yapmak gerektiğini anlatıyor bence efsane. Ana karakterin başına gelen olay ise yukarıda belirttiğim gibi hırsın kurbanı olmak ve belli bir süre sonra ise artık tamamen kabullenmek. Bu kitap hakkında çok şey söyleyebilirim ama zevkkaçıran bilgi vermeye çekindiğim için burada kesiyorum. Cengiz amcayla yakın bir zamanda tanışmama vesile olan(Kesinlikle 2-3 yıl içerisinde tanışacaktım. Belki biraz daha çek olma olasılığı var. :D) Aysel'e teşekkürler ederim. Gerçi tavsiyesini dinlemediğim için birazcık ters kitapla tanıştım ama pişman değilim. :D

Musab Hamza Özel 
24 Kas 15:10, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Gün Olur Asra Bedel" adlı kitabın devamı olan bu kitapta Abutalip Kuttubayev'in ölümünü ve Cengiz Han'ın onbinlerce orduyla birlikte çıktığı sefer sırasında başından geçenleri yaşayacaksınız.Zaman zaman bazı cümlelerin tekrarlandığına rastlansa da olayların akışı gözlerinizi kitaptan ayırmayacak.Cengiz aytmatov'un babasını kaybettiği gibi çocuklarından ayrılmak zorunda kalan Abutalip'i okudukça yazarın içindeki duyguları da hissedeceksiniz...

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
28 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Cengiz Han'a Küsen Bulut Kitabını okuduğumuzda Gün olur asra bedel’ i yorumlamamızda ve anlamamızda biraz daha katkı yaptığı yadsınamaz. Bu güzel roman ‘’Gün olur asra bedel’’ romanından sonra okunur ise daha anlaşılır olacaktır. Romanda Tansıkbayev' in yıllarca terfi alamaması nedeni ile içinde biriktirdiği öfkenin, Abutalip Kuttubayev’ in tutuklanması ve ondan elde edeceği bilgiler sayesinde terfisinin de önemli bir rol oynayacağı nedeni ile Alma-Ata hapishanesinin bodrum katındaki hücrelerde uyguladığı eziyetle başlıyor, sonrasında Cengiz Han efsanesini okuyor ve en sonunda da da Abutalip Kuttubayev’ in acılı bir şekilde hayatının sonlandırdığı na şahit oluyoruz. Kısa olması nedeni ile bir akşamda sıkılmadan okunası bir roman.

Halil Yavuz KAYA 
08 Kas 23:02, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Tamamı 112 sayfa olan bu kitabı Ankara dan İstanbul'a dönerken arabada okudum. Büyük bir zevk ile.
"Gün olur Asra Bedel" in incelemesinde de belirttiğim üzere, o, kitapta bu bölüm, devri zamanında yasaklamaya uğradığından ötürü Aytmatov "Cengiz Hana küsen Bulut" adı ile ayrıca hikayeleştirmiş.
Kitap, aslında Timuçin Han ( Cengiz) hakkında efsanevi bir yaklaşımla görüş ve anlatımlar ağırlığı altında geçiyor. Aynı zamanda tarihsel, güzel bilgiler bunlar...
Ancak güzel ve doğru bir insan olan asıl kahraman öğretmen Abutalip Kuttubayev' in başından geçenler; Stalin dönemi Sovyetlerinde yapılan yönetim hataları, bir yerlere yükselme , birilerinin gözüne girip paye kazanma peşindeki devlet yönetimi içindeki bürokratların yalakalıkları, bir insanın hayatına ve ailesinin darmadağın olmasına mal oluşunun hikayesi bu. Daha doğru bir ifade ile eleştirisel bir yazı bu.

Kitap güzel olsa da bence Gün Olur Asra Bedel'i okumadan Cengiz Han'a Küsen Bulutu okumayın, biraz eksik kalır kitap. Zaten Gün Olur Asra Bedel de ki bir karakterin yaşadıklarını anlatan bir bölüm. GOAB'i okumadan direk olarak Cengizhan'a Küsen Bulutu okuduğum için yarım hissettim. Cengiz Aytmatov'un her eserinde rahatlıkla görülen insan analizi bu kitapta da oldukça iyi anlatılmış okurken haz duyacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Merve Şahin 
 16 Eki 12:53, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, Puan vermedi

Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra, kitabı yarım bırakmış hissine kapıldığımı incelememde belirtmiştim. Okumamdaki amacım "sonuca bağlanacak mı acaba?" sorununa yanıt aramaktı. Ne yazık ki Gün Olur Asra Bedel kitabının sonuyla alakalı hiçbir ipucu yok. Yazar okuyucusuna bırakmış diye yorumluyorum. Fakat Kuttubayev'in neler yaşadığını öğrenmiş oldum. Ayrıca Cengiz Han ile ilgili hikayeyi çok çok beğendim.Soruma yanıt bulamasam da iyi ki okumuşum dediğim bir kitap oldu.

niluferinkitapligi 
02 Ara 14:47, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Öğretmen Kuttubayev'in,KGB tarafından suçlanıp alıkonulmasıyla başlıyor kitap.Onu suçlayan askeri savcı;en önemli delil olarak Onun,Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor.Askeri savcı Cengiz Han Efsanesini okurken,okuyucunun da önüne seriliyor yürek yakan bu efsane.Dünya imparatoru olma ideasına nice canlar alan Cengiz Han'ın nasıl öyle bir zalime dönüştüğü,daha Temuçin'ken karısının kaçırılmasıyla yaşadıklarıyla açıklansa da;iki sevdalıya mezar olan zulmünü açıklamayamıyor hiçbir acı.
Romanın esaret altındaki Kuttubayev'e döndüğü bölümlerdeki psikolojik işkenceler,akıl donduruyor.Hele bir tren sahnesi var ki,hele bir final var ki;Aytmatov kalemiyle yine insanı bin parçaya bölüyor.
Aytmatov hakkında ne yazsam,eksik kalacak;kalemine meftunum,ne söylesem yine buraya varacak...Okunmalı.

serdar şahin 
21 May 19:08, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Gün Olur Asra Bedel'in bir bölümü olduğu belirtien bu kitabı bir solukta okudum. İçindeki Cengiz Han ile ilgili efsanenin anlatıldığı bölüm ile suçsuz yere hapse atılan Kuttubayev'in başından geçenleri anlatan bölümden oluşan bu kitapta aslında zaman olarak arada yüzlerce yıl olan bu iki hadisenin nasıl da güç, iktidar, hırs, düşman yaratma konularında ortak noktaları olduğunu görebiliyorsunuz. Gün Olur Asra Bedel ana kitap olmasına rağmen Cengiz Han'a Küsen Bulut'u daha çok sevdim.

M.Ali BARAN 
08 Mar 14:36, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yazarın ‘’Gün Olur Asra Bedel’’ romanının içinde olması gereken bir baş yapıt diyebiliriz. Yazar romanda KGB’ nin masum insanlar üzerinde yapmış olduğu acımasızlığı dile getirirken, roman içerisinde de masal niteliğinde ,Cengiz han efsanesi anlatmaktadır. Konunun iyi anlaşılması ve analiz edilmesi için, önce ‘’Gün Olur Asra Bedel’’ romanı okunmalıdır.

3 /

Kitaptan 56 Alıntı

Hey benim tahtımın keskin dişli bekçileri!
Beni hiç terketmeyen boz yeleli kurtlarım hey!
Yine sizinleyim... Hep vardınız,
Han tahtıma beni siz çıkardınız.
İşte yine seferdeyiz, Batı'yı fethe gidiyorum,
Bu fetih yolunda, bugün, burada size,
Bir kere daha yürekten 'Sağ ol' diyorum.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Mine Yıldızhan 
25 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakacak insan olmazsa soba söner. Sönen yanmayan bir sobanın da hiçbir yararı yoktur. Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar. Sobayı tutuşturan yakan onlardır. Sobayı yanar tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler. Her şey buna bağlı!

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Mâsiva 
22 May 14:18, Kitabı okudu, Puan vermedi

Evet,kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 94)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 94)

Dışarda kar lapa lapa yağıyordu şimdi ve çoktan görünmez olmuştu her şey, ama Abutalip için zaman yolun o parçasında durmuştu. Bütün acısı ve hayatının anlamı orada toplanmıştı.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107)
Mâsiva 
22 May 17:55, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevgili karım,sevgili çocuklarım. Sizden ayrı olacağım için öleceğim! Beni bağışlayın...

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 108)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 108)

Devletin çıkarlarından daha önemli ne olabilirdi? Bazıları insan hayatının önemli olduğunu sanıyorlardı... Ne lâf ya! Devlet bir sobadır ve yakıtı da insandır. Yakılacak insan olmazsa soba söner.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 23)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 23)

Cezanın halkın gözü önünde verilmesi, uygulanması, herkesin Han buyruğuna kayıtsız şartsız boyun eğmesi için şarttı. Aslında o korku salan tutum ve kurbanın kendileri olmayışından ileri gelen vahşi zevk, insanlara bu cezanın haklı olduğu inancını vermekle kalmıyor, Han’ın yönetim tarzını da kabul ettirmiş oluyordu onlara.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 74)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 74)