Cengiz Han'a Küsen Bulut

8,5/10  (75 Oy) · 
244 okunma  · 
66 beğeni  · 
1.667 gösterim
Ünlü yazar Aytmatov'un bu son romanı, aslında "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümdür. Fakat, on yıl kadar önce kaleme alınan o eserde, KGB'yi en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmemiş, ya da Aytmatov bunu, "Dişi Kurdun Rüyaları" adlı daha sindirici romanını yazdıktan, bugünkü ortama ulaşıldıktan sonra ayrı bir roman halinde yayınlama fırsatını beklemiştir.Bugün heykelleri yıkılmakta olan Dzerjinski'nin kurduğu KGB için iktidar, daha doğrusu bu örgüt, hiç söndürülmeden yanması gereken bir sobadır. Bu sobanın yakıtı yalnız insandır. Yaş, kuru ayrımı yapılmadan insanlar yakılacaktır ki soba sönmesin...Bu romanında Aytmatov, "Gün Olur Asra Bedel"in kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev'in nasıl öldüğünü anlatıyor. Oysa, sözünü ettiğimiz büyük romanda resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi.Kuttubayev'i suçlayan askerî savcı (KGB) en önemli delil olarak onun, Cengiz Han'la ilgili bir efsaneyi kaleme almış olmasını gösteriyor. Bu efsane, Avrupa'yı fethe giden Cengiz Han'ın Sarı - Özek'ten geçerken iki sevgiliyi idam ettirmesi olayıdır. Bu, hem çok güzel bir aşk hikâyesi hem de "diktatör karşısında bireylerin durumu" gibi evrensel bir konunun işlenmesidir. Anlatan Aytmatov olunca, orada, masal ve efsane aracılığıyla geçmişimizi, günümüzü hatta geleceğimizi apaçık görebiliyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754370540
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
05 Kas 2015, Kitabı okudu, 1 günde

Bu roman, "Gün Olur Asra Bedel" adlı romanın içinde yer alması gereken ve onu tamamlayan uzunca bir bölümmüş.Bu eserde, KGB'yi (Eski Rus İstihbarat Örgütü) en çarpıcı örneklerle en ağır bir şekilde suçlayan bu bölüme izin verilmediği için veya Aytmatov bunu ayrı bir roman halinde yayınlamak için hürriyet günlerini beklemiştir. İlerleyen yıllarda Cengiz Han'a Küsen Bulut adı altında kitaplaştırılmış olan bu eser Cengiz Han hakkında bir efsaneyi de barındırıyor. Gelecek kuşaklara aktarmak için efsaneleri öğrenmeye kafa yoran, bunları bir kitap altında toplamaya çalışan, bu nedenle KGB'nin dikkatini çeken eski savaş esiri, öğretmen Abutalip Kuttubayev'in tutuklandıktan sonra tren vagonundaki çektiği işkenceyi anlatılırken, araya serpiştirilen kendi derlediği ve başını derde sokan efsaneyi oluşturuyor. Eser kısa fakat çok sürükleyici bir roman. Yazarın ve çevirenin üslubu da okunmasını zevkli hale getirmiş. Konu akıcılığı ve yazarın gözümüzün önünde olayları canlandırması zaten muhteşem. Okumaya başlayanların bir gecede bitireceği bir roman. Gün Olur Asra Bedel'i tam anlamıyla okumuş olmak istiyorsanız bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

mustafa tamer akder 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Öncelikle yarının belirsiz olduğu bu dünya da ruh ve beden ayrılır da bilinmeyen forma geçersem. Buradan Aysel ne eder eder bir şekilde bir şekilde Cengiz amcayı okumadan gittin diye başımın etini yer diye korkudan kindle da Cengiz amcanın kitapları bakarken adı çok ilginç geldiği için direk başladım. :D Aysel uyardığında ise çok geçti. :D Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra başlarsanız daha bütünleşeceği kanısındayım. İlk başta güzel bir giriş yapsa da kitap bir boşluk hissi oluyor.
Genel olarak kitabın dili biraz ağır geldi. İşlediği konu insanın yaşama hürriyetini yükselme hırsı için çok rahat çiğnendiğini ve ana kahramanın çaresizliği kitabını okurken duygusal olarak çok yoruyor. Kurgusu bakımından çok güzel. İki ayrı hikayeyi çok güzel birbirine bağlamış Cengiz amca.
Özel olarak ise Cengiz han efsanesini çok beğendim. Megolamanlığının getirilerini çok güzel özetlemiş efsane. Bazen sırf bir sözün veya yasağın sonradan geri dönülemeyecek durumlara sokmasını ve istemesen bile yapmak gerektiğini anlatıyor bence efsane. Ana karakterin başına gelen olay ise yukarıda belirttiğim gibi hırsın kurbanı olmak ve belli bir süre sonra ise artık tamamen kabullenmek. Bu kitap hakkında çok şey söyleyebilirim ama zevkkaçıran bilgi vermeye çekindiğim için burada kesiyorum. Cengiz amcayla yakın bir zamanda tanışmama vesile olan(Kesinlikle 2-3 yıl içerisinde tanışacaktım. Belki biraz daha çek olma olasılığı var. :D) Aysel'e teşekkürler ederim. Gerçi tavsiyesini dinlemediğim için birazcık ters kitapla tanıştım ama pişman değilim. :D

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
28 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Cengiz Han'a Küsen Bulut Kitabını okuduğumuzda Gün olur asra bedel’ i yorumlamamızda ve anlamamızda biraz daha katkı yaptığı yadsınamaz. Bu güzel roman ‘’Gün olur asra bedel’’ romanından sonra okunur ise daha anlaşılır olacaktır. Romanda Tansıkbayev' in yıllarca terfi alamaması nedeni ile içinde biriktirdiği öfkenin, Abutalip Kuttubayev’ in tutuklanması ve ondan elde edeceği bilgiler sayesinde terfisinin de önemli bir rol oynayacağı nedeni ile Alma-Ata hapishanesinin bodrum katındaki hücrelerde uyguladığı eziyetle başlıyor, sonrasında Cengiz Han efsanesini okuyor ve en sonunda da da Abutalip Kuttubayev’ in acılı bir şekilde hayatının sonlandırdığı na şahit oluyoruz. Kısa olması nedeni ile bir akşamda sıkılmadan okunası bir roman.

Kitap güzel olsa da bence Gün Olur Asra Bedel'i okumadan Cengiz Han'a Küsen Bulutu okumayın, biraz eksik kalır kitap. Zaten Gün Olur Asra Bedel de ki bir karakterin yaşadıklarını anlatan bir bölüm. GOAB'i okumadan direk olarak Cengizhan'a Küsen Bulutu okuduğum için yarım hissettim. Cengiz Aytmatov'un her eserinde rahatlıkla görülen insan analizi bu kitapta da oldukça iyi anlatılmış okurken haz duyacağınız bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Merve Şahin 
 16 Eki 12:53, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, Puan vermedi

Gün Olur Asra Bedel kitabını okuduktan sonra, kitabı yarım bırakmış hissine kapıldığımı incelememde belirtmiştim. Okumamdaki amacım "sonuca bağlanacak mı acaba?" sorununa yanıt aramaktı. Ne yazık ki Gün Olur Asra Bedel kitabının sonuyla alakalı hiçbir ipucu yok. Yazar okuyucusuna bırakmış diye yorumluyorum. Fakat Kuttubayev'in neler yaşadığını öğrenmiş oldum. Ayrıca Cengiz Han ile ilgili hikayeyi çok çok beğendim.Soruma yanıt bulamasam da iyi ki okumuşum dediğim bir kitap oldu.

serdar şahin 
21 May 19:08, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Gün Olur Asra Bedel'in bir bölümü olduğu belirtien bu kitabı bir solukta okudum. İçindeki Cengiz Han ile ilgili efsanenin anlatıldığı bölüm ile suçsuz yere hapse atılan Kuttubayev'in başından geçenleri anlatan bölümden oluşan bu kitapta aslında zaman olarak arada yüzlerce yıl olan bu iki hadisenin nasıl da güç, iktidar, hırs, düşman yaratma konularında ortak noktaları olduğunu görebiliyorsunuz. Gün Olur Asra Bedel ana kitap olmasına rağmen Cengiz Han'a Küsen Bulut'u daha çok sevdim.

M.Ali BARAN 
08 Mar 14:36, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yazarın ‘’Gün Olur Asra Bedel’’ romanının içinde olması gereken bir baş yapıt diyebiliriz. Yazar romanda KGB’ nin masum insanlar üzerinde yapmış olduğu acımasızlığı dile getirirken, roman içerisinde de masal niteliğinde ,Cengiz han efsanesi anlatmaktadır. Konunun iyi anlaşılması ve analiz edilmesi için, önce ‘’Gün Olur Asra Bedel’’ romanı okunmalıdır.

Erhan 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bir anlamda "Gün Olur Asra Bedel" kitabının devamıdır. Orada anlatılmayan Abutalip Kuttubayev'in yaşadıkları, bu kitapta yer almıştır. Biraz da tarihi özellikler barındıran bu kitapta; Cengiz Han'dan ve üzerindeki bulutun onu terkedene kadar hiç savaş kaybetmediğinden bahsedilmektedir.
Unutamadığım sahnelerden birisi; kendisinin olmayan bir çocuğa süt veren kadının sevincinin anlatıldığı yer (alıntılar kısmında yazdım) ...
"Gün Olur Asra Bedel" ile birbirini tamamlayan kitaplar ve iki kitap da okunmalı bence.

EMRE YAMAN 
12 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Devletin, iktidarın ve hatta bireylerin yükselmek, güçlenmek, güçlerini korumak için diğer bireyleri hiç'e saymasını anlatan harika bir kitap. Kitabın içinde başka bir kitap gibi Cengiz Han'ın hikayesi yer alıyor. Harika bir üslup, konu ve akıcılığı var hikayenin. Gün Olur Asra Bedel kitabının içinden bir bölüm olmasına karşın, dönemin siyasi şartlarından dolayı yazar başka bir dönemde başka bir kitap olarak okuyucuya sunmuş. iyi bir kitap, tavsiye ederim..

Kafka Tamura 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, Puan vermedi

Kİtaptaki Cengiz Han hakkında efsane cidden çok hoşuma gitti hiç bitmesin istedim. Gün Olur Asra Bedel'i okumamdan çok sonra bu kitabı okusam da çok zevk aldım. Acaba okuyayım mı diye ikilemdeyseniz direkt başlayın çok hoş bir kitap.

3 /

Kitaptan 40 Alıntı

Mine Yıldızhan 
25 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakacak insan olmazsa soba söner. Sönen yanmayan bir sobanın da hiçbir yararı yoktur. Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar. Sobayı tutuşturan yakan onlardır. Sobayı yanar tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler. Her şey buna bağlı!

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov

Dışarda kar lapa lapa yağıyordu şimdi ve çoktan görünmez olmuştu her şey, ama Abutalip için zaman yolun o parçasında durmuştu. Bütün acısı ve hayatının anlamı orada toplanmıştı.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107)
Mâsiva 
22 May 17:55, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevgili karım,sevgili çocuklarım. Sizden ayrı olacağım için öleceğim! Beni bağışlayın...

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 108)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 108)

Cezanın halkın gözü önünde verilmesi, uygulanması, herkesin Han buyruğuna kayıtsız şartsız boyun eğmesi için şarttı. Aslında o korku salan tutum ve kurbanın kendileri olmayışından ileri gelen vahşi zevk, insanlara bu cezanın haklı olduğu inancını vermekle kalmıyor, Han’ın yönetim tarzını da kabul ettirmiş oluyordu onlara.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 74)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 74)

Devletin çıkarlarından daha önemli ne olabilirdi? Bazıları insan hayatının önemli olduğunu sanıyorlardı... Ne lâf ya! Devlet bir sobadır ve yakıtı da insandır. Yakılacak insan olmazsa soba söner.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 23)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 23)
Aysel 
02 Ara 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kuvvet kuvveti kırınca, olağanüstü olan değersiz kalır, görkemli olan acınacak hale düşerdi. İşte bundan bir sonuç çıkarıyordu: Bükebildiğin, ezip yok edebildiğin şeyin hiç bir önemi yoktur. Baş eğip diz çökenler, galibin insafına kalmışlardır. Ancak budur hakkettikleri. Dünyanın temel düzeni, asıl kuralı da dayanıyordu...

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz AytmatovCengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov
Mâsiva 
 21 May 01:27, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bazıları insan hayatının önemli olduğunu sanıyorlardı... Ne lâf ya! Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insandır. Yakılacak insan olmazsa soba söner.

Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 22)Cengiz Han'a Küsen Bulut, Cengiz Aytmatov (Sayfa 22)
4 /