Cennetin Doğusu

9,3/10  (31 Oy) · 
92 okunma  · 
32 beğeni  · 
4.601 gösterim
Nobel Ödülü sahibi John Steinbeck çağımızın en önemli romanlarından biri sayılan Cennetin Doğusunda, Kaliforniyanın bitek Salinas Vadisinde yaşayan iki ailenin öyküsünü anlatır. Kaderleri garip bir biçimde kesişen Trask ve Hamilton aileleri, kuşaklar boyunca âdeta Adem ve Havvanın Cennetten kovuluşunu, Habil ile Kabilin ölesiye kapışmasını yaşamaktadırlar. Öte yandan, tüm yıkımlara rağmen yine de direnecek gücü kendilerinde bulabilmektedirler.

Steinbeck bu romanda büyüleyici karakterlerin yanı sıra çağımızın en kalıcı temalarını sunuyor bize; Benliğin gizemli dünyası, aşkm tanımsızlığı ve onun eksikliğinin yarattığı ölümcül sonuçlar...

Sinemaya Elia Kazan tarafından Cennet Yolu adıyla aktarılan ve tarihle mitolojinin fantazisi diye değerlendirilen bu roman bir anlamda 20. yüzyıla geçişin destanıdır...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2004
 • Sayfa Sayısı:
  671
 • ISBN:
  9789751409667
 • Orijinal Adı:
  East Of Eden
 • Çeviri:
  Derin Çizer, Ömür Candaş
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
 07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konu Hamilton ve trak aileleri üzerinde dönüyor...Steinbeck kendi ailesinden esinlenerek yazmış bu romanı, Samuel Hamilton yazarın dedesiymiş.Olaylar Californiya'nın salinas vadisinde geçiyor...Birbirinden farklı iki kardeş.İyi ve kötü ..Habil ve Kabil örneği verilmiş....nobel ödülünü hak etmiş bir eser.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karışık duygular ile okuduğum bir kitaptı. Hem ileride ne olacağını merak ettim, hem de bitmesin istedim bu yüzden azar azar okudum. Klasik kategorisine düşen ama hiç te o ağırlığı taşımayan, okuyucuyu sıkmayan bir eser. Habil ile Kabil'in hikayesinden esinlenmiş yazar. Kabil, yaptığının bedelini, hayatının sonuna kadar Cennetin doğusunda bir yerde yaşayarak ödemelidir.
Asırlardır süren savaşları farklı kuşaklardan ama kardeş olan karakterler üzerinden işlemiş yazar. Ki bu savaşlar aslında insanın içinde yaşanır en çok - iyilik ile kötülük savaşır başta, güzellik ile çirkinlik, doğru ile yalan ve daha bir çoğu ama insan yapabileceğine, kendine inandığında da neyin galip geleceğini belirleyebilir. Çok mesajı ve sorusu var yazarın okurlarına, benim aklıma kazınan ise şu oldu: madem insan özürlü doğabilir, neden bu özür bedeninde değil de, ruhunda olmasın ki? Hani derler ya, herkes aslında iyi doğar diye, acaba gerçekten öyle mi sorusu geliveriyor okuyucunun aklına. Ben çok sevdim Steinbeck'i, diğer kitaplarını da okunacaklar listeme ekleyeceğim. Ve sonuç olarak, bu kitap okunmalı. :)

abdullah bektaş 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel betimlemeler ile anlatılmış bir durum romanı, tarihin bir noktasını, aile yaşamlarını anlamamızı sağlıyor Amerika da.

Yunus Bektaşoğlu 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 72 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı şahsi nedenlerden ötürü ne yazık ki beklediğimden çok uzun bir süre içinde okudum. Kitap'tan biraz Cevdet Bey ve Oğulları tadı almadım dersem yalan olur. Bu eseri çok sevdim ve şiddetle öneririm.

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın baş yapıtıdır, iyi ile kötülerin kavgasını anlatır. Ustaca tasvirler ve Amerika ... Kitap dizi filmi yapılmış aynı zamanda sineması çekilmiştir.

Hayal Alemi 
25 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kurgu. Özellikle natüralizmin etkisiyle harika doğa tasvirleri. Steinbeck'in en iyi romanlarından biri.

Kitaptan 10 Alıntı

Alp Akay 
26 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elinizde başka bir şey olmadı mı, neyiniz varsa onunla övünürsünüz işte. Hatta ne kadar az şeyiniz varsa, o kadar çok övünmek gereğini duyarsınız.

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
Ferah 
25 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bir tek hikayemiz var. Bütün romanlar, şiirler, içimizde o hiçbir zaman bitip tükenmeyen iyi-kötü yarışı üzerine kurulmuştur. Ve bana öyle geliyor ki, kötülük ölür ölür dirilir, iyilik ise ölümsüzdür. Kötülüğün her zaman taptaze bir görünüşü vardır, iyilik ise dünyadaki her şeyden daha çok saygıdeğerdir.''

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
Elif Zeynep Şahin 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir çocuk büyüklerinin kusurlarını ilk yakalayışında, küçük kafası, büyüklerin hiç de öyle tanrısal zekaları bulunmadığını, kararlarının her zaman akıllıca, düşündüklerinin her zaman gerçek olmadığını, her zaman dürüst davranmadıklarını anlayınca, dünyası yıkılır, paramparça olur. Tapılan tanrılar devrilir, bütün güvenlik yok olur. Ve tanrılar bir kez düştüler mi, tam düşerler. Ya paramparça olur ya da pisliğin içine gömülürler. Onları yeniden ayağa kaldırmak kolay bir iş değildir, zaten bir daha eskisi gibi de parıldamazlar. Çocuğun dünyası, bir daha eski bütünlüğünü kazanamaz artık. Acı veren bir büyümedir bu.

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
murat çelik 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan bir şeyden bahsetmek istemediğini söyledi mi, hep o şeyi düşünüyor demektir.

Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 266)Cennetin Doğusu, John Steinbeck (Sayfa 266)
murat çelik 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bazen insanın zıt gittiği bir kimse ona dostundan daha çok yardım eder.

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
Dila. 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence yalanla hikaye arasındaki fark şudur: Hikaye söyleyenin olduğu kadar dinleyenin de faydası için doğrunun tuzaklarını kullanır, onun kılığına girer. Hikayede ne kazanç vardır ne kayıp. Yalan ise bir şey elde etmek, bir şeyden kurtulmak için başvurulan bir çaredir. Bu tarife sıkı sıkıya bağlanacak olursak, kazanç bakımından talihli olan bir hikayeciyi yalancı olarak kabul etmek lazım gelir.

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck
selma 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

J.Steinbeck
Bir tek hikaye vardır bu dünyada. Bütün romanlar, şiirler içimizdeki o bir türlü sona ermez iyiyle kötü yarışı üzerine yazılmıştır... Bana sorarsanız derim ki kötülük ölür ölür dirilir, iyilik ise yaşlıdır, o dünyada en fazla saygıya layık şeydir.

Cennetin Doğusu, John SteinbeckCennetin Doğusu, John Steinbeck

Kitapla ilgili 1 Haber