Cerrah Rizzoli & Isles Serisi 1

8,9/10  (306 Oy) · 
1.037 okunma  · 
252 beğeni  · 
6.359 gösterim
Tess Gerritsen tıpkı kahramanının neşterini kullandığı gibi kalemini ustaca oynatıyor.

Bu romanın her satırından kan sızıyor... Kitaba adını veren, planlı ve kanlı katil Cerrah gerilimi her an ayakta tutuyor.

Dr. Catherine Cordell Savannah'da seri cinayetler işleyen bir katilin vahşi saldırısına uğramıştır. Saldırgandan onu silahla vurarak kurtulmayı başarmıştır. Şimdi Boston'dadır. Ancak başka bir katil bu kentte de gerilim yaratmaktadır. Kadınların rahimlerini kesip alan ve korkunç işkencelere tabi tutan adama Cerrah adı verilmektedir. Catherine Cordell birdenbire bu katilin de hedefi haline gelecektir.

Çok satanlar listesinin müdavimlerinden Tess Gerritsen'in insan bedenini ve ruhunu en ince ayrıntısına kadar tarif ettiği tıbbî gerilim romanlarından beşincisi olan "Cerrah", inandırıcı kahramanları, sürükleyici diyalogları ve sürekli tırmanan gerilim duygusuyla bu türü sevenlerin hayran olacağı tarzda bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789759917920
 • Orijinal Adı:
  The Surgeon
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
28 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yıllar önce bilmeden Çırak'ı önce okumuştum. Şimdi seriyi 1. kitaptan başlayıp okuma kararı aldım ve iyi ki almışım dedim. Kendisini tatmin için başkalarını yavaş yavaş öldüren ruh hastasının, tıbbi bilgisini nasıl kullandığını dehşet içinde okuyor insan. ''Kitabı okurken yatağınızın altını, kapınızın arkasını kontrol edin'' gibi yorumlar var. Bu yorumlar öylesine denmemiş. Korkudan biri girdi girecek diye penceremden gözümü zor ayırdım. Gerilim, dehşet, korku, yer yer mide bulantısı... Tess Gerritsen'in okuduğum 6. kitabı ve buradan devam ederim. Bu kitaba ''güzel'' denmez. Güzel, güzel şeyler için söylenir. Bu kitabın yapmak istediği germek. Bunu o kadar başarmış ki 10 puan!

Damla Köseoğlu 
21 Haz 23:01, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

● Nihayet Tess Gerritsen'in Cerrah'ıyla tanışabildim. Bitirdiğinizde gözlerinizi kapatıp düşündüğünüz ve sonrasında ' Vay be' dediğiniz bir kitap. Cerrah, yazarı Gerritsen'in tıp eğitimi almış olması, tıbbi terimlerin yoğun olarak kullanılması yönüyle diğer birçok polisiye romandan ayrılıyor.

● Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursak ; Boston'da seri cinayetler işlenmektedir, elde edilen ipuçları dedektifleri iki yıl önce Savannah kentinde işlenen cinayetlere götürmüş ancak o cinayetlerin faili, kurbanı tarafından öldürülmüştür. Peki bu yeni cinayetler bir taklitçi tarafından mı yoksa eski bir suç ortağı tarafından mı işlenmektedir?

● Cerrah, yazarın akıcı anlatımı ve düşmeyen temposuyla bir solukta okunabilecek bir kitap. Rizzoli & Isles serisinin ilk kitabı olan bu roman, Tess Gerritsen'in neden 'Tıbbi polisiyelerin kraliçesi' olarak tanındığını ispatlar nitelikte.

Ismail Salma 
28 Eyl 00:05, Beğendi, 9/10 puan

Tess Geritsen ile tanıştıģınm kitap diyebilirim cerah serisinin 1. Kitabı Korku ve gerilim bir arada tüyler ürpertici bir eser tıbi gerilim olan bir seri.

Tuğba K 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Gerilim romanının ta kendisi diyebilirim okurken o kadar gerildim ki.Tess Gerritsen’a gerçekten hayran kaldım.Kitabın cümleleri, geçişleri, akıcılığı, olaylar arasındaki bağlantılar o kadar güzeldi ki…
Kitabı okurken kafamda adeta bir film kurgusu vardı;bütün karakterler anlatılan tüm özellikleriyle şeklini almış ve her sayfada film ilerliyor.Ve ben bu filmi çok sevdim :)
Gerçekten okunası bir kitap insana okumayı sevdirtiyor, son sayfalara yaklaştıkça gözlerimin ağrımasına rağmen kitabı elimden bırakamadım.Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.Muhteşem bir kurgu muhteşem bir eser.

Derya Yalınkılıç 
12 Mar 14:48, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Cerrah ı yaklaşık 4yıl önce almıştım nihayet okudum :) Bu kadar geç tanışmamın sebebi konu ne diye sorduğumda arkadaşımın kitabı anlatması oldu :( Hiç hoşlanmadığım bir hareket resmen kitaptan soğumuştum..


Kitaba geçecek olursak Cerrah'ın çok sağlam kurgusu var. Yazarın betimlemeleri ve anlatımı çok güzel. Kan kokusunu bile hissettiriyor.. Gerilim dorukta :) Temposu bir düşüp bir yükseliyor. Polisiye gerilim sevenlere tavsiye ederim :)

Ceren Acer 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tam bir çılgın, tam bir gerilim kraliçesi yazar! Beni her okuduğum kitabında bir kez daha kalemine hayran bırakıyor. Adeta kitaplarına bağımlı oldum. Sıkı bir TESS GERRITSEN takipçisiyim desem abartmış sayılmam. Rizzoli&İsles serisinin birinci kitabında yazar genellikle tıbbı terimleri çok kullanmış olsa da çok profesyonel, temposu yüksek, bol adrenalin, heyecanlarla dolu bir romandı. Yazarın okumadığım üç tane kitabını da kısa zamanda okumayı o kadar çok istiyorum ki...

DersaadeT 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hiç unutmuyorum bu kitapla korkuyu , heyecanı , gerilimi iliklerime kadar hissetmiştim.
Sanki kitap mürekkeple değil kanla yazılmış . Bu kitabın her sayfasında kan kokusunu hissedebiliyorsunuz.
Okuduğum en iyi tıbbi gerilim , seri cinayet içeren romanların başında yer alıyor Cerrah .

Mahmut Çayır 
14 Eki 20:17, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Gerritsen'in Rizzoli ile tanışmamızı sağlayan eseri. Sık sık kullandığı tıbbi terimler birçok okurun canını sıksa da, merakımdan sanırım, benim hoşuma gitti. Okuru sıkmayan ama çokta yüksek olmayan temposuyla merakımı kısmen canlı tutan bir eserdi. Tavsiye ediyorum.

Esra 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Muhteşem bir kitap. Tam istediğim gibi...Korku ,gerilim, aksiyon... Bir çok duyguyu yaşadım okurken. Uzun bir süre kabuslarıma konu olacağa benziyor. Karanlığın Ayak İzleri'ni okurken alamadığım hazzı Cerrah fazlasıyla karşıladı. İyi bir kitap okumanın mutluluğunu yaşıyorum.

Harun alan 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitabın ne kadar iyi olduğunu anlatmama gerek yok ,kurgusu olsun dili olsun ayrıca benim en sevdiğim anlatış tarzı olarak iki farklı hikâye ile gitmiş sonunda birleştirmiş,olasılıksız da olduğu gibi ,eleştirdiğim tek nokta da okurken bazı yerlerde gerçekten mideniz bulanacak.

Kitaptan 56 Alıntı

Aysel 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Nereye gittiğimiz, neler bildiğimize bağlıdır; neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Kötülük ölmüyor. Asla ölmüyor. Sadece yeni bir yüze, yeni bir kimliğe bürünüyor. Bize sadece bir kez dokunması, bir daha çarpılmaya karşı bağışık olduğumuz anlamına gelmiyor. Yıldırım da aynı yere 2 kere düşebilir..."

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Aysel 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir tıp laboratuvarının senin hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu hiç düşündün mü? Kolunu açıp da, iğneyi damarına sokmalarına izin verdiğinde, kendinle ilgili ne kadar çok kişisel ayrıntı verdiğini hiç hesaplandın mı? Kanın senin en mahrem sırlarını içerir. Lösemiden mi, yoksa bir kadeh şarap mı? Kendini depresyonda hissettiğin için Prozac mı alıyorsun, yoksa aleti kaldıramadığın için Viagra mı? Bütün bu kadınların özünü elinde tutmuş. Kanlarını inceleyebiliyor, kokluyor, dokunuyordu. Üstelik, kadınların haberi bile olmadan. Vücutlarının bir bölümünün elinde mıncıklandığını ruhları bile duymadı.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Cansu Bıçak 
16 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır. Seni hep bir sürpriz bekleyecektir.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31)
Damla Köseoğlu 
20 Haz 00:43, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Hayatında belirli bir düzeni ne kadar korumaya çalışırsan çalış, kendini yanlışlara, kusurlara karşı ne kadar korumak istersen iste, her zaman gözden kaçıracağın bir leke, bir hata olacaktır.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31 - Doğan Kitap)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 31 - Doğan Kitap)
Aysel 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitaplar harika şeyler; size her şeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi anlatır; elde çakmaktaşından bir bıçak, ortalığı fazla batırmadan bir adamın yüreğinin nasıl söküleceğini bile.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen