9,1/10  (219 Oy) · 
904 okunma  · 
199 beğeni  · 
7.874 gösterim
Şairliğim on iki yaşımda başladı.
Bahanesi tuhaftır:
Annem hastahanedeydi. Ziyaretine gitmiştim... Beyaz yatak örtüsünde, siyah kaplı, küçük ve eski bir defter.. Bitişikte yatan veremli genç kızın şiirleri varmış defterde.. Haberi veren annem, bir an gözlerimin içini tarayıp:
- Senin dedi; şair olmanı ne kadar isterdim!
Annemin dileği bana, içimde besleyip de on iki yaşıma kadar farkında olmadığım bir şey gibi göründü. Varlık hikmetimin ta kendisi... Gözlerim, hastahane odasının penceresinde, savrulan kar ve uluyan rüzgara karşı, içimden kararımı verdim:
- Şair olacağım!
Ve oldum.


1925'de "Örümcek Ağı", 1928'de "Kaldırımlar", 1932'de "Ben ve Ötesi", 1953'de "Sonsuzluk Kervanı" ve 1969'da "Şiirlerim" ismiyle yayınlanmış şiir kitaplarının bir çok bakımdan kendini ifadelendiremediğini söyleyen Necip Fazıl Kısakürek'in, 1922'de Yeni Mecmua'da yayınlanmış ilk şiirinden başlayarak bizzat kendisi tarafından süzülen, ayıklanan, düzeltilen ve bir araya getirilen bütün şiirleri…

Ve Poetikası… Bir yanda belli başlı bir sanat anlayışından tüten şiirler, diğer yanda, bu sanat anlayışının tüttürdüğü şiir mefkûresi…
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  497
 • ISBN:
  9789758180127
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nur-AL 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okurken düşündüren, düşündürttükçe de bazı şeylerin daha fazla anlam kazanmasını sağlamakla birlikte bazı şeyleri de sorgulatan bir yanı var bu kitabın, yani Necip Fazılın... "Çile"yi okuduktan sonra daha iyi anladım neden kitaba bu ismin verildiğini... Aslında yaşanan ne kadar çok çile varmış, bunu Necip Fazılın kaleminden dökülenlerle insan daha iyi anlıyor. İnsani değerlerimiz, ahlaki değerlerimiz, imanımız, vatan ve millet sevgimiz vs vs...hepsine dair çileler ve sorgulayacağımız şeylerle dolu "Çile".

Kitabı okumaya başladığım ilk gün bir çırpıda kitabın yarısını okumuş ve sonrasında da bu kadar hızlı okumuş olmaktan pişmanlık duyup geri kalan yarısını yavaş yavaş okumaya karar vermiştim, öyle de oldu :) "Çile"yi yavaş ve sindire sindire okumak gerek, böylelikle kitabın verdiği duyguyu ve lezzeti insan daha iyi hissedebiliyor. Bunun yanı sıra kitabın içeriği hakkında uzun uzun düşünme şansı da daha iyi bulunuyor.. Tavsiyem o ki "Çile"yi okumayı düşünüyorsanız bunu en azından bir kaç haftaya yayarak yapın. Ve her ne kadar bir şiir kitabı olarak bilinsede, "Çile" benim gözümde daha fazlası oldu..

İlgilenen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap.. Herkese keyifli okumalar..

KeMâL 
28 Ara 2015, Kitabı okudu, 8 günde

Herkese Merhabalar 1000Kitap sakinleri..

Şiir kelimesini görenler, hemen buraya iki dakikacık göz atıversinler. En başta diyorum bu kitabı mutlaka okuyun, okutun. Çok şiir kitabı okumayan biriyim. Yalan olmasın Necip Fazıl’ı bugüne kadar hiç okumamıştım zaten okuduğum ikinci şiir kitabı. Kitapçıya gittiğimde birden gözüme çarptı. Farklı türde bir kitap okumak istiyorum dedim ve aldım. Çok mutluyum iyi ki almışım. Kesinlikle okumaya değer, tanışılmaya değer bir insan Necip Fazıl.

Gelelim yazara; şiir denilince akla gelen isimlerin başında zaten. Üslubuyla ilgili yorum yapmama gerek yok. Kitapla ilgili de diyeceğim çok şey yok ama içerisinden biraz bilgi vereceğim. En önemli ve en güzel şiirlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kitap. Kitabı konulara bölmüş yazar. Allah, insan, kadın, dekor, vb. konulara göre şiirlerle oluşmakta. Yazarın Türkçesi çok güzel, çok dolgun ve anlamlı. Zekâsı zaten muazzam. O kadar uyumlu, kafiyeli ki şiirler, kitabı okurken hayret edeceksiniz bu güzel kelimeleri nasıl bu kadar güzel kondurmuş diye. Tavsiyem kesinlikle yavaş yavaş sindirerek okumanız yoksa iki günde biter sizde hiçbir şey anlamazsınız. Ben her bölümü farklı farklı zamana bölerek ve düşünerek; uzun uzadıya okudum. Zaten okudukça düşündüren, düşündüklerinizi aklınızda anlamlandıracak bir eser. Hayatta çektiği onca çile kitaba da ismi vermiş.

Şiiri seviyorsanız ve bu kitabı okumadıysanız kaybınız var diyebilirim. Ben bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim. Başka kitaplarını da almayı düşünüyorum. Kesinlikle önyargısız okuyun. Fikir ayrılığı ve şairin ideolojisi yüzünden okumamazlık yapmayın diye tavsiyede bulunabilirim. Kütüphanenizde olması gereken, zaman zaman sıkılınca göz atacağınız bir başyapıt. Benim beğendiğim kitaplar arasında yer alacak bundan sonra.

“Bir cümbüştür kopsa da, gece, yakamozlarda;
Münzevi balıklarız ayrı kavanozlarda...”

Herkese iyi okumalar…

Sergen Özen 
 20 Şub 14:54, Kitabı okudu, 19 günde, 9/10 puan

Ölüm, tabiat, İnsanın farklılaştığı durum Necip Fazıl'ın münhasır diliyle şiirlerinde kasvet havası estirmeye yetiyor. Haliyle de şiir farklı bir boyut kazanıyor.
"Şair, madde değil de mânâ halinde câmi kapılarının önünü dolduran Allah dilencilerinin en güzelidir."
Bu madde, onun şiir 'Poetika'sını anlatmak için yeterli. Bu Necip Fazıl'ın Temel gayesi; hangi eserine bakılacak olursa olsun bu gayeyi görmek mümkün. Necip Fazıl bu yüzden farklı bi anlam teşkil ediyor benim için.
Şiirler 15 başlık altında toplanmış; oldukça vazıh ve çoğu alıntı olabilecek anlamı derin şiirler.- ki bazı şiirler ezberime girebildi.
Türk edebiyatında 5 büyük şairin ismi istenirse, kuşkusuz ki Necip Fazıl'ı dahil ederim.
Kitapta anlamakta zorlandığım tek kısım poetika bölümü; yani şiirin nasıl olması gerektiği, İç şekil, unsur gibi, yabancı kelimelerin fazlalığıyla anlatılan bölümdü.
Dolayısıyla kitabı okuyun derim, bir şey kaybetmez; aksine kazanımınız olur düşüncesindeyim.
NFK'in bir diğer kitabı "Çöle İnen Nur" incelemesinde görüşmek üzere;
Keyifli okumalar.

Kitapta 1927 tarihli şiirde var, 1983 tarihli de... Kitabın ilk baskısı 1962'de yapıldığına göre şair vefat edene kadar (25 Mayıs 1983) bu kitabına yeni şiirler katmış. Kitaptaki şiirleri kabaca iki döneme ayırıp şairin düşünce yapısındaki değişimleri de görmek mümkün: Naşkibendi şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanıştığı 1934 öncesi şiirleri ve sonrası...
Kitap sonundaki "Poetika (s. 469-497) bölümü hariç tutulursa, 467 sayfa şiir var kitapta. "İçindekiler" (s. 499-511) bölümü de kitabın sonuna konulmuş, başında aramayınız. :) Ve kitabın %75'i iki mısralık şiirlerden oluşmakta. Dolayısıyla sayfalar çok çabuk bitiveriyor. Şiddetle ve hararetle tavsiye edilir efendim. :)

S.Akyol 
 07 Nis 10:07, 10/10 puan

Şiire ait, şiire dair ne varsa hepsinin bulunduğu bir başucu kitabı Çile..
Üstad'ın bütün mısraları, insanın beynine br balyoz gibi iniyor. İnce işlenmiş kelimeler, hakikati haykıran sözler..

silaes 
 05 Ağu 13:30, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

**** Spoiler içermeyen ama çok da kişisel bir incelemedir :)****
Ömrüm boyunca elime Necip Fazıl Kısakürek kitabı almadım. Bazı şiirlerini ordan burdan ve dahası sosyal medyadan işitmiştim. Siyasi çizgi ve kişiliğinin çok sert noktaları olduğunu düşünüyordum ve mesafeli duruyordum. Açık konuşmak gerekirse bu kitap kütüphanemde süs biberi gibi duruyordu. Daha da kişisel bir şey söyleyecek olursam ''visal'' kelimesine karşı acayip bir zaafım var. Hani insanın bir kelimeye aşık olabileceği mantığı aklıma yatmış olsa. Ben bu kelimeye aşığım diyebilirdim. Neyse kitabı okurken bazı şiirlerde bu kelime geçtikçe, kalbim de gerçekten tarifini edemeyeceğim bir his belirdi. Bunca şiirin arasında bir tanesi mi manasız olmaz, bir tane '' bu şiir kötüymüş'' diyebileceğim şiir çıkmaz. Kelimeler ile oynamak veya kelime cambazlığı dedikleri bu olsa gerek. Bir de bir şey söyleyeceğim, içimde kalmasın. Herkesin kendi düşüncesidir lakin, bu kitaba 1 puanı reva gören zihniyet siyasi düşünüyor ve fesatlanıyordur. Gitsinler küçük iskender okusunlar onları o paklar çünkü...

Mehmet Yılmaz 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Türkçe’nin büyüklüğünü anlamak için; güzel şiir okumak için müracaat edilmesi gereken baş eserlerden birisi de Necip Fazıl’ın Çile’si… Eğer şiir yazdığınızı falan zannediyorsanız eminim Çile’deki şiirleri okuduktan sonra yaptığınız işten hicap duyarsınız!

kübra zanbak 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Şair olunur ama "Büyük Şair" olmak çok zordur. Necip Fazıl'ın Büyük şair olduğunun en büyük kanıtıdır. Başta da kitaba adını veren Çile ve Kaldırımlar şiiri şiirin ne olduğunu insana anlatan ve şiirin tadını okura tam anlamıyla hissettiren şiirlerdir.

Defalarca okunacak bir başucu kitabı...
Ben erken yaşta tanıştım Necip Fazıl kitaplarıyla, sanırım en büyük yanlışım da bu oldu, daha akıl başta iken okumak lazım Üstadı.
Onu okuyunca kendinizi bulutların üstünde, bütün insanları da kubur fareleri gibi görüyorsunuz. :))
şiirlerini ezberlediğim, tekrar tekrar okuduğum bir kitap.
"...alsa buz gibi taşlar alnımdan bu ateşi !!!"
kesinlikle tavsiye ederim.

BİLAL ÖZTÜRK 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum şiir kitapların içinde birinci sıradaki kitap Çile. Üstadın şiirleri müthiş alıp götürüyor .. Etkilenmedim değil..

Geçti istemem gelmeni
Yokluğunda buldum seni
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme artık neye yarar...

3 /

Kitaptan 127 Alıntı

Nur-AL 
12 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Güzel Allahım, senden ne gelecekse gelsin;
Sen ki, rahmetinle de, kahrınla da güzelsin...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 48)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 48)
Nur-AL 
13 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Gençlik... Gelip geçti... Bir günlük süstü;
Nefsim doymamaktan dünyaya küstü.
Eser darmadağın, emek yüzüstü;
Toplayın eşyamı, işim acele!

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)
Yasin Karabayır 
13 Ağu 01:04, Kitabı okudu, Puan vermedi

BEKLENEN

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni,
Gelme, artık neye yarar?

(1937)

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 198 - Büyük Doğu Yayınları)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 198 - Büyük Doğu Yayınları)
Ferman Mamedov 
 18 Mar 18:33, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ben başı ağır gelmiş, boşlukta düşen fikir;
Benliğin dolabında , kör ve çilekeş beygir.

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
Ferman Mamedov 
09 Oca 22:09, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsan, bir mes'ut zalim, insan bir mağrur cahil;
Tekne kırık, su azgın ve kayıplarda sahil...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)
Ülkü Ciner 
 14 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Nefs
Hep nefs çıkar karşıma, ölüp ölüp dirilsem;
İnsandan kaçmak kolay; kendimden kaçabilsem...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 85)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 85)
Hakan TEKİN 
25 Tem 21:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Günah
Sana şahdamarından daha da yakın Allah;
Günah mı dedin; ondan uzağa düşmek günah...

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
zebercet zengin 
05 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış;
Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış.

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
BİROL COŞKUN 
24 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ân oluyor bir garip duyguya varıyorum;
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum ?

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 314)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 314)
Yasin Karabayır 
03 Eki 14:17, Kitabı okudu, Puan vermedi

Mantık
Dağı tanıyan, nasıl tanımaz uçurumu?
Mademki yükseliş var, iniş olmaz olur mu?

(1972)

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 355 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 355 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)

Kitapla ilgili 1 Haber