Cimri

7,7/10  (72 Oy) · 
402 okunma  · 
39 beğeni  · 
2.274 gösterim
Dikmen Gürün'ün açıklayıcı sunuşuyla,rnrnMoliere'in ünlü yapıtlarından olan Cimri, ülkemizde 100 yılı aşkın bir süredir tanınmakta, okurların beğenisiyle karşılanmaktadır. rnrnSeyircinin ve okurun yer yer geleneksel tiyatromuzla da bağ kurabildiği bu klasik yapıtın eksiksiz cevirisini, dönemin özelliklerini yansıtan vurgulamalarla ve aslına sadık yorumlarla okuyabilirsiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9786053541387
 • Orijinal Adı:
  L'Avare
 • Çeviri:
  Leman Yılmaz
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
04 Nis 10:55, Kitabı okudu, 2 günde

Moliere'yi alıntılardan tanıdım. Sonra bir tiyatro hevesi ile başladım. İlk Moliere ve ilk tiyatro kitabım. Çok beğendim. Nedeni ise sahneyi gözünüzün önünde canlandırmanız.

Yazarın dili, tadı bir harika. Çok akıcı bir eser. Cimriliği gerçek manada tüm yönleriyle görebileceksiniz. Cimri baba ve arada geçen aşk. Baya baya güleceğiniz bir eser olmuş. Gayet kısa ve hoş bir eser. Tavsiye ederim ağır kitapların arasına konulabilir....

Kurgu bakımından Shakespearevari bi komedyaydı daha da detaya girersem Shakespeareca diyebileceğim tesadüflerin bol olduğu komedya olmuş yazarın bu taklitle gelen esinlenmesini çok hoş buldum ..

. 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Çocukluk dönemlerimde okuduğum yıllar sonra tekrar okuma isteği duyduğum çok güzel bir eser. Her ne kadar 17. yüzyıl Fransa'sında yazılmış dahi olsa bu eser, bence konu bakımından ve üslup açısından çağ ötesi bir eser. Genel itibariyle güzel bir intiba ile okunan eser olsa dahi kimi yerlerinde okuma seanslarınıza kahkahalarınız karışabilir ve eser bitiminde herhangi bir tiyatro sahnesinde izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Keyifli Okumalar...

Tesadüf üstüne tesadüf sanırsın, Yeşilçam senaryosu mübarek.Kitap 17.yüzyılda yazılmış olmasına rağmen güncelliğini koruyor. Türk dizilerinde görmeye alışkın olduğumuz bir çok klişe buradan geliyor sanırım.
Fazlasıyla komik beklentimin üstündeydi.
Harpagon adamım ya çok güldürdü:)

Hakkı Kanyılmaz 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

O günün Fransa'sında toplumun ne kadar bozulduğunu ve "Harpagon" gibi cimri insanların var olduğunu kanıtlayan bir oyun. Farklıydı...

Berk Cantutan 
19 Eyl 2015, Kitabı okudu, 19 günde, Beğendi, 9/10 puan

Klasisizm döneminde yazılmış ve olmaması gereken bir şey üzerinden ders veren muhteşem bir eser. Kitaba başlamadan önce mutlaka önsözünü okuyun. Kitabı okurken hem gülüp hem de yuh yani diyeceksiniz.

Murat Soylu 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yeşilçam'ın ilham aldığı eser, tesadüfler içinde tesadüf barındıran bir komedya, cimriligin de bu kadarı dedirtecek bir adam, ve altın aşkı yüzünden nefes bile alamadığı zor zamanlar.

Furkan Beyhan 
08 Tem 18:13, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Molier'in bu tiyatro eserinde Monteigne'nin de bu eser hakkında dediği gibi bir komedi değil trajedidir.Tam bir aile trajedisidir.Dönemin evlilik hayatını ve insanların paraya düşkünlüğünü komik bir şekilde anlatan Molier'in bu eseri maalesef kendi döneminde diğer eserlerine nazaran yeterince ilgi görmemiştir.Bence eserin sonuna doğru oyunun akışı çok hızlanıyor.Oyun birden sonuca bağlanıyor ama bunun dışında gayet başarılı ve komik bir oyun.

Mehmet Bekir 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

''Cimri'' oyunu bir burjuvazi eleştirisidir ve Harpagon oyunda Paris burjuvasını temsil etmektedir. Fakat 17. yy'da yazılmış olmasına rağmen evrensel bir oyundur ve her döneme uyarlanarak oynanmıştır.

Kitap Yızldızı 
24 Eyl 18:34, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bu eser çok güldürdü beni çok komik ve güzel bir eser hemde öğretici akıcı ve bir solukta okunan bir kitap eğlenceli hoş keyifle alın okuyun Türkiye ...

2 /

Kitaptan 27 Alıntı

. 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Brındavoıne:
Bayım,bir adam sizinle görüşmek istiyor.
Harpagon:
Meşgul olduğumı söyle.Bir başka zaman gelsin.
Brındavoıne:
Size para getirmiş de...
Harpagon:
Kusura bakmayın şimdi gelirim.

Cimri, MoliereCimri, Moliere

...insanları kazanmak için en iyi çare onların sevdiklerini sever görünmek, doğru dediklerine doğru demek, kusurlarını övmek, her yaptıklarını alkışlamak. Yaranacak mısın, aşırı gitmekten hiç korkma. Yalan söylediğin istediği kadar belli olsun, suratından aksın, en zeki insanlar bile kanıveriyorlar dalkavukluğa. Pohpohu bastınız mı, en gülünç, en yüzsüzce söylenmiş sözleri bile yutuyorlar. Bu benim yaptığım işte insan dürüstlüğünü yitiriyor biraz; ama insanlara muhtaç oldunuz mu, uymak zorundasınız onlara. Onları başka yoldan kazanmıyorsa insan, kabahat pohpohlayanda değil, pohpoh isteyende.

Cimri, Moliere (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Öyle insanlar vardır ki, ancak yalan dolanla elde edilebilirler, dedikleri dediktir, gerçeklerle karşılaştılar mı huysuz atlar gibi şahlanır, doğru gitmemekte ayak direrler, böylelerini istenilen yere götürmek için yolu biraz dolaştırmaktan başka çare yoktur.

Cimri, MoliereCimri, Moliere

Düşün, ne sevinçtir bir insan için, sevdiğini sıkıntıdan kurtarmak, namuslu bir aileyi biraz olsun kalkındırmak; ama pek belli etmeden, gururlarını kırmadan.

Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Kızdırmak istemiyorum adamı. Kızdı mı baş edemeyiz onunla. Böylesinin dikine gittin mi her şeyi bozarsın. Kimi kafaları kazanmak için dolambaçlı yollardan gideceksin. Diretmeye gelmez böylelerine; ifrit olur, kapanıverirler büsbütün. Doğruyu söylediniz mi şahlanır, aklı hiçe sayarlar her zaman. Sularına gidip onları dilediğin yana çekmekten başka çare yok. Her istediklerine peki diyeceksin ki haklarından gelesin; onları kendi istediğinden yana…

Cimri, Moliere (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

cléante
Öyle pişmanım ki yaptıklarıma…

harpagon
Ben de öyle seviniyorum ki aklının başına geldiğine.

cléante
Kusurumu bu kadar çabuk unutmanız ne büyük bir cömertlik.

harpagon
Çocuklar yola geldi mi kusurlarını unutmak kolay.

Cimri, Moliere (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Pınar 
06 Nis 11:31, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Tam buldun! Benim aklımdan hiç konuşmayalım daha iyi. Hem dünyada kim var, hayatında bir kez olsun aklını kaybetmeyen? Kim bilir, ben de sana içimi döksem, kendinden daha akılsız bulursun belki beni."

Cimri, MoliereCimri, Moliere

Evlenme sanıldığından çok daha önemli bir iştir. İnsanı ömrü boyunca mutlu da edebilir, mutsuz da. Ölünceye kadar sürecek bir bağlılığa razı olmazdan önce iyice düşünüp taşınmalı.

Cimri, Moliere (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Cimri, Moliere (Sayfa 24 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Pınar 
06 Nis 11:55, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz."

Cimri, MoliereCimri, Moliere
3 /