Cinler

9,0/10  (34 Oy) · 
122 okunma  · 
33 beğeni  · 
3.755 gösterim
Cinler, insanoğlunun yazabildiği en sarsıcı yedi-sekiz romandan biri, hiç şüphesiz, gelmiş geçmiş en büyük siyasal romandır. İlk okuduğumda, yirmi yaşımdayken kitabın üzerimdeki etkisini, sarsılmak, hayret etmek, inanmak ve korkmak kelimeleriyle özetleyebilirim. O zamana kadar okuduğum hiçbir roman beni böylesine derinden sarsmamış, hiç bir hikaye insan ruhu ve şahsiyeti hakkında bana bu kadar sarsıcı bir bilgi vermemişti. Sarsıcı olan şey insanın iktidar isteğinin ve affetme gücünün, kendini ve başkalarını kandırma yeteneğinin ve bir inanç bulma azminin, sevmenin ve nefretin, en kutsal olana ilgiyle en bayağı olana düşkünlüğün boyutlarının genişliğini görmek, bu özelliklerin aslında hep yanyana bulunduğunu kavramak ve bütün bu duygu ve ruh durumlarını kitabın ölüm, siyaset ve aldatmacanın şiddetiyle yüklü olay örgüsüyle birlikte yaşamaktı. (Orhan Pamuk)


Dostoyevski sanatçılık bakımından Shakespeare’in hemen yanında yer alır.
Freud
Esma Tezgi 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıkçası başlarken sayfa sayısı ve yazıların küçüklüğü çekimser olmama sebep olmuştu ancak o kadar kolay ve sıkılmadan okudum ki!
Gerçekten çok güzeldi, konusu da karakterleri de son derece başarılı ve ilgi çekiciydi. Romanların en önemli noktalarından biri de karakterleri hissetmek ve onlara inanmaktır ki Ecinniler' de bunu fazlasıyla bulabilirsiniz. Her karakter çok sağlamdı ve çok güzel anlatılmış. Kitabı okurken kendimi olayların içinde gibi hissedip karakterlerle aynı duyguları paylaştım. Özellikle Stavrogin ve Şatov karakterlerini çok sevdim.
Anlatıldığı dönemi kesinlikle çok iyi yansıtıyordu. O zamanlar Rusya da hakim olan akımlar bunların etkilerini bir çok yönden görmek mümkün.
Okurken çok zevk aldım ve çok beğendim. Mutlaka okunması gerek.

mustafa tamer akder 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Rus halkının daha çok düşünür ve sosyete kesiminin eleştiride bulunulduğu , çeşitli entrikalar döndüğü , kibir konusunun üzerinde durulduğu ve son kısımlarda suç ve cezayı anımsattığı güzel bir kitap. Birde benim hissettiğim kendisi hakkında öz eleştiri yaptığını bir kitap.

Tom Jones 
10 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok kapsamlı ve geniş. Yani akıcılık beklemeyin:) Dostoyevski din, ateizm, nihilizm vb. konularını karakterlerin ruhlarına çok güzel işlemiş,ayrıca dönemin ideolojik ve siyasi yapısına da ışık tutmuş. Okuyunuz efendim..

Koray Canses 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Başarılı bir politik roman. Rusya'nın "modernleşme" anlamında Türkiye ile epey benzerlikleri olduğundan konusu da bize hiç yabancı değil. Hatta epey aşinayız denilebilir.

Bahattin Özoğul 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 5/10 puan

Farklı, garip, enteresan bir olay. Sonuna kadar farklı olaylar bekleyerek okudum. Ama hiçbir beklenmedik olay olmadı. Beklenmedik olay olmadan kitabı bir çırpıda okutturana büyük yazar deniyor olsa gerek.

Kitaptan 24 Alıntı

Fatih Gökalp Akbaş 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsan mutsuzdur, çünkü mutlu olduğunu bilmemektedir. İşte mutsuzluğun sebebi bu. Eğer bunu bir bilecek olsa hemen o anda mutlu olacaktır"

Cinler, DostoyevskiCinler, Dostoyevski
Aysel Omurtak 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişi ne denli kötü koşullar altında yaşıyorsa, ya da toplum ne denli ezik, yoksulsa, cennette sonsuz mutluluğa erişeceğini o denli inatla hayal eder.

Cinler, Dostoyevski (Sayfa 194)Cinler, Dostoyevski (Sayfa 194)
Irem 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın mutsuzluğu, mutlu olduğunu bilmemesindendir, mutsuzluğunun tek nedeni budur işte. İşin püf noktası da buradadır. Kim bunu öğrenirse mutlu oluverir, hem de o anda...

Cinler, DostoyevskiCinler, Dostoyevski
Tom Jones 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamakla yaşamamak arasında hiçbir fark kalmadığında özgürlüğüne kavuşur insan. Herkes için amaç budur.

Cinler, DostoyevskiCinler, Dostoyevski
Ali Yalçın 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevgiden daha değerli ne vardır evrende? Sevgi, varoluştan yücedir, varoluşun tacıdır sevgi, öyleyse varoluşun sevgiye tutsak olmaması olacak şey midir?"

Cinler, Dostoyevski (Sayfa 746)Cinler, Dostoyevski (Sayfa 746)
Tom Jones 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgiden daha değerli ne olabilir? Sevgi, var olmaktan, yaşamaktan daha önemlidir; sevgi varoluşun tacıdır; öyleyse, varoluşun sevginin önünde baş eğmemesi mümkün müdür?

Cinler, DostoyevskiCinler, Dostoyevski

Dostluk
Bazı garip dostluklar vardır. İki dost ellerinden gelse birbirlerini yerler ya, yine de içtikleri su ayrı gitmez ömürleri boyunca. Birlikte olmadan edemezler. İkisinden biri aklına esip de bu dostluk bağını koparayım dese, hemen ertesi gün yatağa düşer, belki kederinden ölebilir bile.

Cinler, DostoyevskiCinler, Dostoyevski
Tom Jones 
 23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Benim için Tanrı'nın yokluğundan daha yüce bir fikir yoktur. Tüm insanlık tarihi bunun kanıtıdır. İnsanoğlu kendini öldürmeden yaşayabilmek için icat etti Tanrı'yı ve günümüze dek tüm insanlık tarihi bundan ibarettir.

Cinler, DostoyevskiCinler, Dostoyevski
Aysel Omurtak 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...sadaka vermekten duyulan haz mağrur, ahlaksız bir hazdır. Varlıklı olanın varlığının, hakimiyet duygusunun, kendi durumunu yoksulun durumuyla karşılaştırmasının ona verdiği bir haz...

Cinler, Dostoyevski (Sayfa 339)Cinler, Dostoyevski (Sayfa 339)

Kendimden şunu da ekleyeyim, general rütbesindeki birçok kişide gerçekten de şöyle demek alışkanlığı vardır. "Çar'ıma hizmet ettim..." yani, sanki bizim gibi olağan yurttaşlarınkinden başka bir Çarları varmış gibi bir söylerler bunu.

Cinler, Dostoyevski (Sayfa 31 - İletişim Yayınları)Cinler, Dostoyevski (Sayfa 31 - İletişim Yayınları)
3 /