7,8/10  (45 Oy) · 
233 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.165 gösterim
Çocukluğum, usta yazar Tolstoy’un on yaşından itibaren çocukluk ve ergenlik devresini içtenlikle ve kendine has üslubuyla kaleme aldığı unutulmaz bir eser. Yazıldığı dönemden günümüze en çok okunan Tolstoy kitaplarından biri olan Çocukluğum, devrin toplumsal yapısını, anne baba sevgisini, eğitim sistemini, yaşanan çocukça aşkları, anne ölümüyle girilen çalkantılı ruh halini ve sevgi ile nefret arasındaki gidiş gelişleri ele alıyor. Çocukluğum sadece kendi edebi gücü bakımından değil, aynı zamanda Tostoy’u anlamak için de önemli bir çalışma.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789756870501
 • Orijinal Adı:
  Detstvo-Otroçestvo-Yunost
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
27 Ağu 12:46, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

"Tolstoy mu? Yoksa Dostoyevski mi?" sorusuna her daim Dostoyevski desem de Tolstoy'u okumak ve anlamak; ayrı bir tecrübe sağlıyor bana.

Tolstoy, gerek yaşantısıyla gerekse düşünce edinimleriyle Dünya Edebiyatı'nda farklı bir imaja sahip olan fikir insanı.

Tolstoy'un bu imajını anlayabilmek için onun hakkında yazılan biyografileri ve kendi kitaplarını okuma edinimi sağlanmalı.

Çocukluk kitabı, kimi yayınlarda Çocukluğum olarak çevrilse de orijinal çevirinin Çocukluğum olduğu izlenimine kapıldım. (Kaynak: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Lev_Tolstoy) Benim okuduğum basım Kum Saati Yayınları'ndan olduğu için kitabın adı Çocukluk olarak geçmekte.

Tolstoy'un kendi hayatını anlattığı otobiyografik nitelikte olan bu kitap, üçlemenin ilk kitabı özelliğinde. Sıralamaya göre; *Çocukluk, *İlk Gençlik *Gençliğim kitapları bu seriyi oluşturmakta.

Çocukluk kitabı, Tolstoy'un edebi hayata attığı ilk adımdır. Yazmaya bu kitabıyla başlar.

Kalemini coşturduğu bu ilk kitap; Tolstoy'un çocukluk döneminde edindiği tecrübeleri anlatmakla birlikte, duygusal, düşünsel, fiziksel gelişimlerini yansıtmakta. Yaşadığı olaylar ve buna bağlı olarak üzerinde bıraktığı travmalar, Tolstoy'da erken gelişme dönemi sağlar.

Kitap, öğretmeni hakkında yazdıklarıyla başlasa da asıl kısmı; babasının, oğullarını yanına alıp evden ayrılmasıyla başlar. Gelişen olaylara göre başlıklar halinde duygu ve fikirlerini anlatır. Bir bölüm oluşturularak yazılan roman değil de; birden çok bölümler halinde yazılmış bir roman.

Tolstoy; olaylar hakkında çarpıcı ve ilginç fikirler sunuyor, bize. Onun bu fikir edinimlerini okurken sıkılacağınızı sanmıyorum. Çünkü bir hikaye gibi anlatmakta. Belki de benim gibi; kitabın tadı damağınızda kalacaktır.

Eğer Tolstoy meraklısı veya Tolstoy okumaya bir yerden başlamayı düşünen biriyseniz; okumanızı tavsiye ederim.

Gulu Ze 
11 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

çox maraqlıdır menim üçün; - hemin dövrün uşaqların - zedagan uşaqlarının heyat terzi gündelik yaşamı ile tanış oluruq ..... axşam duaları barede oxuyanda nenelerimizin bize oxutdurduğu dualarla hemen-hemen eynidir.......

Kitaptan 26 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 07 Mar 20:58, Kitabı okudu, 9/10 puan

Tolstoy
- "Size göre ego nedir?" diye sordu.

- "Ego..." dedim, "Herkesten daha iyi ve zeki olduğumuza inanmaktır."

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)
Selman Ç. 
20 Eyl 22:35, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayattaki en önemli şeyi başardı: Pişmanlık ya da korku duymadan öldü.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)

Gariptir, çocukken büyüklere özenirdim ama çocukluk çağlarım bittikten sonra da sık sık çocuk olmayı özlerdim.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 92 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 92 - Kitap zamanı)

Kibirlilik, acıda, ya çok üzgün, ya umutsuz ya da metanetli gösterme çabasına kendisini gösterir.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 143 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 143 - Kitap zamanı)

"İnsanlar sürekli aynı kalamazlar. Gün gelir değişmek zorunda hissederler kendilerini."

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 165 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 165 - Kitap zamanı)

"Bence her insan kendini sever ve insanların yaptığı her şeyin temelinde egosu yatar."

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)

İnsan genç yaşlarda zekâya daha çok değer verir ve inanır.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 252 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 252 - Kitap zamanı)
3 /