Çöle İnen Nur

9,4/10  (75 Oy) · 
266 okunma  · 
73 beğeni  · 
5.112 gösterim
Bu eser Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in en bilinen ve okunan kitaplarının başında gelir. Peygamber Efendimiz’in hayatının ele alındığı bu eserde, yazarın kendi ifadesiyle “tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilmiş ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak” durulmuştur. Üstad, kitabının bir “ilim değil sanat eseri” olduğunun da özellikle altını çiziyor ve ekliyor: “ilmin içini ve dışını tahkik selahiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur.”
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  978-9944-70-097-9
 • Yayınevi:
  Hâcegân Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
05 Şub 22:27, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Peygamber Efendimiz hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biri. Birçok satırında ağladım. (Belki askerlik ve askerde Oruç tutmanın da etkisi olabilir :) )

Kitapta efendimizin hayatı hakkında bilmediğim birçok detayı da öğrenmiş oldum. Öte yandan edebiyat kısmı da ayrıca bir güzeldi. Tavsiye ederim.

Esma Tezgi 
22 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Peygamber efendimiz (s.a.v)in hayatını anlatan okuduğum en iyi kitaptı. Necip Fazıl öylesine güzel yazmış ki okurken hem onun coşkusunu hissediyor hemde az sözle ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Sindire sindire ve hiçbir kelimesini kaçırmadan okumaya çalıştım ve okurken çok yoğun duygular yaşadım. Keşke hiç bitmese dediğim bir kitaptı. Herkesin mutlaka okuması gereken çok güzel bir eser.

Yasin Eren 
17 Oca 00:47, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Üstad'ın Peygamber efendimizin hayatını kalame aldığı eseri. Siyer derslerine örnek olabilecek bir kitap. Kitabı okurken manevi çoşkuyu hissettiriyor bazı anları yaşatıyor.

Nur Soylu 
02 Eki 09:25, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Peygamber efendimizin hayatini cok güzel bir sekilde ele almis ve yazmis Necip Fazil ...anlatmaya gerek yok anlatmiş zaten O... Öyle bir dile getirmişki insanin okudukça okuyasi geliyor Allah ondanondan razı olsun Allah rahmet eylesin

Hakan TEKİN 
23 Haz 18:42, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Üstad kalemini, ilmini, sanatını bu eserinde Kainat'ın Efendisini anlatmak için kullanmış. Anlatımını ayetler, hadisler ile öyle bütünleştirmiş ki kendi ifadesiyle bir sanat eseri, nacizane benim fikrim bir şiir gibi koca bir kitap yazmış.
Peygamber'imizin hayatını, güzelliğini, öğretisini, olayları birbirinden koparmadan arada bizim anlamamız için akıl ve kalp kapıları aralayarak sunmuş ve okurken kopmak bir yana elinizden düşüremeyecek, hayran kalacak, tebessüm edecek, göz yaşlarına boğulacaksınız.
Üstadın yıllarını vererek yazdığı bu kitabın siyer kitapları içerisinde okunması gereken bir Şaheser olduğunu düşünüyorum. İKRA...

Mehmet Yılmaz 
14 Ağu 2015, Puan vermedi

Çöle İnen Nur, usta yazar Necip Fazıl Kısakürek’in Hz. Muhammed (sav)’in hayatını anlattığı eseridir. Kısakürek bu kitabını hayatındaki büyük dönüşüme vesile olan Şeyhi Abdülhakim Arvasi’ye ithaf etmiştir.

Çöle İnen Nur, isminden de anlaşılabileceği üzere Hz. Peygamber Efendimizi ve elbette Kur’an-ı Kerim’i anlatıyor. Necip Fazıl, muhtelif tarihlerde peyderpey neşrettiği yazılarını, bir kitap titizliğiyle derlemiş ve tarihi ilerleyişe uygun giden bir siyer yazmış.

Hacimli bir kitap olan Çöle İnen Nur’da Hz. Peygamber’in ismi, bir saygı ifadesi olarak zikredilmemiş, sadece başharfi olan M kullanılmış. Necip Fazıl’ın kendine has üslubu kitabın tamamına sinmiş. Kendisi sunuşta bunun tabiri caizse bir ilim eseri değil, gönül eseri olduğunu da yazmıştır.

Sahabelerden, zalimlere, dönemin hükümdarlarından başka kişilere kadar hemen herkes bu kitapta zikrediliyor. Hz. Peygamber’in doğumundan öncesi, ailesi, Arabistan’daki hayat, adetler, inanışlar… Sonrasında O’nun doğumu ve bebeklik, çocukluk dönemleri. Peygamberlikten önceki hayatı ve karakteri. Nübüvetin gelişiyle birlikte yaşananlar. Hz. Peygamber hakkında bildiğimiz ve dahi bilmediğimiz pek çok şey bu eserde kendine yer bulmuş. Özellikle Hac ya da umre ibadetlerini yerine getirmiş, o beldeleri görmüş olanlar için daha bir sürükleyici. Aklımızda yer edinen, O’nun evlilikleri, savaşları gibi bazı suallerin cevaplarını da bulabiliyoruz.

Zaten kitap kendi kulvarında önde gelen eserlerden birisi durumunda. 1969’dan 2014’e kadar tam 53 baskı yapmış. Peygamber Efendimizle ilgili malumat almak isteyenler için iyi bir kaynak eser.

Ömer Faruk Öztürk 
02 Tem 04:43, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bilimsel tekniklerle hazırlanmış bir siyer olmadığını Necip Fazıl eserini takdim ederken belirtiyor zaten. Saf iman sahiplerinin okuması için yazdığını, ispat ve tespit kaygılarından uzak olduğunu belirtiyor.

Yazı diliyle değil konuşma diliyle bir hitap var. Cümlelerin yarım bırakılmasıyla, mübalağa ile uhrevi bir hava yakalanmış. Mikro manada cümle veya paragraf güzelliği değil komple 600 sayfa beraber ele alındığında esas estetik güzellik ortaya çıkıyor. Kişinin ve olayın ele alındığı yönlerin seçimi ve sıralaması, Nur silsilesi kavramı; sahabilerin peygambere muhabbeti esas profesyonelliğin ortaya çıktığı taraf.

BEHÇET AKGÜN 
17 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

EFENDİMİZ'İ ANLATMAK HERKESİN HARCI DEĞİL AMA ÜSTAD EN İYİSİ BENCE...

seval ilhan 
20 Eyl 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Necip Fazıl benim için çok önemli bir kişilik ve yazardır.okuduğum en şahane kitaptır.Başucumda duran ender kitaplardan birisidir. anlatım harikadır kısacası yok böyle birşey...

Kitaptan 61 Alıntı

Hakan TEKİN 
16 Haz 18:58, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Zaten sensiz ve senden habersiz alınan nefes, varlığın değil, yokluğun soluğu...

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları)
Yasin Eren 
17 Oca 00:18, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Belanın en büyüğü nebilere, sonra velilere, daha sonra derece derece Allah'a yakın olanlara isabet eder.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları)

Devlet Ve Cemiyet
<<- Bir gün gelecektir ki, din ve imanda sabır göstermek, avuç içinde korlu ateş tutmaya dönecek...>>

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 558 - Hacegan)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 558 - Hacegan)
Hakan TEKİN 
16 Haz 18:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İnanmak dedim de hatırıma geldi: Bu ne zor ve ne kolay iş! Kim inanır ve kim inanmaz?

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları)
Yasin Eren 
12 Oca 09:39, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Cebrail benim kalbime ilka etti ki, hiç bir nefs rızkını tamamlamayınca ölüm yetişip kendisini bulamaz.
Hz. Muhammed (s.a.v)

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 147 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 147 - Büyük Doğu Yayınları)
Esma Tezgi 
08 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Hastanın başında, ağlayan, çırpınan, dövünen, canını vermeye kadar türlü merhamet gösterileri yapan anne mi daha merhametlidir; yoksa elinde neşteri, sırtında beyaz gömleği, sert ve sağlam adımlarla onun baş ucuna gelip canını acıtan doktor mu?
Gözyaşı mı daha merhametli, ilaç mı?
İslamda merhamet o kadar üstündür ki, yüksele yüksele ismini ve tabiatını değiştirmiş, vazife olmuştur.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl KısakürekÇöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek
Hakan TEKİN 
17 Haz 18:07, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Zira İslâmiyet sadece hakkın yerine gelmesi ve mazlumun nusret bulması için nazil oldu.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 97 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 97 - Büyük Doğu Yayınları)
Hakan TEKİN 
17 Haz 18:05, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İnsanoğlu, O'nun tâbii olmak için yaratılmıştır.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 89 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 89 - Büyük Doğu Yayınları)
Hakan TEKİN 
16 Haz 18:55, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Senin bana inandırdığın ve seni bana inandıran Allah, öz dilinde hitap etmiş ve sana demiş ki:
"SEN OLMASAYDIN, SEN OLMASAYDIN, ÂLEMLERİ YARATMAZDIM! "

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 9 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 9 - Büyük Doğu Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber