Çoluk Çocuk

8,6/10  (20 Oy) · 
61 okunma  · 
18 beğeni  · 
925 gösterim
2010 NATIONAL BOOK AWARD sahibi

Bir başyapıt, daha önce hiç açılmamış bir hazine sandığının içini görmek için ayrıcalıklı bir davet. Johnny Depp

Coltraıne'in öldu¨ğu¨ yazdı, aşkın ve isyanların yazıydı ve Brooklyn'de tesadufi bir karşılaşmanın iki genç insanı sanat, bağlılık ve başlangıçlarla dolu bir hayat yolculuğuna çıkarttığı yazdı.

Pek çok eleştirmen tarafından 2010'un en iyi kitabı olarak gösterilen ve son olarak prestijli National Book Award'u kazanan ÇOLUK ÇOCUK, bir aşk hikâyesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. Altmışların sonu, yetmişlerin başındaki New York'a, onun zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına ve serserilerine bir selam çakıyor. Yolun başında birbirlerine göz kulak olmaya söz vermiş iki genç sanatçı, Patti Smith ve Robert Mapplethorpe'un yu¨kselişini ve şöhret kapısını aralayışlarını nefes kesici bir içtenlik ve saflıkta anlatan bu kitap, gerçek bir masal.

"yaşlıca bir çift önu¨mu¨zde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786056180101
 • Çeviri:
  Yiğit Değer Bengi
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
İrem Salar 
26 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatta başarmak kelimesinin karşılığı olan bir kitap.Her koşulda ne olursa olsun pes ettirmemeyi öğreten hayatıma anlam kazandıran her zaman bıkmadan okuduğum ve okuyacağım kitaplar arasında.Ayrıca bir sürü yeni şarkı keşfetmemi sağlayan beğendiğim kitaplardan.

Nazlıcan Yazıcı 
18 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Öncelikle Rock n roll'u çok iyi anlatan bir kitap. Okudukça orda geçen isimleri gördükçe kitabin içinde olmak istedim. O dönemin şartlarında sanatı, sanat yapmayı güzel bir açıyla ele almış. Kadın-erkek ilişkisini, tercihleri, tercihlerin bizi nasıl sonuçlara sürükleyeceğini güzel bir şekilde göstermiş. Kitabın beğenmediğim tarafı ise bir süre sonra tekrara düşüp okuyucuyu boğması.

Duygu yılmaz 
12 Eki 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, Puan vermedi

Büyülü bir dönem, özgür çocukların, Rock'n'Roll'un zirve yaptığı bir zaman dilimi... Andy Warhol'un, Jimi Hendrix'in, Jim Morrison'un ve daha bir çoklaırnın içinde olduğu, hepsinin gerçekten bir zamanlar varolduğunu birinci ağızdan anlatan bir kitap.. Eğlenceli, asi ve çok duygusal masalsı bir otobiyografik roman...

Sümeyye Nevra Yıldız 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Sanatın icra edilişi, hayatın bi' parçası olduğu yıllar belki de sanatın sahip olduğu en güzel yıllar.. Patti Smith sanatına, ruhuna, saflığına hayran olduğum kadın. Defalarca okumak istediğim bir kitap. Sürükleyici ve sımsıcacık.

Işın 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Patti Smith'in en sevdiğim kitabıdır Çoluk Çocuk. Okurken Chelsea Hotel yıllarında yaşamak, o havayı solumak isteyeceğiniz özellikle Beat kuşağı severlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

ASLI 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Patti Smith'i tanıdığım ve hayran olduğum kitaptır. John Fante'nin Toza Sor'u nu alacakken kapağı çok ilgimi çekmişti ve sonra içine bir göz atınca kesin almalıyım deyip almışımdır :)
Okumaya başlar başlamaz o zamanlarda yaşamak be hissi uyandırıyor. Daha önce okuduğum kitaplara nazaran yoğun bi sanatın içine girmiştim. Sanat ve sanatçıların hikayeleri, birbirleriyle olan ilişkileri hep imrendiren cinsten. Bir de buna Robert ve Patti nin aşkı eklenince . Hele bir de Robert'ın çektiği fotoğraflar. Bilemiyorum ben bu kitabı çok seviyorum ve ara ara okuyorum :)

Nihan 
12 Kas 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

Elime kalem kağıt alıp öyle okudum. Dönemin bilmediğim müzisyenlerini öğrendim, dinledim, sevdim. 70'lerde genç olmayı diledim.

Sinan Fırat 
09 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

yaşadıkları olaylar benim dünya görüşüme zıt olsada patti nin anlatırken verdiği duygu ve herşeye rağmen robert ile birbirlerini bu denli sevmeleri kitabı sıkılmadan okumamı sağladı

Kitaptan 9 Alıntı

Jazz 
 12 Eyl 21:59, Kitabı okudu, 6/10 puan

Ben içinde yaşadığı zamanı yansıtanı değil, onu değiştiren sanatçıları tercih ediyordum

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 69 - Domingo Yayınevi)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 69 - Domingo Yayınevi)
Jazz 
 12 Eyl 21:39, Kitabı okudu, 6/10 puan

Picasso
Çok sevdiği Bask ülkesi bombalanırken Picasso kabuğuna çekilmemişti. Halkına karşı yapılan bu adaletsizlikleri bize anımsatmak için Guernica'yı resmederek tepkisini gösterdi.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 65 - Domingo Yayınevi)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 65 - Domingo Yayınevi)
Jazz 
12 Eyl 22:54, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kahkahalar
Kahkahalar.
Hayatta kalabilmek için önemli bir malzeme. Ve biz sık sık kahkaha atardık.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 104 - Domingo Yayınevi)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 104 - Domingo Yayınevi)

Solumda masada Janis Joplin grubuyla birlikte takılıyordu. Sağımda Grace Slick ve Jefferson Airplane ile Country Joe and the Fish elemanları vardı. Kapıya bakan son masada Jimi Hendrix oturuyordu.

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith

...yaşlıca bir çift önümüzde durup alenen bizi incelemeye başladı.
Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına.
'Sanatçılar galiba.' 'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek.
'Çoluk çocuk bunlar.

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith
rumeysa. 
21 Oca 18:24, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Bazen ellerimi kaldırıp durdurmak istiyorum.Ama neyi durdurmak?Belki de büyümeyi."

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith
Jazz 
12 Eyl 22:07, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kennedy
Robert Kennedy hakkında ne düşündüğünü öğrenmek istiyordum. Birlikte koltuğa oturup eyalet seçim sonuçlarını izledik.RFK zafer konuşmasını yaparken gururla dolmuştum. Podyumdan inişini izlerken babam bana göz kırptı; genç adayın geleceğine dair umutlar ve kızının hevesi onu keyiflendirmişti.Masumiyet dolu kısa bir an için,her şeyin çok iyi olacağına gerçekten inandım. Sevinçli kalabalığın arasından geçişini, insanların ellerini sıkarken o klasik Kennedy gülümseyişiyle içlerini umutla dolduruşunu izledik. Sonra düştü. Yanına çöken karısını gördük.
Senatör Kennedy ölmüştü.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 69 - Domingo Yayınevi)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 69 - Domingo Yayınevi)
Jazz 
12 Eyl 22:34, Kitabı okudu, 6/10 puan

Kolektif çaresizlik
Hayatımda bu kadar kolektif çaresizliği, kayıp umutları ve hayatlarını hatalarla yok etmiş ıssız ruhu birarada görmemiştim

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 87 - Domingo Yayınevi)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 87 - Domingo Yayınevi)