Çürümenin Kitabı

8,6/10  (28 Oy) · 
69 okunma  · 
18 beğeni  · 
2.241 gösterim
Nerede tükettin ömrünü? Bir hareketin hatırası, bir tutkunun işareti, bir maceranın parıltısı, güzel ve firari bir cinnet - geçmişinde bunların hiçbiri yok; hiçbir sayıklama senin ismini taşımıyor, seni hiçbir zaaf onurlandırmıyor. İz bırakmadan kayıp gittin; senin rüyan neydi peki?

Kökeninde aldatıcı ve yıkıma mahkum olmayan hiçbir "yeni" hayat görmedim şimdiye kadar. Her insanın zaman içinde ilerleyip bunaltılı bir geviş getirmeyle kendini tecrit ettiğini, yenilenme niyetine de ümitlerinin beklenmedik yüz buruşturmasıyla karşılaşıp kendi içine düştüğünü gördüm...
-E.M. Cioran-
(Arka Kapak)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
 12 Oca 17:00 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Kitabın ne kadar sarsıcı olduğunu yorumlardan anlamak mümkün ancak ben bu kadarını beklemiyordum. Hem kitap hem de kitabın içindeki bölümler gayet kısa fakat okunan her bir bölümü iyice sindirebilmek için çok zamana ihtiyaç var. Bazen sadece bir cümle okuyup kitabı kapattığım da oldu. Zihni oldukça yoruyor, biraz da felsefeye, sorgulamaya meraklıysanız düşüncelere kapılıp gidiyorsunuz. Elimin altından ayırmak istemediğim bir kitap. Sık sık okuyup daha iyi anlamak gerekiyor. Böyle bir kitap yazdığı için yazarı da iyice araştırıp diğer kitaplarını da okuyacağım.Varoluşçuluğa,sorgulamaya, felsefeye ilgi duyan herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

wybie 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayat felsefem olmayı başaran kitap. Gerçek manada insanların tepkilerini sosyolojik olarak incelemiş. Gerçekleri yüzünüze çok sert biçimde vuran, herkesin kaldıramayacağı bir eser. Bölüm bölüm olduğu için daha kolay hazmedileceğini düşünüyorum. Kitabı bitirdim fakat dönüp dönüp hala bölümleri okuyorum. Baş ucu kitabı. Kitapta beni vuran belki de en vurucu cümle ise : " İntihar etmek için bile daima çok geç." Okumadan evvel kemerleri bağlayın, derinden sarısalacaksınız.

Bahar Erdal 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ruhunuzu zorlayabilecek, ağır , aksak ve nedenini belki de asla keşfedemeyeceğiniz bir öfke var satır aralarında. Felsefe ve sosyoloji ile harmanlanmış derin bir iç döküş. İntihar etmeyi kutsayan ancak intihar etmemek için ciddi bahaneler yaratabilen mutsuz, umutsuz, umarsız bir tanrının baş yapıtı dersek yanılmış sayılmayız belki de. Kitabı okuyacaklar kendilerini bir şok yaşamaya veya en dibe çekilmeye hazırlamalı.

Maya 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Seviyemin üstünde, felsefi ağırlıklı bir kitap olduğu için okumak kolay olmadı. Paragrafı okuyup ne dedigini anlamak için sürekli başa sarsam da tokat gibi cümleler fazlaydı. İnançları ve hayata dair yargıları çürüterek intihar etmeye meyillendirici bir kitap oldu benim için. Çürümüş hayatlarımızı hatırlattığı için herşey süper modundaki kişilere önerilebilir diye düşünüyorum; )

ziya 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğum efsane kitaplardan biridir. Avrupa felsefesini özetleyen, fight club'ı anlamlı kılan bir eser. Avrupa'nın kokuşmasını bir de kendi içinden samimi bir düşünürden okumak istedikçe açıp baktığım bölümleri var..

Ezgi K. 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünme irademizi kullanmayışımızın, not defterlerimize kaydını aldığımız düşüncelerin bizi savunduğu bir gerçekliğin, bir hiç oluşumuzun basitliğinin, hayatın ciddiye alınmayacak pahada bir boşluk oluşunun ama bu boşlukta en çok da o ciddiye almayanların sallandığı ironiler denemesidir bu kitap.
Gençlerin eline düşmemesi gereken bir kitap. -Topluma faydalı birey- nitelendirmesine olabildiğince zıt. Nitelendirmelerin, hayatınızın herhangi bir alanına etki etmesine izin vermeyecek kadar silinmişseniz, okuyunuz. İntihar etmeyiniz, nitekim kitabın yazarı da etmedi. 84'üne kadar yaşadı. Günlük hayat ironilerini yüzümüze vurduğunu söylemiştim değil mi?

Ümit güder 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ben adam olmam ayrıca akıllanmam ,hep bir ümitle ,daha derinleştirir ,tuğla üstüne bir tuğla daha koyar diye bu tür kitapları okuyorum daha doğrusu okumaya çalışıyorum 169 sayfadan 10 sayfa anca anladım ,esasında tebrik etmek lazım kolay değil böyle şeyler yazmak ,birde övenlere benden bir selam bu kitabı ,tavsiyemi allahtan belanızı arıyorsanız ve harbiden deliyseniz okuyun

Kitap okumak 
13 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

Felsefeye çok derinden ilgili okurların , felsefe öğrencilerinin okuyabileceği üslubu ile ortalama bir okur için oldukça ağır gelebilir.

Kitaptan 157 Alıntı

Bir gün bir adam onu zengince döşenmiş bir eve soktu ve şöyle dedi: 'sakın yerlere tükürme!' canı tükürmek isteyen Diogenes, adamın suratına tükürdü ve ona, bulduğu tek pis yerin orası olduğunu haykırdı.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran

Can sıkıntısı, hiçbir inanç adına yaşamayıp, hiçbir inanç adına ölmeyenlerin çektikleri azabın adıdır.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran
Fırat Çağlar MANTAŞ 
08 Oca 22:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Etrafımıza saçtığımız kelimeler oranında ölürüz... Konuşanların sırrı yoktur."

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 21 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 21 - Metis Yayınları)
Fırat Çağlar MANTAŞ 
08 Oca 22:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aşırı hassas yalnızlıklarımız, ötekiler için ne cehennemdir!

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 13 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 13 - Metis Yayınları)

"Etrafımıza saçtığımız kelimeler oranında ölürüz. Konuşanların sırrı yoktur. Ve hepimiz konuşuruz. Kendimize ihanet eder, kalbimizi teşhir ederiz; her birimiz dile gelmezliğin celladıyızdır; her birimiz sırları, en başta da kendi sırlarımızı yok etmek için yırtınırız."

Çürümenin Kitabı, Emil Michel CioranÇürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran
Fırat Çağlar MANTAŞ 
09 Oca 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Ve bazı ümitlerimi hâlâ muhafaza etsem dahi, ümit etme melekemi hepten kaybettim."

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 27 - Metis Yayınları)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 27 - Metis Yayınları)

Bazen bir şey içinde kendimizi unutmayı başarırız; ama dünya içinde kendimizi nasıl unutabiliriz?

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 27)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 27)
ihtiyar 
04 Nis 2016 · Kitabı okuyor

Vaaz verme çılgınlığı içimizde öylesine yer etmiştir ki, korunma içgüdüsünün bilmediği derinliklerden doğar. Her insan, kendinin bir şey önereceği ani bekler: Ne önerdiği önemli değildir. Bir sesi vardır ya, o yeter. Ne sağır ne dilsiz olmanın bedelini pahalıya öderiz.

Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 10)Çürümenin Kitabı, Emil Michel Cioran (Sayfa 10)

Kitapla ilgili 1 Haber