Damızlık Kızın Öyküsü

8,3/10  (11 Oy) · 
29 okunma  · 
13 beğeni  · 
2.054 gösterim
Damızlık Kızın Öyküsü, kadınların erkeklerin buyruğu altında olduğu ve bir kast sistemine göre sınıflandırıldıkları, doğurmanın her şeyden çok teşvik edildiği ve değerli görüldüğü dehşet verici bir hiyerarşiyi, totaliter ve teokratik bir devleti anlatıyor. ABD`nin günbegün itibar kaybetmesine bir son vermek amacıyla askerler ABD başkanını öldürür (ama bunu bir terörist saldırı gibi gösterir ve suçu Müslüman teröristlerin üzerine atarlar), bu da ilk hedefleri `düzeni yeniden sağlamak` olan, "Jacob`ın oğulları" isimli hareketi başlatmış olur. Yaptıkları ilk iş de, ülkedeki tüm kadınların banka hesaplarını dondurarak tüm haklarını ellerinden almaktır. Yeni askeri diktatörlük, toplumu teokratik, ırkçı ve şovenist biçimde yönetmeye başlar.

Kadınların maruz bırakıldığı kast sisteminin en tepesinde doğuramayan evli kadınlar, en altında da otellerde saklanan ve erkeklerin keyfini bekleyen fahişeler vardır. Aradaki sınıflar da kız evlatlar (eşlerin evlat edinilmiş kızları), Martha`lar (ev işleriyle ilgili yetenekleri sayesinde kolonilere gönderilmekten sıyıran bekar, kısır, orta yaşlı kadınlar) ve Teyzeler`den (Damızlık`ları eğitip gözlemlemek için kullanılan, özerkliği olan tek grup) oluşur. Bir de fahişelerle teyzelerin bir üstünde, hayattaki tüm amaçları daha üst sınıflar için çocuk doğurabilmek olan Damızlık`lar vardır, romanın anlatıcısı da Offred isimli bir Damızlık kızdır zaten.

Offred bu yeni toplumu sürekli eski normal hayatıyla karşılaştırır, bu da okuyucuya toplumun nasıl işlediği bilgisini doğal bir şekilde verme yöntemi olarak başarılı olur. Anlatım son derece sade, temiz, üstelik sürekli karşılaştığımız sözcük oyunları da çok hoş. Damızlık Kızın Öyküsü, güvende olmak adına özgürlüğümüzün ne kadarından vazgeçmeye gönüllü olduğumuzu sorgulayan, bilim kurgu türüne (en azından yazarın kendisine göre) ait olmasa da, feminist distopyanın en iyi önekleri arasında sayılan bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  1992
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9754141622
 • Orijinal Adı:
  The Handmaid's Tale
 • Çeviri:
  Sevinç Kabakçıoğlu, Özcan Kabakçıoğlu
 • Yayınevi:
  Afa Yayınları
 • Kitabın Türü:
denizcvdr 
10 May 2016, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitap feminist distopya diye geçiyor.Kitabı okurken "iyiki sadece bir distopya" şeklinde düşünmeden edemiyorsunuz. Goerge Orwell-1984 kitabını anımsatan kısımlar var.Yasaklar ve izleniyor olma düşüncesi ile ciddi paranoya -belki de değil- okurken bile sizi kasvete düşürüyor.Okunmalı derim.Ancak bulmak zor.Ben Ekim 1992 basımını okudum. İnternetten şöyle bir bakayım dedim 65 TL gibi bir fiyat gördüm.Ancak o kadar para vermeye değer mi bilemedim doğrusu.

Neden bir türlü bulamadığıma kızdığım, arama motorlarına küstüğüm kitap... Aramaktan yoruldum. Sahaflara 80-100 TL verip almaktansa bir yayın evinin yorumumu okuyup bu kitabı tekrar basmasını bekliyorum.

Kitaptan 13 Alıntı

Birden fazla özgürlük çeşidi vardır, derdi Lydia Teyze. Bir şeyler yapma ve bir şeylerden sakınma özgürlüğü.

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 33)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 33)
Seda 
15 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Hiçbir şey bir anda değişmez: derece derece ısınan bir küvette farkına varmadan haşlanarak ölürsünüz."

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 68)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 68)
Seda 
15 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Çok şeyiniz olursa.. bu maddi dünyaya aşırı bağlanır ve manevi değerleri unutursunuz. Manevi yoksulluğu beslemelisiniz."

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 76)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 76)
Damla. 
21 Şub 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

İnsanoğlu her şeye alışır, derdi annem. Yerini dolduracak birkaç şey bulduğu sürece, insanların nelere alışabildikleri gerçekten şaşırtıcı.

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 308)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 308)
Seda 
24 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Hiçbir anne, tam olarak bir çocuğun anne fikrine uymaz, sanırım tersi de geçerli."

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 208)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 208)
Seda 
24 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Aldırmamak cehaletle aynı şey değildir, üstünde çalışman gerekir."

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 68)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 68)
Seda 
15 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Akıl sahip olunacak değerli bir şey; bir zamanlar insanların para biriktirdiği gibi biriktiriyorum onu. Saklıyorum, zamanı geldiğinde, elimde yeteri kadar olacak."

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 125)Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood (Sayfa 125)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Margaret Atwood'un distopyası televizyona uyarlanıyor
Margaret Atwood'un distopyası televizyona uyarlanıyor Margaret Atwood'un 1985'te yayınlandığı ünlü feminist distopyası Damızlık Kızın Öyküsü (A Handmaid’s Tale) televizyona uyarlanıyor.