David Copperfield

7,7/10  (60 Oy) · 
339 okunma  · 
43 beğeni  · 
1.714 gösterim
Dickens bütün eserleri arasında en çok bu romanı severdi. Bu, belki de "David Copperfield"ın kendi hayatı üzerine kurulmuş bir roman oluşundan ileri geliyordu.

Gerçekten ünlü İngiliz romancısı, dehasının en büyük kudretini bu romanında göstermiş, ruhundaki canlılığı, gözlemlerindeki güçlülüğü, tekniğindeki sağlamlığı bu romanında ölümsüzleştirmiştir diyebiliriz. Öyle ki, Dickens denince, ilk önce akla -pek haklı olarak şaheseri kabul edilen- bu romanı gelir. Orada, meraklı olanlar başkahramanının çevresinde dönerken, bu arada daha başka kişiler, çeşitli karakterlerin örnekleri olarak yaşamakta, bunların her biri dahi romancının kaleminden aldıkları ışıkla canlanmaktadır.

Endüstrinin emekleme çağında, kapitalizmin acımasızlığı altında, günde on altı saate varan çalışma koşullarıyla ezilen işçiler.

Dönemin İngilteresinin, üretim mekanizmasının ve toplumun Dickens tarafından ustaca çizilen portresi.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9780895772237
 • Orijinal Adı:
  David Copperfield
 • Çeviri:
  Feza Adem Ustaoğlu
 • Yayınevi:
  Gün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Berfun Berçin 
10 Kas 15:16, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her ne kadar vize haftamın sonuna gelmiş olsam bile bu kitap bana ilaç gibi geldi.Tabii ki kitap içeriği hakkında bilgi içerir. David doğmadan altı ay önce, babası ölmüş.Onu, ince yapılı annesiyle dadısı Pegotty, şefkat dolu bi ortamda büyümüştür. David, henüz çocukken genç ve güzel annesi, Murdstone adlı sert yaratılışlı biriyle evlenir.Evdeki hava, hele üvey halanın da gelmesi üzerine büsbütün değişir. Sıkı bir baskı altına giren David, gözden düşmüş, sanki kenara itilmiştir.Ve çok mutsuz bir çocukluk hayatı geçirir,David ve derslerinde bile başarı gösteremez. Azarlanpr, dövüldükten sonra nihayet yatılı bir okula verilir. Yatılı okula gittikten bir süre sonra, annesi doğum sonucunda çocuğuyla birlikte ölür. Kimsesiz kalan David’le, dadısı Peggottuy’den başka ilgilenen kimse yoktur. Dadı da evlenince, üvey baba ve hala tarafından şaraphanede isçilik yapmak üzere Londra’ya gönderilir. Orada, yoksul Miscowber’lerin evinde kalır. Şaraphaneyden hoşlanmadığı için bir gün kaçar ve annesinin bazen söz açtığı, büyük teyzesi Tortwood’u (Betsey) bulur; ona sığınır. David yeni hayatına, okula gönderilerek başlar. Artık iyi bir öğrencidir. Meslek seçimi zamanı gelince, teyzesinin de isteğiyle avukat olmak üzere bir büroda işe başlar. Bu arada, teyzesini ölür ve Dora adlı güzel bir kızla evlenir. Çok geçmeden roman yazmaya ve yayınlamaya başlar; kısa zamanda tanınır. Ama bu sırada Dora hastalanır ve ölür. David okuldan arkadaşlık kurduğu ve anlaştığı Agnes ile evlenir. Romanda, yazarın kendi hayatından kesitler yer almakta.Karakterler hakkında ufak bir bilgi vermek istiyorum;
David Copperfield : Romanın kahramanı.
Betsey Trootwood : David’in halası.
Clara Copperfield : David’in annesi.
Bayan Peggotty : David’in dadısı.
Edward Murdstone : Üvey babası.
Jane Murdstone : Edward’ın ablası. Kardeşi gibi kötü, acımsıız biri
Bay Mell : David’in ilk öğretmeni.
Bay Creakle : İlk gittiği okulun müdürü.
Bay Sharp : Okulun Başöğretmeni
Tommy Traddles : Okul arkadaşı.
Steerfoth : Okul arkadaşı.
Bay Micawber : Hiçbir işte tutunamayan, iyi kalpli fakat biraz sahtekar, tıknaz bir adam.
Agnes Wickfield :David’in çocukluk aşkı ve son karısı
Dr. Strong : David’in son okulunun müdürü.
Bay Spenlow : Avukat, Dawid’in patronu.
Dora Spenlow : Bay Spenlow’un kızı, David’in ilk karısı.
Keyifli okumalar. :)

Kübra çil 
15 Kas 13:33, Kitabı okudu, 9/10 puan

Hayata dair şeyler içeren, akıcı olan ve merakla okunan soluklu kitaplar arasında. Yaşadığı mutsuz çocukluk insanların yüreğini sızlatan cinstendir. Onu bu yıkık dökük anılardan kurtaran ise büyük teyze Betsey'dir. David'in hayatı zamanla düzelecektir. Yazara bu eser için çok teşekkür ediyorum.

Kitaptan 2 Alıntı

Beyza 
18 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bugünkü durum üzerinde bir etki yaratacağına inanmadıkça geçmişi anmak lüzumsuzdur.

David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 255)David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 255)

uçurtma
Dik, yaptığı uçurtmaları bana gösterdi. Düşlerini bütün dünyaya yaymak için iyi bir yöntemmiş bu. Düşüncelerini uçurtmaya yazar uçururmuş.

David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 36 - 1991 basım)David Copperfield, Charles Dickens (Sayfa 36 - 1991 basım)