Deliduman

7,2/10  (139 Oy) · 
432 okunma  · 
87 beğeni  · 
2.726 gösterim
On yedi yaşındaki Çağlar İyice konuşuyor. Kız kardeşi Çiğdem'i, onu meşhur etme ümitlerini, belediye başkanı dayısını, yakın arkadaşı Mikrop Cengiz'i, taşra muhabbetlerini, depresyonun eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutamadığı dedesini, hatırlarken kahrettiği babasını anlatıyor. Deliduman, dermansız ve güdük bir ilçeden haykırmaya başlıyor, İstanbul'a uzanıyor. Çocukluğumuzun, hatıralarımızın ve bütün sokaklarımızın üzerinden dangır dungur geçen imar ve para iştahına lanet! Riyakâr dünyaya, Allahsız sermayeye, martılara, küçük bir kızın kalbini kıranlara isyan ediyor. Barikatların arkasında, soluk soluğa, yapayalnız, erken kaybeden bir delidumanın öfkesini çemkiriyor. Emrah Serbes, zamanın ruhunu, Gezi'nin isyancılarını, hürriyetleri için öksürenleri, yerinde duramayanları, küfredenleri, ağlamayı unutmak için yumruğunu sıkanları resmediyor. Deliduman, büyük zamanın ve her zaman kenarda kalanların romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  350
 • ISBN:
  9789750515606
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zeynep Öztürk 
10 Eyl 18:37, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 6/10 puan

Emrah Serbes'in okuduğum ilk romanı.Öncelikle araştırdığım üzere romanı kimse beğenmemiş ve hayal kırıklığı diye nitelendirmiş.Bu yorumlar üzerine inat ettim ve birde ben okuyayım şu romanı bakalım demiştim.Kitabın konusu gezi olaylarıydı çogunlukla.Kitabın sonu eksik bitti tamamen olaylar açığa kavuşturulmadı,karakterimiz çağlar 17 yaşında olmasına rağmen 20-25 yaşlarında gibi fikir dünyası ve gerçekçi değildi bu özelliğiyle ama buraya bir ama getirmek istiyorum cidden bunlara rağmen ben kitabı sevdim.Yazarın dilinden mi olsa gerek bilemedim ama kitap o kadar hızlı akıcıydı ki bu yüzden okunabilir kitap.Çerez kitaplarımın arasına girdi.Eğer sizde son zamanlarda ağır veya yavaş ilerleyen bir kitap okuduysanız ve hızlıca okuyabileceğiniz bir kitap arıyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.

..kervan 
03 Mar 2015, Kitabı yarım bıraktı, 1/10 puan

..sahi küfür edince daha mı cazibeli oluyor şu dünya.?
Küçük bir kızın masumiyetinden bahsedecek kadar merhametli, küçük kıza rağmen küfürleri savuracak kadar gri ve muzdarip bir kitap.

Kitabı mağazada gördüğümde kitabın kapağı ilgimi baya çekmişti.Dedim ''Ben bunu almalıyım.'' Okurken de ne aşırı etkileyiciydi ne de çok sıkıcı.En çok da kitabın arka kapağındaki yazıyı beğenmiştim.Aynen aktarıyorum.
''Tek başıma da kalsam, dünyanın bütün hükümetleri ve onlara oy verenler bana karşı da olsa, dünyanın bütün hükümetlerine karşı ayaklananlar ve onlara destek verenler bana karşı da olsa; bütün dünya, yedi milyar küsur insan tek tek bana karşı da olsa... ''
Çağlar'ın kız kardeşiyle yarışma maceraları, belediye başkanı olacak dayısı.. kendi halinde bir roman gibi gidiyordu olaylar Gezi Parkı'na gelene kadar. Orada düşünmüştüm ''Acaba kardeşini bulabilecek mi?'' diye. Bir başkaydı işte, belki diğer kitaplarını da okurum yazarın.

seref yıldırım 
23 Haz 2015, Kitabı okudu, 2/10 puan

Hikaye fena değil fakat anlatim daha güzel olabilirdi bence. Emrah serbes sevenler belki kizacaklar ama bir kaç değişik ve güzel benzetme dişinda çekici birşey yok. Bence küfürlerden çok anlatima edebiyata yogunlasilsa iyi olur. Küfürün olmasina karsi değilim ama sadece küfürle edebiyat yapilmaz. Yerinde edilen küfürlere sözüm yok ama sadece küfür etmek için edebiyat kirletilmez ya...

şule 
22 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gezi parkı eylemleri sırasında sanki bir gecede yazılmış bir kitap gibi geldi bana. Kurgu açısından çeşitli boşluklar olsa da gezi parkı eylemlerine farklı bir açıdan bakmayı sağlaması yönünden başarılı buldum. Emrah Serbes edebi anlamdaki duruşundan biraz farklı bir tavır sergilemiş.

Hasan KILIÇ 
23 Şub 19:48, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Deliduman diye adlandırdığı bir ergenin hikayesini anlatırken, aynı anda Türkiye'nin o dönem ( Gezi olayları sırası) içinde bulunduğu durumu satirik şekilde ortaya koyan hoş bir eser... Emrah Serbes'in Behzat Ç. serisinden sonra okuduğum ilk kitabı. Aynı tadı verdiğini söyleyebilirim.

Muzaffer Akar 
04 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Argo, küfür absürt yorumlar, yazar farklı bir tarz denedi ve bence başarılı oldu, 2014'ün en çok satanlarına girdi. Bence rezalet bir kitap.

Gamze Büşra KAYA 
09 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Deliduman.. Hepimizin içinde vardır bir deliduman,hepimiz kaybetmişizdir çünkü.En başta da kendimizi...Bizi bizden çaldılar çünkü.Biz böyle değildik..Biz her elini attığı işi yüzüne bulaştıracak insanlar değildik.Hayattan bıkacak insanlar değildik.Biz her şeyi sevecek insanlardık,her şeyden nefret ettirdiler.Bizi insanlar için ölecek kadar onları sevip,onlardan kıyı köşe kaçacak kadar birbirimize düşman ettiler. Ve şimdi hepimizin içinde barikatın arkasında yumruğunu sallayıp bağırmayı bekleyen bir deliduman var.Her şeye,herkese; nefretini,öfkesini kusmayı bekleyen..Çünkü deliduman boşuna yazmadı "kırılan bütün kalplerin hesabını soracağız" diye.Çünkü kırılan bütün kalplerin hesabını soracağız!Şimdi senin içindeki deliduman belki geçenlerde Gezi'de aynı barikatın arkasında yan yana bizim delidumanla beraber haykırdı,belki daha haykırmadı haykıracak.Belki daha ondan haberdar bile değilsin,belki daha geçenlerde oturup karşılıklı içtiniz.
Emrah Serbes o delidumanı anlatmış işte.Kırılan bütün kalplerin hesabını birlikte soracağımız delidumanı.Aman ha yanlış anlaşılmasın.Serbes onu yaratmamış bize ayna tutmuş.Keşke anlatımı daha derin edebi incelikler taşısaymış,daha derin bir ruhsal portre çizip bu portreyi imgelerle sanatlarla bezeseymiş.Buram buram isyan koktuğu gibi buram buram edebiyatta koksaymış o zaman belki bu yüzyılın eseri olabilirmiş;çünkü bu bizim hikayemiz,bu yüzyılın insanının hikayesi.Fakat yine de kırılan bütün kalplerin hesabını soracağız!

göksel şerefoğlu 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

bu kitaba mükemmel,güzel diyenler bence hiç kitap okumamış kişiler. anlatım tekniği; berbat. akıcılık;berbat. karakterler ve tasviri;berbat. vb... BERBAT! gidin gerçek yazarları falan okuyun 100 temel eseri okuyun bunlara kitap gözüyle bakmazsınız zaten.

Sibel Öztürk 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Büyük bir merakla almama rağmen üzülerek ve zorla bitirdiğim bir kitap. Sanırım beklentim fazlaydı :) Behzat Ç serisinden sonra daha tempolu ve ilgi çekici bir kurgu beklemiştim...

4 /

Kitaptan 46 Alıntı

Ferah 
05 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

'' Gerçek hayat tecrübesi uykusuz kalınan gecelerde elde edilir ve gündüzleri de bir halta yaramaz.''

Deliduman, Emrah SerbesDeliduman, Emrah Serbes
Ferah 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''...Evden uzak yollarda, karanlık bastırınca, soğuk dondurunca, iki insan sarılınca tabii ki aklıma sen geleceksin...''

Deliduman, Emrah SerbesDeliduman, Emrah Serbes
Ferah 
29 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''… Akşam havasını çektim içime, sanki böyle bir şeyler yanmış da hoş bir koku bırakmış gibiydi arkasında, derin bir nefes aldım. Şeytan diyordu ki vefasızın birine âşık ol o tatlı havada, ondan sonra da kollarını göğsünde kavuşturup hayatını bombok edişini gülümseyerek seyret bir kenardan...''

Deliduman, Emrah SerbesDeliduman, Emrah Serbes
Hüseyin Erol 
08 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Sevdiğiniz biri size hayallerini anlatmıyorsa onun rüyalarını yorumlamaktan başka seçenek kalmaz elinizde. Bir şeyi çok isterseniz rüyasını görürsünüz çünkü.

Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)
sinem arçun 
27 Ağu 00:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Düşüncelerimi toparlamak için yürüyüşe çıksam dünya turu atmam gerekirdi."

Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 250 - İletişim Yayınları)Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 250 - İletişim Yayınları)
Tuncay YILDIRIM 
 08 May 09:16, Kitabı okudu, 7/10 puan

Özgürlük
Diyeceksiniz ki niçin! Ne bileyim niçin! ''Önce bir özgür olalım da, ondan sonra o özgürlükle ne yapacağımızı düşünürüz'' demiştik. Belki de hiçbir şey yapmazdık. O hissin kendisi yeterdi bize. Özgürlüğü hep insanın canının istediğini yapması zannediyoruz, oysa özgürlük her şeyden evvel bir histir. Eylemden önce o his gelir. İnsana bir şey yaptıran yahut yaptırmayan o histir.

Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 117)Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 117)
gülgün çetin 
01 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her insanı seven birileri bulunur çünkü, budur dünyada kalan son adalet kırıntısı...

Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 23)Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 23)
Deniz Çobaner 
26 Nis 21:44, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

O beni hatırlamıyordu tabii, olsun, hatırlanmıyorum diye unutacak değilim.

Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)
Hasan KILIÇ 
23 Şub 11:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsan hayatında öyle bir an gelir ki önünde uzayıp giden karanlık yolda ilerlemekten başka çaresi kalmaz, geri adım atamayacak kadar yorgundurçünkü ve yerinde duramayacak kadar da yıkkın. Hayatta çoğu zaman asıl ihtiyacımız olan şey budur işte, sağlam kalan parçalarımızı toplayıp kör bir kararlılıkla yolumuza devam etmek...

Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 264)Deliduman, Emrah Serbes (Sayfa 264)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber