Demirciler Çarşısı Cinayeti Akçasazın Ağaları 1

9,0/10  (13 Oy) · 
58 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.071 gösterim
Akçasazın Ağaları tarihle, zamanla, düzenle hesaplaşmanın hikayesidir. Ağalar çökerken yanı başlarında yeni bir tarih yazılır, değişme kaçınılmazdır. Güçlüler dövüşürken doğa da ses verir.

Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirini yok etmek için tüm hünerlerini, olanaklarını, güçlerini, bundan da öte akıllarını, nefretlerini ve kinlerini kullanan iki ağanın ayakları altında ezilen toprağın, toprağın insanlarının ve yeşerttiği doğanın büyük efsanesidir. Lanet, çıktığı bağrı vuracaktır.

“Yaşar Kemal sadece Mitterrand’ın kalbindeki sevgili halk ozanı değil. Yaşar Kemal edebiyatın bir devi.”
Andre Clavel, Nouvelles Litteraires, (Fransa)

“Demirciler Çarşısı Cinayeti birbirlerini yok etme amacıyla tüm hünerlerini kullanan iki karşıt grup arasında kalan ülkenin kaderi üzerine dev lanet okumayı konu ediyor.”
Alain Bosquet, (Fransa)

“Eski rapsodilerin epik esinini, gücünü, doğa aşkının usta bir lirizmiyle iç içe sokarak, Yaşar Kemal, bize büyüleyici kişilikler çiziyor ve bizi kapıp götüren bu destandan ayrılmak çok güç oluyor.”
Bulletin Critique du Livre Française, (Fransa)


“Dramatik devinim öylesine canlı bir şekilde anlatılmış ki, insan Torosların eteklerinde kimi zaman bir kovboy filmi kimi zaman da bir Shakespeare trajedisi izlediği kanısına kapılıyor.”
Christian Guidicelli, Guide Lire, (Fransa)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  584
 • ISBN:
  9789750807367
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
İrşat İpek 
21 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yaşar Kemal bir kaç kelimeyle anlatılacak bir yazar değildir. Bir büyük deryadır.. Kitabı okurken kendinizi bir film sahnesinin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Yazar olayları anlatırken betimlemeleri öyle geniş tutmuş ki sineğin vızıltısından yerdeki dal parçasına varana kadar.... Kitabı okurken adeta olayları görür gibi oluyorsunuz..

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Büyük ustanın bol ödüllü kitabıdır, Çukurovada edebiyat şölenine hazır olun. "Kurşun geçmez karanlık" , "Çın Çın eden insanı sağır eden sessizlik" roman böyle yazılır detirten nadir yazarlardan.

yağmur 
27 Nis 2015, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Kitap beni pek sarmadı o yüzden bırakmam zorunda kaldım. Ilk 40 sayfasında olayın tam olarak ne olduğunu anlamadım. Çevre betimlemeleri bana göre çok fazlaydı.

Kitaptan 6 Alıntı

Uçtu…
Ne varsa, ne yoksa
Siyah beyaz öpüşleri kaldı.
Desem ki, nereye, nereye?
Çıkar mı sesim,
Duyarlar mı beni…

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar KemalDemirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal
yadigar soydan 
13 Eki 22:29, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Ahmak hayvancık," dedi. "Ne de ahmak. Karanlığı aşılmaz çelik duvar sanıyor, tıpkı insanoğlu gibi."

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 23 - yapı kredi yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 23 - yapı kredi yayınları)
yadigar soydan 
13 Eki 23:03, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yaşlı adamdır ki azıcık doğruldu, ak sakalı kirli, titredi, yüzü eski, bir ışıkla parıldadı, derin bir aaah dedi, ciğeri söken. Aaah! Duvara sırtını iyice verdi.
Neden sonra gözlerini açtı.
"O iyi insanlar," dedi, "O güzel atlara bindiler çekip gittiler... Aaaah! Aaaah! Aaaaah!

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 39 - yapı kredi yayınları)Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal (Sayfa 39 - yapı kredi yayınları)

Bindiler de çektiler gittiler, o iyi insanlar , o dünya güzeli atlara ... O yiğitler , o her birisi kaplan örneği şahinler, o ceren gibi atlara bindiler de başlarını aldılar gittiler. Bir daha, bir daha hiç gelmeyecekler. Hiç hiç hiç! Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.Şu dünyanın yaşaması müşkül hal ilen. Bin iyiyi bir kötüye kul eden...

Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar KemalDemirciler Çarşısı Cinayeti, Yaşar Kemal

Kitapla ilgili 1 Haber

Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...