Deniz Kurdu

8,7/10  (27 Oy) · 
113 okunma  · 
24 beğeni  · 
2.085 gösterim
Jack London'ın bütün eserlerine bir simgeci natüralizm örneği olan Deniz Kurdu ile devam ediyoruz. Varlıklı bir aileden gelen Humphrey Van Weyden, geçirdiği deniz kazasının ardından Hayalet adlı uskunanın kaptanı Wolf Larsen tarafından kurtarılır. Barışçıl bir "beyefendi" olarak, iradesi dışında Larsen'in hizmetine girmesiyle kendini şiddet dolu "gerçek dünya"da bulacak; bu deneyim onu elitist bir entelektüelden, cesur bir eylem adamına dönüştürecektir.

Van Weyden'la Larsen arasındaki çatışma, yalnızca zayıf olanın ezildiği bir dövüş değil, bir fikir savaşıdır aynı zamanda. Hayatı "kutsal" olarak gören Van Weyden'ın idealizmiyle, var olmak dışında bir kaygı taşımayan Wolf Larsen'in materyalizmi arasındaki karşıtlık roman boyunca yinelenirken, Deniz Kurdu'nu farklı düzeylerde okunabilecek bir yapıt haline getirir. Ancak, London'ın en büyük başarısı hiç kuşkusuz ustalıkla geliştirip ete kemiğe büründürdüğü unutulmaz Wolf Larsen karakteridir. Nietzsche'nin "üstinsan" kavramını anıştıran Wolf Larsen, Ambrose Bierce'in de dikkat çektiği gibi, bir yazarın yaratabileceği en muazzam karakterlerden biridir...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786053320883
 • Orijinal Adı:
  The Sea-Wolf
 • Çeviri:
  Fadime Kahya
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serhat Özcan 
22 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Çok beğenerek okuduğum bir kitap. Hem macera hem kişilikler üzerine betimlemeler hem de güçlü bir anlatımla yaşarcasına okudum diye bilirim. Tavsiye ederim.

sinem gülen 
22 Eki 10:58, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bir Jack LONDON şaheseri Deniz Kurdu...
Korsanların yaşamının,ilkel davranışlarının,aşkın,tesadüflerin mükemmel bir şekilde betimlendiği Deniz Kurdu muhteşem bir yaşam öyküsü.

EDA 
17 Mar 03:44, Kitabı okudu, 21 günde, Beğendi, 7/10 puan

Önce kitaptan unutulmaz cümlelerin alıntısını yapalım:
*Kim bilir belki de o çirkin bedenden güzel bir ruh uçar masmavi göğe
*Siz işte böylesinizdir ölümsüz ruhlardan söz edip sonrada ölmekten korkarsınız.
*Uyur gezer insanlar!
*Güneş arkamda battığında, onun gözleri benim ışığım olmalı,
Sesindeki titreşimler ise, kulağıma gelen en son nağme olmalı...(Dowson)
Şişe cini diyorum Van Weyden'e çünkü içindeki asıl insanı o çıtkırıldım bedenine saklıyor böylece dünyada özgür değil. O şişeyi ovalayıp cini serbest bırakacak olağan dışı biri lazımdı ki ben o kişiye hayran kaldım.

Mert Mercimekci 
05 Eyl 00:58, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bugüne kadar okuduğum en en en iyi kitap hiç şüphesiz.. Olayların 1. ağızdan ilerlediği bu romanda hayata hazırdan alışmış bir karaktersiniz ilerledikçe kendi ayaklarınızın üstünde duruyor deniz yaşamını sonuna kadar hissediyor gerektiğinde ıslanıyorsunuz. Bu kitabın bir felsefesi var ve bu felsefeyi size öyle ince öyle yavaş işleyecekki kitap bittiğinde her deniz gördüğünüzde aklınızdan hayata dair bir şeyler geçirecek aklınıza karakterleri getireceksiniz okuyun okutturun.. Akıcılığı anlatımı mükemmel

Kitap Yızldızı 
08 Eki 16:41, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Jack London kitapları ve hayal gücü hem farklı hemde güzel bize açtığı pencereden atmosferi izlerken hissetmemizi sağlayan önemli yazarlardan ve bu kitapta da fazlasıyla gerilimi ve korkuyu aynı gemide ve adada hissettik benim çok hoşuma gitti güzel bir kitap okuyan herkese Keyifli okumalar Türkiye ...

Yıllar önce okuduğum bir kitaptı. Kendimi o maceranın içerisinde geminin bir mürettebatı gibi hissettirmişti. Jack London'un diğer kitaplarını da merak edip , okuma isteği uyandıran bir kitaptı.

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız