Denizin Çağrısı

9,2/10  (5 Oy) · 
19 okunma  · 
3 beğeni  · 
985 gösterim
San Francisco'da yaşayan Joe, kendini bir türlü derslerine veremeyen, arkadaşlarıyla sokak sokak gezmeyi sınavlara çalışmaya yeğleyen bir gençtir. Yaşamı sıradan, sıkıcı bulur, hep daha fazlasını bekler. Dolu dolu yaşamak ister ve günlerini çeşitli maceralara atılarak geçirenlere özenir. Kız kardeşinin okulda kendisinden daha başarılı olmasını, babasının hayal kırıklığını dile getirmesini kaldıramayan Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar verir fakat kendini korsanların arasında bulur. Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor. Jack London'ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara deli dolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750722356
 • Çeviri:
  Şemsa Yeğin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ah bu gençlik! Hepimiz anne babamızın, bizim duygu ve düşüncelerimizi anlamadıkları , bizi çok sıktıkları , bizi hiç düşünmediklerini hissettiğimiz adına 'ergenlik' denen dönemi yaşamışızdır veya yaşıyoruz.
'Denizin Çağrısı' da böyle bir dönemden geçen bir gencin, özgürlük ve deniz aşkıyla evden kaçıp, korsanların kucağına düşmesini konu alıyor. Babasının (tabi bir zamanlar hiç kulak asmadığı) hayat hakkında ki ona verdiği öğütlerinin kıymetini zor ve tehlikeli yollardan tecrübe ediyor.
Hiç bilmediğim denizcilik hakkında terimler kitapta sıkça karşıma çıktı. Ara ara kelime anlamlarına bakmak zorunda kaldım. Fakat Jack London'ın muhteşem kalemiyle olayları gözümde canlandırmak hiç zor olmadı.
Klasikler insanda etki bırakmakır ve okuduktan yıllar sonra bile hatırlanır. "Kitap okumayı severim" diyen bir insan mutlaka klasik eserleri de okumalıdır ki başlarda sıkılabilir. Fakat bir kaç kitaptan sonra tadına varır.
Jack London'ın sade ve akıcı kalemi sayesinde 'Denizin Çağrısı' tam da klasik okumaya alıştırıp sevdirecek türden bir eser. Gençlik kitabı olarak bilinse de her yaştan okurun okumasını tavsiye ederim.

Erhan Kurupınar 
21 Şub 12:14, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Jack Londondan yine sürükleyici bir macera kitabı.Okuldaki derslerinde başarısızlığıyla bilinen kahramanımız Joe biraz uçarı ve özgürlüğüne düşkün bir çocuktur.Denizin cazibesine kapılıp bir korsan gemisine gider ve bir sürü macera yaşamaya başlar.Büyüklerinin kendisini anlamadığını düşünen Joe yaşadıklarından ders çıkarabilecek mi?Macera romanı sevenler için okunacak güzel bir kitap.

Aykut 
26 Haz 00:24, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Jack London'un yine hayatından kesitler içeren bu sürükleyici eser insanı denizlere açılasını getiriyor. Denizci olmak ister fakat kendini korsanların arasında bulur. Midye korsancılığı yapar. Liseyi yarın bırakmıştır. Denizden gelince 4 yıllık liseyi 1 yılda bitirir. Jack London'dan bahsediyorum, hayatı öyle maceralı ki, bu kitabına da yansımış tüm bunlar.

Deniz KAYA 
21 Ağu 22:20, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okuduğum zaman yaşamamızı sorgulayıp sırt çantamı alıp kısa bir süre insanlardan uzak olmamı sağladı.İnsana neden yaşadığını niye var olduğunu anlatıyor.

Kitaptan 6 Alıntı

Ülkü Ciner 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Dünyada ki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para."

Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 149)Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 149)
Ülkü Ciner 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yaşam buydu işte. Yaşamak buydu. Onlar yaşıyordu. Güneşin ve gökyüzünün altında, ayaklarının dibinde sallanan denizin üzerinde, üzerlerine rüzgâr üfleye üfleye ya da gününe göre yağmur damlaları düşe düşe sürdürüyorlardı yaşantılarını. Gerçek hayatı yaşıyordu onlar.

Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 57)Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 57)
Ülkü Ciner 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yalnış bir iş yaptıysa, cehaleti yüzündendi bu. Ve geçmişte yaptığı yanlışlardan duyduğu utanç, gelecekte yaşayacağı olayların korkusundan büyük değildi.

Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 80)Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 80)
Ülkü Ciner 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın başına doğru hızla sayfaları çevirirken derslerini, ödevlerini hiç aksatmayan çalışkan bir öğrenciyi andırıyordu. Gözlerini kaldırıp da sandalyenin üzerinde duran beyzbol maskesini ve eldivenini görünceye dek sürdü bu çalışkan öğrenci tavrı.

Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 23)Denizin Çağrısı, Jack London (Sayfa 23)
Aykut 
25 Haz 22:07, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Eğer o, yani Joe Bronson, şu balıkçı kayığının içinde olsaydı ve açık denizlere açılsaydı, daha ne isterdi! Ah, ne güzel olurdu! Ya da o ıskunada olsaydı, güneşin denizde yıkadığı ışıkları arasında kaybolsa, dünyaya açılsaydı! Asıl yaşamak ona derlerdi işte! Hayatta bir şeyler yapmak, yeryüzünde bir anlamı olmak buna derlerdi. Oysa o burada, kilitli bir kapı ardında kendisi dünyaya gelmeden binlerce yıl önce ölüp gitmiş insanların ne yapıp ne ettiğini ezberlemek için kafa patlatıyordu.

Denizin Çağrısı, Jack LondonDenizin Çağrısı, Jack London