Devlet Ana

9,0/10  (59 Oy) · 
267 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.149 gösterim
'Devlet Ana', Osmanlı Devleti kurulmadan önceki Anadolu'nun görünümünü ve Anadolu insanının özlemlerini anlatırken, onların güçlü, güvenli, adaletli bir devlete duyduğu ihtiyacı da açığa çıkarmaktadır. Kemal Tahir'in en önemli romanı olarak gösterilen 'Devlet Ana', onun düşünce yapısını da en iyi yansıtan eserlerinden biri sayılmaktadır.
1967'de yayımlanan roman, 1968 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü kazanmıştır.

Kemal Tahir, Türk tarihi ve toplumu hakkındaki orijinal ve sağlam görüşlerinden hareket ettiği için hem 'mahalli ağızları', hem Türkçe'nin küçümsenmiş ve unutulmuş nesir dilini hem de yeni imkanlarını kaynaştırarak ve aşarak kullanabilmiştir. Eserlerindeki eşsiz dil ve üslup güzelliğinin kaynağı bu davranıştadır. Daha önceki romanlarında da görülen bu özellik 'Devlet Ana'da en yüce noktasına erişmiştir. Türkçe'nin unutulmuş olan dehası bütün boyutları, zenginliği ve haslığıyla ilk olarak Kemal Tahir'in eserlerinde kendini göstermektedir."
- Selahattin Hilav
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  656
 • ISBN:
  9789752731332
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rezzan 
 14 Haz 03:51, Kitabı okudu, 17 günde, 10/10 puan

Yıllardır elimin altında okunmayı bekliyordu. Kitap adı Devlet Ana olunca siyasi bir roman olduğunu düşünerek ve yıllardır hacimli bir siyasi kitap okumak için doğru zaman olmadığını düşünerek hep uzak durduğum bir kitaptı. Son günlerde sıkça olumlu yorumları ile karşılaşınca daha fazla ertelememeye karar verdim.
İlk satırlardan itibaren tempolu başlayan olaylar örgüsü, arka kapağı kapatana kadar temposu hiç düşmeden devam etti. Bu Devlet Ana düşündüğüm Devlet Ana değildi elbette. Kendine hayran bıraktı. Siyasi misyonu vardı ama bu misyon tüm insani değerleri içinde barındırıyordu. Bir tarafta kanla beslenenler, diğer yanda kana bulaşmama çabasında olanlar. Paraya (o zamanki altın) tapanlar ve parayı insanlık için kullananlar. Uzun soluklu sevdalar. Amazon kadınlar.
Hiç bitmesini istemediğim kitaplardan biri daha bitmiş oldu.

Tuncay YILDIRIM 
01 Tem 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Harika bir roman. Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş öncesini akıcı bir dille ve çok ustaca anlatmış. Tüm kitap severlerin okuması gereken bir kitap.

Muhammed Işık 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kemal Tahir romanlarını ilgi ile okudum. Devlet Ana kitabı başyapıtıdır diyebilirim. Kitabın konuyu, betimlemeleri, devletin kurmanın ne kadar zor olduğu ve düşmanın nereden ne zaman geleceğinin belli olmaması gibi anlatıları çok yerine ve vurucu cümleleri rahatlıkla kurabiliyor yazar. Kitabı okumamış olanlara tavsiye ederim.

ihtiyar 
31 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kemal Tahir'in 1968 Türk Dil Kurumu ödülü'nü kazanan romanı. Entrika ve ihtiraslar. Bazı çevreler tez roman yakıştırması da yapmıştır. Cezaevinde yazılan bu ilk romanların müsveddelerini Nazım Hikmet okuduğunda Kemal Tahir’e övgü dolu mektuplar yazmış, ama bunlarda “fakir ve zengin köylü münasebetlerinin, derebeylik bakayası, sınıf ve tabaka çatışmalarının eksikliğini hissettiğini ifade etmiş, yeni pasajlar yazıp bu eksikliği gidermesini önermiş.
Bülent Ecevit, Ocak 1968 yılında Devlet Ana için özel bir sayı hazırlayan "Dost" dergisinde bir yazı yazmış ve bu romanı yere göğe sığdıramamıştı. Ecevit, "Devlet Ana, edebiyat tarihimizin de, tarih edebiyatımızın da önemli olaylarından biridir," diye yazmış o yazısında. Ayrıca eleştirmen, yazar Doğan Hızlan, 4 Ocak günlü "Hüriyet"te, Kemal Tahir'in (1910-1973) tartışmalı ve ünlü romanı Devlet Ana'nın filme çekilmesi için, Ecevit hükümetinin yönetmen Halit Refiğ'e öneride bulunduğunu yazıyor. Yazı şöyledir:
"Neresinden bakılırsa bakılsın, ilginç bir gelişme…
Bülent Ecevit, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunun 700. Yılı dolayısıyla, yönetmen Halit Refiğ'i Ankara'ya çağırarak, "Kemal Tahir'in Devlet Ana'sını sizin filme çekmenizi öneriyorum, kabul eder misiniz?" demiş. Halit Refiğ de elbette, "Memnuniyetle…" biçiminde yanıtlamış.
Başbakan Ecevit'in Devlet Ana romanını çok sevdiği belirtiliyor. Romanın filme çekilmesini istemesinin nedeni de, devletin Osmanlı İmparatorluğu'nda yatan köklerini arama, geçmişiyle barışma düşüncesi… "
Bu bilgilerden sonra size düşen okumadıysanız alıp okumaktır. ))

ayşenben 
17 Eki 14:47, Kitabı okudu, 19 günde, Beğendi, 10/10 puan

İlk 30-40 sayfa okudum. Dedim ki nasıl biter bu 618 sayfa. Meğerse bir eşik varmış, o eşiği aştın mı kitabı bırakamıyormuşsun elinden. Öyle de oldu. Kurgu ya da gerçek, büyük olayların arka perdesini okumayı seviyorum ben. Türk kültürümüzün zeminin oluşturan inançlarımız, örflerimiz, mertliklerimiz. Unuttuğumuz, yokettiğimiz kavramlarımız. Bir devletin kuruluşunun toplumsal biçimde işlenmesi. Kitabın diline de bayıldım ben. Tavsiye üzerine okumuştum. Bende gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Nurten Ulaba 
23 saat önce, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

Osmanlı Devletinin kurulmadan önce bir uç beyliği olduğunu o dönemde nasıl yaşadıklarını devletin ilk temelinin kimler tarafından atıldığı sade ve akıcı bir dille anlatılmış .Herkesin okuması gerekir Hem bilgi açısından hem olayların akışı açısından çok akıcı ve etkileyici anlatılmış.

Şakir Cin 
26 Ara 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 8/10 puan

Osmanlı devletinin kuruluş zamanındaki sosyal yapıyı ve o coğrafyanın merkezi bir devletin varlığına olan açlığını çok iyi bir şekilde anlatmış. Osmanlı'nın nasıl bir coğrafyada Hangi şartlar altında kurulduğunu anlamak isteyen arkadaşların okumasını tavsiye ediyorum.

Saliha Aslan 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

İşte budur! Edebiyatımızın kilometre taşı olan harika bir kitap. Baştan sona ustalıkla yazılmış. Kemal Tahir gibi büyük bir ustadan bu beklenirdi. Baştan sona soluksuz okuyacaksınız.

Tolgahan Karan 
18 Oca 18:36, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ustanın kaleminden leziz bir Anadolu şöleni muhakkak okunması gereken bir eser.

2 /

Kitaptan 30 Alıntı

BİROL COŞKUN 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kazanmak kolay, tutmak çetin... Yüz yıl çabaladın, kazandın, bir gün şaştın, yaramaz işledin, gitti gider.

Devlet Ana, Kemal TahirDevlet Ana, Kemal Tahir
Melis Esim 
 04 Mar 21:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ertuğrul Gazi
Koca bir Ertuğrul Gazi de olsan, elden ayaktan düştün mü, uzakları özlersin besbelli... Gitmeyi canının çekip gidemediğinden...

Devlet Ana, Kemal TahirDevlet Ana, Kemal Tahir
BİROL COŞKUN 
03 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yüreksiz yiğit çok yaşar, çünkü yiğidi yüreğinden tutup yüreğinden vururlar.

Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 307)Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 307)
BİROL COŞKUN 
03 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Neden tatlı bu kadar, hey Allah, elin oğlunu sevmek... Şundan ki, birini sevdin mi, güvenirsin!... Erkek milletinde de böyle midir bu? Hiç olmaz. Erkekte akıl n'arasın?"

Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 316)Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 316)
BİROL COŞKUN 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Türkmen'e bulaştın mı öldürmekle yakanı kurtarabilemezsin! Aslında büsbütün kurtulayım dersen, ölüp kurtulacaksın!

Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 27)Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 27)
3 /