Devrim Ayetleri

8,4/10  (5 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
625 gösterim
Egemenlerin İslam'ı Değil Ezilenlerin İslam'ı

Devrimci Müslümanlar bir süredir hemen herkesin ilgisini çekiyor. "İsyan ve İslam" şiarıyla 1 Mayıs'a katıldılar; başından itibaren Gezi Direnişi'nin ön saflarında yer aldılar. Sivas Katliamı'nı lanetlediler; beş yıldızlı otellerde değil TOMA'ların önünde iftar açtılar. "Mülk Allah'ındır" diyerek abdestli kapitalistleri lanetlediler; İslam'ın özel mülkiyete bakışını tartışmaya açtılar.

Peki, kim bu Devrimci Müslümanlar? İslam'a, siyasete, iktidara, insan ilişkilerine ve gündelik hayata bakışları nasıl? Neye dayanarak İslam'ın devrimci olduğunu söylüyorlar? Ezilenlerin İslam'ı derken neyi kastediyorlar? Neden sürekli padişahlardan, sultanlardan değil de "yalnız yaşayan ve yalnız ölen" Ebu Zer'den, Habeş bir köle olan Bilal'den bahsediyorlar?

Devrimci Müslümanların önde gelen isimlerinden Eren Erdem, yeni kitabı Devrim Ayetleri'nde işte bu soruları yanıtlıyor. Abdestli Kapitalizm, Şeytan Evliyaları ve toplatılması istemiyle dava açılan Nurjuvazi isimli kitaplarıyla bilinen Erdem, Devrim Ayetleri'nde yine ezber bozuyor. Dinin özü "eşitlenmektir" diyen Erdem din elbisesi giyerek siyaset yapan ya da servet edinenlerin uykularını kaçıracak gerçekleri aktarıyor. Devrim Ayetleri, kulaktan dolma bilgilerle yaşanan İslam anlayışını tümden dönüştürme iddiasıyla geliyor.
Ebru Ince 
22 May 22:11, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 5/10 puan

altını çızerek okuduğum bir çok cümle oldu ..sadece sürekli bir hadi kalkın devrim yapalım... diye bir çekiştirme var ..o biraz keyifsiz geldi..extra bir bakış acısı kazandım diyebilirim kitaptan ..başarılıda buldum .ama ...böyle adını tam olarak koyamadığım bir rahatsızlık hissi var ama anlatamıyorum kelimelerle ....

iyi akşamlar herkese...

Jazz 
01 Oca 22:05, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

Eren Erdem'den ezber bozan bir kitap.Şu an Milletvekili kimliğiyle mecliste olan gazeteci-yazarı uzun zamandır takip ediyorum ve cesaretini her daim takdire layık buluyorum.

Bu kitabında Kur'an'ın indirildiği dönemdeki Arap dünyasını, insanların davranış biçimlerini ,geleneklerini araştırmakla başlayıp, kutsal kitabın onların üzerindeki etkilerini irdeliyor.
Kur'an'ın emrettiği kuralları hiçe sayan lüks yaşam biçimleriyle,dindarlık kavramının arkasına sığınarak kendilerine uydurdukları kılıfların paradoksal durumunu ortaya koyarken, doğru bilinen yanlışları da inceliyor. Ali Şeriati'nin izleri var kitabın üzerinde.
Konuyla ilgili olanlara tavsiye ederim.

Duygu Kr 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gezi eylemlerine katılma sebebini; “Kuran-ı Kerim’de yer alan Rahman Suresi’ndeki bir ayet bizi harekete geçirdi: “Ağaçlar Allah'a secde ederler. Ve bir ağacı hırslarınız yüzünden kesmekle, namaz kılarken bir adamın boynunu kesmek eşdeğerdir.” Nasıl bir cami bombalandığında tepki göstereceksek, çok saçma bir hırs uğruna ağaçların kesilmesine de tepki göstermek istedik.”şeklinde açıkladığında tanımak istemiştim Eren Erdem'i. Bunun içinde Devrim Ayetleri iyi bir başlangıç oldu. Sade ve akıcı bir üslupla yazılmış, kafanızdaki çok ciddi sorulara cevap bulabileceğiniz bir kitap.

Derviche Moderne 
01 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

%89'u müslüman olduğu söylenen bir ülkede yaşıyoruz, kabul etsek de etmesek de.. O insanları da örgütlemek, aydın,ilerici insanlar haline getirebilmek için onlara anlatabileceğimiz çok şey var bu kitapta.

Kitaptan 16 Alıntı

Jazz 
 23 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bir elime Güneş'i bir elime Ay'ı verseniz, davamdan dönmem!
Dönmedi de...
Tüm müşrikler (servet sahipleri) karşısına dikilmişti. Malımıza göz diktin ey Muhammed diyorlardı.
Özgürlük ve eşitlik davasında yılmadı.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 17)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 17)
Jazz 
01 Oca 15:00, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yetimi, yoksulu, miskini göz ardı eden bir din, Allah'ın dini değildir.
Ve , helal haram statükosunun dayandığı saltanatın palmiyesine dönüştürülmüştür.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 89)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 89)
Jazz 
01 Oca 21:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Birileri mal topladığı için, birileri yokluk çekmektedir. Ve yine mal toplayanlar, diğerlerinin bu yoksulluktan şikayet etmemesi için tonlarca şey uydurmuştur.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 201)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 201)
Jazz 
 29 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Lafza sıkışmış bir Besmele, kişiyi Müslüman'dan ziyade, riyakar yapar. Sözün bir ağırlığı vardır. Ağırlık taşınamadığından meydanlar, Besmele çeken zalimlerle dolar taşar...

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 62)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 62)
Jazz 
01 Oca 17:25, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Hacca giden adam, ihrama girip eşitlenir. Bunu yaşamı boyunca sürdürme ve temsilcisi olduğu topluma bunu yayma misyonu üstlenir.
Yani tüm sınıfsal, ırksal farklılıkları kenara koyup, eşitlik zemininde bir mücadele üretir.Hacı? Bizde yok.Bizde zem zem çok...

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 166)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 166)
Jazz 
01 Oca 21:00, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bizim iktidar; İslam 'ın işine gelen kısmını alır, işine gelmeyenleri görünmez kılar. Yürekleri de titrektir, bu bahsi açanlarlaasla tartışmazlar. Kur'an'ın deyimiyle "arslandan ürkmüş yaban eşeği gibi kaçışırlar "

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 197)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 197)
Jazz 
01 Oca 14:38, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Toplum her bireyin anası ve babasıdır. Bugün kapitalist dünyada toplum katledilmiş; bireycilik hortlatılmıştır.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 75)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 75)
Jazz 
01 Oca 16:52, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Artırdıkça, övündükçe başkalaşır ve yabancılaşırsınız.Helak eden şey, biriken mallar değildir, bu yabancılaşmadır. Bu yabancılaşma, sizi böler, parçalar...
Lakin, bugün bizzat bu yaşanmaktadır. Artırma yarışı, çoğaltıp biriktirme sevdası, bizi birbirimize yabancılaştırmıştır.

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 152)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 152)
Duygu Kr 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Kur'an eşitlik diye haykırırken, işçisini sömüren, yoksulun hakkını gasp etmek suretiyle bankalarda para istifleyen, 5 yıldızlı VIP hac ziyaretleri yapan, Allah'a inanıp kapitalizmle amel eden, mücahitlikten müteahhitliğe terfi edenlere sesleniyor kuran. Ya adam gibi amel edin ya da sırtınızdan bu yükü indirin..

Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 204)Devrim Ayetleri, Eren Erdem (Sayfa 204)
2 /