Dinle Küçük Adam

8,4/10  (116 Oy) · 
327 okunma  · 
78 beğeni  · 
5.019 gösterim
Wilhelm Reich, bir psikanalist ve psikiyatrist, doğa bilimci, bir mühendis. Çok yönlülüğün en abartılı birlikteliğini kendinde barındıran bir dahi… Dinle Küçük Adam’da, bir özeleştiri, bir içsel konuşma tarzında başlayan cümleler bir müddet sonra ardı ardına küçük adam üzerine boşaltılan ironi ile karışık bir öfke sağanağını andırıyor ve kitabın sonunda öfke dinginliğe erişerek bilgelikle buluşturuluyor, okuyucu ile bir barış sağlanıyor.

Kitap, toplumsal devrimlerin ana malzemesi olan insanı, birey oluşundan ayırarak kendini bile öğüten kitlesel bir makinaya dönüşmesine isyan niteliği taşıyor. Başka bir deyişle Reich “Dinle Küçük Adam” ile bireyin kitleler içindeki yalnızlığı ve değersizliğine ve korkaklığına baş kaldırının sancılarını çığlıklaştırmıştır. Defalarca okunası bir kitap niteliğinde olan “Dinle Küçük Adam”, ismi gibi küçük hacimli ve anlam yoğunluğu olarak büyük bir yapıttır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944979665
 • Orijinal Adı:
  Rede an den kleinen mann
 • Çeviri:
  Uğur Gülsün
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Wilhelm Reich'in yazmış olduğu "dinle küçük adam " adlı eserini ne zamandır merak ediyordum. Tesadüfen elime geçince, ince bir kitap hemen bitiririm diye düşündüm. Evet hızlı okursaniz hemen biter. Fakat ben masanın başına oturup, elimde kalem kagit tekrar tekrar okudum. Ve anladım ki, bu kitabı belli aralıklarla devamli okumak gerekiyor. Bir kaç açıdan inceleyelim kitabı ( zira güzeldi tavsiye ederim ya da vakit kaybı okumayın tarzı yorumları son derece sığ buluyorum.)
-Oncelikle yazar hakkında bilgi sahibi olup, hayatına ve çalışmalarına göz atarak kitaba baslarsak daha verimli bir okuma olur. Çünkü Reich aynı zamanda bir bilim insanıdir ve sansasyonel bir kişiliktir. Kendisini "sapık, toplumdan kopuk" gibi kavramlarla elestirenlere bir cevap niteligindedir.

- Eserin dili akıcı. Okurken azarlaniyor hissi veriyor ki bu bilerek yapılmış. Yanlışlığı ispatlamak değil, küçük düşürmek yoluyla yok etmek... Insanin acizligini, korkakligini, bana dokunmayan yılan bin yasasinci , her koyun kendi bacağından asilirci tavrını keskin bir dille eleştiriyor. Kimseye hoş goruneyim tavrını takinmamis olan yazar, okurun yüzüne bir tokat atıyor. Küçük adam diye seslendigi ise bir kişi değildir, halktir, sokaktaki adamdir, kamuoyudur, toplumsal bilinçtir ve önyargılı tüm insanlardır.

- Zaman zaman hepimiz kimi siyasetcilere, diktatorlere kinimizi kusariz, bu şimdi de olabilir, geçmişten herhangi bir figür de... Reich şunu sorgulatiyor: bu diktatörleri, katilleri, hırsızları yaratan kim? Sensin küçük adam. Milliyetcilik naralariyla Hitler'i yaratan da sensin, devrim naralariyla Stalin'i yaratan da... Mussolini de Franco da Pinochet de Kenan Evren de hep senin eserin... Bu kişiler tarih önünde elbet suçludur, kimi eceliyle öldü, kimi öldürüldü ama tarih hepsini yazdı. Peki sen küçük adam? Hep varsın tüm ikiyuzlulugun, kurnazligin ve korkakliginla... insanlığa hiç bir katkıda bulunmadığın gibi bulunani da asar, yakar, oldurursun... Bu Faşistler i yaratan nasıl sensen, bilim yapanı, şiir yazani, düşünen insanları katleden de aslında sensin...

- yazarın en çok vurgu yaptığı nokta; bireysel kimliğini olusturamamis kişilerin ulusal büyüklüğü savunmalari... Yani bu duygu sürü yü oluşturuyor. Ve sürude yer alan kişinin birey olması ne kadar mümkündür?

-Peki öyleyse büyük adam kimdir? Biz kimiz? Icimizde kol gezen küçük adam huylarimiz var mı? Gizli bir sorgulama, bir özeleştiri ve içe bakış... Cesaretiniz varsa okuyun... ICinizdeki korkagi Sorgu sandalyesine oturtup onu sorgulayin, Sessiz kaldığımız her an, boyun egdigimiz her an aslında nelere fırsat veriyoruz diye düşünerek okuyun. Susmak zalime cesaret verir sözünü paylastigimizda herkes begeniyor ya da biri MEvlanadan bir SÖZ paylastiginda herkes alkisliyor ve onu ulusal degerimiz kabul ediyor, sonra kapitalizmin bir nesnesi haline dönüştürüp satiyor... Aynı kişiler dünyaca ünlü faşist Hitler'in de sözünü begenip paylasabiliyor. Tüm ikiyuzluluklerinizi masanın üstüne koyarak okuyun. Çünkü sevgi dolu bir kalpte bu iki kişi aynı anda barınamaz...
- Kitap iki dünya savaşına da tanıklık etmiş bir yazarın kaleminden... Hitler'in ülkemizde bile milyonlarca destekçisi var. "Bir gün oldurmedigim her yahudi için bana lanet edeceksiniz" sözünü alkislayanlar var. O halde şunu sorayım. .. Bugün neonaziler Almanyada Türkleri yakiyorlar, linç ediyorlar. Haberleri izliyorsunuzdur sanırım. Aynı saksakcilar buna da alkış tutuyor mu? Faşizm sadece yahudilere ya da Zencilere uygulanmaz. Bir ülkede farklı ne varsa ona uygulanır... bir ideoloji değil, hastalıktır. ..
Icinizdeki fasisti sorgulamaya gücünüz yetecekse okuyun...

# Reich'a dönemine göre cesur olan ve hala da öyle kabul edilen bu eseri yazdığı ve önümde yeni ufuklar açtığı için teşekkür ederim...
Iyi okumalar dilerim. ..

Abaküs zamanla gelişerek şu anki halini almış, gelişmiş bir bilgisayara dönüşmüştür. İnsanlık için de bu gelişim eğrisi aynı doğrultuda mıdır?
Bundan 1000 yıl önce yaşamış insan toplulukları bile bizim şu anki durumumuzdan daha insani durumdaydılar.İnsana özgü bu durumun çok fazla sebepleri var. Bana göre bu sebeplerin başında "insanoğlunun tapınacak bir olgu arayışı" geliyor. Tarih bu tapınma farklılıklarının savaşımlarıyla doluyken, bu durum insanlık gelişimine en ufak bir katkıda bulunmamış, aksine rejimler arası savaşım insanlığın önüne en büyük engel olmuştur.
Kitabı okurken insanın aklına şu soru geliyor: İnsana insandan daha fazla zarar veren bir canlı yeryüzüne gelmiş midir?
Oldukça keyifli, bazı yerlerini şahsi bulsam da akıcı üslupla yazılmış bir kitap. Mutlaka edinip okuyun, katkısı çok olacaktır.
"Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki---Kafka?"

Ferman Mammadov 
 17 Kas 12:13, Kitabı okudu, 36 günde, Beğendi, 8/10 puan

"Küçük adam"ın biz olduğunu da düşüne biliriz. Eğer ki, şahsiyet olamayıp, siyasilere alkış tutup yalakalık yapıyorsak, öz olamayıp kabuk edasıyla her türlü kitle rengine bürünüyorsak. Görünürde bu noktada siyasiler eleştiriliyor. Çünkü yazarımız onlar tarafından incitilmişe benziyor. Ama eser, öz olamayan, şahsiyet olamayan, 'sadelikte büyüklük' çizgisine gelemeyenlere ve "[kendini] büyük [sanan] küçük adamlar"ın hepsine hitap ediyor.

Hakikat acıdır; dokunur. Lakin, o sindirildikten sonra tatlıdır. İçimizi okşar.
Bu, bu kitabın bendeki etkisi!

Cok guzel bir kitap insani kendine bagliyor ve kitabi hemen bitirmemize yardimci oluyor bu kitabi okumanizi tavsiye ediyorum

Emre Ö. 
18 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanoğlunu iki yüzlülüğünü, masum bir insanın eline güç geçince nasıl canileştiğini çarpıcı bir şekilde suratımıza çarpıyor. Kitabı okurken aklıma Cioran'ın "En büyük zalimler kafası kesilmemiş mazlumların arasından çıkar" sözü geldi. Ne kadar da doğru! Kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız. Sorgulayıcı ve aynı zaman da düşündürücü bir kitap. Evet yazarımız çok haklı! Hitler'in Stalin'in yaratılmasın da sen ben hepimiz suçluyuz . Milyonlarca insanı biz katlettik Hitler değil Stalin değil! Çünkü onları oraya biz çıkardık. Günah keçisini onlar ilan ettik. Savaşta ön safha da onlar tek başına öldürmedi biz birbirimizi öldürdük. Bilime lanet ettik fakat sonra bilim ile para kazanmanın güzelliğini keşfettik! Ne güzel şeydi inkar edilen şey ile para kazanmak. İnsanoğlu hiçbir yapılan hiç bir eylem yoktur ki ondan bir meslek çıkarmasın! İki yüzlü insanoğlu hain nankör! Niçe'nin dediği gibi hepimiz düpedüz bir hayvanız!. Haklıydı Niçe hem de çok. Nasıl da dolaşıyoruz aç kurtlar gibi kuzuların içerisin de!

Kitabın ismi "insanoğluna tarihi ayar" şeklinde bile değiştirilebilir. Özellikle genç yaştaki çocuklar için zorunlu olarak okutulmalı diye düşünüyorum. Ağaç yaşken eğilir misali. Okusunlar zira bizim gibi olmasınlar.
Ali şeriati'nin dediği gibi "Okuyun, mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor..."

Onur Özkan 
19 Mar 13:07, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich’ın 1948 yılında yazdığı, yazıldığı güne ve geleceğe ışık tutan unutulmaz eseridir.
Reich, bu eserinde 20. yüzyılın sıradan insanına “küçük adam” şeklinde seslenir
ve kitap “küçük adam”lara yapılmış ağır bir eleştiridir.
“Küçük adam” her yerdedir.
Hepimizin içindeki apolitik, boyun eğen, taptığını devir değişince taşlayan
sıradan insandır. Toplumun boynuna yerleşmiş, kanını emen bir asalaktır.
Üretici değil, tüketicidir. Kendine verileni tüketerek “Führer”ine methiyeler düzmektedir. Sevgiden anlamaz ve sevgisini gösteren gençleri
hapse attırmak için elinden geleni yapar.
Bilime karşıdır, bilim onun için zaman kaybı ve gereksiz bir iştir.
Bilim yapmak, okumak,araştırma yerine Reich’ın dediği gibi boks maçlarına -futbol maçlarına- gitmeyi tercih eder.
Kitap “küçük adam” kavramını tanımlama ve yerme konusunda yazılmıştır, ama Reich’ın “küçük adam”dan hala bir umudu olduğunu söylemekte gerek.
İçimizdeki "Küçük Adam"lardan kurtulup, sadece İnsan olabilmek umuduyla okunması gereken eşsiz bir eser.


http://dunyalilar.org/dinle-kucuk-adam.html
http://blog.milliyet.com.tr/.../Blog/?BlogNo=436699
http://rafinasigmayanlar.blogspot.com.tr/...m-wilhelm-reich.html

Murat Sezgin 
 10 Nis 12:04, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Kitapta geçtiği gibi "Seni ölümlü dünyanın sefil insanı seni! Sen kendi söylediklerini bile anlamaktan acizsin." böyle insanlara tokat gibi inen sayfalarda, yazar bir despot gibi, kendi küçük adamından çıkarak karşısındaki küçük adamı fikirleriyle ezmeye çalışıyor gibi görünsede, okuduktan sonra kitabın amacını anlayacaksınız.

Gamze Züleyha Üredi 
22 Kas 23:59, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

Kısaca bir kitap olmasına karşın, kanımca, hakkında söylenecek çok şey var. Basit olarak ilk düşüncelerimden yola çıkıp açıklamak istiyorum bu ilk cümlemi. Başlarda, hakikaten rahatsız edici bir üslup olduğunu düşündüm Reich’ınkinin; mütemadiyen “Küçük adam!” diyordu, “Ben büyüğüm.” En azından öyle geliyordu. Belli bir noktaya kadar, aradığım şey “ben de küçük bir adamım”dı, bunu gördüğüm vakit rahatsızlığım da ortadan kalkacaktı. Keza yok değildi, “içindeki küçük adam”a seslenişini görmek mümkün olabildi fakat eksikti, istediğimi bulamamıştım.

Sonlara gelirken gördüm o kırgınlığı şayet yazarın yaşamı hakkında ufacık bir fikre sahipseniz bunu görmek çok daha kolay olabiliyor. Ben bir şeyler biliyor oluşuma rağmen anlamakta geciktirdim onu çünkü her şeye rağmen, “böyle” bir üslup olmamalı, diye düşünüyordum. Ancak ifade ettiğim gibi, bir süre sonra, bu şekilde ifadelerin de var olması gerektiğini düşünmeye başladım; bunu, söz konusu “kırgınlığın” tamamen öne çıkışı, gözler önüne serilişi takip etti ve ben, “tamam,” dedim; kitap olması gereken yerde ve düzeyde; haklı bir üslup, haklı bir yakarış.

Kitabın içeriğine değinmek istemiyorum, burada üzerinde bir şeyler söylenecek bir kitap değil zaten. Frankfurt Okulu’ndan tanıdığım üçüncü –belki de dördüncü- adam Reich ve rahatlıkla diyebilirim ki, iyi ki tanımışım, tanımaya başlamışım. Bir diğer kitabı, Faşizmin Kitle Psikolojisi’ne göre kesinlikle kolayca okunabilen bu kitabı gözüm kapalı tavsiye edebilirim.

Her kuytu köşeden duyguları çekip çıkarabilenlere selam olsun, dikkatli okumalar.

Bir bilge edasıyla başlıyor söze yazar. Kendi küçük adam tasvirini yapıyor kitapta. Öğüt veren cümlelerin altındaki kızgınlığını da hissediyorsunuz. Bu esnada iç dünyanızda bir yolculuğa çıkıyor, kendinizi sorgulama fırsatı buluyorsunuz.. Wilhelm Reich'ın küçük adamlarından mıyız ya da kaçımız bundan kaçıyoruz? Küçük adamlarla çevrili bir dünyanız mı var ya da bu düzenden soyutlanmayı başarmış mısınız?

KeMâL 
23 May 12:42, Kitabı okudu, 5 günde, 9/10 puan

Öncelikle yazarı tanıyacak olursak Freud’un dostu ve yardımcısı olan bir psikoloğun deneme üzerine yazdığı bir söylev. Küçük Adam’lara yöneltilmiş bir eleştiri kitabı. Hitler'in Almanya'sında göze çarpmış ve yaptığı psikoloji deneyleri nedeniyle sapık damgası yiyerek laboratuvarları yıkılmış bir bilim adamının kitabı. Klasikleşmiş bir vicdanî başkaldırı. Bu kitap, Doktor ünvanı alamamasından, Hitler'in boyunduruğu altına giren insanlara karşı duruşuna kadar tüm insanlık eleştirisini döktüğü bir eser… İçerisinde Yahudileri överken de yererken de görebilirsiniz çünkü kitap insanlığa yazılmış bir eser. Konu olarak bakarsak; topluma ayna tutan bir eser olmuş. Küçük düşünen, küçük insanların gerçekte ne olduğunu anlaması için yazılmış, dersler çıkarılması gereken mükemmel bir kitap. Her insanın, her liderin, her eğitimcinin, her anne-babanın mutlaka okuması gereken bir kitap.. Daha doğrusu ülkemizde herkese okutulması gerek aslında. Çünkü iktidarı, siyasetçileri, din adamlarını, devrimcileri daha iyi tanımanıza kolaylık sağlıyor. Geçmişten günümüze yaşanan toplumsal ve siyasal durumlara verdiğimiz anlatmakta. İnsana yerini ve hayatını kendisine sorgulatan bir eser olmuş. Birçok cümlesinin altını çizdim ki yaptığım alıntılara bakarak bunlara da göz atabilirsiniz. Farkında olmadan büyüttüğünüz küçük adama sesleniyor, çevrenizdeki küçük adamların varlığından haberdar ediyor. Her satırında azar azar kendinize geliyorsunuz. İnsanların kendileriyle yüzleşmesi, farkında olduğu halde sesli bir şekilde söyleyemediği gerçekleri görmesi açısından çok güzel bir eser olmuş. "Kendi fikirlerini sunamayan ve benliğinin farkına varamayan insanlar, başkalarının kuklası haline gelmekten kaçınamaz." Diyor yazar. Büyük adam olmak için çok okumalı, çok düşünmeli, çok değer vermeli, çok sevmeli böyle diyor. Kendilerince ''büyük'' geçinenlerin aslında ne kadar ''küçük'' ve sefil olduğunu anlatıyor. Sonlara doğru ise ''büyük'' olmanın erdemlerini öğretiyor. Kişisel gelişimle bir alakası yok, tamamen kişisel gerçeklik içeriyor. Gerçekleri göz önüne sererek doğru olana yönelmemizi istiyor. Çok beğendiğim bir eser oldu kendisi. Herkese tavsiye ederim.

Dipnot: Okuduğum yayınevi ne kadar iğrençti anlatamam. Ne noktalama, ne de çeviri.... İllet oldum Altınpost Yayınevinden okumayınız....

4 /

Kitaptan 238 Alıntı

Muzaffer Akar 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir kadını ben, onunla nikahlı olduğumu kanıtlayan evlilik cüzdanım olduğu ya da cinsel gereksinimimi giderebilmek için değil, sahiden değer verip sevdiğim için kucaklarım.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 24)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 24)
onurgoztepe 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Boks maçı yerine kitapçıya git, eğlence merkezlerine gitmek yerine uzak ülkelere seyahat et. Doğayı düzeltmeye çalışma, onu kavramayı ve korumayı öğren…”

Dinle Küçük Adam, Wilhelm ReichDinle Küçük Adam, Wilhelm Reich
sezen 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Newton hakkında tüm bildiğin ağaçtan düşen bir elma gördüğü, Rousseau hakkında da tek bildiğin tabiata dönme isteginden ibarettir. Darwin'den tek öğrendiğin "güçlü olanın hayatta kaldığı ama soyunun maymundan gelmediğidir" Goethe'nin o alıntı yapmaya bayıldığın Faust'undan sadece bir kedinin matematikten anladığı kadar anlarsin.
Iste böyle aptal, yararsiz, böyle boş ve maymunsu birisin sen Küçük adam.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 114)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 114)
sezen 
30 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

... aşkı hırsız gibi çalıyorsun, güce karşı çılgınca aç gözlüsün. Sen de bir efendi olasın diye köpek besliyorsun.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 93)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 93)
sezen 
29 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Sen bir korkaksın. Benim pastamdaki Vişneleri toplamak istiyorsun ama güllerimin dikenlerini istemiyorsun.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 72)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 72)
sezen 
30 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Senin yakınında, Küçük Adam, düşünebilmek bile çok zor. İnsan senin hakkında düşünürken bile senden uzak olmalı, çünkü sen düşünceyi boğar ve süpürüp atarsın.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 41)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 41)
Murat Sezgin 
09 Nis 10:06, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Bir koca ya da karısı birbiriyle daha fazla yaşamak istemiyorlarsa, birinin diğerine dava açmasını, onu ahlaksızlıkla ve acımasızlıkla suçlamasını istiyorsun. Ama karşılıklı, anlaşmaya dayalı boşanmaları onaylamıyorsun, büyük isyanların küçük çocuğu!

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 44 - Alter yayınları)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 44 - Alter yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap
Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” demiş Süreya’lardan Cemal. Okuduktan sonra kendi içinizde özümseyeceğiniz, arkadaşlarınızla kritiğini yapacağınız, altı çizili cümlelerinizi temize geçireceğiniz o kadar fazla kitap var ki. Bu galeriyle sizlere fiziksel anlamda biraz yardım etmiş olacağım. Üstelik bu galeriyi incelediğinizde ağzını yaya yaya ”Bu tuğla gibi kitapları nasıl okuyorsunuz?” diyen arkadaşların tezlerini de çürütmüş olacaksınız. İşte size dünyaca ünlü yazarların duyu belleklerinden süzüp gelen 10 muazzam kitap.