Diriliş Muştusu

8,6/10  (5 Oy) · 
20 okunma  · 
4 beğeni  · 
694 gösterim
Bu kitap, 18 Ekim 1976 - 3 Ağustos 1978 tarihleri arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde Diriliş Muştusu başlığıyla ve yazarın imzasıyla yayınlanan yazılar ile Ekim 1979 - Eylül 1980 tarihleri arasında aylık Diriliş Dergisi'nde çıkan başyazılardan oluşmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
ihtiyar 
 08 Kas 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Çok yoğun olduğum bir dönemde okuduğum ve etkilendiğim kitaptır. Daha sakin kafa ile her cümlesi üzerine derin derin kafa yormak gerekir. Bazı paragraflar kendi başına bir kitaptır. İslamiyet üzerine bir dirilişten söz ediyor ama kitabın farklı bir etkisi var. Yanlış bir şey ifade etmek istemiyorum lakin kitabı okurken birinci sırada dini düşünmediğinizde, kitabın sözünü ettiği dirilişi meslek hayatınızda, öğrencilik hayatınızda, milliyetçilik ruhunuzda, çevrecilik ruhunuzda, spor hayatınızda vs, bir sürü konuda size feyz ve güç vereceği kesindir. Buradan da geleceğiniz nokta zaten İslamiyet'tir. Her şeyi kapsayan gerçek. İnce bir çizgi var. Tavsiye ederim.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Okunup bir köşeye atılacak kitaplar vardır ama bu kitap onlardan değil işte. İslam düşüncesi hakkında müthiş bir eser. Çok güzel duygular ve anılar barındırıyor.

Kitaptan 18 Alıntı

ihtiyar 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bir değer ortaya koymak, kendini yaşamaktır. Eleştiriden öteye gidememek, başkalarını yaşamaktır. Sürekli olarak sadece başkalarının yaptığını eleştirmek, eleştirilenin halesi haline gelmek demektir. Kendi yaşamını bir kum saati gibi boşaltıp başkasının yaşamını onun yerine doldurmuş olur, kendini bırakıp hep başkasına dikkat eden. Başkasının zamanını kendi zamanının yerine yerleştirmek, kendini ölü haline getirmek sonucunu doğurur bu dikkatin yerinden oynaması.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 19)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 19)
ihtiyar 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Adsızlık ve ünsüzlüğü seçmiştir o. Esere ve eyleme gömülendir dirilişçi.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 9)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 9)

Cemre
"Ey eleştiri hastası! Yeteri kadar eleştirdin. Biraz onu bırak da yeni bir değer ortaya koymaya bak. Eleştiren olmadan çık da, eleştirilen ol. Eleştirinin yıkamayacağı kahramanlık düzeyine eriş. "

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç
ihtiyar 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bahar, yaprakları acar, çiçekleri ortaya saçar. Yaz, yemişleri toplar. Sonbahar eleştirir. Kış, öldürücü darbesini indirir. Ölümü vurgular. Değeri, ölümle tartar.
Uygarlıklar ve kültürler, bu tarihi mevsim sınavlarından geçtikten sonra ayakta duran değerleriyle var olurlar, yaşamlarını sürdürürler.
Diriliş, kış ortasında bahara hazırlık çağrısıdır. Sonbahar hastalarının, ya da yaz başakçılarının yalancı çağrılarına kulak tıkayanlar, bu çetin hazırlığın erleri olabileceklerdir. Bu seslere aldananlar ise, baharın ilk selinde sulara kapılacaklar ve zamanın sürükleyişiyle eriyip yok olacaklardır.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 21)

Diriliş Basamakları
Diriliş, bir düşünceden çıkış ve kurtuluştur. Acı deneylerden sonra, varoluşun gerçek anlam ve amacına dönüştür Diriliş.
Dirilişle, önce kendini ateşten sınava tutanlara ne mutlu. Dış baskıların etkisine sonuna kadar direnerek diriliş çizgisinde kalanlara, mutluluk.

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç
ihtiyar 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Diriliş, kendini yeniden yaşama girişimi olarak ortaya değer koyma eylemidir. Eleştiri, uçurumlara yuvarlanmamak, dıştan gelecek tehlikeleri önlemek için, çevreyi görme ve değerlendirmeye yarayan araçları bulma bakımından gereklidir; ama diriliş eleştiriyi aşar.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 20)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 20)
ihtiyar 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Diriliş eylemini gözlerden saklayan bir perde vardır, bir zar vardır. Bu onun talihsizliği değil, talihidir. İlahi bir lutuftur bu ona. Anlayanlar için, bu sırrı hecelemek güç değildir.

Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 10)Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç (Sayfa 10)

Umut etmeyi hiç bırakmayalım hangi şartta olursak olalım..
Umutsuzluk girdabına batmış ruhlar ne bilsin ki, bu gelen bir Tanrı lütfudur, bir Allah armağanıdır. Ruhun gözlediği vaktin mucizesidir. Rahmetinden umut kesilmeyen Allah'ın, insanlığa yeni bir fırsat tanımasıdır. Alelâde ve alelâde altı günler tükenmekte, verim çağı şafağı sökmekte demektir.

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç

Tek tek çoğaltmak. Durmadan bilinçlenmek. Bilinç kılıcını durmadan bilemek: Diriliş eyleminin çıkış noktası budur.
Diriliş eylemi, bir meşaleyi en elverişsiz şartlarda bile söndürmeden elde tutma, yüksekte tutma girişimidir.

Diriliş Muştusu, Sezai KarakoçDiriliş Muştusu, Sezai Karakoç
2 /