Doğu Öyküleri

8,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
401 gösterim
Biz gençken bu kitabı tekrar tekrar okuduk. Başucu kitabımız yaptık. Ernesto Saboto'nun Tünel'i, Italo Calvino'nun Görünmez Kentler'i neyse, Doğu Öyküleri de oydu bizim için. Bir şölen. Düzyazı sevmeyen dostlarımız bile önünde secdeye dururlardı bu kitabın. Yourcenar, efsanevi isim. Bu kitap, efsanevi bir kitap.
Nefî divanını Bulak baskısıyla karşılaştıran ve şiir diyince, açıyorum eskileri okuyorum diyen en yakın arkadaşım, adını vermeyeyim, Doğu Öyküleri deyince sadece mutluluktan havalara uçardı.

Tabii, çevirmenin payı büyüktü bu durumda. Hür Yumer, okuyup okuyabileceğimiz en güzel çevirilerden birini hediye etmişti Türkçeye.

Herhangi bir okur, mesela, "Wang-Fo Nasıl Kurtuldu" başlıklı ilk öyküyü okuduğunda, hakikaten selamlayacaktır edebiyatın gücünü. Güzelin niye güzel olduğunu açıklamakta zorlanırız genelde. Ben de anlatamazdım eskiden bu kitabın niye güzel olduğunu. Şimdi biliyorum: Yaratıcılığın, yeni bir şey yapmanın yani poiesis'in en has örneği bu. Uzun müddet de aşılabilecek türden değil. Güzel, bu. Tam da bu. Başdöndürücü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055819057
 • Orijinal Adı:
  Oriental Tales
 • Çeviri:
  Hür Yumer
 • Yayınevi:
  Helikopter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seda 
13 Kas 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

Marguerite Yourcenar ile tanışmama vesile olan Doğu Öyküleri ustaca yazılmış, okuması keyifli 10 adet hikayeden oluşuyor. Normalde hikaye türünü çok sevmememe karşın, bu kitabı beğenerek okudum. İçinde Murasaki Shikibu'bun Genci'sinden, Hint mitoslarına; Balkan baladlarından antik Yunan efsanelerine kadar çok çeşitli hikayeleri barındıran Doğu Öyküleri güzel bir çeviri ve kaliteli bir basımla sunulmuş. Kitapta beğenmediğim tek nokta birden fazla hikayede geçen Türk isminin her seferinde yazar tarafından negatif bir algı yaratacak şekilde kullanılmış olması. Bir ara acaba yazar Yunanlı mı diye düşünmedim değil:) Eğer buna çok takılmazsanız, efsaneler, mitler ve masallardan da hoşlanıyorsanız, Doğu Öyküleri severek okuyabileceğiniz bir kitap olabilir.