Doktor March'ın Dört Oğlu

7,3/10  (11 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
490 gösterim
Günlük tutan bir katil. Bu günlüğü tesadüfen keşfeden bir hizmetçi. Ne yapsın? Günlüğün sahibi, yanında çalıştığı itibarlı ailenin on sekiz yaşındaki dördüzlerinden biri, kendisi ise hapisten yeni çıkmış, hırsızlıktan arandığı için takma adla çalışan, basit bir kız. Polise mi haber versin, kaçıp gitsin mi, dördüzlerden hangisinin katil olduğunu bulmaya mı çalışsın, olanlara göz mü yumsun?

Katilin ve Jeanie'nin günlükleri şeklinde gelişir öykü. Cinayetler birbirini izlerken Jeanie katilin günlüğünü okumayı sürdürür. Ta ki bir gün katil, onun her şeyi bildiğini anlayana kadar...
Aubert'in seri cinayet yönünden sıkıntı çekmeyen bir ülke olan ABD'de geçirdiği öykü, temposu hiç düşmeyen uğursuz bir oyunda, gerilimi her an ayakta tutan karşılıklı hamlelerle, türün meraklısı okuru, "Merak kediyi öldürür" deyimini doğrulamaya çağırıyor. İlk baskısını 1996'da yaptığımız Doktor March'ın Dört Oğlu, yeni kuşak polisiye severler için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753421249
 • Orijinal Adı:
  Les Quatre Fils Du Docteur March
 • Çeviri:
  Esin Talu Çelikkan
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gürkan / M. K. A. 
06 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde

Polisiye Severler Kulübü'nün tavsiyesi üzerine okuma listeme aldığım bir romandı "Doktor March'ın Dört Oğlu." Şu ana kadar tavsiye edilen romanları beğenmiştim. Bu roman ise; kurgu okuyan biri olarak pek beni tatmin etmedi. Roman günce şeklinde yazılan notlardan uyarlama bir anlatımla anlatışmış. Okuduğum yorumlardan vahşet, şiddet, kana susamışlık gibi hissiyatlar bahsedenler olmuştu. Ne yazık ki bu duyguları da hissedemedim. Evet, cinayetler var ama çok fazla ayrıntıya girilmediği için havada kalmış. Romanın beğendiğim yönü; noktalama ve yazım yanlışı neredeyse yapılmamış. Hatalı kısımlar vardı ama bu hatalar bilinçli olarak yapılmıştı. O nedenle bu yönden çok memnun oldum.

Gelelim romanın sonuna ve katile. Aslında romanın ortalarında bir yerde katilin kim olduğunu tahmin ediyorsunuz. Aslında ölmüş olan kişinin ölmediğini düşünmeye başlıyorsunuz. İşte o zaman katili bulmak için bir ipucu yakaladınız demektir. Ben hep böyle düşünmüştüm. :)) Bu nedenle gizem kısmı da çok iyi değildi. Okumak için okunur bir roman. Polisiye - gerilim, polisiye - gizem konuları için ise okunmasa da olur bir roman. Kalın sağlıcakla :))

Ayfesa 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Katil dördüzlerden hangisi? Sonuç o kadar ilginç ki bu bile kitap için yeterliyken, yazar heyecanı daha başından hissettirerek başarısını ikiye katlamış. Ayrıca katil ve hizmetçinin günlüklerinden oluşması bir düello izlenimini veriyor. Kimin kazandığı ise bence tartışılır.

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Gerilim/polisiye okumaya yeni başlamış birine bu kitap çok etkileyici, hatta bazen de korkutucu gelecektir. Bana öyle olmuştu bundan yıllaar önce.

İlk okuduğum gerilim/polisiye kitabı. Lise 3'e gidiyor olmalıydım, çok etkilenmiş, korkmuştum. O yüzden favorilerim arasında yerini koruyacak ^^

missprufrock 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Klasik polisiye ögelerini bir deftere ve kedi fare oyununa serpiştirmiş yazar. Çok çok iyi bir polisiye olmasa da sonuna kadar merakla okunuyor.

Kitaptan 8 Alıntı

Süpermen'in canı cehenneme, o kıytırık hikâyeleriyle diğer süper kahramanların da, ben de bir süper kahramanım ama uzayda değil, hayır, burada, yer yüzünde, gerçek kurbanlarla, zıvanadan çıkmış bir yığın uzaylıdan çok daha tehlikeli ve pis gerçek yosmalarla. Ben ve kardeşlerim gerçekten bir numarayız: birer As! Babam çağırıyor, haydi eyvallah, çav defterciğim, çav pis kaltak!

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 43)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 43)

Biliyor musun, gizli günlüğüm, bu işten hep hoşlandım, öldürmek hoşuma gidiyor. Acı veriyor diyorlar. Acı vermek kötü diyorlar. Onlar ne anlar ki? Acı vermek iyi. Çok iyi, bu işi seviyorum.

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 8 - Mertis Yayınları)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 8 - Mertis Yayınları)

Tanrı'nın adını ağzına almaktan korkmalısın. Sen ki kan kırmızısın. Tanrı'nın eli caniye vurur ve küle dönüştürür...

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 91 - Mertis Yayınları)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 91 - Mertis Yayınları)

Pis sümüklü, seni öldüreceğim, yarın gece yarısından önce seni öldüreceğim. Ölümüne herkes çok sevinecek.

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 134 - Mertis Yayınları)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 134 - Mertis Yayınları)

Ben, elime geçen her şeyle, kim olursa öldürüyorum. Manyak değilim. Önemli olan, kızların ölmeleri. Öldüklerinde, keyiften kıkırdamamak, sevinçten bağırmamak için kendimi zor tutuyorum. Titriyorum. Düşünürken bile parmaklarım titriyor, işte şimdiki gibiç

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 8 - Mertis Yayınları)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 8 - Mertis Yayınları)

İşlerime daha uzun süre burnunu sokacak mısın? Vazgeçemiyor musun? Öldürmem hoşuna mı gidiyor? Gerçekten hoşlanıyor musun Jeanie?

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 99 - Mertis Yayınları)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 99 - Mertis Yayınları)

Polise notları ve el yazsısından bir numune götürsem ("numune" sözü de kıyak kaçtı Jeanie...). Ama polise gidersem, ,ki yıl çekeceğim, onu da istemiyorum, kodese dönemem. Masum çocukların ölmesini tercih ederim.

Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 22 - Mertis Yayınları)Doktor March'ın Dört Oğlu, Brigitte Aubert (Sayfa 22 - Mertis Yayınları)