Dokuz Yüz Katlı İnsan

9,1/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
775 gösterim
Tasavvuf ve Benötesi Psikolojisi (Transpersonal Psikoloji)

"Evet bu sensin! Ama sen sadece bundan ibaret değilsin..."

İsviçre ve Türkiye'de uzun yıllardır uyguladığı psikoterapi seanslarında ruhsal problemlerin envai çeşidine tanık olan Psikiyatr Dr. Merter, Dokuz Yüz Katlı İnsan'da sıradan insanı ansızın pençesine alabilen ruh sıkıntısının, içinde bulunduğumuz benlik düzeyine sıkışıp kalmaktan, bir başka deyişle "yükselmemekten" kaynaklandığını ileri sürüyor.

Kısacası ben, sağlık bir yaşam sürsem, sevdiklerimle huzurlu ilişkiler kursam, yeteneklerimi ortaya koyabileceğim bir işe sahip olsam, düzenli olarak dua ve ibadet etsem bile, bir an geliyor huzursuzlanmaya başlıyorum; kafese kapatılmış bir kaplan gibi "kendi katımda" bir aşağı bir yukarı asabi asabi dolanmaktan kendimi alamıyorum.
Ve bu, varoluşsal anlamda kendimi geliştirememekten kaynaklanıyor. Merter, modern psikolojiden postmodern bilinç katagorileri kuramcılarına ve tasavvuf literatürüne kadar oldukça zengin bir kaynakçaya dayanan eserinde, çok katlı ego/nefs modelini oraya koyuyor ve benötesi (transpersonal) psikolojisinin kendine özgü terapi teknikleri çerçevesinde "yükselmenin sırlarına" işaret ediyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  450
 • ISBN:
  9789752560963
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma çelik 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı üç yıl önce bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. Hatırladığım kadarıyla kitap psikoloji ile ilgili temel bilgiler içermektedir. Yazar Freud ve Jung'un psikoloji ile ilgili teorilerini anlatırken bunların yanında Mevlana'nın sözlerine de yer vererek modern psikoloji ile tasavvuf karşılaştırması yapıyor.Aynı zamanda birçok din hakkında bilgilerde vermektedir.Bunların yanında yazar kendisinin dini kabul ediş aşamasını ve onu etkileyen dini yönü olan insanları da kitabında anlatmıştır.

Menderes Urhan 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazar Dursun GÜRLEK beyefendinin tavsiyesiyle aldığım bir kitap. Kitabın müellifi Mustafa MERTER, sosyokültürel, sosyoekonomik düzeyi yüksek, mesleği doktorluk olan bir bey. Amerika ve İsviçre'de yaşamış, Dünya'nın birçok yerini görmüş, birçok milletten arkadaşı olmuş, görmüş geçirmiş, entelektüel bir insan. Kitabında, inanç serüvenini anlatıyor. Keyifle okudum.

Kitaptan 5 Alıntı

ksk skrn 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir tiyatro sahnesi düşünün. Biz bu sahnede birbiri ardına değişik roller sergiliyoruz. Bir rolün hükmü bittiğinde ışıklar yavaşça sönüyor ve biz hemen kulisteki odamıza geçip yeni rolümüze uygun elbiseler giyiyoruz. Rolümüze uygun bir makyaj yapıp tekrar sahneye çıkıyoruz. Sahneyi oluşturanlar, bu yeni rolün ne olduğunu bilmiyorlar. Sessizce o karanlık sahneye çıktığımızda, oynayacağımız role göre sanki yeni bir dekor oluşur ve biz, bu yeni dekorun insanlar veya dış etkenler tarafından oluşturulduğunu sanarız!
...
Gerçek olarak algıladığımız bu yeni dekor, aslında bizim yansıtmamızdan ve kurgumuzdan ibarettir.
...
İşte İnsan hayatı rolden role, limandan limana uzanan bir yolculuktur.

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 66)Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 66)
ksk skrn 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

,... içimizde bir yerlerde bilge bir sanatkar gizli ve bu sanatkar her gece bizlere birbirinden değişik oyunlar sunuyor. Amacı, içinde bulunduğumuz hayat sahnesinin sadece bir oyundan ibaret olduğunu ve bu sahnede bizi temsil eden kişilerin sadece birer oyuncu olduğunu bizlere göstermek.

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 329)Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 329)
ksk skrn 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özünde iyi niyet taşımadan yapılan eleştiriler, aslında bir başkasında kendi karanlık yönümüzü farkedip yadsımamızdan ibarettir. Böylece kendimize yabancılaşıp "insanlıktan" bir adım daha uzaklaşırız.

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 126)Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 126)
ksk skrn 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fıtri (ilk yaratılış) yapısına uymayacak bir şekilde, maddi güç, etkinlik, mevki ve iktidar peşinde aşırı derecede koşarsa kadın, farkına varmaksızın "erkekleşmeye", bir tür erkek karikatürü olmaya başlar. Asli güzelliklerini, yani bilgeliğini, yaratıcılığını, sezgiselliğini ve merhametini bu erkeksi varoluş tarzıyla yitirdiği için, asli yapısından giderek uzaklaşır ve bilmeden aslına ihanet etmiş olur.

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 22)Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 22)
ksk skrn 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'an'ın ulvi mesajları, insanı, alan varoluş konumundan, veren varoluş konumuna geçmeye teşvik eder. Ontolojik yükselmenin bir başka yolu yoktur. Bir "üst kata" çıkmanın temel şartı vermektir. Bu konuyla ilgili olarak, Kur'an'da "infak" ve "isar" kelimeleri geçer. İnfak, sahip olduklarından, canını yakacak oranda, bunları elden çıkarmak son derece zor gelse bile, ihtiyaç sahiplerine vermek; isar ise başkalarını kendinden çok düşünmek demektir. Ancak bu tarz bir altruist hayat tarzı benimsendiğinde Enfal Sûresi 24. ayeti kerimesinde açıklanan gerçek hayata kavuşulmuş olur.

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 62)Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 62)