Dönüş 3. Kitap

7,2/10  (142 Oy) · 
778 okunma  · 
94 beğeni  · 
2.753 gösterim
Gerçekler acıdır; acıtır, incitir…

Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar…

Derya’nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır.

Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir?

O kapı açılırsa elbette…

Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789751415622
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ayşe Kulin'in bu üçlemesini gerçekten beğendim; genel görüşün aksine sonuncusunu" Dönüş" ü daha çok.

Bilemiyorum. Belki İlhami'nin seçtiği yeni hayatını kendim için istediğim içindir. Belki de hasret, kavuşma, öfke, aşk vs. ..gibi duyguların hepsini barındırıyor olduğu için de olabilir.

Cesaret gerektiren konuları kitabına konu edindiği için yazarı ayrıca kutluyorum!

Ebru Hacıalioğlu 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

İlhami, Bora, Derya üçgeninde Derya'nın köşesine gidiyoruz bu kez. İlk iki kitap kadar güçlü değil "Dönüş" maalesef. Derya'nın İlhami ile ilgili gerçekleri öğrenmek için yola çıkışı ve kendini tamamlayışı bu son roman. Akıcı, net, yine cesur ama zaten cesaret kotasını ilk iki kitapta çoktan doldurduğundan seri Derya'ya sadece yaşanmışlıkları kabul edebilme sayfalarına dönüşmüş roman. Seriyi tam olarak tamamlamak için okunmalı.

Hacer 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eda ve İlhami. Onların kızı Derya. Ve dağılan bir aile. Eda , Derya'yı alıp Londra'ya kaçırıyor. Babasının onları artık istemediğini kendisini aldattığını söylüyor Derya'ya. Derya bir gün öğreniyor gerçekleri ve kabusu ondan sonra başlıyor. Şöyle bir şey var. Bu kitapta hiç kimse masum değil.Bundan sonrası spoiler. İlhami, Eda'yı aldatıyor hem de bir erkekle. İlhami'nin erkek arkadaşı ,Derya'nın aşık olduğu adam. Yani baba kız aynı adama aşık. Eda, Derya'ya sürekli yalan söylüyor. Eda da kocasını aldatmış. Böyle tuhaf bir ''ilişki durumu karmaşık '' olaylar söz konusu. Derya, zaten kaprisli, şımarık. Güzel bir kitaptı. Ayşe Kulin konuşturmuş resmen kalemini.

Mehtappp 
 22 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Gizli Anların Yolcusu, Bora'nin Kitabı ve Dönüş. Kazayla seriye son kitaptan başlamıştım. Bir ailenin başına anca romanlarda gelebilecek türden acılar, aldatmalar, kazalar, üzüntüler Eda ve Ilhami üzerinden bu seride dile getirilmiş. Görünüşte oldukça mutlu olan çiftlerin bile nasıl hatalar yapabildiklerini, insanların tercihlerin zamanla yaşananlarla nasıl değişebileceğini güzel bir şekilde dillendirmiş yazar. Ama ben en çok bir kadın bakış açısıyla iki erkek arasındaki ilişkinin dile getirilis şeklinden etkilendim. Son kitap Dönüş'te Eda ile Ilhami'nin kızı Derya üzerinden gidilmiş ve diğer kitaplarda ucu açık kalan soruların cevapları verilmiş. Akıcı, yakın bir dille yazılmış bu kitabı okurken çıkardığım tek sonuç, insanın başına aklı hayaline gelmeyecek şeylerin gelebileceği oldu. Güzel bir seriydi.

Kader Gümüş 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 2/10 puan

Ayşe Kulin'in beni hayal kırıklığına uğratan bir eseri. Veda serisini yazmış bir romancının bu kitabı yazdığına inanamadım. Hikayesi belki biraz sıradanlıktan çıkmış olabilir ancak olay örgüsü ve diyaloglar olsun kahramanların kendi iç konuşmaları olsun bana çok yavan ve hikaye kitabı niteliğinde geldi. Bunun dışında Ayşe Kulin yer yer sosyolojik olarak güzel noktalara değinmiş ve kitabın başkahramanının babasına ve anlaşamamasına rağmen annesine seviyeli düşkünlüğü yazarın kendisinden izler taşıdığının göstergesidir. Sonuç olarak kitabı beğendim diyemeyeceğim umarım okuyacak olduğum diğer eserleri de beni böyle hayal kırıklığına uğratmaz.

Sevil Özsoy 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir çırpıda okumustum. Çok da ahım şahım gelmemişti. Ancak buradan öğrendim ki meger 3 kitabın 3.süymüş. Yazık oldu. Ayşe kulin rahat okunan bir usluba sahip. Zorlanmadan keyifle okuyorsunuz. Bu biraz yavan gelmişti belki de seri eksik olduğu içindir.

Ülkü Uçgun 
19 Tem 2013 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gizli Anların Yolcusu, Bora'nın Kitabı ve Dönüş birbirinin devamı üç kitap.Diğer kitapları okuduktan sonra okuyun Dönüş'ü yoksa bir anlamı olmaz. Bir solukta okudum doğru nedir birine göre doğru diğerine göre yanlış olabiliyor bunları sorgulatan bir kitap çok güzeldi...

salih 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu seri kitaplar beni benden alıyor, içime işliyor. Gizli Anların Yolcusu, Bora'nın kitabı, şimdi de bu. Kalbinize dokunmaması mümkün değil.Kitapları okurken bulmaca çözer gibi hissediyorsunuz. Alın ve sürüklenin oradan oraya...

Gülsüm Büyükkılıç 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ayşe Kulin' i okumaya bu kitapla başladım ve bir daha Ayşe Kulin'in romanlarını okumamaya karar verdim.kurgusu çok saçma anlatım şekli çok basitti.

NeRmiN KAPLAN 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aslında ; “Gizli Anların Yolcusu”, “Bora’ nın Kitabı” ile devam eden üçlemesinin son kitabıymış "Dönüş". Bana biraz etik olarak farklı geldi, pek tarzım değildi. Belki de üçlemenin sadece bu kitabını okuduğum içindir. Fakat akıcı bir romandı.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Nur-AL 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ne derdi dedem hep, "Başlangıçlar önemlidir. Düzgün başlayan bir iş iyi gider. Tıpkı yapılar gibidir ilişkiler de. Temeller sağlam atılmalı!"

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 100)Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 100)

''Uyumak iyiydi çünkü bir nevi ölüm gibiydi uyku. Dünyayla irtibatı kesmekti, unutmaktı, rüyalara sığınmaktı.''

Dönüş, Ayşe KulinDönüş, Ayşe Kulin
Nur-AL 
 11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sonra, oğlumun kaybında yaşadığım acının benzeri bir başka acı... bir başka kayıp... ama inan bana Derya, acıyı da tatmalıyız hem hayatı hem aşkı anlamak için. Kalanların kıymetini bilmek için.

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 155 - Remzi Kitabevi))Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 155 - Remzi Kitabevi))

Ne kadar aldatıcıydı görünen ile esas gerçek. Bulutlar kucaklayıcı görüntülerine rağmen sağlam zemin değildiler...

Dönüş, Ayşe KulinDönüş, Ayşe Kulin
Nur-AL 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Anneler Ölmez
"Annemi ölümle bağdaştırmak kolay değildi; anneler ölmezdi benim bildiğim, büyükanneler, büyükbabalar, dedeler hatta babalar ölürdü. Anneler sonsuza kadar kalırdı."

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 257 - Remzi Kitabevi)Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 257 - Remzi Kitabevi)
burcu kulin 
 21 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öğrendin işte! Hiçbir projeye, etütleri yapılmadan, etkileri anlaşılmadan balıklama atlanmaz. Ama bizim ülkede tek önem verilen şey, sadece rant! Para gelsin de, ağaçlar kesilmiş, insanlar hastalanmış, hayvanlar aç kalmış, kimsenin umuruda değil!

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 197 - Remzi Kitapevi)Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 197 - Remzi Kitapevi)
Nur-AL 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ahlak
"Ahlak kuralları diye bir şey var."
"Yine kimin ahlakına göre? Arabistan'a gidiyorsun, kadının saçını göstermesi ahlaksızlık. Afganistan'a gidiyorsun, yüzünü göstermesi yasak! Hollanda'ya gidiyorsun, çıplaklık serbest, iki kadın ya da iki erkek birbiriyle evlenebiliyor ama sen şu işe bak, çiftlerin ne olursa olsun birbirlerini aldatması hoş karşılanmıyor. Git Eskimoların ülkesine, ev sahibinin erkek konuğuna en büyük misafirperverlik olarak ikram ettiği karısını geri çevirmek, çok ayıp. Kısacası tek bir 'doğru' yok! Doğru, nerede durarak, hangi açıdan baktığına bağlı, içinde yaşadığın topluma bağlı, o toplumun değerlerine bağlı..."

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 189 - Remzi Kitabevi)Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 189 - Remzi Kitabevi)
burcu kulin 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mutsuz olmaya alışmışım bir kere! Tıpkı sigara gibi kötü bir alışkanlık mutsuzluk; tuhaf bir keyif veriyor tiryakisine, hayatını sinsi sinsi yiyerek, damarlarını tıkayarak öldürürken!

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 74 - Remzi Kitapevi)Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 74 - Remzi Kitapevi)
Emire Nişli 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İçindeki çığlığı işine yansıtabilen çok değişik bir sanatçı bu genç kadın!
Sanki büyük bir yaralı kuş, malzemeyi kanat çırpışlarıyla paramparça ediyor, sonra tekrardan birleştiriyor, bütünleştiriyor, devasa bir acı gibi dikiyor ayağa.
Uzaktan bakınca mermer dahi sanabilirsiniz yapıtını, oysa son derece hafif, kırılgan ve yırtılmaya hazır bir malzeme… kâğıt! Artistin becerisinde, çileyi asaletle çekmeyi bilen bir ırka mensup olmasının payı olduğunu düşünüyorum.

Dönüş, Ayşe KulinDönüş, Ayşe Kulin
2 /