Dönüşüm

8,4/10  (1.359 Oy) · 
4.258 okunma  · 
1.115 beğeni  · 
26.901 gösterim
"Gregor Samsa bir sabah yatağında sıkıntılı rüyalarından uyandığında, kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu."

Dönüşüm çağdaş dünya edebiyatının en çok tartışılan başyapıtlarından biridir. Kafka, ailesiyle birlikte yaşayan bir gencin sabah uyandığında kendini bir böceğe dönüşmüş olarak bulmasını öyküleştirmektedir. Bu öykü aynı zamanda günlük yaşamın tekdüzeliğine karşı bir başkaldırıdır. 20. yüzyıl insanının mkıstırılmışlığını, toplumsal çalkantılar içindeki bunalımını olanca içtenliğiyle duyumsatan bir yazardır Kafka. 

Dönüşüm' ü İclal Cankorel'in özgün çevirisiyle ve Almanca edebiyatın uzmanlarından Ahmet Arpad'ın giriş yazısıyla sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750719356
 • Orijinal Adı:
  Die Verwandlung
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
 14 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Franz Kafka'nın; böcek metaforu üzerinden, ana akımından ayrılana karşı, toplumun duyduğu hoşgörüsüzlüğü, dışlanmışlığı vurgulayan, herkes gibi olmak istemeyenlerin yaşadığı trajediyi anlatan, farklılıklara duyulan tahammülsüzlüğü gözler önüne seren şahane bir eseri. Herkesin okuması, kütüphanesinde bulundurması ve önermesi gereken bir klasik.

onurgoztepe 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

"hayatta her insanın kendini gregor samsa gibi hissettiği zamanları olmuştur"

kafka'nın sembolizmin ve soyut düşüncenin dibine vurduğu hikaye. fiziki bir değişiklikten yola çıkarak, belki de duygu dünyamızda bunun binlerce katı ters değişiklikleri ne kadarda doğal karşıladığımızı yüzümüze vurur. düşünülenin aksine değişen gregor samsa değil, ailesi ve çevresindekilerdir bana göre.

yazarın tam olarak ne anlattığından çok sizin ne anladığınıza bağlı bir kitap.hayatınızın her döneminde, her her okuyuşunuzda, yeni bir şey bulursunuz içinde, hayatınızdaki her dönüm noktasında, ilkokuldan liseye, liseden üniversiteye, her dönemde bir şeyler katar bu kitap size. hep kendinizden bir parça bulursunuz.

bir insanın böceğe dönüşmesiyle bir böceğin insana dönüşmesi arasındaki ayrımı düşündürür ilk başta.
sistemin çarklarından biri olursan, yaşarsın. Ama özgürlüğünü, sistemin belirlediği sınırlar dahilinde yaşamak zorundasındır. eğer çarktan ayrılmayı seçersen asıl özgürlüğü yakalamışsın demektir. ama bu sefer de toplum tarafından dışlanırsın. insanlar, onlara yük olduğunu sana hissettirmekten kaçınmazlar. psikolojin dağılır, yalnızlaşırsın ve sonunda ölürsün. en acısı da, kimse pek üzülmemiştir ölümüne. kurtulmuşlardır senden çünkü…

insanlara faydan dokunuyorsa onların herhangi bir ihtiyacını karşılıyorsan, sevilirsin, sayılırsın. eğer bir faydan dokunmuyorsa ve hatta zararın dokunuyorsa insanlar tarafından yavaş yavaş dışlanırsın. ilişki bu duruma geldiğinde artık onların umrunda olmuyorsun ve gözlerinde bir böcek olarak görünüyorsun sadece.

bunu hayatınıza da uygulayabilirsiniz. siz insanlara iyilik yapsanız da bu iyiliği kestiğiniz vakit karşı tarafın takındığı tavrın bir anda nasıl değiştiğini görebilirsiniz rahatlıkla. iyilik artık mesuliyete dönüşür…

Bekir İstanbul 
13 Eki 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Aslında bu kitap okumak istediğim kitaplar arasında yoktu. Kitapçıda ucuz, ince olduğunu gördüm, çok okunduğunu da bildiğim için aldım. Bu kitabı okumak istemiyordum çünkü hamamböceklerinden nefret ederim ama aldığım için okudum. Okurken midem bulandı. Gözümün önünde dev gibi hamamböcekleri görür oldum. Çok gerçekçiydi... Bir yazar kendini bir böceğin yerine nasıl bu kadar iyi koyabilir, şaşırdım.

Kitap kapağı ve kitap ismi ancak bu kadar güzel kitabı anlatabilir. "Böceğe dönüşen insan" herkes en azından bu kadarını bilir bu kitap hakkında ama okuyunca durumun farklı olduğunu görürsünüz. İnsan'a bir böcek olduğunu hissettirir bazı aileler, kişiler. Acaba aslında böcek olan kişiler bu duyguyu hissettirenlerin kendileri midir? Bir insan en yakınları olan ailesinden saygı görmez ise kendini değersiz bir böcek gibi hissetmez mi? Çok hasta olduğunuz da, işiniz basit bile olsa, yaptığınız tek olumlu şeyi, kendinizi iyi hissettiren işinizi yapamıyorsanız ve müdürünüz sizin gibi çalışkan, dürüst birine inanmaz ise kendinizi nasıl hissedersiniz? İşte bu kitapta okuduğunuz satırların duygularını hissedeceksiniz? Yıkılmış olan bir gencin, Gregor Samsa'nın acı dolu hikayesini okuyacaksınız. Mutlaka okuyun, böceklerden tiksinseniz bile...

Sevgili Kafka, çok mutluyum çünkü bu okuduğum 3. kitabında mantığını oturttum, alıştım sana eskisi gibi zorlanmıyorum :) bu arada Gregor Samsa, unutamayacağım karakterlerden.

Ailesinin yükü omuzlarında; kız kardeşi okuluna başarılı bir şekilde devam etsin, annesi yardımcı alsın, babası yaşlandı artık dinlensin ama Gregor çalışsın da çalışsın hem de öyle bir müdürü öyle bir işi var ki sormayın gitsin.
Gün gelir artık bu yükü daha fazla kaldıramayacağını anlar Gregor yorgundur, yatağından bile kalkacak dermanı yoktur, sorumluluk sırası Gregor'dan aileye geçince bi anda biricik oğulları onların gözünde değişmez, dönüşür, Böcek'e dönüşür. Çünkü artık para kazanamayan, annesini rahat ettiremeyen, babasını tekrar çalışmaya zorlayan, kardeşinin kendine hizmet etmesi durumunda kalan Gregor kişi değil olsa olsa bir böcektir.

İyi okumalar dilerim.

Meyrem KARADENİZ 
 14 Nis 22:47, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kafka ve Dönüşüm ile ilgili söylenen ve yazılan tüm takdir ifadelerinin ne kadar haklı olduğunu kitabı okuduğumda ancak anladım. Başlıbaşına bir derya olan yazarla tanışmak için Dönüşüm kitabı harika bir başlangıç olacaktır. Okuyup geçmenize kitap kendisi izin vermeyecektir zaten. Düşündürecek, sorgulatacak ve vardığınız sonuçlarla sizi kitaba başladığınızdaki halinizden birkaç adım ileri bırakacak.
Kitapla ilgili derin inceleme yazılarına sözü bırakıp sadece bir şey belirtmek istiyorum : Gerçekten "insan" gibi yaşıyor muyuz? Görünmeyen zincirlerimizden kurtulma şansımız var mı? Sorulacak ne çok soru var...kitaplarla kalınız...

Nazlı Demir 
11 Eki 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Ben dahil çoğu insan böceklerden tiksinir, ürker ve korkar.
Bu kitap ise asıl iğrenilmesi gereken varlığın insan olduğunu bize gayet güzel bir dille anlatıyor. Bencil, çıkarcı, kendinden görmediğini dışlayan biz insanlar için bir anlamda gerçek doğamızı gösterdiği için rahatsızlık verici.. Kendi isteğiyle olmamasına rağmen onun suçuymuşçasına ailesi tarafından yaşatılanlara inat hala onların iyiliğini düşünen Gregor Samsa'nın hikayesi gerçekten okunmaya değer.
İnsanlar tarafından böcek gibi hissettirilen, dışlanılanları anlamamızı sağlayan Kafka'nın bu eserinde aslında kendi duygu durumunu yazdığı yönündeki tartışmalarıda unutmamak gerek..

Beytullah Ömer DUMLU 
 11 Oca 20:58, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bu kitap hakkında pek ne diyeceğimi bilemiyorum.Öncelikle popüler kültürün günümüzde ne kadar etkili olduğunu birkez daha gördüm.Üniversiteye başladığımdan beri her kitap okuyandan dönüşümü okudun mu?Bir ortama girdiğinde ilk dönüşüm konuşulur diye tepkiler aldım.Neymiş bu dönüşüm diye kütüphanede dört ay aradım.Bulamadım satın aldım.Bitirdiğimde aklımda tek olan kitabın neresinin insana birşey kattığıydı.Bunu tam anlayamadım.Kitabın konusu ve anlatılışı gerçekten çok iyi ama yazardan daha etkili psikolojik analizler beklerdim.Bunu pek göremedim.Ayrıca bundan sonra ısrarla tavsiye edilen kitapları okumama kararı aldım.Bunların başında kürk mantolu madonna var.Bu tür kitapların sürü psikolojisi yarattığını ve iyi bir reklamın ürünleri olduğunu düşünüyorum.Franz Kafka'nın ceza sömürgesi bu kitaba göre daha derin.Bu kitabı tavsiye edeyim mi pek bilemiyorum okuyun ama çok fazla beklenti içine girmeyin derim.(Bu arada döneminin çalışma şartlarını çok iyi gözler önüne sermiş)

Ahmed Yasir Orman 
 15 Kas 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Hafif spoiler içerir.
Kafka insanlığın bencilliğini, çıkarcılığını, ikiyüzlülüğünü çok iyi göstermiş bu kitapta. Bir tarafta kendi isteği dışında böceğe dönüşen Gregor, diğer tarafta ise onun bencil ailesi. O güne kadar Gregor'un onlara yaptığı iyilikleri unutupta nasıl da şimdi hiçbir işe yaramadığı için tiksintiyle bakabiliyorlar. Artık yaşamaması gerektiğini düşünebiliyorlar. Gregor'un öldüğü gün sevinebiliyorlar. Kafka bize çok iyi göstermiş insanlığın karanlık ve kötü tarafını. Aslında bu bencillik durumları daha çok batı toplumlarında oluyor. Bizim toplumumuzda kültürümüzden kaynaklı bu tarz aşırı bencilliklere çok sık rastlamayız. Kendi ailemden de bilirim.Babaannem 13 yıl yatalak geçirdiği ömrünün son yıllarında annem, babam, kardeşlerim, halalarım babaanneme özveriyle baktılar. Hele ki annemin babaanneme karşı tutumunu, yaptığı yardımları asla unutamam. Kitapta ise kendi bağından olan öz çocuğuna bir anne bir pislik parçasıymış gibi bakabiliyor. İnşallah biz de özendiğimiz batı toplumlarına benzeyip de bu bencil varlıklar gibi olup çıkmayız.

Derya Yalınkılıç 
28 Mar 17:13, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kafka'nın okuduğum ilk kitabı. Kendi yaşantısını böcek metaforu üzerinden aktarmış bize yazar. Bugün bile farklı yaşam, farklı düşünce biçimi karşısında toplumun kendimizi böcek gibi hissettirdiği zamanlar olmuştur. Bu yüzden Kafka'nın 1915 yılında kaleme aldığı bu kitap ölümsüz bir eserdir bana göre. Okuduktan uzun zaman sonra dahi etkisini koruyacak bir kitap. Okuyun, okuyun, okuyun dediğim eserlerden :)

Gregor Samsa'nın bir sabah bir böcek olarak uyanmasından sonra çevresindeki değişikleri en yakınlarının bile nasıl sırt çevirdiğini anlatan bir eser aslında hepimizin hayatında farklı şekillerde farklı olaylardan sonra başımıza gelen bir olay.Kafka okumaya başlamak isteyenler için listelerinin en başlarında yer alması gereken ince güzel bir kitap.İyi okumalar :)

Kitaptan 78 Alıntı

Ferah 
18 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Herkes beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor."

Dönüşüm, Franz KafkaDönüşüm, Franz Kafka
Mâsiva 
06 Haz 10:33, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Erken kalkmak,"diye düşündü,"insanı bir hayli aptallaştırıyor. İnsan uykusunu iyi almalı.

Dönüşüm, Franz KafkaDönüşüm, Franz Kafka
Murat IŞIK 
02 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Müzikten bu denli etkilendiğine göre, bir hayvan mıydı gerçekten?

Dönüşüm, Franz KafkaDönüşüm, Franz Kafka
Hakan TEKİN 
21 Tem 05:28, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Biraz daha uyusam bütün bu olanlardan kurtulabilir miyim?"

Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 20 - Nilüfer)Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 20 - Nilüfer)
Cüneyt 
01 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Alelacele koşup yaşama sığınmıyorsa insan, yaşamdan zevk alabilir mi?

Dönüşüm, Franz KafkaDönüşüm, Franz Kafka
Murat IŞIK 
02 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.

Dönüşüm, Franz KafkaDönüşüm, Franz Kafka

...duyulan tiksintiyi bastırıp sabretmek,yalnızca sabretmek aile yükümlülüğünün bir gereğiydi...

Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 63 - can yayınevi)Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 63 - can yayınevi)
8 /

Kitapla ilgili 7 Haber

Franz Kafka`nın Gizli Hayatı
Franz Kafka`nın Gizli Hayatı Franz Kafka, soyadı sıfata dönüşmüş büyük bir yazardır. Neden büyük bir yazar olarak anılıyor Kafka? Çünkü kabusumsu roman ve öykülerle bir çağın, bir toplumun ve evrensel bir yabancılaşma ve çaresizlik duygusunun nabzını çok iyi tuttu. Bizde Kafka’nın nabzını tutalım öyleyse.
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.
Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap
Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” demiş Süreya’lardan Cemal. Okuduktan sonra kendi içinizde özümseyeceğiniz, arkadaşlarınızla kritiğini yapacağınız, altı çizili cümlelerinizi temize geçireceğiniz o kadar fazla kitap var ki. Bu galeriyle sizlere fiziksel anlamda biraz yardım etmiş olacağım. Üstelik bu galeriyi incelediğinizde ağzını yaya yaya ”Bu tuğla gibi kitapları nasıl okuyorsunuz?” diyen arkadaşların tezlerini de çürütmüş olacaksınız. İşte size dünyaca ünlü yazarların duyu belleklerinden süzüp gelen 10 muazzam kitap.
100. yılında Kafka’nın “Dönüşüm”ü üzerine
100. yılında Kafka’nın “Dönüşüm”ü üzerine Franz Kafka’nın bir sabah uyandığında dev bir böceğe dönüşen adamının hikayesi, ilk defa basılmasından tam bir asır geçmesine rağmen halen insanları etkilemeye ve şoke etmeye devam ediyor. Kafka’nın Dönüşüm’ü (orijinal Almanca ismi Die Verwandlung) tüm zamanların en iyi öyküsü olarak kabul ediliyor.