Dr. Jekyll ile Bay Hyde

8,6/10  (67 Oy) · 
161 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.581 gösterim
Stevenson yinelenen kâbuslarında çifte yaşam sürüyor; gündüzleri saygın bir doktor olarak çalışırken geceleri sokaklarda geziniyordu. Dr. Jekyll ile Bay Hyde işte bu kâbuslardan doğdu. 1886’da yayımlandığında İngiltere ve Amerika’yı kasıp kavuran yapıt, çok sayıda tiyatro ve sinema uyarlamasıyla bir popüler kültür efsanesine dönüşerek günümüze kadar geldi. Victoria döneminin değerlerine uygun olsa da, olay örgüsü günümüzün toplumsal ve psikolojik kaygılarına denk düşecek biçimde yeniden işlenebilmesine elveriyordu. Bir yandan da, bunca şan şöhretin gölgesinde kalan edebi derinliği ve çok katmanlılığıyla farklı düzeylerde okunabilecek bir metin olarak varlığını sürdürdü. Ruhla bedenin arzuları arasındaki ezeli çatışmadan söz ederken Victoria toplumunun ikiyüzlülüğünü yeren ve psikoloji alanında Freud’un kuramlarını haberleyen gelişmelerle kan bağı bulunan, çağının ötesinde bir başyapıt olarak…

ROBERT LOUIS STEVENSON (1850-1894): Edinburg’da dünyaya gelen yazar, hukuk öğrenimi gördü. Üniversite yıllarında yaz tatillerini Fransa’da geçiren Stevenson’ın An Inland Voyage (1878; İç Kesimlere Yolculuk) ve Travels with a Donkey in the Cévennes (1879; Eşek Sırtında Cévennes Yolculuğu) adlı kitapları bu gezilerinin ürünüydü. Yazar 1879’da, aşık olduğu Amerikalı Fanny Vandegrift Osborne’un ardından ABD’ye gitti. Bu yolculuğu daha sonra The Amateur Emigrant (1895; Amatör Göçmen) ve Across the Plains (1892; Düzlükleri Geçerken) adlı yapıtlarında anlattı. 1880’de Fanny ile evlendi. ABD’de terk edilmiş bir gümüş madeni yakınlarında geçirdikleri balayı yazarın The Silverado Squatters (1883; Gümüş Avcıları) adlı yapıtının konusunu oluşturur. Yazarın en bilinen yapıtları arasında Treasure Island (1881; Define Adası) ve Kidnapped (1886; Kaçırılan Çocuk) sayılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786053325543
 • Orijinal Adı:
  Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
 • Çeviri:
  Celâl Üster
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ömer 
29 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Düşünceme göre, insanın bu iki yanı ayrı ayrı yaşayabilseler, hayatlarının bütün çekilmez tarafları ortadan kaybolup gidecek ve bu ikiliden günahkâr olanı, namuslu ikizinin isteklerinden ve vicdan azabından kurtulmuş halde kendi yolunda ilerleyecekti.

Gerçekten de muhteşem ve tuhaf bir öykü..kitabı 2 saatte bitirdim..İnsanın içindeki iyinin ve kötünün savaşını anlatıyor..Okunmalı

Aristokrat 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kişilik bölünmesi üzerine yazılmış bir romandır. Dr. Jekyll'ın Mr. Hyde ismindeki kendinden tamamen farklı, uç noktalar da bulunan kişiliğiyle iyilik ve kötülük çatışması yaşamasını anlatmaktadır. Gayet güzel, okunası, kitaplığınızda olması gereken bir eserdir kanımca.

Pelin Tunç 
31 Eki 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

İnsanın iki yönlü doğası, iyilik ve kötülüğün başa çıkılamaz tezatlığı arasında mekik dokuyan çaresiz DR. Jekyll'in çifte yaşamı anlatılmakta. Aslında günümüzde topluma aykırı olmamak adına bireyin kendisini gizlemek için oluşturduğu maskeler bu anlatıma en büyük örnek bence. İnsanlığın derinlerinde yatan yabanıl, saldırgan karanlık tarafı herkesin sakladığı, saklamak isteyeceği şeydir. Hangimiz kendisini olduğu gibi yansıtıyor ki...
Vaktiniz varsa kitabı aynı günde bitirmenizi tavsiye ederim, detayların kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ki kısacık, 82 sayfalık kitap. Çok vaktinizi almayan okunması gereken kitaplardan.

Merve Akpınar 
20 Mar 23:52, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 8/10 puan

Normalde kitabı "Dr. Jekyll ve Mr. Hyde" hikayesi için almıştım fakat kitap üç farklı hikaye içeriyormuş aldıktan sonra gördüm. Hazır elimdeyken üçünü de okumak istedim ve hemen merak ettiğim hikaye ile başladım.
"Dr Jekyll ve Mr Hyde" yazarın en sevdiğim hikayesi oldu kesinlikle. Bu hikayede yazar psikolojide büyük yeri olan bir hastalıktan bahsediyor -kişilik bölünmesinden- ve açıkçası ben hikayeyi çok sevdim. Saçma sapan laboratuvar karışımı sonucunda Dr Jekyll kendi içindeki kötü yanını dışarı farklı bir insan gibi çıkarmayı başarıyor ve git gide Mr Hyde -Dr Jekyll'in kötü yanı- Dr Jekyll üzerinde etki bırakmaya başlıyor. Zamanla doktor tüm gücünü yitirerek Mr Hyde'a yenilmeye başlıyor ve zaten sonunu söylemiş kadar olacağım için devam etmek istemiyorum bu kısma ama kitabın sonu gerçekten çok iyiydi.
İkinci hikaye ise "Ceset Hırsızı". Bu hikayede yazar 18.yy da tıp fakültesinde okuyan başarılı bir gencin asistan olarak kadavraları teslim alması görevinde başına gelenleri okuyoruz. Bu hikayenin sonu sanırım kitaptaki ortalama derecede iyi olan sondu.
Üçüncü hikaye "Olalla". Bu hikayede yazarımız bir doktorun asker bir hastasına hastalık sürecinde doğal bir ortamda yaşamasının iyi geleceğini söylüyor ve onu tanıdığı bir rahibin önerdiği tepede yaşayan bir ailenin yanında pansiyoner olarak kalmaya ikna ediyor. Ardından askerin oraya gidişini orada aşık olmasını ve yaşananları okuyoruz. Bu kitapta en sıkıldığım hikayeydi ve gerçekten okumamı aşırı yavaşlatandı.
Benim gibi üç hikaye versiyonu olan kitap elinize geçerse tavsiyem "Olalla" ile vakit kaybetmemeniz ve diğer iki güzel hikayeyi mutlaka okumanız olacaktır.

M.Y. 
20 Nis 17:00, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Kitap zaten bilinen ve defalarca filme uyarlanan bir hikaye. Filmlerinin birkaç versiyonunu seyretmiştim ama kitabını ilk defa okudum. Kitabın sonunda Dr. Jekyll’ın itiraflarının bulunduğu bölüm en güzel bölümdü. Benim seyrettiğim filmlerde tabii ki Dr. Jekyll’ın iç dünyasına bu kadar girmemişlerdi. Kitapta bu kısımlarda Dr. Jekyll’ın aslında Mr. Hyde’a dönüşmek için gizli bir isteği olup kötülüğün cazibesinde olduğunu görmek beni baya şaşırttı. Tabi bir yandan kendisiyle iç çekişmeleri de vardı. Herkesin içinde kötülük vardır; falandır filandır diye derin muhabbetlere gider mevzu. O da beni aşar. Ben küçükken seyrettiğim çizgi film versiyonunu ve Mr. Hyde’ın fettan bir kadın olduğu komedi versiyonunu bilirim o kadar :D Son olarak da kitapta Mr. Hyde hiç de öyle filmlerdeki gibi Dr. Jekyll’dan daha iri cüsseli kurt adamvari bir şey olarak tasvir edilmiyor. Tam tersine Dr. Jekyll’dan daha ufak cüsseli birisi.

1932 yapımı harika dönüşüm sahnesi:
https://www.youtube.com/watch?v=uN4Di8DEPf8

Küçükken seyrettiğim çizgi film versiyonu (seyredenler vardır):
https://www.youtube.com/watch?v=EugSL1jbUE0

Ayfesa 
09 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Muhteşem bir hayal gücü. Daha ilgi çekici olansa Jekyll'in kendi elleriyle oluşturduğu başka bir "Jekyll'i" sonunda reddetmesi. En başından onu sahiplenmiş, cinayetten sonra bile ondan vazgeçememiş olmasına rağmen iş yine kendine dönünce doktor uyandı. Herkes için en büyük kötülük kendine yapılan değil mi zaten? Ve sonunda bile sorumluluğu reddetmesi:

"Bunu ancak Allah bilir, benim umrumda değil. Bu benim gerçek ölüm saatim, bundan sonrası beni değil, başka birini ilgilendirir."

"Sonuçta suçlu olan sadece Hyde'dı, sadece Hyde. Jekyll ondan kötü değildi. İyi niteliklerinin farkına varmaya başlamıştı yine."

sezen 
30 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Oldukça ince bir kitap ve gayet akıcı bir şekilde okunuyor. Kitabın sonuna dek karakterler gizemini koruyor. Bilim ve gerilimin iç içe geçtiği güzel bir roman olmuş. Hepinize tavsiye ederim:)

Burak Akgün 
08 Mar 00:57, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bir kaç yerde Stevenson'un Define Adası'na rastladım en son olarak da bir kaç gün önce Sunay Akın'ın 'önce çocuklar ve kadınlar' ında karşıma çıktı. Artık şu kitabı okuyalım dediğimi çok net hatırlıyorum sevdiceğime. Bu konuşmadan üç dört gün sonra bu kitap sayesinde tanışmış oldum Stevenson ile. İyi ki bu kitapla tanıştım diyorum, çünkü üzerimde bıraktığı etki tarifsiz oldu. Hayatımdaki önemli hikayelerden, kitaplardan biri oldu. Doktor Jekyll ise en sevdiğim roman kahramanlarından artık. Zaman zaman hepimiz düşünürüz ya da hissederiz ya farklı kişiliklerimiz olduğunu en basitinden herkes iyi insandır kendine göre ama bir yanında kötülükte vardır. İşte o kötü tarafı ikinci bir kişiliğidir. Doktor Jekyll'da böyle düşünmüş ama bayağı bir ileri gidip bu ikinci kişiliğini bir kimliğe bir varlığa dönüştürebilmiş. ( bilim bilim nelere kadirsin ) Ben çok beğendim. Bir solukta heyecan içinde okudum. Öneririm.

Muhammed A. 
16 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitap mukemmeldi. Cok bahsedilir bundan kisilik bolunmesi mevzusu gecince.
Fakat kitap sanirim 10 bolumdu. Son bolume kadar vasat ilerlese de son bolum insani bitiriyor. Kisilik bolunmesi nasil olur sizde olsa nasil hissedersiniz anliyorsunuz.
Kisilik bozuklugunun psikiyatristlerce tanjmlanmadigi bir zamanda yazilmis olmasi ise daha farkli kiliyor kitabi. Ve gunumuzde de kisilik bolunmesi hakkinda baska birince r.l.stevenson kadar enfes bir anlatim olacagini sanmiyorum.

özlem 
17 Eyl 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitabı zevkle okumuştum ama Okan Bayülgen in sesinden de dinlemek doyumsuz bir zevk. Tavsiye ederin blog undan dinleyebilirsiniz

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Ömer 
29 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İçimdeki şeytan uzun zamandır kafesindeydi, dışarı çıktığında kükrüyordu adeta.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 108)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 108)
Şeyma Köse 
23 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Söylediklerimle yaptıklarım farklı olsa da, hiç bir şekilde asla ikiyüzlü olmadım. İçimde barındırdığım iki kişilik de tamamıyla gerçekti.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 88)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 88)
Aristokrat 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Soru sormak konusunda çekingen davranıyorum, çünkü sormaya başlayınca son yargı gününün havası çöküyor ortalığa. Bir soru soruyorsun, bir taş atmış oluyorsun. Sükunetle bir tepede oturuyorsun ve taş gidiyor, başkalarını harekete geçiriyor. Ve sonra da yaşlı bir kuş kendi arka bahçesinde kafasına bir taş yiyor.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 12)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 12)
M.Y. 
20 Nis 15:51, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İyilik
İnsan, gerçekte bir değil, iki kişidir. İki diyorum, çünkü kendi bilgim bunun ötesine geçemiyor. Başkaları aynı konuda beni izleyecek ve beni de geçecektir. Ve en sonunda insanın çok çeşitli, kendi içinde bağdaşmaz ve bağımsız kişiliklerin bir araya gelmesinden başka bir şey olmadığını tahmin etme cüretinde bulundum.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis StevensonDr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson
Burak Akgün 
08 Mar 01:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

" Uyumsuz kişiliklerin tıpkı birbirine tutturulmuş çalı çırpılar gibi birbirine bağlı oluşu insanlığın lanetiydi adeta.."

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 94 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 94 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Mehtappp 
22 Eyl 22:40, Kitabı okudu, 9/10 puan

Alçakgönüllülük
Alçakgönüllü kişilerin en önemli özelliği, arkadaş çevrelerine hayat döngüsünün karşılarına çıkardığı insanları dahil etmeleridir.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 6 - Kırmızı Kedi Klasikler)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 6 - Kırmızı Kedi Klasikler)
özlem 
17 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

"Kabilin sapkınlığına şapka çıkarıyorum," demişti bir defasında, tuhaf bir şekilde, "kardeşimin kendi usulüyle şeytana uymasına izin veririm ben."

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 13)Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson (Sayfa 13)

“Beni ben yapan şey, insanın ikili yaradılışını oluşturan ve beyni ikiye ayıran iyilik ve kötülük bölgelerini, bende insanların çoğunluğundan da derin bir uçurumla koparan şey, yanlışlarımın özellikle aşağılık şeyler olmasından çok, titizlik isteyen arzularımdı. Bu durumda, dinin kökünde yatan ve en verimli dert kaynaklarından biri olan acımasız yaşam yasası üzerine derin ve müzminleşmiş düşüncelere dalmaya yöneldim.”

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis StevensonDr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız