Dünyanın Gölgesi Evrenin Ötesi Üçlemesi 3

8,9/10  (14 Oy) · 
26 okunma  · 
10 beğeni  · 
849 gösterim
Amy ve Çırak, sonunda uzay gemisi Godspeed'in kasvetli duvarlarından kurtuldular. Centauri-Dünya'da yeni bir yuva inşa etmeye ve taze bir başlangıç yapmaya hazırdılar. Bu gezegene ulaşmak için Amy, evrenin ötesinden 25 trilyon mil yol kat etmişti.

Fakat bu yeni Dünya, Amy'nin umut ettiği gibi bir cennet değildi. Devasa pterodaktil benzeri kuşlar, zihin uyuşturucu toksin özelliği taşıyan mor çiçekler ve taş duvarlarında açıklanamayan ve gizemli sırlar taşıyan harabeler vardı. Peki ya en büyük sır neydi? Godspeed'in önceki yolcuları bu gezegende yalnız değillerdi. Ve eğer kalmak istiyorlarsa, savaşmak zorundaydılar.

Hayatta kalma mücadelesi veren koloniyi kurtarmak ve birlikte bir gelecek inşa etmek için bir umut peşinde olan Amy ve Çırak, bunun için kimin -veya neyin- orada olduğunu bulmalıydılar. Bu yürek parçalayıcı yolculukta kendi içlerine bakmalıydılar. Kendilerini insan yapan şeyin ne olduğunu bulmalıydılar. Ya koloni yok olsaydı? Yoksa uğruna feda ettikleri her şey -dostları, aileleri, Dünya'daki yaşam- bir hiç uğruna feda edilmiş olacaktı.

"Bilimkurgu ve genç yetişkin romantizmini bir araya getiren, inanılmaz bir roman.
-USATODAY.COM-

" Hikâyenin ortamı ve konusu, bu müthiş uzay geriliminin kalbi ve ruhudur. Ve kesinlikle inanılmazlar…"
- KIRKUS REVIEWS-

"Amy ve Çırak arasındaki romantizme karşı sahne arkasında bir distopya toplumuyla örülü olan hikâye, bilimkurgudan hoşlanmayan okuyucuların bile hoşuna gidecektir."
-SCHOOL LIBRARY JOURNAL-

"Bu genç yetişkin ilk roman -Pamuk Prenses, Star Trek, Koma ve Lost in Space yankıları içeren- hem sıra dışı hem de büyüleyici."
-FAMILY CIRCLE-

"Kısmen bilimkurgu, kısmen distopya ve tamamen mükemmel olan korkutucu ve leziz bir klostrofobik bir başyapıt."
-KIERSTEN WHITE, Paranormalcy romanının New York Times Çok Satan yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786055098322
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
13 May 16:45, Kitabı okudu, 1 günde, 10/10 puan

Ne olacağına dair aklımdaki tüm senaryoları mahveden yazar bu konuda beni büyük hayal kırıklığına uğratırken, bana aklımdakilerden bambaşka bir tat sunarak kitabın sayfaları arasındaki yolculuğumu unutulmaz kıldı. Serinin üçüncü ve son kitabına yakışan, beklenmedik, zevkle okuduğum, keşke devamı olsa dediğim bir seriydi. Tavsiye ederim.

Umut Çalışan 
10 Kas 2015, Kitabı okudu, 20 günde, 6/10 puan

Kitap, aslında çoğu bilimkurguda ele alınan bir tema üzerine kurulu. Kaynakları tükenen dünya, yaşanacak yeni bir gezegen aramakta. Bunun güncel örneklerini Avatar ya da Yaşlı Adam’ın Savaşı serisinde görebilirsiniz. Dünyadan gönderilen uzay gemisi Godspeed, yaklaşık 300 yıl sonra Centauri-Dünya’ya varmıştır. Doğal olarak bu süreç içerisinde gemide doğup, büyüyen ve ölen birkaç nesil yetişmiş. Elbetteki bu süreç içierisinde gemide bir sürü şey ters gitmiş. Ayrıca yenidünyaya varmakla da kalmıyor. Orada da bir sürü yeni sorunla karşılaşıyorlar. Ancak harika bir incelikle, yazarın diğerlerinde hiç görmediğim bir bakış açısına hayran kaldım. Bahsi geçen 300 yıllık yolculuk sırasında, dünyanın daha hızlı bir yolculuk şekli keşfetmesinden ve ilk gemiyi sollayacak başka bir gemi yapması neden mümkün olmasın? Gayet mantıklı ve gezegenler arası yolculukta yepyeni bir pencere açacak bir fikir.

Ancak edisyon gerçekten korkunç. Aslında boş zaman doldurmak, kafa boşaltmak için son derece uygun olmasına rağmen, resmen katledilmiş bir kitap. http://ucalisan.blogspot.com.tr/...gesi-beth-revis.html

Merve Aslankılıç 
02 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Gerçekten mü-kem-mel-di! Bu seriyi bu kadar uzun süre beklettiğim için kendime çok kızdım :P Bu son kitap cidden efsaneydi. Yazarın ters köşeleri, yansıttığı duygular, beklenmedik gelişmeler... Zekice tasarlanmış bir kitap. Bazı yerler tahmin edilebilirdi ancak bunun için çok dikkatli olunması gerekiyor. Aksi halde bazı yerlerde benim olduğum gibi ters köşe olabilirsiniz. :D

Ediz Özatik 
25 Eyl 19:00, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Ve sonunda üçlemenin son kitabını okuyup bitirdim.
Serinin ilk kitabından bu son kitaba kadar ne yazık ki çekiciliği benim için çok düştü.
Kötü değil ama potansiyeline yaklaşamamış bir son olmuş.
Ve her nasılsa 2 ergen (kızmayın lütfen) bakış açısıyla anlatım da bu kitapta bende "sıkıcı ergen romantiği" havasında bir film izlenimi verdi.
Ortalarından itibaren çocuklar için yazılmış bir roman mı okuyorum sandım bir ara.
Konu gidişatı o kadar zorlama geldi ki kitabı bitirmek neredeyse 2 ayımı aldı.
Ama okuyun derim yine de, bir çok yerde ters köşe vuruşlar var.
Hem de gereğinden fazla.
Son sayfalara doğru acaba kurtarabilir mi kitap kendini derken yine "ergen" yaklaşımıyla bitti kitap ve negatif düşüncelerimi arttırdı.
Üç kitaplık seri, orijinal romanın (Robert A.Heinlein-Uzayda Kaybolanlar) kitabının yanına bile yaklaşamamış ne yazık ki.

Kitaptan 2 Alıntı

Fakat ölüm o şekilde çalışmıyordu. Birinin sizi sevmesini ve gitmenizi istememesini önemsemiyordu. Sadece alıyordu. Elinizde hiçbir şey kalmayana dek almaya devam ediyordu.

Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 323 - Olimpos)Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 323 - Olimpos)
Ayşegül Kaplanoğlu 
13 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bir gün hepimiz öleceğiz.Belki de bu fikri dayanılır kılan tek şey, bir gün yıldızlara geri dönecek olmamızdı."

Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 169)Dünyanın Gölgesi, Beth Revis (Sayfa 169)