Dünyanın Üç Yüzü

8,2/10  (15 Oy) · 
47 okunma  · 
8 beğeni  · 
594 gösterim
Zaten, dünya tadımlık bir yer…
Varlığımızı kaplamış bitimsiz hüzün.
Bizi sevip kabullenmiş, gitmek bilmeyen misafir olmuş keder.
Kasvetli bir boşluk. Sağımız solumuz karanlık.
Kalbin kendisi, nemli bir zindanın duvarlarında mahpus.
Her varlık sonsuz kere atılmış düğüm.
Dünya karanlığın kendisi.
Varsın, olsun.
Dünyanın sadece üçüncü yüzündeyiz.
Bize aldırmadan giden, kalbin alakasına, fikrin merakına değmeyen yüzünde.

Yitiyoruz. Bu dünyada. Hep birlikte. Gidiyoruz.
Varsın, olsun.
Varsın, bir buz sarkıtının ucunda donarak asılı kalmış bir su damlası gibi,
dünyanın üçüncü yüzünde asılı kalmış olsun varlığımız.

Bir de dünyanın birinci ve ikinci yüzü var…
Bu dünyada bütün çektiklerimize değer.

Mustafa Ulusoy Dünyanın Üç Yüzü’nde dünya ‘aldatı’larının neden olduğu problemlere karşı psikiyatri, ahlak, felsefe, akıl ve kalbin sunduğu bütün enstrümanları kullanarak okuyucusuna çözümler getiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  6051143606
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
Emine Kır 
08 Tem 15:39, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa ulusoy eminim huzur dolu bir insan yoksa bir kitap bu kadar mı huzur ve rahatlama verir bir insana ? Icinde hayatinizdan mutlaka ama mutlaka bir parça bulabileceginiz sorulariniza yanıt ve çözüm, duygulariniza karşılık size cevap veren bir arkadaş misali eminim bitmesin isteyeceksiniz bu dost sıcaklığındaki kitabı.

yavuz tutar 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Söyleyeceğin şey suskunluktan daha güzel değilse , sus o zaman . insanın kendi yaşantısından kesitler bulduğu , hayatın zorluklarına karşı güzel tavsiyelerde bulunan bir kitap

sueda reyyan 
17 Oca 18:11, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Psikoterapi kitaplarını hep merakla ama bir o kadar sıkılma endişesi ile okumaya başlarım. Zira anlatılan çoğu hayatlara, duygulara, geçmişlerine konuk olmak ve sindirebilmek, yavaş okunması gerektiğini düşündürür bana. Ancak bu kitap farklı geldi okurken, kısa sürede sıkılmadan büyük bir keyifle okudum. Kendimle sohbet eder gibi ...
Roman dışındaki kitapları, gazeteleri , sınav sorularını sondan başlayarak okuma gibi kötü bir huyum var maalesef. Ancak bu kitabın son kısmı ''perde'' beni kitaba daha çabuk bağladı. Diğer kitaplarından farklı bir tarzda yazmış yazar. Psikoterapi deneyimlerinden çok yazarın kendi tefekkürleri, hayalhanesi ve çıkarımları paylaşılmış.
Özellikle 'perde' kısmında paylaşılan; yazarın izlediği filmlerdeki, psikiyatrist olarak dikkatini çektiği sahne paylaşımları orjınal geldi bana.. Kitapta izlediği filmlerle birlikte , okuduğu kitaplardan da yaptığı alıntılar kitaba zenginlik katmış. Okunacak kitaplar ve izlenecek filmler listem baya bir uzadı kitap sonrasında.
En çok da yaprak terapisi dikkatimi çekti. Kendim de uygulayacağim galiba. Baharın selamını almak ve kainatın sesini dinlemek... Çok güzel tasvir etmiş , hissettirmiş Mustafa Ulusoy... Kalemine sağlık...

Kitaptan 10 Alıntı

Asiye Yıldız 
01 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Adam/Kadın bilir ki bahçe O'nundur. O'nun emanetidir. Emanete özen gösterilmeli; üzerine titrenmelidir. Adam/Kadın bahçeyi O'nun adına O'nun için sever. Adam/Kadın bahçeyi O'nun adına ve O'nun için severken aslında O'nu sevmektedir.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
Asiye Yıldız 
01 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Karmakarışıksın. Dağılmış, saçılıp savrulmuş. Hayat istediğin gibi gitmemiş. Gitmiyor. Gitmeyecek. Sanki her şey düşmüş olması gerektiği yerden. Bir mucize bekliyorsun. Beklediğin mucize bir türlü gerçekleşmiyor. Beklemediğin mucizelere ne dersin?

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
sueda reyyan 
02 Oca 00:39, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kadın üzgün olduğunu söylemiş ve bağışlanmayı dilemiş. 'O kadar çabuk değil. Şimdi eve git. Çatıya bir yastık çıkar, onu bıçakla yar ve sonra bana dön.' Kadın söyleneni yapıp Pedere dönmüş. 'Yastığı bıçakla parçaladın mı? ' diye sormuş Peder. 'Evet parçaladım demiş kadın. 'Peki sonuç ne oldu?' 'Tüyler' demiş kadın, 'tüyler' diye tekrar etmiş. 'Yastığın içindeki tüyler her yöne uçuştu.' Peder: ' Şimdi geri gidip rüzgarla dağılan tüylerin hepsini toplamanı istiyorum. ' Ama ' demiş kadın ' bunu yapamam. Nereye gittiklerini bilmiyorum. Rüzgar onları her yöne savurdu. 'İşte' demiş Peder 'bu dedikodudur...'

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy

O pişmanlıklarımızı hiç unutmaz. Tövbelerimizi, kalbimizin iniltilerini de. Bir duanın derinliklerinde iniltiyle istediklerimizi unutmaz.
O unutmaz, hiç unutmasam dediğimiz güzel geçen anlarımızı. Hiç bitmesin dediğimiz zamanları. Bir tebessümü, aşkı ve sevgiyi.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy

Ve bileceğim ki; kalbimiz dünyaya küsüp darıldığında, ondan soğuduğunda, onun birinci yüzünden bir durakta inip aynı durakta ebedi hayata gitmek için bekleyen bir yolcu gibiyizdir.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
sueda reyyan 
17 Oca 12:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kabirler, insanın benliğine sınırları gösteren biricik mekanlardır. Yalnız gitmeli oraya . Yalnızca gitmeli. İçten dışa , dıştan içe yürümeli. Topu topu bu , demeli. Az çok, eksik fazla, ne yaşanırsa yaşansın hepsi bu.
Gözü dönmüş hırslarımıza kabirler gösterilmeli. Al işte demeli. Sonun bu. Öfkelerimize kabirler gösterilmeli. Endişelerimize kabirler gösterilmeli. Al işte demeli. Neden korkuyorsun hayatta ? Başımıza gelmesinden korktuğumuz şeylerin en büyüğü bu ve bu bizim yazgımız. Yazgısını sevmeli insan. Razı olmalı. İncinmiş yanımıza kabirler gösterilmeli. İşte bu. İncitenlerin de incinenlerin de sonu.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
sueda reyyan 
17 Oca 11:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

.... Çoğu mezar taşında doğum ve ölüm tarihleri yazılıydı. İki taş ve iki tarih arasında bir hayat. Öyleyse ne önemi var insanın?
O' nun dışındaki herşeyin kırılışını simgeliyordu kabirler.
Neler yatıyordu bedenler maada toprak altında? Sırlar geldi ilk aklıma. İkinci aklıma gelen : ayrılıklar. Yalan ve dolanlar. İyilikler ve kötülükler. İnsan hikayeleri. Geçirdiğimiz depresyonlar, panik atakları. Zekiler, kıt akıllılar. Yakınmalar, şükürler. Bitmişti işte. Öte dünyaya başlamak için. Herşey oraya ulaşmak içindi. Tez geçmişti övgülerin hazzı. İnsanların övgüsü de kalabalıkların yergisi de kabrin karanlığında sıkışıp kalmıştı. Övgüler de yergiler de sıkışıp kalmıştı. Övgüler de yergiler de eşit derece önemsizdi.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy
sueda reyyan 
17 Oca 14:07, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Mor salkımın yanından geçen bir dünya yolcusu, Yaratıcı'nın eserini temaşa etti. ''Maşallah '' dedi, içinden. Mor salkımın yeni açmış çiçeği kendinden geçti.. Beklediği, bu andı. Melekler, yolcunun bu sözünü duyup kaydettiler. ''Sonsuza dek koruyalım'' dediler.

Dünyanın Üç Yüzü, Mustafa UlusoyDünyanın Üç Yüzü, Mustafa Ulusoy