Düşünceler

8,6/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
447 gösterim
"Hükümdarlar filozof, filozoflar hükümdar olsaydı, kentlerin yüzü ışırdı." Marcus Aurelius'un adı anıldığında insan kaçınılmaz olarak Platon'un bu ünlü sözünü anımsıyor...

Düşünceler, Marcus Aurelius'un epiktetos ve Stoa felsefesinin düşüncelerinden etkilenerek, evren; us; usa uygunyaşamak; yaşam; ölüm; her şeyin sürekli değişim içinde olması; ün, mal mülk gibi dünyasal değerlerin geçiciliği; insanların kukla gibi içgüdüleri tarafından oynatılması üstüne gün gün kaleme aldığı nükteli notlarıdır...Ta eis Eauton adıyla, 12 kitap olarak Yunanca yazılmış bu yapıt, birçok kuşak tarafından bütün zamanların en büyük yapıtlarından biri sayıldı.

Marcus Aurelius'un "sen" diye seslendiği okur değil, kendisidir. Düşünceler, başkasına öğütler değil, kişinin kendisiyle yaptığı vicdan muhasebesi, bilgelik yolundaki gelişme sürecidir.

Şadan Karadeniz'in çevirisiyle ilk kez Türçede...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2004
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750808258
 • Orijinal Adı:
  Pensieri
 • Çeviri:
  Şadan Karadeniz
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 10 Eki 10:02, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

" Hükümdarlar filozof, filozoflar hükümdar olsaydı, kentlerin yüzü ışırdı " demiş Platon. Kitabı okuyunca, Platonun ne kadar çok yerinde bir cümle kurduğuna şahit oldum. Düşünün ki, 2000 yıl önce yaşamış olan bir kişi var karşımızda ve hala ismini dilimizden düşürmeyiz. Yaptıklarını, söylevlerini mümkün olduğunca kendi dünyamızda uygulamaya çalışırız. Neden mi ! Çünkü, Marcus Aurelius, 2000 yıl önce görmüş, insanlığın doğa ve insan üzerindeki yıkımını... Gördüklerini de, gün gün günlükler tutarak, insanın ahlaklı ve erdemli olmasını kısaca, insan olmanın felsefesini, hem kendine hem de derleyen kişiler sayesinde biz okurlara anlatmış yazar. Bazı düşünceler, bir yada iki satıra sığacak kadar kısa bazıları ise, uzundur. Düşünceler, alıntılardan ve stoacı ( insan olmanın amacı, mutluluktur, sloganını benimsemiş kişilerin oluşturduğu felsefe okulu) öğretilerden çağrışımlar taşımaktadır. Ara sıra yazarın kendi düşüncelerine de, rastladığımız düşünceleri mutlaka okumalısınız .Asla pişman olmazsınız...

müşkülpesent adam 
18 Ağu 23:16, Kitabı okudu, 24 günde, Beğendi, 8/10 puan

Felesefenin her zaman düşüncede kalmadığını, hayata uygulanabileceğini ve aslında felesefenin çıkış noktasının mutlu bir hayat sürmek olduğunu hatırlatan bir kitap. Hayatında köklü değişiklikler yapmak isteyenlere tavsiyemdir.

Kitaptan 7 Alıntı

Serpil Ağ 
 22 Eki 00:01, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Her zaman mutlu yaşayabilirsin. çünkü doğru yolu izlemek, ona göre düşünmek ve davranmak senin elindedir. Şu iki ilke, Tanrı'nın ve insanların ve ussal her yaratığın ruhlarının ortak niteliğidir; başkalarının seni engellemesine izin verme, kendi iyiliğini doğruyu istemekte ve doğru davranmakta ara ve arzularını buna göre sınırlandır.

Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 80 - YKY)Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 80 - YKY)
Serpil Ağ 
22 Eki 00:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Neşelenmek istediğinde, çevrende yaşayanların iyi niteliklerini düşün; örneğin birinin enerjisi, ötekinin sakınganlığı, bir üçüncüsünün cömertliği, bir başkasının bir başka niteliği. Hiçbir şey çevremizdeki insanların karakterlerine yansıyan erdemlerinin imgeleri kadar memnunluk verici değildir, özellikle hepsi bir aradaysa. Öyleyse bu örnekleri hep aklında tut.

Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 92 - YKY)Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 92 - YKY)

"Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın."

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius

Hepimizinki günübirlik hayatlar, hatırlayanın hatırlanandan farkı yok.Hepsi geçici.Hem anılar hem de onların nesnesi.Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda , her şeyin seni unutacağı günler yakın.Bil ki çok geçmeden hiçkimse ve hiçbir yerde olacaksın.

Düşünceler, Marcus AureliusDüşünceler, Marcus Aurelius
Serpil Ağ 
23 Eyl 09:37, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

73 Ne zaman bir iyilik etsen ve biri ondan yararlansa, neden aptalların yaptıkları gibi, ayrıca üçüncü bir ödül beklersin, iyilik ettiğinin bilinmesini ya da buna karşılık sana iyilik edilmesini istersin?

Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 106 - YKY)Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 106 - YKY)
müşkülpesent adam 
19 Ağu 00:01, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Dizi dizi insanlara, onların sayısız törenlerine, fırtınalı ve dingin havada yaptıkları deniz yolculuklarına, doğan, birlikte yaşayan, sonra göçüp giden çeşit çeşit insanlara yukarıdan bak. Bir zamanlar başkalarının yaşadıkları yaşamı, senden sonra yaşanacak yaşamı ve şu anda yabancı halklar arasında yaşanmakta olan yaşamı düşün; kaç kişinin senin adını bile bilmediğini, bilenlerin kaçının çok geçmeden unutacağını, belki de şu anda seni övmekte olan kaç kişinin çok geçmeden seni yereceğini düşün; ne anıların, ne ünün ne de başka herhangi bir şeyin adını anmaya bile değmeyeceğini düşün.

Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 128 - YKY)Düşünceler, Marcus Aurelius (Sayfa 128 - YKY)