Düşüş

8,1/10  (136 Oy) · 
397 okunma  · 
101 beğeni  · 
2.823 gösterim
Albert Camus çağdaş düşün ve yazın dünyasındaki saygın yerini yalnızca oyunlarıyla da, yalnızca Sisifos Söyleni ve Başkaldıran İnsan'la da alırdı belki. Ama Camus'yü Camus yapan öncelikle anlatı yapıtlarıdır, Yabancı (1942), Veba (1947) ve Düşüş'se (1956) bu yapıtlar arasında üç büyük doruktur. Ancak, kimi yazınseverler bu üç başyapıt arasında daha çok Düşüş'ü yeğlerler. Bu kitap, herhangi bir düşünce ya da savı özellikle öne çıkarmaya çalışmadan, yalın bir anlatım ve özgün bir kurgu içinde, zengin bir düşünce ve duygu yüküyle, çağdaş dünyayı ve insanlarını derinlemesine sorgulayıp yargılar, çirkinliklerini ve düşkünlüklerini sergiler. Ama, aynı zamanda, bu dünyada yaşayan, dolayısıyla şu ya da bu biçimde, şu ya da bu ölçüde onun sorumluluğunu taşıyan bireyler olarak tek tek her birimize bir ayna tutar, eski avukat Jean-Baptiste Clamence'ın öyküsü aracılığıyla, bize kendini tehlikeye atmadan yaşayanların, yani hepimizin ve her birimizin benzersiz öyküsünü anlatır. Düşüş'ün yayımlanmasından bir yıl sonra Camus'nün Nobel Ödülünü kazanması bir rastlantı olmasa gerek.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • ISBN:
  9789755107875
 • Orijinal Adı:
  La Chute
 • Çeviri:
  Hüseyin Demirhan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
10 May 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Toplumsal hayatın eleştirisi bir avukat üzerinden yapılmış. Gündelik yaşamın ikiyüzlülükleri, hırsları ve ucuzluğu üzerine eleştiriler. Hayatın, insanın sahteciliğinden dem vurmuş. Kısa bir kitap olmasına rağmen ağır bir kitap denilebilir. Tavsiye ederim okuyun, ama bir roman gibi değil...

Bekir İstanbul 
10 Mar 21:48, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

İnce bir kitap ama öyle bir lokmada yutulacak cinsten değil. Olaylardan ziyade içsel bir yolculuk diyebilirim; düşünceler, fikirler, inançlar, yargılar... Yer yer Dostoyevski'nin "Yeraltından Notlar" kitabına benzettimse de öyle keyif alamadım.

Aslında "Yabancı" yı aldım zannediyordum, kitapçıda karışmış :) E artık almış bulununca da okudum. Bu kitabı beğenmesem de "Yabancı" yı merak ettiğim için Albert Camus'tan bir kitap daha okuyacağım. Eğer siz de yanlışlıkla alırsanız okuyun :)

Not: Yukarıdaki yorumu kitabın yarısına geldiğimde yazmış ama daha sonra fikrim değişebilir diye yayınlamamıştım. Malesef hiçbir harfini dahi değiştirmeden yayınlıyorum.

KeMâL 
 10 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Öncelikle çok farklı tarzda bir roman... Kısacık bir kitap olduğuna aldanmayın. Romanı 5 güne yaymış Camus. O kadar ağır ki dili ve anlatımı kesinlikle yavaş ve cümleleri irdeleyerek okumalı. Yoksa bir şey anlamayabilirsiniz. Çok fazla ders alınabilecek güzel cümleler var. Yazarın kendini anlatması hayatı betimlemesi gibi anlatılmış. Kişisel eleştirilerle yapmamız gerekenler ortaya çıkarılmış. Son olarak mutlaka ama mutlaka okunmalı. Ama uzun zaman ayırarak ve sakin kafayla. İçerisinde çok ders var. Beğendim. İlerde bir kez daha okuyabilirim. Yorumlarda olduğu gibi tam hakkını veremedim. Ama çok beğendim. Okuyun....

H. Egemen Akyüz 
13 Ağu 11:09, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bazı cümlelerini tekrar tekrar okuduğum, not aldığım ve hakkında sayısız alıntı eklediğim mükemmel bir Albert Camus romanı.Yaşamın ikiyüzlülükleri, insanların saçma sapan hırsları, bencilliğin, çaresizliğin çok sağlam bir şekilde eleştirildiği bir kitap. Hafif bir kitap fakat oldukça ağır.

Şeyma çelik 
 12 Ara 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap mesleği avukatlık olan Jean Baptiste Clamence'nin bir barda yeni tanıştığı birisine hayatını anlatmasıyla başlıyor.Aslında Albert Camus bu kahramanın hayatı üzerinden toplumun hayatını sorguladığı felsefi bir eser.Genel olarak modern insanın, kendi bencillik ve çatesizliğinin kaleme alındığı bir yapıttır.Kitapta bir olay örgüsü yok monolog tarzda yazılmıştır.
İlk başlarda kahraman iyiniyetli, yardımsever, dost canlısı biridir.Sonradan bu özelliklerinin nasıl değiştiğini görüyorsunuz ve insanlar hakkında söylediği şeylerde kendinizden bir parça buluyorsunuz.
Kitapta beni en etkileyen kısımlardan biride Camus'un ceza yargıçlarını Papaya benzetmesidir onu da şu sözleriyle belirtiyor"Ve ben, aklamadan acıyorum,bağışlamadan anlıyorum, hele hele insanların bana taptıklarını hissediyorum sonunda"

M. 
22 Ağu 22:27, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

1957 Nobel Edebiyat ödülüne lâyık görülmüş, çok hoş çok farklı tabiri caizse tadı damağımda kalan bir eser.
"Sonunda herkes bir yere gelir, ama dize gelmiş ve başı eğik olarak."

Hasan G. 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Düşüş; bir roman gibi gözükse de zaman zaman kapalı anlatımın olduğu düşünsel yoğunluğu yüksek bir bireysel eleştiri kitabı. Öyle ki hem toplum içerisinde bulunan, her gün dirsek temasında bulunduğumuz bireylerin eleştirisi hem de anlatıcının kendisine sert bir şekilde dalarak yaptığı özeleştiri mevcut kitapta.
Soru işareti koyduğum çokça paragraf ve algılamak için tekrar tekrar okuyup mücadele ettiğim bölümleri mevcuttu. Kesinlikle sakin kafa ile aceleye getirmeden usul usul okunması gerektiği kanaatindeyim,ben kitaba derinlemesine hakim olamadım.
Yine de birşeyler söylemek gerekirse, eleştiri temelini çok geniş bir yelpazeden şekillendirmiştir. Bir varlık olarak insanı her yönden aşağılamış, aile kavramına sistemli örgütleme benzetmesi yaparak bireyi eriten bir kurgu olarak görmüştür. Köleliğin kabuk değiştirerek modern köleliğe dönüştüğü şimdiki zamanda insanların ikiyüzlülükleri,yalanları,masumiyet algıları ve yargılanmaları üzerine sert çıkarımlarda bulunmuştur. En önemli yakaladığım yanı ise aslında tüm kitap boyunca yapmış olduğu yargılamanın yani kişinin kendi kendisini batağa iterek batmasını isteyebilmesidir. Genel olarak ise, hem kendisine hem toplum içerisindeki bireye belden aşağı vurmuştur.
Özetle; kısa ve ince olan kitabın hacmi düşük olsa da düşüncelerin kütlesi sebebiyle özgül ağırlığı oldukça yüksektir. Meydan okuyarak okunmalıdır.

ghoulkitapligi 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okuduktan sonra etkisinden kurtulamayacağınız tesirli bir kitap.
Çünkü diğer kitaplardan farklı sizi düşünmeye iten güzel bir kitap. Kesinlikle okumalısınız.

Hüseyin Düver 
 07 Şub 23:46, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum, bir çok yerine mim koyduğum, sonra dönüp dönüp tekrar okuduğum ve her seferinde daha çok şey öğrendiğim bir kitap. Yazarla dünyaya bakış olarak aynı yerde durmamın bunda etkisi büyük. Kitap gerçek anlamda kendini sorgulatıyor. Karşıdan karşıya geçenlere yardım ederken bile içimizdeki o büyüklenmeyi, kendimizi onun üstünde bulup sevinmemizi yüzümüze vuruyor. Her insanda bulunabilen ama kimsenin bende var demediği insani yönlerden cesaretle bahsediyor hatta dönüp bir de bizi de bunu yapmaya davet ediyor sonunda. Vurucu bir kitap gerçekten.

http://kanvekuller.blogspot.com.tr/...eney-yuzuklerin.html

Aysel Omurtak 
25 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Modern insanın,kendi bencillik ve çaresizliklerini adım adım görmek zorunda kalışının ve çelişkilerinin anlatıldığı roman da kahramanın gözlemlerine ve iç sesine bol bol yer verilir. Kahraman aslında gördüklerini yazar gibidir ama görünenin altındaki çelişki ve yapmacıklığı her cümlede keskin bir biçimde gösterir. Çok fazla sorgulama yapması ve insanları çok iyi gözlemlemesi ile tanınan Albert Camus'nun kahramanın kendisi olduğuna dair söylentilerle hemfikir olmamak elde değil.

3 /

Kitaptan 254 Alıntı

Sadettin TANIK 
17 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Tabi gerçek aşk pek az rastlanan bir şeydir, aşağı yukarı yüzyılda iki ya da üç kez görülür. Bunların dışında boş gurur ya da can sıkıntısı vardır.

Düşüş, Albert CamusDüşüş, Albert Camus
Sadettin TANIK 
17 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Eğer pezevenkler ve hırsızlar her zaman ve her yerde mahkum olsalardı, masum insanlar tümüyle ve hep masum sanacaklardı kendilerini...

Düşüş, Albert CamusDüşüş, Albert Camus
Ferah 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''...hepimiz birbirimize benzemiyor muyuz; böyle, durmadan ve muhatapsız konuşarak, önceden cevapları bilsek de hep aynı sorularla karşılaşarak...''

Düşüş, Albert CamusDüşüş, Albert Camus
Sadettin TANIK 
17 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Zenginlik insanı hemen verilecek yargıdan bağışık tutar, sizi metrodaki kalabalıktan ayırıp nikel kaplanmış bir arabaya kapatır, korunaklı geniş park yerlerinde, yataklı vagonlarda, lüks kamaralarda tecrit eder. Zenginlik, aziz dostum, henüz aklanma değildir, ama her zaman hoş karşılanması gereken bir ertelemedir.

Düşüş, Albert CamusDüşüş, Albert Camus
Sadettin TANIK 
17 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Aşktan ve iffetten umudumu kesince, geride, aşkın yerine çok iyi geçen, gülüşleri susturan, sessizliği geri getiren ve en önemlisi, ölümsüzlüğü sağlayan sefahatin kaldığını düşündüm en sonunda.

Düşüş, Albert CamusDüşüş, Albert Camus
Sadettin TANIK 
17 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Şurası gerçek ki her şeyde rahattım, ama hiçbir şeyden de hoşnut değildim. Her haz bir başka hazzı aratıyordu bana.

Düşüş, Albert CamusDüşüş, Albert Camus