Duyguların Psikolojisi

7,9/10  (16 Oy) · 
87 okunma  · 
28 beğeni  · 
14.709 gösterim
Duyguların dli adı ile basılan kitap yeni baskısında adı Duyguların Psikolojisi olarak değişitirilmiştir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Duyguların Psikoloji'sinde insanoğlunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz tüm duyguları (sevgi, merhamet, güven, adalet, sabır, vefa, ümit, iyimserlik, merhamet, bencillik, gurur, kibir, şüphe, öfke, kin, üstünlük, üzüntü, nefret, kıskançlık) tek tek çözümlüyor. Olumlu duyguları daha etkin kullanma yollarını gösterirken, olumsuz duygularla mücadele yöntemlerini ve bunların bireysel ve toplumsal faydaya nasıl tahvil edilebileceğini açıklıyor.

Sol beyni eril, sağ beyni dişil olarak niteleyen Tarhan, kitabında bu iki beynin alanını doğru yerde kullanmak yönünde tavsiyeler veriyor. Bu noktada ön beyin alanıyla ilgili yeni bilgiler devreye giriyor. Akılla duyguyu birleştiren ön beyin, bilgileri işleme sürecini gerçekleştiriyor. Bunu için, iki beyin lobu arasında koordinasyon saylayabilen kişiler, akıl ve duygu dengesini doğru kuruyorlar.

Tarhan bir anlamda duygusal zekâyı doğrunun ve batının değerleriyle yeniden yorumluyor. Zaten yazara göre, kitabın amacı da; insana duyguların kökenini anlatıp, kendi kendisini yönlendirmesini sağlamak.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9752634982
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Duyguların kaynağı, sağ beyin ve sol beyin, empati, sevgi, güven, şefkat, sorumluluk, adalet, vefa gibi olumlu;bencillik, gurur, kibir, kıskançlık, öfke, nefret gibi olumsuz özellikleri anlatıyor.Ve olumsuz özellikleri nasıl olumlu hale çevirebileceğimizi anlatıyor.

Şura Yavuz 
10 Ara 2015, Kitabı okuyor, 5/10 puan

Harika daha başlamadan heycan verici :) nevzat Tarhan' a sonsuz teşekkürler

Nurten Ulaba 
01 Şub 14:46, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Duyguların insan hayatındaki etkisinin mantıktan daha fazla olabileceğini anlatıyor. olumsuz duyguların bütün sıkıntılara sebebiyet verdiğini bunlardan vazgeçmek için neler yapılabileceği vurgulanıyor.
Mutlaka herkes bu kitabı okumalı kendini tanıma adına rahat huzurlu yaşama adına sağlıklı iletişim kurma adına öneriyorum.

İyi bir kitapsjjsydosksoskahqhysnsjshhagagsgsjsjsjdjbbagogofifirushsjshshsjshsjsmbdhsjskskdhdjdkxjxjjdjxkdisxjdidodkxjxkdjskfirushsjshshsjshsjsmbdhsjskskdhdjdkxjxjjdjxkdisxjdidodkxjxkdjskzsgpagsjzıhskxəkxkxjxkdjdjxkgmzjdjdjajədjösğksəjdjs

taha kaya 
04 Kas 2015, Kitabı okumayı düşünüyor, Beğendi, Puan vermedi

çok iyi geliyor çok meraklı heyecanlı bir kitap

3nedjrfenaknfr ernfj rjnf rfjnkqelf rekjnfqljrhfjre rnfbjeihnkjf rhljkeqnfkje rljukneqkjbf rlnhlkjneubf rnjklnf jrnfke rqjnflke fjnrek fjhnrd j jnfrdkfq rfjqnk jfr

Kitaptan 10 Alıntı

Esengül Ersoy 
15 Tem 21:58, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Tüketerek mutlu olmaya çalışan Batının, paylaşarak mutlu olmayı hedefleyen Doğudan alacağı daha çok ders vardır."

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 15)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 15)
Esengül Ersoy 
15 Tem 22:55, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Bugün artık biliyoruz ki, sol beynin veri toplama ve topladığı donelere anlam katma özelliği vardır. Yine sol beyin, rasyonel ve stratejik düşünceler üretip uzun vadeli planlar yapar. Ayrıca, beklemek, gerçekçi davranmak, deneme yapmak da onun işidir. Sol beyin, kelime ve sayılarla ilgilenen, sağ beyne nazaran geçmişin üzerinde daha çok duran beyin alanıdır. Bu alanın özellikleri, soğuk, keskin, köşeli, mesafeli ve sert olması, katı kurallarının bulunmasıdır. Sol beyin ‘eğer’ ve ‘fakat’ sözlerini çok kullanır. Bu iki kelime hemen karar vermemeyi ifade eder. Beynin sol tarafı, bir şeyi anlamaya çalışırken aynı zamanda ertelemeye de yatkındır. Ayrıca benmerkezci olma eğilimindedir. Kendisini mutlu edecek şeyleri önemser; nispeten kendine odaklıdır. Erkeklerin sol beyinleri baskın çalıştığı için benmerkezci yanları baskındır. Beynin sol kısmı, iradeyi mantıksal olarak kullanır.

Sağ beyin ise duygusaldır. Sıcaklık ve yakınlığa önem verir. Daha yuvarlak düşünür. En çok ürettiği kelimeler, ‘hemen’ ve ‘şimdi’dir. Duygusal alanlarla ilgili olduğu için istekleri hemen olsun ister. Stratejik düşünmek yerine, taktik bulur; olayları çabuk çözmek taraftarıdır. Arzularını ertelemekten hoşlanmaz. Hızlı karar verip harekete geçmek eğilimindedir, acelecidir. Bunun sebebi ise, gelecekle ilgilenmesidir."

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (31 ve 32. sayfa)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (31 ve 32. sayfa)
Esengül Ersoy 
15 Tem 23:06, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Yeni edindiğimiz bilgileri yirmi dört saat içerisinde tekrar eder, konu üzerine kafa yorar ve hayal kurarsak, beyinde bir network oluşur ve öğrenilenlerin kalıcılığı sağlanır. Bu şekilde kimyasal kayıt yapılır. Yoksa veriler anlık, kısa ve elektriksel olarak kaydedilir."

Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 34)Duyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 34)

Zafer, umudunu sonuna kadar muhafaza eden komutanların karıdır. Komutan binde bir ihtimalle bile olsa savaşı kaybedeceği fikrine kapılsa, mağlup olur. Yenilmek gibi bir seceneği düşünmemelidir ki mücadele edebilsin.

Duyguların Psikolojisi, Nevzat TarhanDuyguların Psikolojisi, Nevzat Tarhan