Duyguların Psikolojisi

7,9/10  (18 Oy) · 
93 okunma  · 
31 beğeni  · 
15.465 gösterim
Duyguların dli adı ile basılan kitap yeni baskısında adı Duyguların Psikolojisi olarak değişitirilmiştir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Duyguların Psikoloji'sinde insanoğlunun sahip olduğu olumlu ve olumsuz tüm duyguları (sevgi, merhamet, güven, adalet, sabır, vefa, ümit, iyimserlik, merhamet, bencillik, gurur, kibir, şüphe, öfke, kin, üstünlük, üzüntü, nefret, kıskançlık) tek tek çözümlüyor. Olumlu duyguları daha etkin kullanma yollarını gösterirken, olumsuz duygularla mücadele yöntemlerini ve bunların bireysel ve toplumsal faydaya nasıl tahvil edilebileceğini açıklıyor.

Sol beyni eril, sağ beyni dişil olarak niteleyen Tarhan, kitabında bu iki beynin alanını doğru yerde kullanmak yönünde tavsiyeler veriyor. Bu noktada ön beyin alanıyla ilgili yeni bilgiler devreye giriyor. Akılla duyguyu birleştiren ön beyin, bilgileri işleme sürecini gerçekleştiriyor. Bunu için, iki beyin lobu arasında koordinasyon saylayabilen kişiler, akıl ve duygu dengesini doğru kuruyorlar.

Tarhan bir anlamda duygusal zekâyı doğrunun ve batının değerleriyle yeniden yorumluyor. Zaten yazara göre, kitabın amacı da; insana duyguların kökenini anlatıp, kendi kendisini yönlendirmesini sağlamak.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9752634982
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Duyguların kaynağı, sağ beyin ve sol beyin, empati, sevgi, güven, şefkat, sorumluluk, adalet, vefa gibi olumlu;bencillik, gurur, kibir, kıskançlık, öfke, nefret gibi olumsuz özellikleri anlatıyor.Ve olumsuz özellikleri nasıl olumlu hale çevirebileceğimizi anlatıyor.

Şura Yavuz 
10 Ara 2015, Kitabı okuyor, 5/10 puan

Harika daha başlamadan heycan verici :) nevzat Tarhan' a sonsuz teşekkürler

İnsan hayatı boyü kendinin iyi ve kötü yönlerini keşf eder. Lakin kendinizin kötü yönünü gördükde çok karamsal düşünmeyin.Ondan kendinizi kurtarmak çabası gösterin.İyi yanlarınızı çok düşünün ve en esası onu göstermeye çalışın.Duygularınızı iyi yönetmek sizin elinizdedir.Kötü duygularla kendinizi beslerseniz hayatınız kötü yönde geçer.İyi duygularla yaşarsanız mutluluk duygusunu tatmış, yaşamış olacaksınız.Daha ne olsun.O olsun ki, insan dediğimiz varlık olacaksınız.Hep iyi duygularımızla iyi insan olalım.

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Duyguların insan hayatındaki etkisinin mantıktan daha fazla olabileceğini anlatıyor. olumsuz duyguların bütün sıkıntılara sebebiyet verdiğini bunlardan vazgeçmek için neler yapılabileceği vurgulanıyor.
Mutlaka herkes bu kitabı okumalı kendini tanıma adına rahat huzurlu yaşama adına sağlıklı iletişim kurma adına öneriyorum.

xaspoladova səbinə 
28 May 2016, Kitabı okumayı düşünüyor, Beğendi, 10/10 puan

İyi bir kitapsjjsydosksoskahqhysnsjshhagagsgsjsjsjdjbbagogofifirushsjshshsjshsjsmbdhsjskskdhdjdkxjxjjdjxkdisxjdidodkxjxkdjskfirushsjshshsjshsjsmbdhsjskskdhdjdkxjxjjdjxkdisxjdidodkxjxkdjskzsgpagsjzıhskxəkxkxjxkdjdjxkgmzjdjdjajədjösğksəjdjs

taha kaya 
04 Kas 2015, Kitabı okumayı düşünüyor, Beğendi, Puan vermedi

çok iyi geliyor çok meraklı heyecanlı bir kitap

3nedjrfenaknfr ernfj rjnf rfjnkqelf rekjnfqljrhfjre rnfbjeihnkjf rhljkeqnfkje rljukneqkjbf rlnhlkjneubf rnjklnf jrnfke rqjnflke fjnrek fjhnrd j jnfrdkfq rfjqnk jfr

Kitaptan 8 Alıntı